Współpraca kuratora z Sądem

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

WspóŁpraca kuratora z SĄdem

Postautor: Taki » 10 mar 2011, 21:29

Co jakiś czas otrzymuję pisma z Sądu.
,,Proszę o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania (nazwisko i adres), celem ustalenia czy w/w wykorzystuje udzieloną mu przerwę w odbyciu kary pozbawienia wolności zgodnie z przeznaczeniem”.
Poza tym dopisek na dzień…. , zazwyczaj 4, 5 dni po otrzymaniu zawiadomienia.
Czy ten zwyczaj jest powszechnie praktykowany przez Sądy?
Taki
 
Posty: 156
Rejestracja: 14 lis 2005, 20:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 11 mar 2011, 18:46

Taki, sąd penitencjarny, który udziela przerwy, jednocześnie kontroluje przebieg tej przerwy. Robi to m.in. z wykorzystaniem art. 14 k.k.w., więc tutaj nie widzę nic niestosownego w zarządzaniu takich wywiadów...
Co do terminu przeprowadzenia wywiadu, to również nie ma tutaj nic niezwykłego. Jak wiadomo - zwyczajowo na przeprowadzenie wywiadu jest 14 dni, jednakże w zarządzeniu, może zostać określony również - jak zapewne wiesz - inny termin, do jego przeprowadzenia i tak ma to miejsce w tych 4, 5 dniach, które podajesz.

W moim przypadku, dotychczas kiedy otrzymywałem wywiad na okoliczność, jak skazany wykorzystuje przerwę, nie miałem z tego co pamiętam, wskazanego stricte terminu, do jego realizacji, czyli obejmował mnie termin zwyczajowy 14 dni. Generalnie wykonywałem już wywiady ze wskazanym np. terminem 3 dni, lecz nie odczułem tego jakoś specjalnie. Być może z uwagi na to, że nie zdarza się to często w moim przypadku. Takie krótkie terminy do przeprowadzenia wywiadu częściej zdarzają się z kolei u koleżeństwa rodzinnego, z tego co się orientuję
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: WspóŁpraca kuratora z SĄdem

Postautor: Orange » 11 mar 2011, 20:45

Taki,
a mnie zaintrygował Twój post. Czy zlecenie wywiadu (hej, to nie jakieś tam pismo :wink: ) otrzymujesz z Sądu Okręgowego Wydział Penitencjarny, czy też "pod-zleca" Ci go kurator zawodowy z SR? Czy w tych sprawach prowadzisz dozory? Jeśli nie, to wywiad jest dla Ciebie płatny (jesteś k. społecznym, tak?).
Pytam ponieważ w okresie przerwy w karze skazany najczęściej zobowiązany jest do utrzymywania kontaktu z kuratorem zawodowym - w związku z czym kurator ma dość obszerną wiedzę... No chyba że masz inne dozory u tej osoby, to Twoja wiedza jest dużo większa.
Jeśli chodzi o termin przeprowadzenia wywiadu - dotychczas jeszcze z Sądu Penitencjarnego nie narzucono mi takich terminów. Natomiast czasem otrzymywałam zlecenia wywiadów z prokuratury z podobnymi terminami. Moja opinia jest taka, że uważam to za przejaw braku szacunku wobec pracowników innych instytucji. Postępowanie przygotowawcze w prokuraturze trwało 2 lata, a ja mam zrobić wywiad w 4 dni. Pyszczę, ale robię.
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: Taki » 11 mar 2011, 22:45

Nie miałbym żadnych wątpliwości gdyby w zleceniu były podane warunki na jakich doszło do udzielenia przerwy w odbyciu kary. Jest to podstawa do przeprowadzenia wywiadu.


Co do terminu realizacji.
Cóż.
Otrzymując polecony w czwartek i wywiad na poniedziałek to pestka.
Kubica jeździ szybciej a Małysz skacze jeszcze dalej.
Taki
 
Posty: 156
Rejestracja: 14 lis 2005, 20:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 12 mar 2011, 1:21

Zgadzam się, że w przypadku, kiedy skazany nie został zobowiązany do utrzymywania kontaktu z kuratorem zawodowym, to wskazane byłoby, żeby sąd penitencjarny zarządzając wywiad, dołączył również odpis postanowienia o udzieleniu przerwy, by poznać okoliczność z uwagi na którą, przerwa została udzielona, a tym samym, aby móc w sposób pełny ustalić, czy skazany tę przerwę wykorzystuje zgodnie z celem.

Orange z tymi krótkimi terminami przy wywiadach z art. 214 kpk, zlecanymi przez prokuraturę, to sytuacja jest często warunkowana tym, że prokurator wnosi do sądu akt oskarżenia, a sąd zwraca go, w celu uzupełnienia, bo np. brakuje wywiadu środowiskowego kuratora, który to wywiad był w toku danego postępowania obligatoryjny. Wtedy termin goni prokuratora "gapę", więc daje krótki termin na wywiad, aby ze swojej strony sprawę już zamknąć ;)
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: Orange » 17 mar 2011, 19:44

Aurelius pisze:Wtedy termin goni prokuratora "gapę", więc daje krótki termin na wywiad, aby ze swojej strony sprawę już zamknąć ;)

Jeśli prokurator jest „gapciem”, to może mógłby pozostać nim przez kolejnych 14 dni? A tak ja ponoszę konsekwencje.
Ostatnio dość często przychodzi mi się zmagać z „gapciostwem”:
- sąd przekazuje akta (z miejscowości położonej o kilka kilometrów od drugiej) przez ponad 3 miesiące, a ja mam dozór powierzyć, poinformować kuratora, sekretariat „zrobić swoje”, kurator objąć dozorem w ciągu 7 dni; jaki to ten zapis w kkw? Coś, że bezzwłocznie :wink:
- pani Kowalska, w grudniu, przed ¦więtami, przeprowadziła się do mojej miejscowości z sąsiedzkiego Y, gdzie była pod dozorem. Zgłosiła się do mnie kilka dni temu mówiąc, że wyprowadza się z mojej miejscowości do Z i chce to zgłosić swojemu kuratorowi. Problem, że od grudnia nie widziała kuratora. Ustalam, szukam, dzwonię. Pani z sąsiedzkiego Y ze spokojem mówi mi, że teczka jest u niej, bo ona była na L-4 i nie zdążyła przesłać; ale ja mam wziąć oświadczenie, jej przesłać; dobrze, że sprawozdania z przebiegu nie musiałam zrobić :roll:
- przez 2 lata, co 6 miesięcy przeprowadzałam wywiady dot. osoby, która popełniła czyn 12 lat temu, a postępowanie karne zostało wszczęte 11 lat temu. Dostałam ostatnie zlecenie 2 miesiące po upływie okresu próby. Dzwonię, pytam czemuż to, skoro moje wywiady są niezmiennie pozytywne, czy sąd ustalił termin posiedzenia, czy chce zarządzić karę? Co słyszę – 6 miesięcy „sądowego”, nie ma terminu posiedzenia, ale „nie zaszkodzi jeszcze sprawdzić”. Na wywiadzie pośmialiśmy się z panem, że jak przyjdę w sierpniu, to on już złoży pozew, że wymiar sprawiedliwości go nęka...
Coś w tym roku marzec dla mnie taki upierdliwy. Byle do kwietnia :)
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: Aurelius » 17 mar 2011, 20:39

A ja kilka słów również w tym temacie, choć może nie do końca, bo bardziej chodzi mi o współpracę pomiędzy nami, kuratorami przy tzw. "zamiejscowej" kontroli okresu próby. Zdarza mi się, że dostaje wywiady od kuratorów, którzy kontrolują okres próby wobec skazanego, zobowiązanego z reguły do naprawienia szkody, który akurat mieszka na moim terenie. Przeprowadzam wywiad i posłusznie odsyłam w terminie. No i zaczyna się... Równiutko za 6 miesięcy ponownie wpływa mi wywiad od tego samego kuratora i tak niejednokrotnie przez cały okres próby...

Przy realizacji już poraz kolejny takiego wywiadu zastanawiam się, kto tak naprawdę kontroluje ten okres próby - kurator, który jest w posiadaniu teczki "O", czy ja :?:

Kiedyś już na forum pisałem o tym, aby w sposób rozważny i przemyślany korzystać z możliwości zarządzania wywiadu, kontrolując okres próby, szczególnie przy obowiązku naprawienia szkody. Uważam, że to m.in. poprzez nierozważne, zbyt częste korzystanie przez nas samych z możliwości jakie daje art. 14 kkw (nadużywanie tej instytucji) w ogóle zrodził się problem dot. tego czy kurator zaw. ma uprawnienie zlecić wywiad innemu kuratorowi, aż oparło się to o MS, co zaskutkowało powstaniem znanego wszystkim stanowiska DWOiP w sprawie art. 14 kkw. Przecież kontrola okresu próby, szczególnie przy obowiązku naprawienia szkody, nie opiera się i nie polega tylko i wyłącznie na zbieraniu informacji w drodze wywiadu środowiskowego. Szanujmy się nawzajem i kontroując zamiejscowe "O", zwracajmy się do swojego kolegi, koleżanki z wywiadem środ. w sytuacji naprawdę tego wymagającej i uzasadnionej.

Tak w ogóle, to problem tzw. zamiejscowego "O" może się zakończyć, albowiem wg projektu kkw, właściwy do wykonania wyroku będzie sąd miejsca zamieszkania, kóry jest równorzędny sądowi I instancji.
art. 3 (projekt)
§ 1. Sąd, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji, jest właściwy również w postępowaniu dotyczącym wykonania tego orzeczenia. Jednakże w stosunku do skazanego lub sprawcy przebywającego w okręgu innego sądu właściwy w postępowaniu dotyczącym wykonania orzeczenia jest sąd równorzędny, w okręgu którego skazany lub sprawca posiada miejsce stałego pobytu, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Uzasadnienie
Powyższa zmiana właściwości miejscowej sądu uzasadniona jest względami natury praktycznej. Dane statystyczne pokazują bowiem, że najczęściej orzekaną przez sądy jest kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Zasadnym jest zatem, aby wykonanie kar, zwłaszcza orzeczonych z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, a także środków karnych i probacyjnych, skupić w jednym sądzie tj. sądzie właściwym dla miejsca stałego pobytu skazanego, co pozwoli na lepszą kontrolę jego zachowania w okresie próby i podejmowanie szybkich oraz skuteczniejszych działań zmierzających do jego resocjalizacji.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: Orange » 17 mar 2011, 20:54

Aurelius pisze:Szanujmy się nawzajem .


No właśnie. Koleżanki i koledzy - szanujmy się, bo do emerytury nie dociągniemy...

Aurelius i wszyscy chętni - zapraszam na grupę wsparcia. Herbatkę z pomarańczami zakupiłam... Pogadamy, odzłościmy się, pośmiejemy. W grupie raźniej :wink:
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: Aurelius » 17 mar 2011, 21:04

Na herbatkę bardzo chętnie..., a pomarańcze to sam przyniosę ;)
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: Orange » 17 mar 2011, 21:40

P.S. Właśnie piszę wniosek o zastępczą k.p.w. (praca społ. uzyt.), gdzie wyrok jest prawomocny od 07.2001r :lol:
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: Bosman » 17 mar 2011, 21:51

Orange pisze:P.S. Właśnie piszę wniosek o zastępczą k.p.w. (praca społ. uzyt.), gdzie wyrok jest prawomocny od 07.2001r :lol:
Agnieszka, siedzisz w sądzie o tej porze? :wink:
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Orange » 17 mar 2011, 22:04

:D
E, tam... Wyroku się nauczyłam na pamięć :lol:
No i dokonałam analizy akt :mrgreen:
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: Bosman » 17 mar 2011, 22:28

Aurelius pisze:Przy realizacji już poraz kolejny takiego wywiadu zastanawiam się, kto tak naprawdę kontroluje ten okres próby - kurator, który jest w posiadaniu teczki "O", czy ja :?:
Rafał, z drugiej strony taki wywiad może dać całościowy przegląd sytuacji/okoliczności (stanowić optymalną formę kontroli zachowania skazanego i stanu realizacji obowiązków w okresie próby) - otrzymujemy informacje i opinie, czasem analizę przyczyn nie wykonywania obowiązku+przeprowadzenie np. rozmowy wyjaśniająco-ostrzegawczo-motywacyjnej. Poza tym jest szansa, że kurator innego sądu nie odmówi przeprowadzenia wywiadu w "nieszczęsnym" trybie art. 14 k.k.w. (wiesz, co mam na myśli, aha aha aha), w odróżnieniu od policji (nie wiem, kto częściej odmawia? 8) ). Oczywiście, można się też zwrócić o informację do pokrzywdzonego, ale pokrzywdzeni też nie zawsze (mam wrażenie, że coraz rzadziej) odpowiadają na kierowane do nich zapytania. W przypadku kilku obowiązków, w tym finansowego/ych, przy warunkowym zawieszeniu kary, w mojej ocenie, zasadnym by było oddawanie pod dozór przez sąd orzekający. Można też skorzystać z opcji wystąpienia z wnioskiem o oddanie pod dozór w trakcie trwania postępowania wykonawczego. Co do postulowanego przez Ciebie umiaru i rozwagi - zgadzam się.
Ale być może sytuacja się sama rozwiąże w powyższym zakresie, jeśli projektowane zmiany zostaną wprowadzone w życie, i kontrolę okresu próby (w sprawach bez dozoru) będzie realizował kurator sądu właściwego dla miejsca zamieszkania skazanego.
Pozdrawiam.
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Aurelius » 17 mar 2011, 22:49

bosman pisze:Poza tym jest szansa, że kurator innego sądu nie odmówi przeprowadzenia wywiadu w "nieszczęsnym" trybie art. 14 k.k.w.

Jeśli na mnie trafi, to nie odmówię... Nigdy nie odmawiam :)
Zlecaj śmiało :D

Oczywiście każdy przypadek jest inny i wymaga różnego podejścia. Lecz wiesz Sławek, jeśli wykonuję czyności w trybie art. 14 kkw, to zgodnie z tym przepisem formalnie powinienem tylko zebrać informacje nt. skazanego, a nie bawić się w pouczenia, ostrzegania, motywowania itp. Nie niańczmy bez powodu naszych skazanych (oczywiście piszę, że formalnie, bo sam realizujac taki wywiad pouczam, ostrzegam itp. ;) ). Pouczyć i ostrzec oraz zobowiązać możemy takiego skazanego odrębnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

bosman pisze:Rafał, z drugiej strony taki wywiad może dać całościowy przegląd sytuacji (stanowić optymalną kontrolę zachowania skazanego i stanu realizacji obowiązków w okresie próby)

Zgadzam się. Masz rację, że to sytuacja i idealna, i komfortowa, lecz osobiście o kolejny wywiad przy kontroli tej samej sprawy, zwracam się raczej dopiero, kiedy chcę zająć już jakieś stanowisko, ustalając - nie koniecznie poprzez wywiad kuratora - że obowiązek nie jest realizowany lub nie został koniec końców zrealizowany w terminie. Wywiad jest mi potrzeby aby obiektywnie ustalić już - nie czy obowiązek jest realizowany, lecz - dlaczego nie jest realizowany. Stąd, kontrolując okres próby, nie zwracam się równo co 6 miesięcy o przeprowadzenie wywiadu, szczególnie kiedy termin do realizacji obowiązku jest odległy. Aczkolwiek wszystko zależy od tego indywidualnego przypadku ;)
Ostatnio zmieniony 17 mar 2011, 22:54 przez Aurelius, łącznie zmieniany 1 raz
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: Bosman » 17 mar 2011, 22:53

Aurelius pisze:Jeśli na mnie trafi, to nie odmówię... Nigdy nie odmawiam :)
Zlecaj śmiało :D
Mam to samo. Nawzajem.
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość