udział w posiedzaniach sądu

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

udziaŁ w posiedzaniach sĄdu

Postautor: commynes » 30 gru 2005, 22:21

Zmieniłem sąd. W poprzednim uczestniczyłem we wszystkich posiedzeniach i wyrażałem swoje zdanie, a mój udział był postrzegany przez sędziów bardzo poważnie. Obecnie, nawet jakbym chciał wziąć udział w posiedzeniu, to niespecjalnie mogę... chyba że jako świadek. Mam mniej zajęć, ale jednocześnie żałuję, bo moja obecność na posiedzeniach miała swoją wartość wychowawczą. A jak jest u Was?
commynes
 
Posty: 47
Rejestracja: 28 gru 2005, 22:25
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: udziaŁ w posiedzaniach sĄdu

Postautor: BartK » 31 gru 2005, 0:30

commynes pisze:moja obecność na posiedzeniach miała swoją wartość wychowawczą

a mozesz napisać kogo i za pomoca jakich metod wychowywałeś na posiedzeniach sądowych?
Jeżeli chodzi o mój sąd, to każdy wydział karny ma swoja praktyki: jeden zawsze wzywa, jeden zawsze zawiadamia, a reszta wydziałów czasami tylko zawiadamia o posiedzeniach, z tym że jeden z tych pozostałych bardzo rzadko zawiadamia. Jako ciekawostkę podam, iż wydział, który zawsze wzywa na posiedzenia, to wydział grodzki, który zajmuje się tylko wykroczeniami (mamy tez wydział grodzki, który zajmuje się także przestępstwami). Tak więc najmniej ważny, czuje się najważniejszy :)
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: udziaŁ w posiedzaniach sĄdu

Postautor: commynes » 02 sty 2006, 16:15

a mozesz napisać kogo i za pomoca jakich metod wychowywałeś na posiedzeniach sądowych?

Myśle, że obecność kuratora w sali posiedzeń na sporą część skazanych oddziałuje wychowawczo, głównie dyscyplinuje, a do tego buduje autorytet ikuratora lub co najmniej pozycję kuratora w postępowaniu wykonawczym.
commynes
 
Posty: 47
Rejestracja: 28 gru 2005, 22:25
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ewka » 03 sty 2006, 15:05

Jako kurator dla dorosłych zgadzam się, że mozliwość uzasadnienia swojego stanowiska zawartego we wniosku przed Sądem i w obecności skazanego ma określona wartość. A jaką, to zależnie od przedmiotu wniosku.
Zgodnie z zasadą nieobecni głosu nie mają, warto mi było czasem iść i powalczyć, choćby z prokuratorem. Litera prawa jest niewzruszona, a więc uważam, że naszą rolą jest urealnić pewne kwestie przed obliczem niezawisłego.

Jako kurator w pionie rodzinnym pisałam sprawozdania ze swiadomością, że nie są one dowodem w sprawie. Dowód stanowiłyby dopiero moje zeznania, czego - ubolewam- ówczesny mój sąd rodzinny nie stosował w swej praktyce.
ewka
 
Posty: 50
Rejestracja: 16 lis 2005, 19:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Co sĄd to obyczaj..

Postautor: Behemon » 24 sty 2006, 21:19

Co Sąd to obyczaj. Wydaje mi się iż obecnośc kuratora jest obowiazkowa. Zresztą SO zawsze zawiadamia a czasami wzywa na posiedzenie, natomiast SR to inna bajka, w której praktyka różnych sędziów stanowi ważny aspekt :-).
Behemon
 

Postautor: nemo » 28 lut 2006, 11:00

Witam,
W związku z prowadzoną kontrolą udziału kuratorow w posiedzeniach wykonawczych sądu mam do Was pytanie - jak czesto uczestniczycie w takich posiedzeniach? Czy jestescie zawiadamiani o terminie czy tez wzywani? Jak układa sie w tym zakresie wasza wspołpraca z sedzią prowadzącym wykonawstwo? U mnie bywa roznie - bywa, że spływają zawiadomienia o terminie, niekiedy jestesmy zawiadamiani wokandą a niekiedy w ogole. Nie wiem od czego to zalezy :roll:
Pozdrawiam
nemo
 
Posty: 2
Rejestracja: 28 lut 2006, 10:27
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: JędrzejB » 30 mar 2010, 9:39

Dziennik Ustaw nr 112 z 2003 roku, poz 1064 stwierdza jednoznacznie, że kurator ma obowiązek służbowy uczestnictwa w posiedzeniach Sądu dotyczących osób skazanych na karę ograniczenia wolności oraz dotyczących wykonania pracy społecznie użytecznej. Paragraf 15 pkt 3 szczegółowo wymienia w jakich przypadkach kurator wykonując obowiązek służbowy winien uczestniczyć w posiedzeniach wykonawczych.
JędrzejB
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 38
Rejestracja: 17 lut 2009, 15:16
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości