kurator penitencjarny

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

kurator penitencjarny

Postautor: MAGDA78 » 10 cze 2008, 12:12

Witam!
Mam pytanko, czy ktoś może podzielić się wiedzą na temat uprawnień i obowiązków kuratora penitencjarengo, czy i w jakim zakresie jest on zwolniony z obowiązków zwykłego kuratora, czy z uwagi na swój nieco odmienny rodzaj działaności jego dodatek terenowy jest zmniejszony?
Awatar użytkownika
MAGDA78
 
Posty: 4
Rejestracja: 12 cze 2007, 9:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jurek » 10 cze 2008, 17:37

Nie ma czegoś takiego jak kurator penitencjarny ! i mam nadzieje, że nie będzie bo niby w jakim celu miałby tam być ? są przeciesz tam wychowawcy ! hmm zaraz pewnie odezwą się głosy że u kogoś jest :) no bo jest :) ale na jakiej podstawie i w jakim celu to nie wiem.
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: ksb » 10 cze 2008, 19:52

Był kiedyś taki pomysł, nawet chyba gdzieś realizowany eksperymentalnie ( widziałam program w tv kilka lat temu), ale jak zawsze u nas nie udało się tego doprowadzić do końca. Jakąś " smętną resztką" jest program zwolnieniowy ( art. 164 kkw) no i oczywiście pomysł dozoru nad skazanym odbywającym karę pozbawienia wolności ( jeśli ktoś to realizuje w sposób zalecany przez MS).
Co się zaś tyczy dodatku terenowego, to w myśl naszej ustawy poza kierownikami , którzy mają 12,5 % wszyscy kuratorzy mają jednakowy ten dodatek.
Podejrzewam, że Jurek ma rację twierdząc, że kuratorzy penitencjarni pewnie gdzieś są, ale nie ma do takiej "funkcji" specjalnych przepisów. Zatem: freestyle.
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Aurelius » 10 cze 2008, 20:46

Są są. Jakieś pół roku temu dostałem zlecenie wywiadu od kuratora, który prowadził skazanego pod kątem 164 kkw. Kurator ten nawet miał stosowną pieczątkę - Kurator ds. penitencjarnych :roll:
Jest to raczej takie samozwańcze. Bo, jak pisali poprzednicy, nie ma unormowań w ustawodawstwie co do tej kwestii...
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: dudek » 10 cze 2008, 22:44

A my jesteśmy szeregowymi kuratorami zawodowymi mamy za płotem jednostkę penitencjarną i realizujemy 164 kkw, ale o takich cudeńkach jak kurator penitencjarny to my jeszcze nie słyszeliśmy.
dudek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 16
Rejestracja: 13 mar 2006, 23:57
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: elfaf » 11 cze 2008, 0:16

Bo pewnie mieszkacie z dala od Białegostoku. Nie chcę się czepiać ,ale tam model ten funkcjonuje. Nikt wprawdzie nie wie na podstawie jakich przepisów, ale zdaje się nikomu to nie przeszkadza. ot, taki mały kuratorski eksperyment :roll:

Co więcej, wygrzebałam w necie informację, że jakiś czas temu, na terenie białostockiego zakładu karnego odbyła się nawet konferencja zatytułowana "Kurator penitencjarny - wstęp do probacji", która poddała ocenie, realizowaną w białostockich jednostkach penitencjarnych, koncepcję kuratora penitencjarnego.
:shock:

ciekawe jak wypadła ta ocena :? byłabym żywo zainteresowana tym zagadnieniem. Według mnie to jedno wielkie nieporozumienie, ale możemy podyskutować. :) Czy na forum są jacyś kuratorzy z Białegostoku, chcący podzielić się swoim doświadczeniem w tym zakresie?
,,Nec me pudet fateri nescire, quod nesciam" Cyceron
elfaf
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 11 kwie 2007, 14:15
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: BartK » 11 cze 2008, 16:29

elfaf pisze: Czy na forum są jacyś kuratorzy z Białegostoku, chcący podzielić się swoim doświadczeniem w tym zakresie?


Nie wiem czy sa, ale wiem, że kiedyś wyznaczony kurator (zwany jako penitencjarny) nie pełnił tam dyżurów w sądzie, tylko 2 razy w tygodniu w areszcie. Poza dozorowami osobistymi taki kurator nie prowadził żadnych innych spraw. Ciekawe jak to wyglądało w statystykach. Na pewno tak było jeszcze 3 lata temu, ciekawy jestem czy coś się zmieniło w tym zakresie.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: joasiac » 11 cze 2008, 17:15

Bliżej opisany jest ten model w mądrej książce " Zarys metodyki kuratora sądowego", która wydana została zimą .
Rzucę to i pojadę w Bieszczady.
joasiac
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 116
Rejestracja: 24 sty 2006, 13:26
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: MAGDA78 » 13 cze 2008, 8:47

Dzięki za jakiekolwiek informacje, właśnie dostałam namiar na tekiego kuratora , jak się czegoś dowiem to Wam napiszę, bo widzę, że temat Szanownych Państwa poruszył.
Awatar użytkownika
MAGDA78
 
Posty: 4
Rejestracja: 12 cze 2007, 9:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: mala67 » 13 cze 2008, 18:01

Witam Wszystkich! :)
Na ten temat była już dyskusja jakiś czas temu.
Rzeczywiście nie ma kuratora penitencjarnego, a jedynie ds penitencjarnych. I w sumie to nie o nazewnictwo chodzi.
Myślę, że wzieło się ono dla ułatwienia kontaktów z różnymi instytucjami i zaznaczenia jakimi sprawami kurator ten się zajmuje.
W moim przypadku liczba spraw nie odbiega znaczaco od sredniej
w zespole i obejmuje wszystkie rodzaje spraw. Lawinowo wzrasta liczba "dozorów "w zk, które nawiasem mówiąc i popierając zdanie innych nie mają najmniejszego sensu.
Co do art.164 kkw wypowiadałam sie juz kiedyś i zdania nie zmieniłam. Potrzebna jest tylko lepsze współgranie wszystkich biorących w tym procesie udział.
Pozdrawiam imiełego weekendu! :D
mała
mala67
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 13
Rejestracja: 04 mar 2006, 19:18
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ssako_ryba » 07 cze 2009, 11:22

Funkcjonują tu i owdzie kuratorzy penitencjarni. Białystok zdaje się , Kraków toże . Białystok niezłą broszurkę na ten temat popełnił nawet. Ja jestem za .
Jest wtedy szansa na reso w warunkach osadzenia . W ZK resocjalizacji prawie nie ma . Wychowawcy otwarcie o tym mówią . Nie mają na to czasu . Czasami jeden wychowawca ma ponad 100 podopiecznych , i znacznie ograniczone możliwości ( nie ma np. prawa kontaktowania się z rodzinami skazanych )
Ubolewam nad brakiem zainteresowania mediacjami , zadośćuczynieniem , ale to już inny temat .
Kiedy ludzie są tego samego zdania co ja, mam zawsze wrażenie, że się pomyliłem. Oskar
Wilde i ja :)
Awatar użytkownika
ssako_ryba
 
Posty: 46
Rejestracja: 06 cze 2009, 18:45
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości