jak byście zinterpretowali art. 50 ustawy o kuratorach sądow

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

jak byście zinterpretowali art. 50 ustawy o kuratorach sĄdow

Postautor: kurator13 » 22 lis 2007, 14:42

Cześć!
mam prośbę. podzielcie się ze mną swoją wiedzą w takim oto przypadku.

posiedzenia okręgowego zgromadzenia kuratorów zwołuje przewodniczący zgromadzenia z własnej inicjatywy bądź na wniosek 1/3 liczby członków zgromadzenia. rozumiem, iż w sytuacji zebrania 1/3 liczby członków zgromadzenia kurator okręgowy jako przewodniczący zgromadzenia nie ma wyjścia i musi zwołać zgromadzenie, nawet jeśli miałoby ono dotyczyć wyrażenia przez zgromadzenie opinii w przedmiocie odwołania kuratora okręgowego.

zostaje jeszcze taki zapis w tym artykule. W przypadku kiedy zgromadzenie chce wyrażenia opinii w przedmiocie odwołania kuratora okręgowego takie zgromadzenie "zwołuje również prezes sądu okręgowego". no i w tym miejscu zaczynają się trochę schody. ja interpretuję to tak, że w pisanym wyżej przykładzie zgromadzenie musi zwołać albo kurator okręgowy albo prezes. jest to tylko uzależnione od tego do kogo trafi wniosek 1/3 liczby członków zgromadzenia o powołaniu zgroamdzenia.

jeśli jestem w błędzie to proszę o wyjaśnienie tej kwestii. może ktoś z was ma już doświadczenie w tym zakresie.
kurator13
 
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2007, 14:26
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: uturman » 22 lis 2007, 16:24

Cześć.
Nie mam doświadczenia w tej materii, ale właściwie interpretujesz zapis art. 50 ust. 2 w zw. z art. 50 ust. 1 i art. 51 pkt 5 ustawy o kuratorach sądowych. Z punktu widzenia formalnego w mojej ocenie wniosek złożony w trybie art. 51 pkt 5 powinien trafić na ręce prezesa sądu okręgowego, tak by uniknąć sytuacji decydowania o zwołaniu zgromadzenia przez przewodniczącego, niejako we własnej sprawie. Choć zapis "zwołuje" należy odczytywać jako czynność obligatoryjną.
Pozdrawiam.
uturman
 
Posty: 5
Rejestracja: 18 lis 2007, 16:50
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 23 lis 2007, 2:21

Użyty w art. 50 ust. 3 zwrot "zwołuje również prezes" nie oznacza kumulacji tego przepisu z art. 50 ust. 2, lecz alternatywę. W przypadku, o którym mowa w art. 51 ust. 5, posiedzenie okręgowego zgromadzenia kuratorów zwołuje albo kurator okręgowy zgodnie z art. 50 ust. 2 w związku z art. 47 ust. 2, albo prezes sądu okręgowego zgodnie z art. 50 ust. 3

Krystyna Gromek, Kuratorzy sądowi Komentarz do ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2002


Myślę, że to rozwiewa wszelkie wątpliwości a wniosek 1/3 ogółu członków zgromadzenia (wliczając również KO i jego zastępcę), jak słusznie wskazał Uturman, jest obligatoryjny.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości