KOW-statystyki

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

KOW-statystyki

Postautor: anca » 02 wrz 2008, 13:41

Zgodnie z zarządzeniem MS z dnia 28.12.07 numer porzadkowy KOW zakreslić winnismy po....WYKONANIU postanowienia w przedmiocie zmiany KOW na kare zastepczą.
Jak w waszych zespołach traktujecie taką sprawę???...jako czynną??..wliczacie do statystyk????...trzymacie akta u siebie????
Moim zdaniem jest to jakies nieporozumienie...a co Wy o tym myslicie??
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: kgb14 » 02 wrz 2008, 14:22

U mnie sprawa jest czynna do wydania odpowiedniego postanowienia o zastepczej karze aresztu / grzywny / pozbawienia wolności / umorzenia postępowania lub oczywiście do momentu kiedy kara została wykonana .
Do tego momentu akta są czynne .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: BartK » 02 wrz 2008, 18:18

U mnie jest tak jak u kgb14. Jeśli chodzi o statystykę, to w sprawozdaniu MS-40 takie sprawy są i tak wykazywane w zakończonych, a jak wpłynęła sprawa w trakcie roku, to jest także wykazywana w rubryce "wpływ" (jak dobrze pamiętam).
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: anca » 02 wrz 2008, 19:00

Przyznam,że mam pewne wątpliwości...i liczę na to,że Wasze sugestie trochę mi rozświetlą pewne kwestie.
A jak potraktowac sprawę ,jeżeli zapadło prawomocne postanowienie o określeniu kary zastępczej....a następnie...kolejnym postanowieniem wykonanie kary zast.zostało wstrzymane...a teczka wróciła do kuratora celem nadzorowania wykonania kow??? Sad lubi okazywać łaskawość:)
Sprawa nie mogła być u kuratora zakreślona z uwagi na to,że postanowienie o karze zast.nie zostało wykonane...i co??? traktujemy jako kolejny wpływ???...anulujemy upływ???:)
Sorry...może trochę niejasno...ale jestem po długim urlopie...i ciężko mi się mysli:):):)
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: selene_11 » 02 wrz 2008, 19:28

Miałam podobny dylemat. U mnie rozwiazanie jest takie, że do czasu wykonania kary zastępczej sprawa KOW jest niezakreslona. Po prawomocnym postanowieniu o karze zastepczej, kurator nie kontroluje już wykonania kary i teczka jest w sekcji wykonania wydziału karnego lub grodzkiego, bo jej nikt do ZKSS nie zwraca Kierownik ZKSS zachowuje jednak odpis postanowienia o karze zastepczej i przed okresem statystycznym kieruje do sekcji pismo z zapytaniem czy kara jest wykonana. Jesli nie, KOW nie zakresla.
"Panie daj mi cierpliwość abym pogodził się z tym czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość bym odróżnił jedno od drugiego"
selene_11
 
Posty: 36
Rejestracja: 03 sie 2008, 22:56
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ksb » 02 wrz 2008, 20:08

U mnie jest tak, jak u Kgb i Bartłomieja. Po uprawomocnieniu się postanowienia sprawa jest wykreślana i akta wracają do sekcji wykonawczej.
Zdarzył się problem, kiedy przy karze był dozór. Wtedy Sąd wydał ekstra postanowienie o dalszym trwaniu dozoru. Postanowienie wydano, bo kurator po rozmowie z sędzią, z której wynikało, że dozór ma trwać wystąpił z wnioskiem o zwolnienie od tego dozoru ( wniosek nie został uwzględniony).
Osobiście uważam, że kurator nie wykonuje kar zastępczych i akta powinien zwracać do sekcji.
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: anca » 02 wrz 2008, 20:15

Też tak uważam...ale co mi po tym skoro zarządzenie MS jasno mówi kiedy zakresla się sprawę...a sędziowie stoją na stanowisku,że skoro kurator nadzoruje wykonanie KOW....to niech nadzoruje do końca...nawet w sytuacji wstrzymania kary zastępczej.
Logika niestety tu nie działa...tzn.każdy ma swoją LOGIKÊ :)
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: BartK » 02 wrz 2008, 23:45

anca pisze:A jak potraktowac sprawę ,jeżeli zapadło prawomocne postanowienie o określeniu kary zastępczej....a następnie...kolejnym postanowieniem wykonanie kary zast.zostało wstrzymane...a teczka wróciła do kuratora celem nadzorowania wykonania kow???


Częściowo problem ten był już poruszany TUTAJ
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: Lukas » 03 wrz 2008, 8:22

Wydaje mi się, że prawomocne postanowienie o zarządzenie kary zastępczej orzeczonej w miejsce k.o.w. kończy dzieło kuratora związane z organizowaniem i kontrolowaniem wykonania kary. W tym momencie, zgodnie z przywoływanym zarządzeniem MS, w wykazie Kow zakreśla się sprawę jako zakończoną.
W przypadku zarządzenia zastępczej np. kary p.w. w sekcji wykonawczej kwestię wykonania kary zastępczej rejestruje się w "Wp" , Postępowanie wykonawcze od tego momentu kontynuowane przez pracownika sekretariatu sekcji wykonawczej.
W momencie złożenia przez skazanego wniosku o wstrzymanie wykonania kary zastępczej sąd wszczyna stosowne postępowanie incydentalne (bez naszego udziału - chyba, że będziemy wezwani na posiedzenie, bądź też otrzymamy zlecenie na przeprowadzenie wywiadu).
W przypadku uwzględnienia takiego wniosku skazanego, sprawa trafia ponownie do ZSKK i jest rejestrowana pod nowym numerem w wykazie "Kow".
Jeśli chodzi i kwestie związane ze statystyką, to sprawy w których byliśmy wnioskodawcami, a nie zapadło jeszcze rozstrzygnięcie (prawomocne orzeczenie) są uwzględniane w statystyce jako sprawy wykonywane.
Natomiast po uprawomocnieniu się orzeczenia rozstrzygającego o karze zastępczej nie uwzględnia się jej w statystyce w kolumnie "sprawy wykonywane". Ujmujemy je w kolumnie (sprawy zakończone).
Tak to rozwiązujemy u siebie.
Obowiązek zajmowania się przez kuratora zawodowego sprawą w fazie wykonawstwa kary zastępczej, nawet jeśli są takie oczekiwania niektórych sędziów jest nadinterpretacją.
Lukas
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 125
Rejestracja: 22 gru 2005, 20:39
Lokalizacja: Dolny ?ląsk
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: anca » 03 wrz 2008, 10:34

Lukas pisze:Wydaje mi się, że prawomocne postanowienie o zarządzenie kary zastępczej orzeczonej w miejsce k.o.w. kończy dzieło kuratora związane z organizowaniem i kontrolowaniem wykonania kary. W tym momencie, zgodnie z przywoływanym zarządzeniem MS, w wykazie Kow zakreśla się sprawę jako zakończoną.
.

Lukas...Twoje rozumowanie jest bardzo logiczne...ale jest jedno "ale" :)
Wracam jednak do przywoływanego zarzadzenia...zgodnie z nim sprawę zakresla się NIE po uprawomocnieniu postanowienia o karze zastepczej...a po JEGO WYKONANIU !!!...I DALEJ JESTESMY W PUNKCIE WYJSCIA.
A juz inna kwestia jest to,że sedziowie maja lepsze koncepcje co do interpretacji przepisów...:)
Czy gdzies w POlsce KOW jest wykonywane zgodnie z nowym zarządzeniem..????...juz zwatpilam czy jest to mozliwe...:)
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: Lukas » 03 wrz 2008, 15:16

Będę jednak utrzymywał to, co napisałem w swoi poście. Otóż w art. 508 ust. 15 zarządzenia MS mówi się mniej więcej tak, ... po wykonaniu postanowienia o zarządzeniu kary zastępczej sprawę wykreśla z wykazu Kow.
Można to zrozumieć dwojako:
1/ wykonanie postanowienia o zarządzeniu kary zastępczej, to wpisanie jej do wykazu Wp (przypadek zarządzenia kary p.w.),
2/ wykonanie postanowienia o zarządzeniu zastępczej kary grzywny, to wpisanie przez osobę zajmującą się windykacją należności do stosownego rejestru.
Logika, o której wspomina Anca każe jednak domniemywać, że sytuacje opisane w obu punktach świadczą zdecydowanie o zakończeniu postępowania wykonawczego związanego z wykonawstwem k.o.w.
Sam fakt złożenia przez skazanego wniosku o wstrzymanie wykonania kary zastępczej jest przyczynkiem do wszczęcie postępowania incydentalnego związanego z uchyleniem wcześniej wydanego postanowienia.
Tak to sobie wyobrażam. Tak też postępujemy w moim zespole.
Zdarzają się wyjątki, że sędzia czegoś od nas oczekuje w trakcie i przed rozstrzygnięciem wszczętego postępowania wykonawczego.
Mam wrażenie, że nie ma to jednak nic wspólnego ze statystyką.
Pozdrawiam i proszę i wyrozumiałość.

Być może ktoś z MS przedstawi nam bardziej oficjalne stanowisko jak w takich sprawach winniśmy postępować.
Lukas
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 125
Rejestracja: 22 gru 2005, 20:39
Lokalizacja: Dolny ?ląsk
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: morphine » 03 wrz 2008, 18:55

Witam
Odnośnie zakreślenia sprawy KOW w przypadku zarządzenia kary zastępczej w naszym zespole po wydaniu takiego postanowienia sprawę zakreślamy i już nie kontrolujemy w żaden sposób, czy ta kara zastępcza została wykonana.
Problem natomiast pojawia się w przypadku wstrzymania wykonania kary zastępczej. U nas sprawa wraca do zespolu z tym samym numerem Kow i wtedy nie możemy jej zakreślić pomimo że nasz wniosek o zastępcza karę został uwzględniony. W dalszej kolejności pojawia się problem przy interpretacji " wstrzymanie następuje do czasu wykonania kary ograniczenia wolności" Czy należy ponownie liczyć od uprawomocnienia się postanowienia np 5 miesięcy, jeżeli kow była orzeczona na 5 miesięcy ...?
Ponadto przepis mówi, że sąd może wstrzymać wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności w wypadku gdy skazany podejmie nakazaną prace, natomiast Sąd (przynajmniej nasz:) wydaje takie postanowienie naiwnie wierząc skazanym że podejmą nieszczęsną pracę...Wobec tego uważam, że sąd powinien dopiero wstrzymać wykonanie zastępczej kpw gdy delikwent podejmie prace
Czy składacie wnioski o wykonanie zastępczej kary i po jakim okresie czasu, czy po 1 informacji, ze w/w nie stawił sie celem wykonywania kow,
pozdrawiam, mam nadzieje że moja wypowiedz była logiczna:)
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: anca » 03 wrz 2008, 19:13

...oczywście,że logiczna morphine...zdaje się ,że mamy dokladnie ten sam problem....:)
Lukas dałeś mi do myślenia....nie przyszło mi do głowy,że "wykonanie postanowienia" można rozumieć na kilka sposobów...:)...ale który jest właściwy...????
Wniosek jest jeden...co sąd to inna kuratela...czy ktoś to wreszcie ujednolici?????
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: Bosman » 03 wrz 2008, 21:43

Kilka uwag:
1) Intencja autora zarządzenia MS z dnia 28.12.07 (w analizowany mzakresie: numer porzadkowy KOW zakreslić winnismy po....WYKONANIU postanowienia w przedmiocie zmiany KOW na kare zastepczą) nie jest dla mnie jednoznaczna i jasna.
2) Jednak sformułowanie "wykonanie postanowienia w przedmiocie zmiany KOW na karę zastepczą" ewidentnie nie może oznaczać jedynie czynności technicznej polegającej na wpisaniu do odpowiedniego rejestru: WP (WPKZ) czy rejestru grzywien (np. Kd) - wykonanie postanowienia o karze zastępczej oznacza wykonanie kary zastępczej [i nie jest to dylemat natury jedynie językowej]
3) na zdrowy rozsądek zakreślenie sprawy kow powinno nastąpić po wydaniu prawomocnego postanowienia o karze zastępczej (w ZKSS i wydziale wykonawczym) - dalej powinna następować rejestracja postępowania już jako WP czy kd (tylko w pewnym sensie kontynuacja - w nowym postępowaniu z nowym statusem)
4) wstrzymanie wykonania kary zastępczej pw uważam za kuriozum - jeśli skazany/ukarany wykonał kow to po prostu wykonał, jeśli nie, to nie (no, ale ok. - jest taki przepis).
Jak się dobrze orientuję w naszym Sądzie obowiązuje praktyka, iż po wstrzymaniu wykonania kary zastępczej przebieg wykonania kow kontroluje sekretariat, który niezwłocznie zapodaje Sądowi informację o najmniejszej przerwie czy zwłoce w kontynuowaniu wykonywania przez skazanego kow.

Pozdrowienia
SK
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2008, 21:59 przez Bosman, łącznie zmieniany 2 razy
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Aurelius » 03 wrz 2008, 21:51

Witam,

a czy zwróciliście uwagę na różnice w zapisie dot. właśnie zakreślania spraw Kow/Wo między zespołem kuratorskim a wydziałem wykonawczym?

par. 403.1, który dot. wydziałów, sekcji wykonawczych podaje, iż
Wpis w wykazie “Wo” podlega zakreśleniu po zakończeniu odbywania przez skazanego kary ograniczenia wolności wobec upływu czasu, na jaki była orzeczona lub uznaniu kary za wykonaną, po zwolnieniu od odbywania reszty kary ograniczenia wolności albo po wykonaniu postanowienia w przedmiocie zamiany kary ograniczenia wolności na zastępczą karę grzywny lub karę pozbawienia wolności, tj. po umieszczeniu skazanego w zakładzie karnym.
.

Czyli w przypadku orzeczenia zkpw, dla zakreślenia w wykonawczym, nie ma znaczenia juz fakt wykonania tej zkpw, tylko sam fakt umieszczenia skazanego/ukaranego w zk.

Natomiast wspominany przepis par. 508.15 mówi:
W razie zakończenia odbywania przez skazanego lub ukaranego kary ograniczenia wolności poprzez wykonanie orzeczonej pracy i wobec upływu czasu, na jaki była orzeczona, a także wobec upływu czasu, jeżeli kara nie polegała na wykonywaniu pracy lub uznaniu kary za wykonaną, po zwolnieniu od odbywania reszty kary ograniczenia wolności albo po wykonaniu postanowienia w przedmiocie zmiany kary ograniczenia wolności na zastępczą karę grzywny lub karę pozbawienia wolności należy zakreślić w wykazie „Kow” numer porządkowy, a teczkę przekazać do sekretariatu wydziału celem dołączenia do akt sprawy karnej lub sprawy o wykroczenie.


Przepis dotyczący wydziałów wykonawczych można by zatem analogicznie odnieść do przepisu dot. zkss. Nadto tutaj (w przepisie) nie bez znaczenia (wg mnie) jest wtrącone ...po wykonaniu postanowienia w przedmiocie zastępczej kary..., co może właśnie wskazywać, to o czym pisał Lukas, że postanowienie uważa się za wykonanie w przypadku wpisania do wykazu Wpkz, a w przypadku zastępczej grzywny, do założenia karty dłużnika. Gdyby miało być inaczej, to wydaje się logiczne, że zapis powinien mieć brzmienie, iż zakreśla się po wykonaniu kary zastępczej, bez tego słowa postanowienia.
Idąc dalej per analogiam to analizując przepis mówiący o zakreślaniu wykazów Wp/Wpkz (par. 397.1), to można dojść do wniosku, iż ma on znaczenie dla zakreślenia właśnie Wo. Ale to takie moje dywagacje. A praktyka w poszczególnych sądach bardzo różna. U mnie w zepsole wykaz Kow równiez podlega zakreśleniu (wbrew zarządzeniu) w przypadku prawomocności postanowienia o karze zastępcze. I rzeczywiście w przypadku wydania postanowienia o wstrzymaniu zastępczej kary i zwrocie akt do zespołu, może dojść do zafałszowania statystyki, bo nadając nowy numer kow, wykazuje się kolejny wpływ, dla tej samej sprawy...
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości