A może powołajmy zespoły i wnioskujmy o zmianę przepisów?

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

A może powoŁajmy zespoŁy i wnioskujmy o zmianę przepisów?

Postautor: wojtek77 » 17 sie 2010, 9:24

Nasuwa mi się taka refleksja, że MS, daje wytyczne, daje gotowe druki, daje zalecenia do wykonania. Dalej, zmieniają się przepisy, teoretycznie, po konsultacjach z Kuratorami (Dorosłymi lub Rodzinnymi). Jednak, jakoś poprawy pracy, w zakresie tychże zmian, nie widać, nie odczuwa się. A może, sami powołajmy zespoły do pracy nad zmianami przepisów, poprawiania ich? Kto lepiej wyeliminuje luki, błędy jak nie my, ci którzy realizują te przepisy w praktyce? Sam, mam wiele uwag, do Rozporządzenia w sprawie pomocy postpenitencjarnej, samej ustawy o pomocy postpenitencjarnej. Inni z nas, widzą mankamenty, w innych przepisach, ustawach, rozporządzeniach.
Takie Zespoły, mogłyby funkcjonować przez Kuratorach Okręgowych, propozycje, składałyby Zespoły, przy Sądach Rejonowych. Całość, kierowana do konsultacji Krajowej Radzie Kuratorów i po weryfikacji, do prac w MS? Ciekawi mnie, Wasza opinia.
wojtek77
 
Posty: 42
Rejestracja: 15 paź 2008, 22:47
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 17 sie 2010, 9:47

Ja myślę , że od tego jest właśnie KRK - a wnioski/projekty o zmianę przepisów możemy nadsyłać właśnie do nich za pośrednictwem naszych delegatów .
Czy ja coś źle rozumiem ?
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: blabick » 18 sie 2010, 10:04

kgb14 pisze:Ja myślę , że od tego jest właśnie KRK - a wnioski/projekty o zmianę przepisów możemy nadsyłać właśnie do nich za pośrednictwem naszych delegatów .
Czy ja coś źle rozumiem ?


chyba jednak dobrze... ;)
Awatar użytkownika
blabick
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 160
Rejestracja: 16 gru 2008, 13:15
Lokalizacja: chcę :)
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Tomek M. » 30 sie 2010, 8:14

Muszę przyznać, że w koncepcji wojtka77 coś jest. Oczywiście, że swoje pomysły może przekazywać delegatowi który następnie je podniesie na posiedzeniu KRK. Tylko co innego praca w zespole a czym innym są indywidualne pomysły które i tak często nie trafiają dalej bo np. kurator nie ma pewności co do słuszności swoich pomysłów.
Zespół z definicji jest grupą osób zaangażowanych w temat, które współpracują ze sobą w skoordynowany sposób, łącząca swoją wiedzę oraz umiejętności.
Jestem przekonany, że wielu delegatów czerpałoby znaczne korzyści z takiego wsparcia. Czasami mam wrażenie, że pozostają sami sobie i rzadką otrzymują informacje zwrotne ze środowiska które pozwoliłby na twórczą prace w KRK
Tomek M.
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 25
Rejestracja: 17 lut 2006, 12:33
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 30 sie 2010, 11:16

a co stoi na przeszkodzie , zeby zebrał sie zespół z danego sądu i przedyskutował a następnie napisał i przesłał delegatowi nowy pomysł/projekt ?
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: wojtek77 » 16 mar 2012, 22:05

---------- 15:52 30.08.2010 ----------

Miałem na myśli, pracę w zespołach, najpierw typowo w Sądach Rejonowych, a następnie szczebel wyżej-na poziomie Sądu Okręgowego. Chodzi mi, nie o jednorazowe uwagi, tylko praca nad konkretną ustawą lub rozporządzeniem czy przepisami kk lub kkw. Gotowy projekt, szedłby wyżej, a sam Delegat, dostałby gotową ustawę lub rozporządzenie i z nim dalej. Chodzi także, o sformalizowanie tego typu spotkań, w godzinach pracy.

---------- 21:02 16.03.2012 ----------

Witam. Trochę wrócę do zapomnianego przez siebie tematu-zmieniajmy przepisy lub próbujmy je zmieniać.
Chętnie poczytam, o Waszych refleksjach, na temat pewnej koncepcji, jaka mi się zrodziła, w związku z nowymi kierunkami, naszej pracy, które zaproponowało nam MS.
Co sądzicie, aby także w Waszych okręgach, powołać (nazwa w tym momencie nie jest ważna), przy Kuratorze Okręgowym, Zespół d.s. Kuratorskich? Jakie miałby zadanie? W Waszych Sądach Rejonowych, opracowalibyście zmiany w przepisach, które wykonujemy (w sprawach rodzinnych i karnych). Byłaby to praca na konkretnym akcie prawnym (ustawa, rozporządzenie). Zmiany, poprawki, nowe zapisy, kierowano by do pracy w/w Zespole, przy KO (skład, częstotliwość spotkań-do ustalenia). Następnie, po wykonaniu tam pracy, gotowy akt prawny (poprawiony, zmieniony), byłby kierowany do Delegata przy KRK i on, dalej, poprzez KRK, mógłby być przedstawiony w MS.

---------- 21:05 ----------

Kontynuuję...KO mógłby, konsultować, tak wykonaną pracę, z odpowiednikami w innych okręgach. I z Waszych Okręgów, kierowano by inne lub podobne akty, do konsultacji w KRK a następnie w MS. Czy to jest wykonalne? Da się pracować nad tymi zmianami, jakie my sami widzimy i są konieczne? Chętnie posłucham sugestii, uwag, innych wizji.
wojtek77
 
Posty: 42
Rejestracja: 15 paź 2008, 22:47
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 16 mar 2012, 22:24

Z tego co się orientuję, to takie zespoły robocze, zajmujące się opiniowaniem projektów aktów prawnych (ale nie tylko, np. proponowaniem ewentualnych uchwał do podjęcia przez ZO) w większości okręgów działają przy KO. Była to zresztą koncepcja KRK.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: kgb14 » 17 mar 2012, 0:17

Ciekawe co piszesz Aurelius -ja pierwsze o tym słyszę . chętnie bym sie zgłosi do takiego zespołu
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Ultima » 17 mar 2012, 10:36

U mnie funkcjonuje taki zespół o jakim napisał Aurelius.
Ostatnio zmieniony 19 mar 2012, 19:47 przez Ultima, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: Wojti » 17 mar 2012, 15:46

Do współpracy trzeba zawsze dwóch stron, a ja nie widzę ze strony obecnej władzy chęci do współpracy. Nasz Minister deregulator, który nie ma pojęcia o kurateli, ma inne priorytety. Po co tworzyć nowe struktury, przecież to delegaci do KRK są naszą reprezentacją. Moim zdaniem kuleje łaczność delegatów z kuratorami. To nie powinno byc tak, że tylko kurator ma się zwracać do delegata, ale odwrotnie delegat powinien być inicjatorem wielu działań.
Carpe diem
Wojti
 
Posty: 154
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:32
Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Postautor: andrzej007 » 18 mar 2012, 20:52

no to sobie pogadaliśmy.
Im więcej praw tym większe bezprawie.
Awatar użytkownika
andrzej007
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 548
Rejestracja: 09 lut 2012, 11:55
Podziękował : 36 razy
Otrzymał podziękowań: 61 razy

Postautor: wojtek77 » 29 mar 2012, 20:37

Jak funkcjonuje taki Zespół u Ciebie Ultima? jak idzie praca? macie jakieś pozytywne efekty Waszej pracy w Zespole?
----
Jest w tym dużo racji, o czym pisze Wojti. Chętnie poruszę ten temat, na naszym zgromadzeniu, aby może do Delegata słać propozycje zmian (choćby naszych, kuratorskich-widełki obciążeniowe)? Wszystko trzeba jednak pewnie drogą służbową, za wiedzą KO.
wojtek77
 
Posty: 42
Rejestracja: 15 paź 2008, 22:47
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jarosj » 30 mar 2012, 11:00

Ileż to ja się z moim delegatem i innymi kuratorami naopiniowałem różnych ustaw i rozporządzeń. Ostatni raz kiedy jakakolwiek uwaga została uwzględniona to przy naszej ustawie, a to było bardzo dawno temu.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości