Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 kkw

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Re: Odp: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par

Postautor: lucinda » 02 gru 2013, 23:59

Należy zatem wskazać skazanemu adres biura pracy i innych ewentualnych spółdzielni w okolicach jego miejsca zamieszkania, załączyć mapę i kompas;-)
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: VIOLA » 03 gru 2013, 16:09

anca pisze:oczekiwania skazanego / jak wynika z notaki z rozmowy ze skazanym/to pomoc w znalezieniu miejsca pracy.
Pierwsza moja reakcja to chęć odesłania pisma bez wykonania ew. tylko z dołączonym sprawozdaniem z wywiadu...
..ale zastanawia mnie brzmienie par 45 pkt 3.
Jest to jakaś bzudra gdy czynności wykonuje kurator z miejsca zamieszkania...nie mogąc sobie nigdzie ich zarejestrować.
W zasadzie brak podstaw do rejestracji jako PS...a to byloby najwłaściwsze w tej sytuacji.
Jednocześnie mam apel do kuratorów:....nie podrzucajmy sobie nawzajem takich kukułczych jaj...lepszym rozwiązaniem jest ew. przesłanie zlecenie wywiadu w oparciu o par 45 pkt 2

Całkiem niedawno również się nad tym zastanawiałam. Gdyby chodziło o wywiad w trybie art. 14 kkw - mamy § 45 ust.2 Rozporządzenia MS z dn.26.02.2013r. , ale według mnie § 45 ust.3 Rozporządzenia to już inny zakres czynności , można rzec "ukryta praca socjalna".
Rejestracja w Ps ? Tylko na jakiej podstawie jeśli poza pismem od kuratora XY do ZKSS nie wpływa nic. A decyzja komisji penitencjarnej/sądu penitencjarnego do rejestracji Ps jest niezbędna. Poza tym dublują się sprawy Ps , które wobec tego samego skazanego prowadziłoby dwóch różnych kuratorów z różnych ZKSS.
I tu za apelem Ancy - ja również proszę o niepodrzucanie kukułczych jajek. Bo to jaja są .
Jeśli danej czynności nie ma gdzie zarejestrować to ja dziękuję za taki prezent . Kolejna nieewidencjonowana czynność kuratora - i jak tu zmierzyć czas pracy kuratora ? Pomijam , że ktoś w MS był pomysłodawcą tego zapisu i rozumiem ,że przewidział odpowiednie urządzenie ewidencyjne do rejestracji tych czynności.
Może warto zwrócić się do inspektora ds biurowości ??? Panie wszystko wiedzą :-)
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: anca » 03 gru 2013, 20:20

Aurelius i Viola...dzięki za zainteresowanie tematem ...chyba faktycznie jedynie Naczelnik Wydziału Kurateli w DWOiP powinien byc adresatem tego pytania...niestety nikt od nas w najblizszym czasie na szkoleniu z nim nie będzie...pozostaje zatem wykonywac to zadanie...ku chwale ojczyzny.
Może jeszcze tak jak sugerujecie ... inspektor d/s biurowości......ale nie mam zbyt wiele nadziei,że ktokolwiek rozwieje te wątpliwości jednoznacznie.....
Zastanówmy się jednak trochę zanim zlecimy jakąś bzdurę "zgodnie z przepisami" kuratorom z innych sądów...pozornie odpychając problem od siebie...może czasami wrócić jak bumerang...
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: VIOLA » 03 gru 2013, 22:07

anca pisze:Zastanówmy się jednak trochę zanim zlecimy jakąś bzdurę "zgodnie z przepisami" kuratorom z innych sądów...pozornie odpychając problem od siebie...może czasami wrócić jak bumerang...


Może wrócić jak bumerang , ponieważ o ile nietrudno określić ZKSS, w których będą prowadzone sprawy Ps (wiadomo, zgodnie z położeniem jednostki penitencjarnej) , to już wykonanie par.45 ust. 3 Rozp.MS może trafić do każdego kuratora .
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: ksb » 04 gru 2013, 0:20

Z mojego zespołu do Zakopanego jadą dwie osoby. Poproszę, by zapytały. Odpowiem po ich powrocie ( pod koniec przyszłego tygodnia).
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: Odp: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par

Postautor: Aurelius » 04 gru 2013, 0:23

lucinda pisze:Należy zatem wskazać skazanemu adres biura pracy i innych ewentualnych spółdzielni w okolicach jego miejsca zamieszkania, załączyć mapę i kompas;-)

(A)Lusiu, ale to i tak nie zmienia tego, że udzielając takich informacji w ramach realizacji czynności zleconych w trybie par. 45.3 roporządzenia, zrobisz to ku chwalę ojczyzny ;)

ksb pisze:Z mojego zespołu do Zakopanego jadą dwie osoby. Poproszę, by zapytały. Odpowiem po ich powrocie ( pod koniec przyszłego tygodnia).

Dzięki Kasiu. :YMHUG:
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: lucinda » 04 gru 2013, 9:39

Drążąc zatem technikę i misję ku chwale ojczyzny, gdzie, jak i w co, wpisujecie "opinie" udzielane wydziałowi rodzinnemu?
Bo u nas jest taka praktyka, nie aż tak zaraz nagminna i częsta, ale jednak; że sąd rodzinny zwraca się do nas o "opinie" na temat danego dozorowanego.
Nasz sekretariat wpisuje to jako zwykłe pismo, a ja mam w sobie na to duży protest;-) Bo czasochłonna taka opinia.
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: Aurelius » 04 gru 2013, 11:19

Wydaje mi się, że jest to nieprawidłowe działanie sądu rodzinnego, takie zlecanie przez sąd rodzinny, kuratorowi ds. karnych sporządzenia opinii nt. osoby pozostającej w zainteresowaniu tego sądu. Zdarzało mi się, że otrzymywałem od sądu rodzinnego (opiekuńczego) pisma z prośbą o wskazanie, czy dana osoba pozostaje pod dozorem oraz jak wygląda jej sytuacja prawno-karna. Nigdy jednak, aby sporządzać opinie. Prawidłowe działanie - moim zdaniem - to takie, gdzie sąd rodzinny/opiekuńczy zleca wywiad kuratorowi rodzinnemu, a ten w ramach czynności zmierzających do wykonania tego zlecenia, uzyskuje informacje od kuratora dla dorosłych.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek

Za ten post autor Aurelius otrzymał podziękowanie od
lucinda(04 gru 2013, 12:56)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Odp: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par

Postautor: lucinda » 04 gru 2013, 12:56

Mnie się też tak wydaje, ale zwykle były to sprawy na tyle ważne, że odpisywalam dla dobra ogólnego (no i ku chwale;-))
Niemniej dziwiło mnie, że zwyczajnie kurator rodzinny (z którym zresztą współpracowałam) nie zawarł stosownych informacji w swoim wywiadzie-sprawozdaniu/tudzież, że to co zawarł rodzinny, sądowi nie wystarcza.
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: anca » 04 gru 2013, 13:43

Dwukrotnie odmówiliśmy z uwagi na brak podstaw prawnych.
Utarła się juz praktyka wypożyczania do wglądu akt dozoru...ew. kurator wzywany jest na świadka do WRiN
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: ksb » 04 gru 2013, 15:57

lucinda pisze:Drążąc zatem technikę i misję ku chwale ojczyzny, gdzie, jak i w co, wpisujecie "opinie" udzielane wydziałowi rodzinnemu?
Bo u nas jest taka praktyka, nie aż tak zaraz nagminna i częsta, ale jednak; że sąd rodzinny zwraca się do nas o "opinie" na temat danego dozorowanego.
Nasz sekretariat wpisuje to jako zwykłe pismo, a ja mam w sobie na to duży protest;-) Bo czasochłonna taka opinia.


Zgadzam się z Aureliusem w całej rozciągłości.
Niemniej jednak ostatnio sporządzałam taką "opinię". Kazałam to wpisać jak wywiad i nazwałam to wywiadem uznając, że kurator nie sporządza opinii. Jak ktoś mi zarzuci, że to źle, będę się upierać! W terenie byłam, wywiad zrobiłam, to go zarejestrowałam. Nie pracuję "ku chwale ojczyzny" między innymi dlatego, że w RP praca bez wynagrodzenia jest niedozwolona.

-- pn gru 09,2013 14:50 --

Informuję, iż naczelnik K.M. nie pojawił się w Zakopanem, więc pytanie pozostanie na razie bez odpowiedzi. Szkoda...
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: morphine » 12 gru 2013, 17:28

Aurelius pisze:W grudniu jest zaplanowanych kilka szkoleń (niektóre są już w trakcie) z Naczelnikiem Wydziału Kurateli w DWOiP, organizowanych przez krakowskie Studium Profilaktyki Społecznej w zakresie prawidłowego czytania zapisów rozporządzenia ze 176 kkw. Może ktoś z Forumowiczów, który akurat w takim szkoleniu będzie uczestniczył, zada to pytanie panu Naczelnikowi, jakie to urządzenie ewidencyjne prowadzone przez ZKSS, widziałby jako te właściwie do rejestracji czynności, o której mówi par. 45 ust. 3 rozporządzenia? Z chęcią sam dowiedziałbym się, bo także nie znajduję tutaj odpowiedniej kontrolki, do rejestracji takiego zlecenia?


Pan Mycka, jak też nikt z MS jednak nie zaszczycił swoja obecnością. Powodem podobno było spotkanie z kontrolerami NIKu odnośnie SDE.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: anca » 12 gru 2013, 17:56

No cóż...baaaardzo załuję..ale dziękuję za dobre chęci:)
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: Aurelius » 13 sty 2014, 16:35

Biuro RPO wydało opracowanie datowane na listopad 2013 pt. Przygotowanie skazanych do życia na wolności w trybie art. 164 k.k.w.
-> http://www.rpo.gov.pl/sites/default/fil ... zanych.pdf
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Przygotowanie do życia po zwolnieniu - art. 164 par. 1 k

Postautor: Banga » 17 sty 2014, 21:52

W przywołanym opracowaniu autor kilkukrotnie powołuje się na "stare" Rozporządzenie MS z dn. 12.06.2003 w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania obowiązków przez KS.
Banga
 
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2013, 14:57
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości