Zmiany w kk i kkw

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: selene_11 » 03 kwie 2011, 23:25

Piękny projekt.. Teraz trzeba tylko zwiększyć liczbę etatów o jakieś 1500 i ściąć jeszcze więcej drzew.
"Panie daj mi cierpliwość abym pogodził się z tym czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość bym odróżnił jedno od drugiego"
selene_11
 
Posty: 36
Rejestracja: 03 sie 2008, 22:56
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Orange » 04 kwie 2011, 13:58

agawe pisze:Chyba odpowiedzią KRK powinno być zdecydowane żądanie określenia standardów obciążenia kuratora i to w taki sposób, żeby nie można ich było sobie dowolnie interpretować.

Zgadzam się w 150%!
Dodatkowo należy uwzględnić liczbę wywiadów. Z owego projektu wynika, że właściwie w każdej sprawie, gdzie osoby nie oddano pod dozór sąd "ma pamiętać" o art. 14kkw (zmienionym!!).
Zakres obowiązków jest powalający, a uzasadnienie, że w krajach Europy Zachodniej tak się robi...Czytałam sprawozdanie (strona główna) Pana Adama Syldatka z pobytu we Francji... Kurator ma około 140 spraw, lecz pracuje na miejscu (b.wyjątkowo w środowisku), w formule grupowej, nie robi wywiadów, aaaa szkoda pisać.
Moim zdaniem, jeśli ten projekt ma wejść, konieczna jest wcześniejsza KOMPLEKSOWA REFORMA KURATELI S¡DOWEJ.
A i jeszcze z projektu - cyt. "Wejście w życie projektowanego rozporządzenia nie pociągnie za sobą skutków finansowych dla budżetu państwa" - :?: :!: :idea: :shock:
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: Aurelius » 04 kwie 2011, 17:31

Do tego dodam, że w od 2012 roku całą Polskę obejmie już SDE, czyli tym bardziej również zgadzam się w kwestii określenia standardów w sposób, jaki podaje Agawe i zwiększenia liczby etatów.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: Q » 04 kwie 2011, 18:07

Właśnie SDE. Niby proste, ale bardzo czasochłonne. I znowu apel do KRK. Może to właśnie KRK powinna zaproponować projekt nowego rozporządzenia dotyczących standardów.
Awatar użytkownika
Q
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 196
Rejestracja: 05 lut 2006, 15:49
Lokalizacja: Warmia
Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Postautor: agawe » 04 kwie 2011, 18:48

No własnie pracochłonne, Q coś wie na ten temat.
Po ostatnich wyczynach naszych kiboli w Kownie pan minister podkreślił, że zakazy stadionowe staną się powszechnie stosowaną metodą, oczywiście wraz z systemem dozoru elektronicznego.
A któż będzie wykonywał te dozory? Pytanie retoryczne...
Można wrzucać kuratorom ciągle nowe obowiązki i cieszyć się z wdrażania medialnych rozwiązań.
Moim zdaniem KRK powinna nie "zaproponować", ale raczej "zażądać".
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Orange » 04 kwie 2011, 20:28

Chciałabym jeszcze dodać, że to co mnie wkurza to manipulowanie faktami i rzeczywistością - jak wygodnie, to się tak "nagina". Mówię BASTA!

Moim zdaniem wprowadzenie "kategorii" osób dozorowanych może i jest dobre. Lecz nie życzę sobie, żeby ktoś mówił mi komu mam powierzyć takie sprawy. Współpracuję z kuratorami społecznymi, którzy posiadają takie umiejętności / wykształcenie / doświadczenie, że jest czego zazdrościć! Jestem na tyle mądrą osobą, że potrafię dokonywać wyborów. Po drugie - już sobie to wyobrażam - kurator prowadzi wszystkie sprawy z grupy podwyższonego ryzyka w liczbie 35 (a dozór w zk/"zagraniczny" kto będzie prowadzić - czy to będzie bonus?)
2 razy w miesiącu kontakt w terenie, 2 razy w Sądzie + raz w tygodniu telefony od 35 osób. Dodatkowo wezwani :
- do kow - pouczenia i pisanie decyzji;
- "O" - rozmowy, pouczenia i noty;
- dozorowani - niektórym trzeba "śrubkę przykręcić", innych pochwalić, "uścisnąć rękę", poinformować o możliwości zwolnienia od dozoru, itp./itd.
- do zawk
O innych obowiązkach nie wspomnę. Jeśli projektodawcy myślą, że kurator zawodowy przyjmie na siebie sprawy trudne i NIC NIE POZOSTANIE dla kuratorów społecznych, to nie wiedzą jak wygląda rzeczywistość. Drodzy Państwo - kurator (u mnie w zespole) ma około 120 spraw SAMYCH DOZORÓW - zapraszam na sprawdzenie ile z nich jest "z grupy podwyższonego ryzyka...
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: kuffs » 04 kwie 2011, 21:21

zapomniałaś Orange dodać nawiązując do kuratorów społecznych, że według projektu kontrolę ich pracy ma być co 3 miesiące. To ja się pytam, czy nadal będziemy chcieli mieć kuratorów społecznych? Szczerze wątpię.
kuffs
 
Posty: 257
Rejestracja: 06 paź 2010, 13:03
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ksb » 04 kwie 2011, 23:35

a ja jeszcze raz powiem: kurator nie kura, zniesie wszystko!
a tak serio: dużo ludzi odejdzie z zawodu...
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Peu » 05 kwie 2011, 12:47

Powiem tak...nie będzie to robione tak jak mówi o tym ten zapis i tyle. W większości przypadków będzie to po prostu nierealne
Peu
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 103
Rejestracja: 25 sty 2010, 22:34
Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Postautor: irga » 08 kwie 2011, 13:45

---------- 17:03 07.04.2011 ----------

czy mieliście okazje zapoznać się z projektem zmian w sprawie kkw i rozporządzenia w sprawie wykonywania obowiązków i uprawnień kuratorów sądowych, są one niewykonalne w pracy kuratorów w pionach karnych.


Twój temat przyłączyłem do tego wątku, aby zachować ciągłość i przejrzystość dyskusji w kwestii, o której piszesz. Aurelius.

---------- 12:45 08.04.2011 ----------

Może powinnismy kuratorzy wypowiedzieć się i napisać nasze opinie do projektu, co robi KRK, albowiem projekt jest bardzo zły.
Wprowadza katergorię spraw dzieli dozory na A B C to absurd, z czego C mamy my prowadzić, zaznaczam, że spraw C jest 90% w moim referacie. I to że mamy oceniać od 1-10 czyjąs inteligence, osobowiośc. Co to jest!!!!! Uważam, że musimy jasno zaznaczyć nasze uwagi zanim będziemy wykonywać takie absurdy.
A takich kwiatków tam jest więcej. A w zakresie naszego bezpieczeństwa to mamy zgłaszać kierownikowi, kiedy idziemy do osoby agresywnej, co to zmieni w kwestii naszego bezpieczeństwa.
Jestem zbulwerowana.
irga
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 paź 2008, 20:01
Lokalizacja: śląsk
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kaszpiroski » 09 kwie 2011, 8:06

Prawda jest taka, że od pewnego czasu w pionie karnym nie można normalnie pracować. Co chwilę jakieś zmiany, kolejne "genialne pomysły", nieustanne dokładanie obowiązków. Przecież gdzieś jest granica wytrzymałości materiału. Nie wyobrażam sobie dotrwania do emerytury w tym zawodzie. Już teraz notorycznie ok. 30% swojej pracy jestem zmuszony robić w domu, kosztem rodziny oczywiście, przy założenie że pięć dni w tygodniu jestem w Sądzie i za walczę z metodologiczną papierologią. Mając w perspektywie wejście w życie dozoru elektronicznego, omawianej powyżej ustawy, w trosce o swoje zdrowie psychiczne zaczynam poważnie myśleć o przekwalifikowaniu się i odejściu z pracy :crazy:
kaszpiroski
 
Posty: 70
Rejestracja: 11 lut 2009, 15:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: kuffs » 09 kwie 2011, 9:36

a ja na razie podchodzę do nowych pomysłów z dystansem, choć moje pierwsze odczucie było lekko wybuchowe. Marudzić nie zamierzam. Robić swoje trzeba i tyle. Nasze za przeproszeniem biadolenie nic nie da.
kuffs
 
Posty: 257
Rejestracja: 06 paź 2010, 13:03
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Orange » 09 kwie 2011, 11:05

---------- 10:04 09.04.2011 ----------

Kuffs – ja uważam, że nie marudzę, a jedynie wyrażam swoją negatywną opinię o projekcie. Moim zdaniem istnieje różnica pomiędzy marudzeniem, biadoleniem, użalaniem się a konstruktywną krytyką. Uważam, że jak człowiek sobie pomarudzi, to to co jedynie się zmienia, to spada mu trochę napięcie (co też jest bardzo potrzebne), ale istotne jest to, że pojawia się miejsce na coś. Tyle, że jeśli nic konstruktywnego nie zapełni tego miejsca, to szybciutko ono ponownie zapełnia się frustracją – zamknięte koło. Mam nadzieję, że rozumiecie, co mam na myśli…
Jestem przekonana, że wielu kuratorów (na różnych szczeblach) posiada pomysły, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na kształt kurateli w Polsce. Szkoda, że nie zbiera się takich pomysłów, rozwiązań, projektów. Bardzo przykro mi także jako zwykłemu kuratorowi, że powstają różne projekty, zalecenia bez udziału KRK, a także, że wiele dokumentów „podsuwa się” do zaakceptowania przez KRK w ciągu kilku dni – takie zachowania, moim zdaniem, urągają działalności KRK. Jako kuratorowi przykro mi też, że moi przedstawiciele w KRK nie inicjują i „wyprzedzają” projektowania aktów prawnych, czy innych „metodologii”. Gdzieś już pisałam, że moim zdaniem, można stworzyć „listę spraw” do załatwienia / uregulowania oczywiście wraz z pomysłami i propozycjami naprawczymi i rozmawiać/załatwiać te sprawy z każdym kolejnym rządem, czy DWOiP – niezależnie, kto tam zasiadać będzie. Nasz problemy są w miarę „stałe”, w przeciwieństwie do składu i pomysłów „góry”.

---------- 10:05 ----------

kaszpiroski pisze:Prawda jest taka, że od pewnego czasu w pionie karnym nie można normalnie pracować. Co chwilę jakieś zmiany, kolejne "genialne pomysły", nieustanne dokładanie obowiązków.

W zupełności się zgadzam.
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2011, 14:01 przez Orange, łącznie zmieniany 1 raz
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: krakus » 09 kwie 2011, 11:33

Ten nowy projekt jest daremny. Nie możemy pozwolić na to, żeby został wprowadzony. To, co się w nim znajduje jest niewykonalne w naszych warunkach. Dlaczego tylko w pionie karnym są zmiany, które niczemu nie służą? Była metodologia, która tylko dołożyła nam pracy papierkowej, a praca z podopiecznymi poszła na drugi plan, teraz ten projekt.
Może trzeba jakoś pomóc naszym przedstawicielom w KRK. Może to właśnie KRK powinno zaproponować projekt nowego rozporządzenia dotyczących standardów, bo przedstawicielami są kuratorzy, którzy się znają na naszej pracy.
krakus
 
Posty: 7
Rejestracja: 09 kwie 2011, 10:56
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kuffs » 09 kwie 2011, 12:13

ja Was w zupełności rozumiem, ale wskazuję jedynie na to, że od dłuższego już czasu na forum zajmujemy się "konstruktywną krytyką" i nic z tego nie wynika. Ciągle słyszymy, że powinno się podejmować określone decyzje, plany, projekty, uchwały i przekazywać delegatom do KRK. A ja się pytam gdzie było KRK skoro w ogóle powstał taki projekt w ministerstwie? Dlaczego nie było odpowiedniej reakcji już na etapie przelewania projektu na papier przed upublicznieniem? A jeśli były jakieś kroki to dlaczego nic o tym nie wiemy?

Podkreślam, od niedawna jestem obecny na forum. Rzadko bo rzadko zabieram głos. Głównie interesuje mnie kwestia wymiany doświadczeń w wykonywaniu obowiązków. Jestem jednak realistą i wiem, że wszelkie głosy krytyki i tak nic nie zmienią, a jedynie będziemy się wzajemnie nakręcać.
kuffs
 
Posty: 257
Rejestracja: 06 paź 2010, 13:03
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron