Czy poinformować Sąd Okręgowy...

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Czy poinformować SĄd Okręgowy...

Postautor: sza sza » 26 mar 2008, 22:39

Witam!!
W listopadzie 2007r zakończył się okres próby wobec osoby warunkowo przedterminowo zwolnionej, standardowo zakończyłam sprawowanie dozoru wszystko było ok w związku z czym przesłano akta do Sądu Okręgowego po zakończeniu.
W marcu b.r otrzymałam nowe akta tej samej osoby dotyczyły kary warunkowo zawieszonej. Po przeanalizowaniu wyroku wynika, że czyn popełniony został w okresie poprzedniej próby, która zakończyła się w listopadzie 2007r (wyrok w tej nowej sprawie zapadł w połowie lutego b.r, dodam, że zapadł on w innym Sądzie a dozorowany oczywiście nie poinformował mnie o toczącym się postępowaniu, w macierzystym Sądzie był "czysty")
Czy powinnam poinformować Sąd Okręgowy Wydz. Penitencjarny o popełnienu czynu karalnego w okresie próby? Dadam, że okres 6miesięcy upływa w połowie maja b.r.
Dziękuje!!!
sza sza
 
Posty: 10
Rejestracja: 25 lut 2007, 19:20
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ksb » 26 mar 2008, 23:12

Niezwłocznie poinformować za pomocą wniosku lub zawiadomienia na mocy art. 172 kkw.
Dlatego akta wysyłamy do SO po upływie okresu próby i dalszych 6 miesięcy.
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: kraliusz » 27 mar 2008, 14:23

no nie dlatego, nie dlatego, bo np. w naszym SO po otrzymanym zarządzeniu Prezesa wysyłamy teczkę natychmiast po skończonym okresie próby (bez oczekiwania 6 miesięcy). Nadto w mojej ocenie skoro teczka została zakończona i przesłana do SO to kurator nie wykonuje już tam żadnych czynności i nie ma obowiązku pamiętać o tym jakie było postanowienie itp. i nie ma również obowiązku informowania Sądu o powtórnym skazaniu, o czym Sąd powinien wiedzieć na podstawie informacji z KRK (w teorii oczywiście)
Awatar użytkownika
kraliusz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 162
Rejestracja: 27 cze 2006, 11:30
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Postautor: ksb » 27 mar 2008, 19:26

---------- 18:22 27.03.2008 ----------

Ale my tu mówimy o warunkowo przedterminowo zwolnionym a nie o zwykłym dozorze. W wypadku wz sąd nie otrzyma informacji o ponownym skazaniu z CRS, dlatego przepis mówi o pozostawianiu akt dozoru na okres 6 m-cy w wykazie. Zresztą jest pismo Ministerstwa Sprawiedliwości z pierwszych dni marca tego roku, w którym szczegółowo i precyzyjnie wyjaśnione jest stanowisko MS w kwestii stosowania nowych przepisów biurowych. Tam m.in. mowa jest i na ten temat. Jeśli uważnie czytać pisma MS, to kilkakrotnie już była w nich mowa o tym, że w wielu okręgach stosowana jest nieprawidłowa praktyka jeśli chodzi o akta dozorów, w tym dozorów nad warunkowo przedterminowo zwolnionymi. Dość szczegółowo są te sprawy wyjaśnione także w zeszytach wydanych przez MS a dotyczących postępowań incydentalnych.

---------- 18:26 ----------

A jeszcze a propos różnych praktyk, to zdarzyło mi sie wykonywać dozór nad skazanym przez inny sąd, a mieszkającym w rejonie działania mojego przez rok od momentu, kiedy tamten sąd ( wyrokujący) zarządził wykonanie kary wobec mojego dozorowanego z tego właśnie wyroku. Nikt nic nie wiedział aż do momentu, kiedy Policja przyszła go zatrzymać jako poszukiwanego.Sic!
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Becia » 27 mar 2008, 19:42

Zdecydowanie poinformować oraz można dołączyć kserokopię wskazanego wyroku.
Odnośnie drugiej części rozważań - to u nas jest również praktyka przesyłania akt dozoru po jego zakończeniu bez czekania następnych 6 miesięcy.
Becia
 
Posty: 94
Rejestracja: 01 mar 2006, 19:47
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: kraliusz » 27 mar 2008, 19:47

tak, choć w cytowanym przez Kolegę Zarządzeniu MS w sprawie... przepis § 412.2. wyraźnie mówi, iż : "Z chwilą zakończenia dozoru nad warunkowo zwolnionym należy zakreślić w wykazie „D” numer porządkowy, a teczkę dozoru przekazać sądowi penitencjarnemu, celem dołączenia do akt sprawy „Wz”.", natomiast co się tyczy urządzeń ewidencyjnych w zkss ds. karnych to przepis § 508.6. stanowi, że: "Z chwilą zakończenia dozoru zakreśla się numer porządkowy w wykazie „Doz”, a
teczkę dozoru przekazuje się do sekretariatu wydziału celem dołączenia do akt sprawy karnej."
Nie wiem zatem skąd są informacje dotyczące konieczności przechowywania teczek przez 6 miesięcy po zakończonym dozorze, ale przyznam, że pisma MS nie czytałem i być może źle interpretuje niektóre zapisy
pozdrawiam

się mi przypomniało...
przecież kurator nie jest komputerem z możliwością zapamiętywania nie wiadomo ilu faktów przy nie wiadomo jakim obciążeniu, choć w praktyce wiemy jak to wygląda... :) A co do informacji z CRS - nie widzę przeciwwskazań, aby w ciągu 6 miesięcy po zakończonym dozorze sąd penitencjarny uzyskał informację o skazanym.
Awatar użytkownika
kraliusz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 162
Rejestracja: 27 cze 2006, 11:30
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Postautor: BartK » 28 mar 2008, 7:47

W moim okręgu również akta dozoru dot. warunkowo przedterminowo zwolnionych przesyłamy do sądu penitencjarnego niezwłocznie po zakończeniu okresu próby. Moim zdaniem jest to nawet logiczne, ponieważ sąd musi mieć jeszcze mozliwość podjęcia decyzji, zawsze przecież kurator mógł coś przeoczyć.
Jeśli chodzi o omawiany problem, to wystarczy zwykłe pismo, które moim zdaniem należy wystosować.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: sza sza » 28 mar 2008, 9:27

Serdecznie dziękuję Wam za pomoc! Informację wraz z odpisem wyroku przesłałam.
sza sza
 
Posty: 10
Rejestracja: 25 lut 2007, 19:20
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re

Postautor: dual » 26 kwie 2008, 9:39

Cześć ! Zawsze informuj Sąd Penitencjarny o przestępstwach i innych sprawach wpz !!! Ja miałemkłopoty, że nie poinformowałem o przestęstwie karno-skarbowych pomimo, iś skazany skończył dozór a nie minęło 6 miesięcy !!!! Pozdrawiam.
dual
 
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwie 2008, 21:34
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości