Zlecenie cyklicznego wywiadu w trybie 14 kkw

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Zlecenie cyklicznego wywiadu w trybie 14 kkw

Postautor: Stark » 29 sty 2008, 22:03

Witam milo!
Czy uwazacie, iz pelnoprawnym i wiazacym kuratora jest zlecenie wywiadu w trybie art 14 kkw przez sad w w prowadzonej przez sad kontroli okresu proby w taki sposob, ze kurator ma co 6 miesiecy przeprowadzac wywiad i nadsylac do sadu cyklicznie sprawozdania?
Osobiscie stoje na stanowisku iz jest to nieporozumienie i zbyt szeroka interpretacja wskazanego przepisu. Art 14 kkw wyraznie stanowi iz mozna zarzadzic "zebranie" informacji a nie "zbieranie" co mogloby sugerowac cyklicznosc ze nie wspomne o tym, iz przepis ten mowi o wywiadzie srodowiskowym (jednym) a nie wywiadach - sformulowanie "w drodze wywiadu srodowiskowego" a nie "wywiadów"
Mozna powiedziec iz niejako sad sprawujacy bezposrednia kontrole okresu proby spycha na kuratora spoza swego terenu dzialania obowiazek "pilnowania" terminow kontroli.
Jesli uwazacie inaczej bede ciekaw Waszych stanowisk
Ps. A jesli mozliwe jest takie zlecenie, to co z zakresleniem takiego wywiadu w kontrolce Wd - zakreslamy po uplywie proby np. po 5 latach od wplywu wywiadu ??
Pozdrawiam
Stark
 
Posty: 1
Rejestracja: 05 lut 2006, 22:58
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 29 sty 2008, 22:11

Witam .
Uważam tak samo . Ja dostałem ostatnio takie zlecenie wielokrotne w ramach pomocy prawnej od innego kuratora .
Sprawę póki co zleciłem społecznemu , ale za 6 mies. co zrobie ponownie zlecę społecznemu ????
Zastanawiam się np czy za 6 mies nie wysłać tylko opinii z policji . To jest jakieś nieporozumienie !!!!
Będę dyskutował na ten temat z kierownikiem , na razie nie miałem czasu i ,,trochę o tym zapomniałem''.
Pozdrawiam .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: BartK » 30 sty 2008, 19:22

Problem dotyczy tylko spraw z warunkowym zawieszeniem wykonania kary oraz warunowego umorzenia post. karnego bez orzeczonego dozoru kuratora. Należy tutaj zacytować § 378 regulaminu urzędowania sądów:
W razie warunkowego umorzenia postępowania karnego i warunkowego zawieszenia wykonania kary prezes sądu lub upoważniony sędzia określa terminy, w których akta powinny podlegać kontroli pod kątem wykonywania obowiązków nałożonych na skazanego.


Zatem to akta powinny podlegać kontroli, a wiadomo, że na podst. art. 3 kkw w tych sprawach akta znajdują się w sądzie orzekającym w pierwszej instancji, który to sam powinien kontrolować przebieg okresu próby, a nie zrzucać odpowiedzialność na organ przeprowadzający wywiad środowiskowy.

Mozna także przytoczyć § 4 rozporządzenia wykonawczego do art. 14 kkw:
Wywiad środowiskowy powinien być przeprowadzony w terminie 14 dni od dnia otrzymania zarządzenia o jego przeprowadzeniu, chyba że w zarządzeniu określono inny termin.

Mowa tutaj o "terminie", a nie "terminach" do przeprowadzenia wywiadu. Zatem jest to czynność jednorazowa, a nie cykliczna.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: jurek » 30 sty 2008, 19:35

---------- 18:33 30.01.2008 ----------

Już dawno nie zabierałem głosu na forum (ale czytam, czytam :D ) dlatego pozdrawiam wszystkich na naszym „GG” :!: . Stark moim zdaniem dokonujesz prawidłowej interpretacji przepisu 14 kkw. Twój kierownik powinien grzecznie odpisać zleceniodawcy wywiadu, iż kolejny wywiad zgodnie z art. 14 kkw przeprowadzony zostanie o ile nadesłane zostanie kolejne zlecenie zebrania informacji w stosunku do danego skazanego czy też w danej sprawie.

---------- 18:35 ----------

Brawa dla Bartłomieja jak pisałem jeszcze jego wypowiedzi nie było.
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: wojtek77 » 24 sty 2009, 0:29

ja miałem podobne przypadki, że sąd zalecił mi zbieranie informacji w ramach wywiadu z 14kkw, określając termin informacji na dzień...za 2-3 tygodnie-podawana była dokładna data. więc musiałem pilnować, by w okolicach tego dnia, iść na wywiad, pomimo iż karę pozbawienia wolności bez dozoru i obowiązków kontroluje wydział orzekający...ale zwykle robiłem tak, że wpływał wywiad i w ciągu 14 dni wywiad od otrzymania przeze mnie był wykonywany i odsyłany i skończyło się z tymi wywiadami i ich terminami za 2-3 tygodni.
wojtek77
 
Posty: 42
Rejestracja: 15 paź 2008, 22:47
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Becia » 25 sty 2009, 22:52

Wywiad jest czynnością jednorazową i tak powinno się go traktować. Sytuację o której mowa miałam również jakiś czas temu - wywiad przeprowadziłam raz, dokumentację która została mi nadesłana w całości zwróciłam z adnotacją, iż do kontroli okresu próby bez orzeczonego dozoru właściwy jest Sąd wydający orzeczenie i że wywiad zostanie wykonany w przypadku nadesłania kolejnego zlecenia. Cykliczne wywiady (w sprawach bez obowiązków) gdzie kurator miałby pilnować terminów ich wykonania to nic innego jak dawne sprawy P, które zgodnie z rozporządzeniem z ubiegłego roku zostały zwrócone do wydziałów.
Becia
 
Posty: 94
Rejestracja: 01 mar 2006, 19:47
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: agawe » 26 sty 2009, 0:15

Zrozumiałam, że Wojtkowi77 chodziło o inny przypadek - gdy sąd zlecił wykonanie wywiadu ze wskazaniem terminu dłuższego niż 2 tygodnie z podaniem konkretnej daty.
Jest tutaj pewna wątpliwość. :?
W przytoczonym przez Bartłomieja artykule jest :"Wywiad środowiskowy powinien być przeprowadzony w terminie 14 dni od dnia otrzymania zarządzenia o jego przeprowadzeniu, chyba że w zarządzeniu określono inny termin." Logika wskazuje, że inny termin to termin krótszy niż 14 dni, ale może być to też termin dłuższy. Tylko, czy zgodnie z tym przepisem, może być wskazany konkretny dzień na przeprowadzenie wywiadu?
Moim zdaniem określenie "w terminie" można interpretować, że jest to "od - do", czyli że nie trzeba go wykonywać w konkretnym dniu wskazanym przez sąd, tylko do tego dnia.
Może prawnicy, których mamy w gronie kuratorów, rozstrzygną tę moją wątpliwość. :)
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 26 sty 2009, 22:02

U mnie w sądzie, wydział wykonawczy praktykuje od dawna, iż przekazując nam teczki dozorowe, oprócz zwyczajowego pisma przewodniego, załącza do teczki od razu zarządzenie dot. przeprowadzenia w trybie art. 14 kkw wywiadu śr. w terminie za 6 miesięcy.
Podejrzewaliśmy, iż przewodniczący wydziału, który wydaje takie zarządzenie robi to dla pracownika swojego wydziału i to w jego obowiązku jest pilnowanie, aby odpowiednio przed wskazanym terminem puścić zarządzenie do zespołu.
Jednakże po rozmowie z przewodniczącym, wyprowadzono nas z tego błędu, tłumacząc, iż skoro pracownicy wydziału i sędziowie mogą mieć kalendarz, to również kalendarz może mieć kurator...
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

wywiady z art. 14kkw

Postautor: wojtek77 » 27 sty 2009, 0:21

"U mnie w sądzie, wydział wykonawczy praktykuje od dawna, iż przekazując nam teczki dozorowe, oprócz zwyczajowego pisma przewodniego, załącza do teczki od razu zarządzenie dot. przeprowadzenia w trybie art. 14 kkw wywiadu śr. w terminie za 6 miesięcy.
Podejrzewaliśmy, iż przewodniczący wydziału, który wydaje takie zarządzenie robi to dla pracownika swojego wydziału i to w jego obowiązku jest pilnowanie, aby odpowiednio przed wskazanym terminem puścić zarządzenie do zespołu.
Jednakże po rozmowie z przewodniczącym, wyprowadzono nas z tego błędu, tłumacząc, iż skoro pracownicy wydziału i sędziowie mogą mieć kalendarz, to również kalendarz może mieć kurator..."
.....................................................................................................
a dla mnie to ewidentne nadużycie przepisu o wskazywaniu przez sąd innego terminu...w końcu od pilnowania terminów zlecenie wywiadu-kontroli-ma być wydział a nie my.
wojtek77
 
Posty: 42
Rejestracja: 15 paź 2008, 22:47
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość