Czytanie wywiadów kuratorskich przez osadzonych.

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Czytanie wywiadów kuratorskich przez osadzonych.

Postautor: bardito » 11 sie 2011, 14:53

Witam Serdecznie. W dniu dzisiejszym zostałem przesłuchany w charakterze świadka na Policji w postępowaniu wyjaśniającym wobec dzielnicowego. Postępowanie jest prowadzone z uwagi na napisaną skargę na dzielnicowego przez osadzonego. Po przeczytaniu skargi stwierdziłem, że osadzony cytuje wprost zadania z mojego wywiadu, który przeprowadziłem na okolicznośc starania się osadzonego o przerwę w karze. Chciałbym uzyskać odpowiedź czy jest dopuszczalne by osadzony miał dostęp do wywiadów pisanych przez kuratorów, czy nie jest to czasem przekroczenie pewnych uprawnień i łamanie tajemnicy przez wychowawców w Zakładzie Karnym lub inne osoby mające dostęp do wywiadu sporządzonego przez kuratora. Czy są jakieś przepisy to regulujące. Chcę coś w tym temacie zrobić, chodzi przecież też o nasze bezpieczeństwo. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
bardito
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2011, 14:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 11 sie 2011, 23:26

Witaj Bardito na Forum!

Odnosząc się do Twoich wątpliwości, to moim zdaniem administracja ZK może udostępnić skazanemu na jego prośbę wgląd do treści wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez kuratora w jego sprawie. Prawa skazanego pozbawionego wolności reguluje ogólnie art. 102 k.k.w. Punkt 9 tego przepisu wskazuje, że Skazany ma prawo w szczególności do: zapoznawania się z opiniami, sporządzonymi przez administrację zakładu karnego, stanowiącymi podstawę podejmowanych wobec niego decyzji.
Oczywiście zawsze można powziąć wątpliwości, czy chodzi tutaj o wywiad kuratora, który nie jest sporządzany przez administrację ZK, a przez kuratora? Jednakże po pierwsze, warto zwrócić uwagę na zwrot - w szczególności - który mówi, że wymienione prawa skazanego w art. 102 kkw nie są zamknięte, a przykładowe, a po drugie skazany ma prawo zwrócić się z prośbą w trybie art. 6 par. 2 k.k.w. np. właśnie o udostępnienie mu wglądu w wywiad kuratora i odpowiednio uzasadnić taką prośbę. Jeśli administracja ZK przychyli się do takiej prośby, to wglądu udziela i nie może tutaj być mowy - wg mnie - o żadnym przekraczaniu uprawnień i łamaniu tajemnicy.

Pozdr.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: bardito » 12 sie 2011, 12:10

Dzięki za odpowiedź. Temat będe dalej drążył. W moim odczuciu coś jest nie tak. Wywiad jest zlecony przez Sąd Okręgowy Wydział Penitencjarny i moim zdaniem powinien być do wglądu tylko i wyłącznie sędziego. Pozdrawiam
bardito
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2011, 14:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 12 sie 2011, 21:46

bardito pisze:W moim odczuciu coś jest nie tak. Wywiad jest zlecony przez Sąd Okręgowy Wydział Penitencjarny i moim zdaniem powinien być do wglądu tylko i wyłącznie sędziego. Pozdrawiam

O to sytuacja jest jeszcze bardziej oczywista... Skazany jest stroną w postępowaniu i co do zasady, ma prawo wglądu w swoje akta sprawy. Ma równiez prawo do obrony, a tym samym, aby się do niej najlpiej przygotować, ma prawo przeglądania akt i sporządzania z nich odpisów.

Bardito, ja zapytam inaczej - jeśli robisz wywiad dla "swojego" SR np. w sprawie zarządzenia wykonania kary lub oddania pod dozór, to też wgląd do tego wywiadu ma tylko sędzia?
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość