art. 14kkw

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

art. 14kkw

Postautor: wojtek77 » 15 sty 2009, 22:40

Chciałem zapytać Was, kuratorzy zawodowi dla dorosłych, czy u Was w Sądach wywiady z art. 14kkw, są kierowane "taśmowo", "hurtowo"? z częstotliwością co ok. 6 miesięcy? Np. wyrok: kara pozbawienia wolności bez obowiązków i bez dozoru, uprawomocnił się 2-3 dni temu i od razu wywiad do zespołu? podobnie z warunkowo umorzonymi postępowaniami karnymi? U nas "produkcja" wywiadów do wykonania idzie na całego, są dni, że wpływa nawet 15-20 do zespołu na 6 zawodowych dziennie.
wojtek77
 
Posty: 42
Rejestracja: 15 paź 2008, 22:47
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 16 sty 2009, 17:20

W moim sądzie (a właściwie w moim już byłym sądzie) wszystko zależało od konkretnego wydziału i konkretnej sprawy. Czasami otrzymywałem zlecenia na tego samego skazanego i w tej samej sprawie co 2 miesiące. Moim zdaniem takie zlecanie wywiadów pro forma jest stratą czasu kuratora. Powinny tutaj nastąpić prawne zmiany.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: gaga » 16 sty 2009, 21:32

U mnie tez co 6 miesiecy- Wzaw i stare "P", ale nia ma tak ze zaraz po uprawomocnieniu dają na wstępie wywiad ...uff :), kiedyś jak byłu u nas sprawy "P" to w zasadzie sam robiłęm jakoby taki wywiad - pierwsza rozmowa ze skazanym w Sadzie czyli pouczenie i opisanie delikwenta co robi itd....., w 2008 maiłęm 169 wywiadów w tym 8 z 214 reszta z 14 kkw
gaga
 
Posty: 105
Rejestracja: 11 gru 2005, 12:35
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 16 sty 2009, 23:01

U mnie (odpukać) bez szaleństw jeśli chodzi o wywiady do bezobowiązkowego warunkowego zawieszenia. Za to dużo wywiadów do Ko.
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: wojtek77 » 02 lip 2009, 17:04

Mam kolejne pytanie w związku z wywiadami kierowanymi przez np. Sądy do wykonania przez kuratora w trybie art. 14kkw, które dotyczą kontroli zachowania skazanego przy orzeczonej karze pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem bez dozoru i obowiązków (kontrole sprawują i wykonują właściwe Wydziały). Wywiady wykonuje się wobec osób w okresie trwania próby. Sprawa jasna. Ale czy spotkaliście się z sytuacją, by wywiad otrzymać wobec osoby, u której okres próby już upłynął? Czy są jakieś inne przepisy, by wykonywać wywiady z art. 14kkw, wobec osób po zakończonej próbie? Ja nie kojarzę. Zawsze się liczy okres próby. Jak wy byście sobie z takim problemem poradzili? Ja już odmówiłem wykonania takiego wywiadu, artykułując, iż swoje czynności wobec osoby skazanej, mogę wykonywać/kontrolować w okresie trwania próby. Takich wywiadów może być więcej...
wojtek77
 
Posty: 42
Rejestracja: 15 paź 2008, 22:47
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 02 lip 2009, 17:15

wojtek77 - nie smaiłbym odmówić zlecenia wywiadu w trybie art. 14 jeśli sędzia podpisała . Może Sąd robi jakieś dodatkowe ustalenia np w zwiazku z tym że ma jeszcze 6 mies do zarządzenia wyk kary - może o to chodzi .... jest zlecenie - jest wywiad .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Bosman » 02 lip 2009, 17:38

wojtek77 pisze: Ale czy spotkaliście się z sytuacją, by wywiad otrzymać wobec osoby, u której okres próby już upłynął?


Wojtek,
To raczej efekt nieporozumienia, błędu tzw. czynnika ludzkiego (ktoś się spóźnił, zakręcił, zapomniał zrobić wcześniej, przeoczył). Nie metody.
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: wojtek77 » 03 lip 2009, 21:30

---------- 21:27 03.07.2009 ----------

kgb14, ale czy to jest zgodne z przepisami? według mnie nie, ja mam obowiązek kontroli zachowania skazanego poprzez zlecony mi wywiad, tylko w okresie próby. sprawę prowadzi wydział danego Sądu. wyobraź sobie, że wpływa skarga na ciebie, że wchodzisz do domu skazanego i chodzisz po sąsiadach, gdy już minął okres próby, a do tego cię zobowiązuje wywiad z art. 14kkw. jak chcesz się wybronić?

---------- 21:30 ----------

Sławek Kacicki, jak zwykle czynnik ludzki, chociaż przepis jest jednoznaczny, ale interpretacja może być różna-kurator ma swoje przepisy-Sąd swoje. pozdrawiam.
wojtek77
 
Posty: 42
Rejestracja: 15 paź 2008, 22:47
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 04 lip 2009, 0:11

Zarządzenie, czy cokolwiek innego co wydaje sąd, nie zawsze musi być słuszne. Inaczej nie byłoby potrzeby istnienia dwuinstancyjnego sądownictwa :D. Możemy wykonywać obowiązki zawodowe, wyłącznie w granicach, które zakreśla nam prawo. Za wykonywanie czynności pozbawionych takich podstaw odpowiadamy indywidualnie i nikogo nie będzie obchodziło, że dano nam jakiś papierek. Nieznajomość prawa podobno szkodzi- przynajmniej tak mówią.

Strony mają drugą instancję, a kurator ... przełamanie bariery strachu przed reakcją na odmowę.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: kgb14 » 04 lip 2009, 0:58

No ale my sie chyba nie rozumiemy .

Jedno to sprawa w której na zleceniu wywiadu mamy syg. sprawy i znamy lub znaliśmy ją wcześniej i wiemy do kiedy tam był okres próby - wtedy możemy a nawet powinniśmy zapytać w sekcji czy aby na pewno mamy zrobić wywiad .

druga sprawa - to zlecenie wywiadu do jakiejś nie znanej nam sprawy ( np Wzaw ) czyli akta są w sekcji a my dostajemy tylko zlecenie wywiadu w trybie art 14 kkw .
Nie wiem do kiedy jest tam okres próby . codziennie dostajemy po ok 15 wywiadów . Czasem zdarza się to ze dwa razy do roku po 50 -60 dziennie ( wiadomo nie wszystkie robi zawodowy ) - czy za każdym wywiadem mam dzwonić lub iść do sekcji i sprawdzić czy aby nie upłynął okres próby ????
Raczej nie .

Co do tego czy byłem ,,na prawie'' przeprowadzając wywiad - odpowiem - tak - dostałem zlecenie sądu podpisane przez sędziego .
Nie była to czynność w ewidentny sposób łamiąca prawo ( kradzież czy włamanie czy jeszcze coś gorszego co wiadomo gdyby nawet papież podpisał to bym nie zrobił ) - więc ukarany za to być w żaden sposób wydaje mi sie nie mogę z powodu opisanego wyżej.

ps. ¯eby nie być gołosłownym co do ilości przeprowadzanych wywiadów nr w kontrolne Wd obecnie jest ok 1500 :|
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Weronika_ » 04 lip 2009, 13:19

w mojej pracy , wszystkie wywiady robią kuratorzy zawodowi, oczywiście na zlecenie Sądu, ZK, mamy jeszcze akta"P", i tu bez zlecenia wywiadu nie wchodzę w środowisko, "zbieram informację" poprzez np. pismo, rozmowę z dzielnicowym, pracownikiem pomocy społ.,
zdarzyło mi się, że podopieczni żądali okazania zlecenia wywiadu
pozdrawiam
Weronika_
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 189
Rejestracja: 09 mar 2009, 0:24
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: kesey » 05 lip 2009, 0:52

Przepraszam Kgb, jestem rodzinny, a tam w przypadku zleceń wywiadów bieżących to zupełnie inna bajka. Na dodatek jestem z jedynego okręgu w Polsce, w którym akta Wzaw są nadal u kuratorów. Masz rację pisząc o zleceniach wywiadów we Wzaw, choć nie ma przeszkód, aby sekretariaty pisząc je dodawały również informacje o kop.

Natomiast podejmując czynności wobec osoby, która nie jest objęta postępowaniem wykonawczym, a w przepisach brak jest podstaw wskazujących na możliwość przeprowadzenia u niej czynności na zlecenie sądu (w szczególności wywiadu środowiskowego), narażasz się na zarzut nadużycia uprawnień, wynikających z wykonywanego zawodu. Narusza to conajmniej zasady określone Kodeksem Etyki i Ustawą o ochronie danych osobowych.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: agawe » 05 lip 2009, 10:53

Nie wydaje mi się, aby kurator mógł mieć zarzut nadużycia uprawnień, jeśli wykonywałby wywiad na zlecenie sądu. To sąd zlecając wywiad, gdzie nie ma podstaw prawnych, nadużyłby uprawnień.
Poza tym, jestem zdania, że termin "postępowanie wykonawcze" obejmuje także okres 6 m-cy po zakończeniu okresu próby, jeśli podejmowane są jakieś czynnośći (być może jednak jestem w błędzie). Jeśli sąd zleca wywiad po zakończeniu okresu próby, na pewno powinien w zleceniu zaznaczyć, kiedy ta próba upłynęła, aby ustrzec się przed błędem "rozliczania" skazanego z okresu, który próby nie dotyczy.
Oczywiście teoretycznie zlecanie wywiadu po upływie okresu próby jest bezzasadne, bo sąd powinien mieć informację o zachowaniu skazanego w okresie próby (wywiad na zakończenie próby), ale pewnie nie zawsze tak jest.
Często termin uregulowania szkody jest określany "w okresie próby", więc przed upływem okresu próby sąd nie może wymagać od skazanego realizacji obowiązku. To powoduje wykonywanie czynności po zakończeniu próby.
Ponadto może po zakonczeniu próby, wpłynąć informacja o kolejnym skazaniu i gdy zarządzenie wykonania kary nie jest obligatoryjne, sąd może uznać za stosowne uzyskanie informacji o skazanym w drodze wywiadu kuratora. :D
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Orange » 15 kwie 2010, 15:00

Proszę Was, koleżanki i koledzy o podpowieź, sugestie, pomoc w następującej sprawie:
W dniu 20.01.10 złożyłam wniosek o odwołanie w.p.z. z art. 160par.2. W tej sprawie koniec okresu próby upłynął w dn. 25.01.10. - Sąd miał więc wszystkie bieżące informacje o dozorowanym na dzień 25 stycznia...
12.04.2010 otrzymałam w tej sprawie zlecenie wywiadu z SO "ze szczególnym uwzględnieniem aktualnego zachowania skazanego".

Co o tym myślicie? Czy mam rozumieć, że jesli skazany teraz "dobrze" się zachowuje to wymazuje, to co robił do 25.01.10?
Czy zadzwonić do Sędziego zlecającego wywiad i dopytać o podstawę prawną?
Zdaję sobie sprawę, że sytuacja i zachowanie skazanego nie było jednoznacze, ale...

Poproszę o jakieś sugestie:)

I druga sprawa:
W lutym `09 i maju `09 otrzymałam do jednego skazanego zlecenie wywiadu (14kkw) w sprawie a) nie uregulowanych kosztów w kwocie 100zł i b)grzywny 150zł - odpisałam wówczas że skazany pracuje w oparciu o umowę o pracę, osiaga wynagrodzenie w wys. 2900zł netto miesięcznie. W tej samej sprawie dostałam kolejne zlecenie w marcu`10 - znów z dopiskiem "ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji majątkowej i materialnej skazanego, z uwagi na nieuregulowane koszty 100zł i grzywnę 150zł". Ciśnienie mi skoczyło, lecz wywiad przeprowadziłam (skazany zarabiał już 3100zł). Czytałam gdzies na forum, że było pismo w sprawie zlecania przez SR wywiadów dot. nieuregulowanych kosztów sądowych (może i grzywny) czy ktoś mógłby podać podstawę prawną lub link do tego pisma?
Czy kiedyś odmówiliście przeprowadzenia takiego wywiadu?

Z góry dziekuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: kgb14 » 15 kwie 2010, 16:30

ad.1
jak znasz sędziego to pogadać - jak nie to zrobić wywiad z opisem sytuacji poprzedzającej dzień zlecenia wywiadu a także po zleceniu i po sprawie .


ad.2
jak art. 14 to nie odmówiłem nigdy
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości