Wywiad do ułaskawienia-w jakim trybie?

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: morphine » 16 paź 2008, 10:57

Aby rozwiać wątpliwości dobrze byłoby wesprzeć sie orzecznictwem...Jak już kiedyś pisałem może Ktoś z forumowiczów takowe ma:))
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: Bosman » 16 paź 2008, 15:47

morphine pisze:Witam:)
Uważam, że nie zawsze trzeba zgadzać sie z Sądem, bowiem Sędzia tez czasem sie myli, lub zleca, zarządza wywiad bo mu jest tak wygodniej, krócej, (sekretarze piszą zlecenia a Sędzia nie do końca jest świadom co podpisał i w jakim trybie)
Zgadzam sie w pełni z irgą! Ale co jest przesłanką ze raz jest 14 kkw raz jest 214kpk?
pozdrawiam!!


Zgadzam się z Tobą. I często nie zgadzam się z Sądem (a z naszym Sądem nawet bardzo często) w wielu wątkach, tematach i rozstrzygnięciach.
Jednak kwestię analizowaną w tym wątku uważam za marginalną i nie drążę dalej tematu. Moja dociekliwość nie podjęła po prostu tego zagadnienia.
Pozdrawiam
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Aurelius » 14 lis 2008, 23:53

Dotychczas robiłem trzy wywiady do ułaskawienia. Dwa miałem zlecone na mocy art. 214 kpk (mój sąd) i jeden (SR Myślenice) w trybie 14 kkw.
Osobiście uważam, że taki wywiad powinien być zlecany w trybie 214 kpk, albowiem ułaskawienie nie jest instytucją prawa karnego wykonawczego. Oczywiście zawsze można powiedzieć, iż umiejscowienie przepisów regulujących daną instytucję, nie może decydować o tym, czy dana instytucja związana jest z postępowaniem wykonawczym. Dodatkowo nie można ułaskawić kogoś, kto nie został skazany. A skoro został skazany, to można rzec, że wywiad zbierany w sprawie o ułaskawienie jest wywiadem w trybie art. 14kkw, albowiem trzeba ustalić, czy po skazaniu sytuacja skazanego się zmieniła, jak i czy np. uiścił grzywnę, czy wykonał nałożone na niego obowiązki, ile kary już wykonał - jest to jak najbardziej prawda, ale uważam i takie stanowisko mieli sędziowie, z którymi poruszałem tę kwestię, że w zakresie ułaskawienia nie mają zastosowania przepisy procesowe kkw, ponieważ nie mamy tutaj do czynienia z postępowaniem incydentalnym w ramach właśnie postępowania wykonawczego (jak np. w sprawie Wog; art. 75 kk; rozłożenia grzywny na raty itp. itd.), lecz z osobnym, czy też odrębnym i uregulowanym w kpk postępowaniem, które ma wyjaśnić, czy zachodzą okolicznością do ułaskawienia, czy też nie. Nadto nie bez zanczenia pozostaje sam fakt, że o ułaskawieniu orzekają wydziały karne, czy też grodzkie, a nie sekcje, tudzież wydziały wykonawcze.
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Poprzednia

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości