Zmiany w kk i kkw

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: kuffs » 26 kwie 2011, 15:18

"Zauważyć trzeba, iż kurator sądowy zajmuje się głównie resocjalizacją skazanych poprzez nawiązanie z nimi swoistej więzi, zaufania, a następnie próbuje wpłynąć na zachowanie skazanego".

Hmmmm, nie chcę wchodzić w dyskusje w tej kwestii (zupełnie inny wątek) natomiast nawiązywanie więzi z dozorowanym to chyba nie jest dobre rozwiązanie. W naszej pracy jesteśmy nastawieni na osiągnięcie konkretnego celu. Wchodzenie w jakiekolwiek relacje, więzi to nie jest dobry pomysł.

Wiesz Hahment myślę, że jak skazany będzie pod ewidentnym wpływem alkoholu to pobieranie próbek nie będzie chyba konieczne.

Rozmawiałem w dniu dzisiejszym z kolegą sędzią i powiedział mi, że dla niego żadne próbki nie zastąpią słowa kuratora. Jeśli kurator napisze, że skazany był pod wpływem alkoholu to należy zawierzyć. [/quote]
kuffs
 
Posty: 257
Rejestracja: 06 paź 2010, 13:03
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Orange » 26 kwie 2011, 20:42

A ja chętnie wzięłabym udział w takiej okołodyskusji :wink:
Gdy jestem w pracy nieustannie wchodzę w relacje z dozorowanymi, co więcej świadomie buduję tę relację od pierwszego do ostatniego spotkania. Opierają się one (lub dążę do tego, by opierały się) przede wszystkim na wzajemnym szacunku, odpowiedzialności za siebie i „swoją” działkę, zaufaniu. Tak jak pisze Hahment, dzięki owej relacji mogę wpływać na zachowania skazanego. Moim celem nie jest jednak „resocjalizacja skazanego”, mam konkretne cele :twisted: choć nadrzędnym jest – przestrzeganie norm prawnych przez dozorowanego.
Nie będę wykonywać żadnych badań na obecność środków psychoaktywnych – dozorowani sami mówią mi co pili/brali – czasem podają zaniżone ilości, ale dla mnie, nie ma to znaczenia. W konkretnej sytuacji mówię „jest pan/i pod wpływem alkoholu ale widzę, że możemy porozmawiać”, lub „dziś jest pan/i pijany/a, nie mogę się z panem/ią porozumieć proszę przyjść do mnie na dyżur, lub przyjdę za 2 dni”. Jeśli ministerstwu tak bardzo zależy na obiektywnych badaniach w tym kierunku (a nie podawanych informacjach od kuratora- bo co wyssane z palca, kurator miał taką fanaberię, albo uwziął się na biedaka/biedną ?!) i udowadnianiu, niech zmienią kodeks karny wykonawczy i dopiszą, że wobec osoby z nałożonym obowiązkiem powstrzymywania się od nadużywania środków psychoaktywnych stosuje się cykliczne (do określenia przez ustawodawcę termin np. co 2 dni) badania na obecność w/w środków w placówkach do tego przeznaczonych.
Pozdrawiam - Kuffs bez urazy :D
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: Aurelius » 26 kwie 2011, 21:34

Ja ze swojej strony dodam, że jest obowiązek powstrzymania się od nadużywania alkoholu, a nie powstrzymania się od spożywania alkoholu. A więc jednorazowy test, którego wynik będzie pozytywny, ma się nijak do pojęcia nadużywania alkoholu. Ile testów pozytywnych trzeba przeprowadzić, aby stwierdzić lub dać sądowi mocny dowód, że ktoś nadużywa alkoholu?

Powstaje też pytanie, co to jest nadużywanie alkoholu lub kiedy mamy do czynienia z nadużywaniem alkoholu?
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: kuffs » 26 kwie 2011, 21:35

Orange.... spoko :D
kuffs
 
Posty: 257
Rejestracja: 06 paź 2010, 13:03
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: morphine » 26 kwie 2011, 21:48

Aurelius ja dodam jednak, że może być nałożony obowiązek powstrzymania się od spożywania alkoholu - 72§1 pkt 8. W dozie przy warunkowym przedterminowym zwolnieniu czasami taki obowiązek Sąd nakłada (ale czy celowo?, czy też Sąd miał na myśli obowiązek powstrzymania się od nadużywania alkoholu hmm....??)
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: Orange » 26 kwie 2011, 21:53

Kuffs - kamień z serca, trochę się bałam, że drażliwy możesz być, ale czytam, że swój chłop :wink:

Koleżanka prowadzi "normalny" dozór, gdzie pan też ma obowiązek powstrzymania się od spożywania alkoholu - długo tłumaczyła mu, że "nawet piwka" :lol:
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: Bosman » 26 kwie 2011, 21:55

Aurelius pisze:Powstaje też pytanie, co to jest nadużywanie alkoholu lub kiedy mamy do czynienia z nadużywaniem alkoholu?
Rafał, oto jest pytanie!
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: morphine » 26 kwie 2011, 21:58

Pivko to napój chłodzący przecież :)
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: Aurelius » 26 kwie 2011, 22:03

Jeżeli z punktu 8, to jak najbardziej, bo punkt ten, to taki worek bez dna. Wtedy chodzi wprost jak najbardziej o powstrzymanie się od spożywania alkoholu, bo w przeciwnym razie byłby punkt 5. W ogóle jak już jesteśmy przy tym punkcie 8 przy 72/1 kk, to daje on dużo możliwości i warto z niego korzystać, choć przynajmniej z mojego podwórka, to wychodzi mi, że bardziej skore do nakładania obowiązków właśnie z punktu 8 są sądy penitencjarne niż SR.

Sławek i tutaj, przy tym pytaniu ponownie dochodzimy do ulubionej zasady (czy jak to inaczej zwał) - co sąd to zwyczaj i obyczaj, a prawo to ocean ;)
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: morphine » 26 kwie 2011, 22:08

Ale oceanów jest kilka i to dopiero sprawa się komplikuje:)
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: Aurelius » 26 kwie 2011, 22:17

Haha dobre :)

Morphine, tak jeszcze spojrzałem na ten projekt kkw i ten proponowany art. 173a par. 1 kkw mówi tylko o osobie zobowiązanej do powstrzymania się od nadużywania alkoholu:
Kurator zawodowy może poddać skazanego oddanego pod dozór lub zobowiązanego do powstrzymania się od nadużywania alkoholu (...)
czyli wychodzi, że jak masz gościa zobowiązanego do powstrzymania się od spożywania alkoholu, to nie możesz go poddać badaniu ;)
Chyba, że zastosujemy zabawe z wnioskowaniem z większego na mniejsze ;) :roll:
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2011, 22:22 przez Aurelius, łącznie zmieniany 1 raz
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: Orange » 26 kwie 2011, 22:21

Aurelius pisze:Sławek i tutaj, przy tym pytaniu ponownie dochodzimy do ulubionej zasady (czy jak to inaczej zwał) - co sąd to zwyczaj i obyczaj, a prawo to ocean ;)

Nie zapominajcie, że:
Co Izba to koncepcja


Pozdrowienia dla Ciebie Sławku :D
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: Bosman » 26 kwie 2011, 22:28

Orange pisze:Nie zapominajcie, że:
Co Izba to koncepcja

Pozdrowienia dla Ciebie Sławku :D
Izba brzmi wieloznacznie. He, he.
Agnieszka, nawzajem. 8)
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Orange » 26 kwie 2011, 22:39

bosman pisze:Izba brzmi wieloznacznie. He, he.

Ja też :lol: :lol: :lol:

Aurelius, w przytoczonym przez Ciebie fragmencie stoi słówko "lub", a nie "i" - "Kurator zawodowy może poddać skazanego oddanego pod dozór lub zobowiązanego do powstrzymania się od nadużywania alkoholu (...)"
Jak interpretujemy - KA¯DY oddany pod dozór, a także KA¯DY z nałożonym obowiązkiem powstrzymania się?...
My tu śmichy - chichy, a niedopatrzeniem projektodawcy jest chyba pominięcie jeszcze skazanych/ukaranych w kow - trzeba to czym prędzej zgłosić. BADAJMY WSZYSTKICH I NA WSZYSTKO!
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: Aurelius » 07 maja 2011, 22:24

Orange odnosząc się do Twojego pytania, to wg mnie to "lub" oznacza, że w przypadku wejścia w życie tego przepisu w takiej treści, kurator będzie mógł poddać każdego skazanego, sprawcę (jeśli mowa o umorzeniu warunkowym), na którego został nałożony obowiązek powstrzymania się od nadużywania alkoholu, a więc nie tylko skazanego oddanego pod dozór, lecz równiez skazanego na karę o.w. jeśli jest nałożony obowiązek z art. 72 par. 1 pkt 5 kk czy skazanego z takim obowiązkiem bez dozoru.

Co się tyczy ukaranych, to tutaj nie martwiłbym się, bo o ile kodeks wykroczeń daje możliwość warunkowego zawieszenia wykonania kary aresztu na okres próby od 6 miesięcy do roku, to nie daje już możliwości nakładania obowiązków probacyjnych w tymże okresie próby.


Wątki odnoszące się do dokumentu rządowego "Sprawne Państwo 2011-2020" zostały z tego tematu przeniesione tutaj
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość