Pismo MS z dnia 10 listopada 2009 r. DWOiP-II-5300-1217/09

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Pismo MS z dnia 10 listopada 2009 r. DWOiP-II-5300-1217/09

Postautor: BartK » 25 lis 2009, 20:10

Witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym poruszyć kwestię pisma Ministerstwa Sprawiedliwości DWOiP-II-5300-1217/09 z dnia 10.11.2009 r., które poruszyło następujące kwestie:
- współpracę kuratorów z Policją
- wzajemne relacje pomiędzy kuratorami
- sprawowanie dozorów w ZK

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż pismo jest reakcją na zapytanie wystosowane przez Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 12 października 2009 r., który powołał się między innymi na dyskusję toczącą się na Naszym forum dyskusyjnym! W tym miejscu pragnę pozdrowić Wiceprezesa SO w Katowicach i podziękować za reakcję na problemy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej.
Otóż wracając do omawianego pisma w kwestii współpracy z Policją Departament nadal stoi na stanowisku, iż kuratorzy sądowi nie mają uprawnień do zlecania Policji wywiadów środowiskowych uzasadniając to wykładnią przepisów. Należy także wskazać, iż w ocenie Departamentu kuratorzy sądowi są najlepiej przygotowaną grupą zawodową do przeprowadzania wywiadów środowiskowych. Kuratorzy mogą natomiast żądać od Policji pomocy w wykonywaniu czynności służbowych na podstawie ustawy o kuratorach.
W kwestii wzajemnych relacji pomiędzy kuratorami przede wszystkim poruszony został problem zlecania wywiadów środowiskowych na podstawie art. 14 kkw. Departament w tej kwestii podkreślił, iż problem dotyczy tylko spraw z zakresu kontroli wykonywania obowiązków w okresie próby, bez orzeczonego dozoru kuratora, których liczba w ostatnim okresie znacząco spadła. Zdaniem Departamentu jedynie w nieznacznej części spraw zdarzają się sytuacje, w których skazany przebywa w innym miejscu aniżeli zespół kuratorskiej służby sądowej prowadzący tę sprawę. I tutaj nie zgodzę się z poglądem Departamentu. W większych miastach, gdzie ma siedzibę więcej niż jeden sąd rejonowy, takie sprawy zdarzają się dosyć często. Swoje wywody opieram na danych ze Szczecina. Natomiast w sprawach, gdzie skazany ma do wykonania jednorazowy obowiązek Departament nie widzi potrzeby zlecania wywiadu innemu kuratorowi, a jedynie należy ustalić czy obowiązek został wykonany. W pozostałych sprawach należy zwrócić się do sądu o zarządzenie zebrania informacji dotyczących skazanego w drodze wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez kuratora sądowego. Czyli bez zmian. Nadal musimy zwracać się do przewodniczących wydziałów o wystosowanie zarządzenia. Jako ciekawostkę podam, iż w Szczecinie przewodniczący jednego z wydziałów odmówił dokonania takiego zarządzenia wskazując na kompetencje kuratora w tej materii!!! Czy nie można dokonać nowelizacji kkw i jednoznacznie przyznać albo odebrać kuratorom zawodowym kompetencję do zlecania wywiadów???!!! Departament zaznaczył także, iż kuratorzy sądowi wykonujący czynności w różnych częściach kraju powinni służyć sobie wzajemną pomocą i wskazał tutaj jako podstawę do takiego działania Kodeks etyki kuratora.
W ostatniej kwestii w 100% zgadzam się ze zmianą wcześniejszych poglądów Departamentu. W związku z zaistniałymi trudnościami związanymi z wykonywaniem dozorów w zakładach karnych (i tutaj wymieniona cała lista przeszkód) wskazana została celowość
powrotu do koncepcji dalszego wykonywania czynności przez kuratorów sądowych w zespole, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce zamieszkania skazanego

Czekam na Wasze uwagi i opinie....
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: kgb14 » 25 lis 2009, 20:38

Pozdrawiam również Viceprezesa SO w Katowicach :D :D

Odniosę się w punktach bazując tylko na Twojej wypowiedzi Bartłomieju gdyż pisma nie znam - może niedługo do nas dotrze - albo jakbyś mógł to daj tutaj jego scan lub jakiś link do niego .

1. Nie potrzebuję i nie chcę zlecać wywiadów środowiskowych policji - chcę tylko informacji czy dany człowiek przebywa pod danym adresem , czy ewentualnie znane jest miejsce jego pobytu , czy był notowany lub czy prowadzone jest przeciwko niemu jakieś postępowanie - o opinię o nim wystąpię w drodze wywiadu do koleżanki , kolegi kuratora do właściwego zespołu SSK w danym Sądzie . Czy tego nikt nie rozumie ? Przecież informacje o które proszę nie wymagają ruszenia czterech liter - jak dzielnicowy zna rejon - jak nie wie czy dany człowiek mieszka pod danym adresem to też nie jest to wielki problem szybko ustalić .
2.¯ądać pomocy od policji w trakcie czynności --- to wiemy , czasem się tak robi - no ja osobiście nie widzę tu jakiegoś problemu - kiedyś były -ale chyba to przeszłość .
3. Teraz zlecenie przeprowadzenia wywiadu - nawet dla innego kuratora - no szału dostaję jak muszę iść do sędziny z gotowym wypełnionym blankietem aby go podpisała i ja go dalej wysyłam - ubezwłasnowolnienie - a w kodeksie pisze inaczej - wiemy jak a nie jest to respektowane . Zgadzam się - że powinny być wprowadzone zmiany do kkw i albo odebrać prawo zlecania wywiadów albo jednoznacznie je przyznać i albo będziemy zwykłymi urzędasami albo w końcu prawdziwym organem wykonawczym sądu :!: :rozpacz:
4. kodeks etyki i owszem - ale na podstawie kodeksu etyki nie wszędzie w kraju kurator przeprowadzi mi wywiad - bo takie dostał wytyczne ..... :rozpacz:
5. czyli jak dobrze zrozumiałem nie będzie już dozorów w ZK ponieważ tam akurat ,,mieszka'' jakiś dozorowany ?
Jeśli tak to nareszcie :!: :D Ja mam teraz z 10 skazanych w ZK i chyba z 13 czy 14 spraw - wliczanych de facto do obciążenia ( ludzie z Polski oczywiście ) .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Orange » 25 lis 2009, 20:53

Ja również GOR¡CO pozdrawiam Viceprezesa SO w Katowicach :lol:
Jesli chodzi o Policję - mam te same oczekiwania, o których pisał kgb14. To co bardzo mnie zaintrygowało, to dozory w ZK. W moim Sądzie jest tak, że każdy kurator MUSI mieć 25 osób w tzw. "czystym" dozorze własnym, ponadto za koleją są przyznawane każdemu dozory w ZK. Aktualnie mam około 20 osób - 29 spraw. Jest to bardzo pracochłonne i czasochłonne. Co więcej często w owych dozoroach określony jest obowiązek z art. 72kk - nie wykonany w terminie okreslonym przez Sąd - muszę składac wniosek komuś, kogo nie znam... Ponadto często zdarza się, że kiedy otrzymuję info z KRK wówczas pojawia się oblig, lub okazuje się, że dozorowany popełnił w okresie próby dwa kolejne (nie podobne) przestępstwa - ale i w tym wypadku muszę złożyć wniosek z 75par.2 (czasem są "3-ki"). Roboty moc! Jeśli mozna byłoby powrócić do "starego" systemu, czyli kurator prowadzi "swoich" podopiecznych dla mnie byłoby CUDOWNIE :lol: :D
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: agawe » 25 lis 2009, 22:05

Pismo Departamentu do naszego okręgu dotarło, mieliśmy zatem okazję zapoznać się z jego treścią.
Ciekawe, że odowiedzią na rzeczowe argumenty Wiceprezesa SO w Katowicach jest "niezbyt" rzeczowe stanowisko ministerstwa! :cry:
Najzabawniejsze dla mnie (choć raczej nie powinno to być powodem radości) jest powołanie się ministerstwa na kodeks etyki kuratora jako dający uprawnienia, a wręcz zobowiązujący kuratora do wykonywania wywiadów na zlecenie innego kuratora... To jakiś kosmos!
Ministerstwo nie jest nieomylne i czasem stosowana przez nie interpretacja zawodzi - o czy świadczy między innymi wycofanie się z poprzednich wytycznych dotyczących sprawowania dozorów w zakładach karnych.
Jest nadzieja, że i z innych interpretacji się wycofa...
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 25 lis 2009, 22:39

Również pozdrawiam Panią Wiceprezes SO w K-cach, która, co muszę przyznać, jest bardzo przyjazna środowisku kuratorskiemu i szczęście jest mieć takiego Wiceprezesa.
Co do uwag DWOiP, to dlaczego nikt tam nie chce zrozumieć, że art. 14 kkw nie stanowi automatycznie o wywiadzie środowiskowym?! Przecież w trybie tego przepisu, ja, jako organ postępowania wykonawczego, mogę zwrócić się o zebranie inforamcji. Dopiero w szczególności (jak doprecyzuję) może to nastąpić w drodze wywiadu środowiskowego.
Podobnie jak kgb14, nigdy nie zdarzyło mi się zwracać do Policji o wywiad środowiskowy i raczej nie zdarzy mi się, bo od Policji potrzebne są mi konkretne informacje, m.in takie, o których pisał kgb14 a nie wywiad środowiskowy.

Ponadto, ponownie DWOiP nie dostrzega, lub nie chce dostrzec małego niuansu, że co prawda wywiad środowiskowy przeprowadza kurator sądowy, który może być kuratorem społecznym lub zawodowym, ale zebranie informacji w drodze wywiadu zarządza już tylko sądowy kurator zawodowy.
Jeszcze raz powtórzę, że ustawodawca nie bez powodu w art. 2 k.k.w. umieścił sądowego kuratora zawodowego, a nie kuratora sądowego, którym to pojęciem posługuje się w wielu innych miejscach kkw. Oznacza to, że ustawodawca rozróżnił kuratora sądowego stricte od kuratora zawodowego, nadając własnie jemu status organu postępowania wykonawczego ze wszystkimi uprawnieniami wynikającymi z posiadania tegoż statusu, które z kolei są określone poszczególnymi przepisami kkw.

To, że stosowana przez DWOiP interpretacja niejednokrotnie zawodzi, to mieliśmy najlepszy przykład przy stanowisku dotyczącym dozoru przy kow.
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: ksb » 26 lis 2009, 0:43

Miałam możliwość zapoznania się z tymi pismami i mam podobne odczucia jak Agawe.
Mają katowiczanie szczęście! Dołączam do pozdrawiających Panią Prezes.
Dobrze, że tych dozorów nie trzeba już odsyłać, chociaż my akurat cały czas praktykujemy obecnie postulowane rozwiązanie.
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: morphine » 26 lis 2009, 9:43

Do nas jeszcze pismo nie dotarło ale tym akurat ni jestem zaskoczony:)
Dobrze ze departament poszedł po rozum do głowy i powrócił do wcześniejszego sposobu sprawowania dozorów w zk

Co do 14 kkw zlecanych innym kuratorom moje stanowisko jest zgoła odmienne od interpretacji departamentu. Zgodnie z obowiązującym prawem kurator zawodowy może zlec wywiady środowiskowe (szczególnie innym kuratorom)
Według mnie ten spór należałoby inaczej rozwiązać. Uważam, że KRK winna podjąć prace zmierzające do zmiany kkw w zakresie spraw tzw "O". w tych sprawach powinny być podobne uregulowania jak przy dozorze. tzn o taką sprawę przekazywałoby się zgodnie z właściwością miejscową. Problem zlecania 14 kkw byłby już nieaktualny
W mojej ocenie także nie ma potrzeby zlecania wywiadów środowiskowych policji, ale informacje, czy jest prowadzone postępowanie przygotowawcze, czy były interwencje policji, czy znane jest miejsce pobytu policja ma obowiązek udzielać!!!!!!! i tona podstawie kkw jak i naszej ustawy
pzdr
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: kesey » 26 lis 2009, 17:25

Jeżeli ktoś dysponuje stanowiskiem z formacie pdf. lub jego skanem (w najgorszym wypadku mogą być jpg.) proszę o przesłanie go na mojego maila. Postaram się spowodować, aby zapoznanie się z treścią dokumentu stało się możliwe z poziomu forum.

Pozdrawiam.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: Q » 26 lis 2009, 17:43

A wg mnie żadna interpretacja ministerstwa nie jest źródłem prawa. Póki co kurator zawodowy nadal jest organem wykonawczym i jeżeli będzie taka potrzeba zlecę wywiad policji.
Awatar użytkownika
Q
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 196
Rejestracja: 05 lut 2006, 15:49
Lokalizacja: Warmia
Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Postautor: kraliusz » 26 lis 2009, 21:34

brawo "Q"
wreszcie ktoś zwrócił uwagę na to, że żadna droga pozalegislacyjna i choćby głosił ją sam DWOiP nie może stanowić źródła prawa, a jest jedynie marną próbą interpretacji i jak się przekonaliśmy często zmienianą.
Nie może być bowiem tak że w ramach tego samego artykułu DWOiP zmienia zdanie w zależności od ... no właśnie od czego?
...a zlecanie wywiadów na podstawie Kodeksu Etyki Kuratora to dopiero kuriozum
Awatar użytkownika
kraliusz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 162
Rejestracja: 27 cze 2006, 11:30
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Postautor: Tomek M. » 02 gru 2009, 9:48

W pełni się zgadzam, że interpetacja nie może zastąpić przepisów tylko co z tego, że my to wiemy a policja i tak każdy ruch kuratora (przynajmniej w naszym mieście) interpretuje jako wywiad środowiskowy! Od kiedy kliknięcie klawiatury przez funkcjonariusza by sprawdzić czy były interwencje jest już wwyiadem!!!!!????? Chciałbym robic takie wywiady :lol:
Cała sytuacja z tą nieszczęsną interpretacją ma znacznie dalej idące konsekwencje. Policja w moim mieście doszła już tak daleko, że za każdym razem gdy zadajemy im pytania dotyczące interwencji odpowiadają, że mam podać podstawę prawną ponieważ tylko sąd ma takie prawo. Kiedy powołuje się na na Ustawę z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z dnia 5 sierpnia 1997 r.) w art.2 pkt. 6 oraz art. 9 pkt 5 Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o Kuratorach Sądowych nadal chyba nie czytając żądają podania podstawy prawnej! Sytuacja trwa wiele miesięcy.
Ps. Jestem ciekaw co by było gdybym jako kurator wybrał sobie jakąś interpretacje (zawsze się coś znajdzie) i na jej podstawie odmówił wykonywania np. czynności dozorowych bo przecież nie jestem organem wykonawczym!! Ciekaw jestem jak długo bym popracował. Jakoś policja kompletnie nie boi się konsekwencji takiego postępowania.
Jeszcze gorsze jest to, że kiedy potrzebuję ich pomoc, by wzmocnić mój wniosek i potwierdzić, że np. mam do czynienia z przemocą w rodzinie to takie postępowanie bardzo poważnie mnie blokuje a w konsekwencji kiedyś może doprowadzić do tragedii bo procedury będą zbyt rozwlekłe. Nie chce dramatyzować ale chyba trzeba trochę uruchomić wyobraźnie.
Tomek M.
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 25
Rejestracja: 17 lut 2006, 12:33
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 02 gru 2009, 11:53

My dostaliśmy info , że policja będzie nam odpowiadała a w/w pytania na podstawie naszej ustawy - podobno interweniował sam komendant główny policji .
W ,,Polsce'' jeszcze tego na razie nie ćwiczyłem :mrgreen:
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Tomek M. » 02 gru 2009, 12:03

Właśnie szczegółowo zapoznałem się z pismem i cieszy mnie część jaka jest zawarta na stronie 3. Ewidentnie w kwestiach interwencji itp. mają obowiązek odpowiadać a dotychczasowa praktyka była nie właściwa.
Muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem pisma jakie wystosowała Pani Wiceprezes Sądu w Katowicach. Inaczej się pracuje mając tak kompetentnych i rozsądnych szefów :)
Tomek M.
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 25
Rejestracja: 17 lut 2006, 12:33
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość