Wyrok łączny a warunkowe zwolnienie

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Wyrok ŁĄczny a warunkowe zwolnienie

Postautor: karoline » 19 paź 2010, 17:33

Witam jako młody stażem kurator. Pytanie moje dotyczy wyroku łącznego obejmującego 3 wyroki, po połączeniu skazujące na karę łączną 1 roku pozbawienia wolności. Skazany jednakże w międzyczasie uprawomocnienia się wyroku, został zwolniony warunkowo z ZK, gdzie odbywał karę do 2 wyroków, z ktorych oba zostały objęte wyrokiem łącznym. Czy dozór jest normalnie prowadzony? Czy należy poinformować o sytuacji SO?
A czy gdyby został warunkowo zwolniony z odbycia reszty kary, odbywając kpw do wszystkich 3 spraw, połączonych wyrokiem łącznym? Proszę o wyjaśnienie lub nakreślenie sytuacji. Aha- wiem czym jest wyrok łączny, absporpcja, jak wygląda łączenie i kiedy się stosuje- poczytałam na te temat, ale nie umiem rozwiązać bardziej praktycznej sytuacji.
Kocham być kochana
karoline
 
Posty: 5
Rejestracja: 18 paź 2010, 22:53
Lokalizacja: Mazury
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 19 paź 2010, 19:34

Witaj Karoline na Forum!

Przede wszystkim bardzo ciekawy kazus na dzień dobry zafundowałaś ;)
Postaram się pomóc... :)

karoline pisze:Czy należy poinformować o sytuacji SO?

Tak, jestem zdania, że należy o tym nowym stanie prawnym dla skazanego poinformować właściwy sąd penitencjarny, czyli ten w okręgu którego dozór jest sprawowany, a dlaczego, to na końcu :)
W odpowiedzi będę posiłkował się dostępnym orzecznictwem, bo tak się akurat składa, że praktycznie identyczną już sytuacją jak przedstawiona tutaj przez Ciebie, zajmował się kiedyś w postępowaniu odwoławczym m.in. SA w Lublinie. Otóż Sąd ten, Postanowieniem z dn. 08.06.2005 r. w sprawie II AKzw 273/05 orzekł, że:
1. Wydanie wyroku łącznego, obejmującego wchodzące w jego skład odrębne wyroki, którymi orzeczono kary pozbawienia wolności, z odbycia reszty których skazany został warunkowo zwolniony, nie może być uznane za nową lub poprzednio nieznaną okoliczność istotną dla rozstrzygnięcia, w rozumieniu art. 24 § 1 KKW. Późniejszy w dacie, w stosunku do postanowienia o warunkowym zwolnieniu, wyrok łączny nie jest bowiem nową okolicznością, a nowym orzeczeniem podlegającym wykonaniu.
2. Postanowienie o warunkowym przedterminowym zwolnieniu z odbycia reszty kar jednostkowych z chwilą uprawomocnienia się wyroku łącznego, właśnie z tego powodu, traci przymiot wykonalności. Natomiast dyrektywa zawarta w art. 576 § 1 KPK, odnosząca się bezpośrednio do wyroków podlegających połączeniu w wyroku łącznym, a pośrednio również do orzeczenia o warunkowym przedterminowym zwolnieniu z odbycia reszty kar jednostkowych wymierzonych tymi wyrokami, nie działa ex lege, a określa podstawę prawną do podejmowania odpowiednich decyzji wykonawczych, również w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty podlegającej obecnie wykonaniu kary łącznej orzeczonej wyrokiem łącznym.

Teza orzeczenia, jak teza, czasem trudna do zrozumienia, jeśli... nie doprawi się jej treścią uzasadnienia. I otóż w uzasadnieniu, SA w Lublinie wyjaśnia i rozjaśnia m.in. (podkreślenia - Aurelius):
Z formalnego punktu widzenia wyrok łączny ma byt samodzielny, jest szczególnym rodzajem wyroku skazującego, nie rozstrzygającego o kwestii winy, o której prawomocnie już orzeczono w podlegających połączeniu wyrokach, lecz tylko o kwestii kary łącznej i stanowi orzeczenie, które podlega wykonaniu (Z. Gostyński w: ¯, Gostyński (red.), J. Bratoszewski, L. Gardocki, S. M. Przyjemski, R. A. Stefański, S. Zabłocki: Kodeks postępowania karnego. Komentarz, Tom II, Dom Wydawniczy ABC, 1998, teza 2 do art. 569 KPK), co w konsekwencji powoduje, iż z chwilą jego uprawomocnienia, wyroki podlegające połączeniu nie podlegają wykonaniu, w zakresie objętym wyrokiem łącznym (art. 576 § 1 KPK).
Powyższe oznacza, że orzeczone wobec skazanego jednostkowe kary pozbawienia wolności również nie podlegają wykonaniu, a więc nie jest możliwe udzielenie i kontynuowanie warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty tych kar. Postanowienie o warunkowym przedterminowym zwolnieniu z odbycia reszty kar jednostkowych z chwilą uprawomocnienia się wyroku łącznego, właśnie z tego powodu, traci przymiot wykonalności. Natomiast dyrektywa zawarta w art. 576 § 1 KPK, odnosząca się bezpośrednio do wyroków podlegających połączeniu w wyroku łącznym, a pośrednio również do orzeczenia o warunkowym przedterminowym zwolnieniu z odbycia reszty kar jednostkowych wymierzonych tymi wyrokami, nie działa ex lege, a określa podstawę prawną do podejmowania odpowiednich decyzji wykonawczych, również w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty podlegającej obecnie wykonaniu kary łącznej orzeczonej wyrokiem łącznym (por. też wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4.7.1995 r., II KRN 707/95, Wokanda 1996/1/16).
(...)
Sytuacja ta uzasadnia konieczność rozważenia możliwości wszczęcia z urzędu, przez właściwy miejscowo sąd penitencjarny, postępowania w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia skazanego z odbycia reszty kary łącznej pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem łącznym. Z datą bowiem wydania nowego postanowienia o warunkowym przedterminowym zwolnieniu poprzednie orzeczenie w tym przedmiocie utraci swoją moc.

W taki razie, czy to oznacza, że
karoline pisze:... dozór jest normalnie prowadzony?

Tak, to oznacza, że dozór podlega wykonaniu, jest normalnie prowadzony. Jak wskazuje SA w Lublinie w końcówce wyżej cytowanego uzasadanienia, sam fakt uprawomocnienia się wyroku łącznego nie powoduje z automatu, że postanowienie o warunkowum zwolnieniu traci moc, czyli nie działa ex lege, lecz stanowi dopiero podstawę do wszczęcia postępowania przedmiocie warunkowego zwolnienia lecz już z tejże kary p.w. orzeczonej z mocy wyroku łącznego.
Dlatego, jak napisałem na początku, powinnaś poinformować właściwy sąd penitencjarny (czyli ten, w okręgu którego sprawowany jest dozór, bo ten sąd będzie również właściwy do ewentualnego udzielenia warunkowego zwolnienia, jako sąd właściwy na miejsce pobytu skazanego) o tej nowej okoliczności (najlepiej przesyłając także odpis prawomocnego wyroku łącznego). Do czasu wydania nowego postanowienia o warunkowym zwolnieniu z kary p.w. orzeczonej wyrokiem łącznym, normalnie sprawujesz dozór nad warunkowo zwolnionym, albowiem - jak zapewne zauważyłaś, czytając cytowane uzasadnienie - to "Twoje" postanowienie nie utraciło mocy.

Pozdrawiam.

PS. Pozwoliłem sobie zmienić temat Twojego postu, aby łatwiej kojarzył się.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: karoline » 19 paź 2010, 22:05

Niesamowite:) Mam dwie sprawy:
1)Rozumiem, że w przypadku warunkowego zwolnienia z odbycia reszty kary z wyroków A i B a następnie wyroku łącznego do spraw A i B (kara bezwględna), Sąd Penitencjarny powiniem wydać odpowiednie postanowienie. Ale co jeżeli wobec skazanego, który odbywa kpw do wyroków A i B zapada wyrok łączny do spraw B i C (kara bezwględna, wyrok A podlega odrębnemu wykonaniu). Wyrok łączny z wyroków A i B się uprawamacnia a skazany powiedzmy miesiąc później otrzymuje wz z wyroków B i C. I za chwilę otrzymuje wezwanie do ZK do odbycia kpw do wyroku łącznego...- po części do wyroku, do którego już odbywał kpw.
Jak mam postąpić?
2) Jak i gdzie szukać orzecznictw w tematach mnie interesujących (wiem, że na forum jest taki Twój temat)? Super sprawa dla poszerzenia wiedzy.
Kocham być kochana
karoline
 
Posty: 5
Rejestracja: 18 paź 2010, 22:53
Lokalizacja: Mazury
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 19 paź 2010, 23:43

Ja bym odesłał akta wraz z wyrokiem do sądu właściwego sądu penitencjarnego -- niech się martwi co dalej ...... tylko jaki wniosek czy też pismo z tym przesłać ..... o co ? O ponowne rozpatrzenie warunkowego zwolnienia czy zmianę postanowienia o warunkowym zwolnieniu ...... no nie miałem takiego przypadku ... czekam na dalsze informacje .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: morphine » 20 paź 2010, 11:30

Hej!
Ja w podobnej sytuacji złożyłem wnisoek do SO w trybie art 13 kkw
U mnei sytuacja była jeszcze bardziej zawiła bowiem będąc na warunkowym otrzymał wyrok łaczny i osadzili go w zk na mocy wyroku łacznego...
pozdrawiam!!
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: kgb14 » 20 paź 2010, 12:01

morphine no ale o rozstrzygniecie czego ? dalszego prowadzenia dozoru , okresu dozoru , sprawy do której dozór ma być prowadzony i czy w ogóle , a może o to czy skazany nie powinien przypadkiem stawić się do ZK ... o co konkretnie pytałaś/prosiłaś ?
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: morphine » 20 paź 2010, 12:33

To było już troszkę czasu temu, ale z tego co pamietam po prostu napisałem o rozstrzygniecie wątpliwości do co wykonania orzecznia na podstawie ktorego sprawuje dozór i w uzasadnieniu wskazałem nowe okloiczości jakie się pojawiły.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: kgb14 » 20 paź 2010, 18:45

Dzięki . :-)
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Aurelius » 20 paź 2010, 21:02

karoline pisze:1)Rozumiem, że w przypadku warunkowego zwolnienia z odbycia reszty kary z wyroków A i B a następnie wyroku łącznego do spraw A i B (kara bezwględna), Sąd Penitencjarny powiniem wydać odpowiednie postanowienie. Ale co jeżeli wobec skazanego, który odbywa kpw do wyroków A i B zapada wyrok łączny do spraw B i C (kara bezwględna, wyrok A podlega odrębnemu wykonaniu). Wyrok łączny z wyroków A i B się uprawamacnia a skazany powiedzmy miesiąc później otrzymuje wz z wyroków B i C. I za chwilę otrzymuje wezwanie do ZK do odbycia kpw do wyroku łącznego...- po części do wyroku, do którego już odbywał kpw.
Jak mam postąpić?

Również w takim przypadku warunkowe zwolnienie traci ten tzw. przymiot wykonalności, ale to nie oznacza, że na tej podstawie (uprawomocnienia się wyroku łącznego) zakreślasz pozycje Doz w wykazie i teczkę zwracasz do sądu. Dozór, jak już pisałem wcześniej, normalnie prowadzisz na zasadach ogólnych, do czasu, kiedy postanowienie o wz nie utraci mocy.
Tutaj słusznie wskazał Mrophine - taka sytuacja wg mnie, jak najbardziej nadaje się do zwrócenia się w trybie art. 13 par. 1 kkw o rozstrzygnięcie wątpliwości co do wykonania orzeczenia o warunkowym zwolnieniu w związku z tym nowym zdarzeniem w postaci wyroku łącznego. Sam wniosek (bez teczki) z załączonym odpisem prawomocnego wyroku łącznego kierujesz oczywiście do sądu penitencjarnego, który udzielał warunkowego zwolnienia.
Uchylenie w trybie art. 24 par. 1 kkw postanowienia o warunkowym zwolnieniu z uwagi na zaistnienie nowej okoliczności też wchodzi w grę, lecz z ograniczeniem czasowym, o którym mówi par. 2 tego przepisu. Bo takie uchylenie bezwątpienia nie jest korzyścią dla skazanego. Tak zupełnie luźno zastanawiam się, czy nie byłoby możliwości zmiany postanowienia o wz w tym trybie. No ale to już sprawa dla sądu ;)
Nam pozostaje, jak zauważył słusznie Morphine, art. 13 kkw.

karoline pisze:2) Jak i gdzie szukać orzecznictw w tematach mnie interesujących?.

Najlepiej w Lexie lub w innym podobnym programie, jak np. Legalis, gdzie masz dostęp do orzecznictwa m.in. SN i sądów apelacyjnych, przypisanych akurat konkretnie do przepisu, który Cię interesuje.

Jeszcze raz powtórzę, że naprawdę bardzo ciekawy kazus przedstawiłaś, który może dotyczyć orzeczeń, które wykonujemy częściej niż się na może wydawać. Z powodzeniem wyrokiem łącznym może zostać np. objęty wyrok gdzie stosowano warunkowe zawieszenie k.p.w. i prowadzony jest dozór kuratora. Kodeks karny pozwala łączyć kary bezwględnego pozbawienia wolności z karą np. warunkowo zawieszoną, jak i również z ograniczeniem wolności. A skazani lubią pisać na potęgę w myśl zasady, że papier przyjmie wszystko i szczególnie w sytuacji, gdzie dostrzegą minimalną możliwość korzyści.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości