Nowa Uchwała SN ws. liczenia okresów odroczenia kary p.w.

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Nowa UchwaŁa SN ws. liczenia okresów odroczenia kary p.w.

Postautor: Aurelius » 03 kwie 2009, 23:52

SN w dniu 25.02.09. wydał nową i kolejną już Uchwałę (tym razem z wniosku RPO) dot. zasady do określania łącznego okresu roku przy fakultatywnym odroczeniu kpw. Nadto SN swojej uchwale nadał moc zasady prawnej.

I KZP 32/08

Ostatnie orzeczenie SN było w podobnej sprawie z dn. 30.06.08. i przez powyższą jest w pewnej części poddane krytyce.

Istotną kwestią dla nas kuratorów dla dorosłych, którą wnosi ostatnie orzeczenie SN jest wyraźne stwierdzenie, iż złożenie przez skazanego wniosku o odroczenie wykonania k.p.w. (sic!) wstrzymuje wykonanie kary do czasu rozpatrzenia tegoż wniosku - s. 28 uzasadnienia (oczywiście przy zachowaniu pewnych reguł proceduralnych o ktorych mówi uchwała).
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: ksb » 04 kwie 2009, 8:41

Dzięki Aurelius :!:
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: agawe » 04 kwie 2009, 9:28

Dzięki Aurelius za zamieszcenie linku do uchwały SN.
Całkiem niedawno rozmawialiśmy w zespole o kwestii ewentualnego wliczania do czasu odroczenia okresów pomiędzy nimi. Teraz mamy odpowiedź.
W naszym sądzie jest praktyka nie wstrzymywania procedury osadzania pomimo złożonego przez skazanego wniosku o odroczenie, co niestety oznaczało niemożność skorzystania przez skazanych z odroczenia, a niezmiernie trudno było to skazanym wytłumaczyć. :( :(
Najczęściej skazany wczeniej otrzymywał wezwanie do odbycia kary niż wezwanie na posiedzenie w sprawie odroczenia. :(
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 05 kwie 2009, 10:57

U mnie w SR jest podobnie, tj. z chwilą prawomocnego zarządzenia kary p.w. rusza cała procedura dot. wykonania orzeczenia (zgodnie z art. 9 kkw), bez znaczenia faktu, że skazany złożył wniosek o odroczenie. Jedynie co z reguły praktykuje mój SR, to to, że w przypadku nie stawienia się dobrowolnego skazanego na wezwanie w terminie do zk, a odnotowaniu w Ko, że wpłynął wniosek o odroczenie, nie ma wydawanego (z reguły ;)) nakazu doprowadzenia do czasu rozpatrzenia tego wniosku.

Sama kwestia o ktorej mówi m.in. uchwała SN, tj. wstrzymywania wykonania kpw w przypadku złożenia wniosku, ma wg mnie swoje plusy i minusy. Minus to taki, że niektórzy w sposób celowy będą mogli wykorzystywać tę zasadę i powodować celową przewlekłość postępowania. Nietrudno wyobrazić sobie "znęcacza", gdzie dla dobra pokrzywdzonego, chciałoby się, aby jak najszybciej został osadzony.

Tak na marginesie powiem, że udało mi się raz porozumieć z wydziałem wykonawczym w kwestii osadzenia skazanego w zk bez wezwania, na co w uzasadnionych przypadkach pozwala art. 79 par. 1 kkw.
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości