kkow wracające jak bumerang

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

kkow wracajĄce jak bumerang

Postautor: anca » 11 paź 2010, 19:58

Ciekawa jestem czy zdarzają się w waszych zespołach takie sytuacje i co robicie:
Kkow zostaje wykreślona przez kuratora po uprawomocnieniu się postanowienia o zastępczej karze grzywny.
Po jakimś czasie/ np. rok/ teczka wykonawcza przesyłana jest do zepołu ponownie ponieważ: grzywna była niemozliwa do wyegzekwowania- sąd zamienił grzywnę na karę pozbaw. wolności - skazany rezolutnie zmanipulował sędziego obiecując poprawę - sąd daje szansę...ale nie może wstrzymac wykonania postanowiena o karze zast. dopóki skazany nie rozpocznie wykonywania kary.....
Teczka wraca do ZKSS celem dalszego nadzorowania...bez nowego zarządzenia.
Pomocy!...co z tym fantem zrobić?????...Nadać nowy numer Kkow...???
Czy tez macie takie michałki u siebie????
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: morphine » 11 paź 2010, 20:56

Witam
Anca bardzo delikatne określenie "michałki":)
Ja (będąc oczywiście na miejscu kierownika ZKSS) zwróciłbym teczuszkę do Wydziału, aby wskazali przepisy na podstawie których macie nadzorować zastępczą karę pozbawienia wolności:))
U nas podobne "michałki" się zdarzają, gdyż u nas niezawisły Sąd zarządza zastępczą kpw i wstrzymuje wykonanie po samej deklaracji skazanego, że łaskawie będzie wykonywał karę.
Nie jestem pewien, ale chyba nadajemy nowy numer Kkow
pozdrawiam!
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: Aurelius » 11 paź 2010, 21:20

W opisanym przez Ciebie kazusie powinno nastapić ponowne wpisanie kary o.w. do wykazu Kkow, nadając jej nowy nr porządkowy, jednakże tylko w przypadku, gdyby zostało wydane postanowienie o wstrzymaniu wykonania zastępczej kary pozb. wolności. Bez wydania tego postanowienia wg mnie nie ma możliwości przyjęcia takiej sprawy ponownie do zespołu, celem kontrolowania i organizowania wykonania k.o.w.
Jest jeszcze możliwość wydania postanowienia w trybie art. 24/1 k.k.w. o zmianie lub uchyleniu poprzedniego postanowienia, lecz w tym konkretnym przypadku nie jestem pewny, czy można (raczej nie, choć praktyka nie takie przypadki zna) jednym postanowieniem w trybie 24/1 kkw zmienić dwa uprzednio wydane, to jest najpierw o zastępczej karze p.w. a potem o zastępczej grzywnie.

Kończąc, to skłaniam się do tego co Morphine, czyli zwrotu teczki do WWO, chyba, że jest postanowienie o wstrzymaniu. Tak naprawdę, to wg mnie w tej sytuacji sąd powinien odroczyć posiedzenie na inny termin i np. zobowiązać kuratora w trybie art. 14/1 kkw do przedłożenia informacji, czy skazany przystąpił do pracy społ. Wtedy podjąć ewentualnie merytoryczną decyzją co do wstrzymania.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: anca » 11 paź 2010, 21:49

No własnie....chyba nieunikniona będzie rozmowa z przewodniczącym.Wczesniej chciałam się jednak zorientować czy może ktoś z Was "przetrawił juz takiego michałka":)
Daleka jestem od wywoływania sporu...ale obawiam sie ,że znam wynik tej rozmowy...:(

Aurelius Twój pomysł na odroczenie posiedzenia wydaje się logiczny...pod warunkiem jednak,że wczesniej było juz okreslone miejsce wykonywania kary, A co jeżeli dopiero należy je wskazać...???
Natomiast samo wstrzymanie wykonania kpw tez nie rozwiązuje problemu ponieważ sprawa nadal figuruje jako zakończona i brak jest moim zdaniem podstaw do jej zarejestrowania pod nowym numerem.
...a może jeszcze ktoś ma jakieś sugestie...???
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: kgb14 » 11 paź 2010, 22:26

to jest wygoda sekcji wykonawczej ... u mnie takie akta nie wracają .... mamy dobrą kierowniczkę pod tym względem ;-)
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Aurelius » 11 paź 2010, 23:19

anca pisze: Aurelius Twój pomysł na odroczenie posiedzenia wydaje się logiczny...pod warunkiem jednak,że wczesniej było juz okreslone miejsce wykonywania kary, A co jeżeli dopiero należy je wskazać...???

Anca, to ten kazus przedstawiony przez Ciebie jest realny, czy gdybamy, bo zgubiłem się już? :wink:
No to jeśli nie było wskazanego miejsca pracy, to nie może być raczej mowy o wstrzymaniu wykonania kary p.w. w trybie art. 65/5 kkw (choć, tak jak pisałem wcześniej i jak pisał Morphine - praktyka zna różne rozwiązania i zdarza się, że sąd wstrzymuje po samej deklaracji skazanego o przystąpieniu).

Natomiast samo wstrzymanie wykonania kpw tez nie rozwiązuje problemu ponieważ sprawa nadal figuruje jako zakończona i brak jest moim zdaniem podstaw do jej zarejestrowania pod nowym numerem.

Anca a dlaczego nie ma podstaw do ponownego zarejestrowania?
Nr porządkowy Kkow zakreśla się m.in. w przypadku uprawomocnienia się postanowienia o zastępczej grzywnie. Natomiast w przypadku zastępczej kary pozb. wolności dopiero po osadzeniu skazanego w zk, w celu wykonania tej kary zastępczej. W Twoim przypadku sprawa jest o tyle skomplikowana, że sąd najpierw orzekł o zastępczej grzywnie (65/1) i słusznie pozycja w ZKSS została zakreślona. Następnie już z urzędu na podstawie art. 65/3 kkw orzekł o zastępczej karze p.w. Jeżeli następnie tę karę zastępczą p.w. postanowił wstrzymać na mocy art. 65/5 kkw, bo skazany podjął nakazaną pracę, to mógł teczkę Kkow przesłać ponownie do ZKSS w celu kontroli wykonania pracy i dać ku temu odpowiednie zarządzenie z uwagi właśnie na wstrzymanie. Sprawie takiej ponownie przekazanej do zespołu powinno nadać się nowy numer, sporządzając odpowiednią adnotację w rubryce. Jeśli jesteś kierownikiem i stanęłaś przed tym problemem, a nie przekonuje Cię żadne rozwiązanie, spróbuj zwrócić się z problemem do KO, jak on to widzi. W wykazach nie można kreślić, poprawiać korektorem itp., bo przy kontroli ws. prowadzenia biurowości może zostać to wytknięte.

Można również zastanowić się, co w sytuacji, kiedy mamy porawomocne postanowienie o zastępczej grzywnie, ktore powoduje, iż zakreśla się pozycję w wykazie Kkow. Następnie sąd w trybie art. 24/1 kkw uchyla swoje uprzednio wydane postanowienie i nie orzeka o zastępczej grzywnie. Sprawa ponownie wraca do zespołu?
Dokładnie taki przypadek miałem w ubiegłym tygodniu. Sprawie został nadany nowy numer.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości