jaką jesteśmy kuratelą?

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: Zet » 26 lis 2007, 1:47

Oczywiście Jurku,że możesz sie ze mną nie zgodzić :)
Jednak w swojej dalszej wypowiedzi w zasadzie potwierdziłeś mój pogląd,że wielość zadań kuratora dla dorosłych ( a niebawem dojdzie jeszcze dozór elektroniczny)jak równiez ich ilość, to podstawowe mankamenty obecnego systemu.
Natomiast dokumentacja? No cóż , ja uważam,że czym innym jest rzetelne, profesjonalne dokumentowane czynności a czym innym rozbudowana do granic wytrzymałości biurokracja- z jaką mamy obecnie do czynienia.
Grudzień nadchodzi, więc ze "statystycznymi" pozdrowieniami :rozpacz:

Ps
Natomiast co koncepcji modelu kurateli w Polsce, to poza dobiegającymi co jakiś czas pomysłami na połączenie zadań kuratorów rodzinnych i dla dorosłych , nie spotkałam sie z żadnym na ten temat koncepcyjnym opracowaniem.
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: Q » 26 lis 2007, 17:06

Nieczęsto wypowiadam się na forum (częściej je czytam), jednak pod postem jurka podpisuję się obiema rękami. W pełni podzielam jego zdanie. Q
Awatar użytkownika
Q
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 196
Rejestracja: 05 lut 2006, 15:49
Lokalizacja: Warmia
Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Postautor: legus » 27 lis 2007, 19:35

Jurek! Chyba poniosła CIę trochę fantazja z tym wyposażeniem kuratora w możliwość natychmiastowego umieszczania warunkowo zwolnionego w zakładzie karnym, gdy nam się żle zachowuje. Jak doskonale wiemy z praktyki rozpoznanie zażalenia troche by trwało (przesłanie akt, wyznaczenie posiedzenia) wiec, na podstawie naszej dowolnej decyzji można zamknąć podopiecznego na conajmniej kilka dni. Ciekawe co by powiedział na to pan dr. Kochanowski he he. A jak nam warunkowo zwolniony nie wykonuje zaległych prac społecznych to kurator mu grozi: bo CIę zamknę gagatku!!! I na kilka dni do paki, bo penit zażalenie uchyli. Takim pomysłom mówię stanowcze NIE! Dzięki Bogu w tym kraju o pozbawianiu wolności decydują sądy i niech tak pozostanie!
O ile wiem i co zdarza mi się stosować z policją, gdy dozorowany szaleje to mozna go zatrzymac w PIZ na 24 godziny i nam sie uspokoi. Można tez stosować tymczasowe aresztowanie na normalnych przewidzianych w kpk zasadach, skladając o ile zachodzą przesłanki zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z wnioskiem o TA.
A co do charakteru pracy kuratora, to w mojej ocenie dobry kurator to kurator doradca i nakłaniach,Doradza wtedy gdy skazany sam nie jest w stanie podjąć właściwej decyzji i nakłania do podejmowania zaplanowanych ze skazanym działań o charakterze wychowawczym i resocjalizacyjnych. Do tego potrzebne jest zaufanie, ale zaufanie zdobyte przez zaangażowanie, indywidualne, podmiotowe traktowanie,ustalenie jasnych zasad w dozorze itp. Na pewnie nie przez "głaskanie po głowie", czy budowanie relacji koleżeńskiej. Gdy ze skazanym mam taki kontrakt, zbudowany na zasadach o których powyżej, to nawet wtedy gdy składam mu wniosek o zarządzenie, albo o odwołanie wpz, nie ma specjalnych pretensji bo sam doskonale wie gdzie zawalił temat! pozdrawiam
raz pod wozem, raz pod wozem.
legus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 46
Rejestracja: 22 sie 2007, 22:47
Lokalizacja: iława
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Poprzednia

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości