kow nowe zasady

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: morphine » 11 paź 2011, 11:07

Witajcie!
Uważam niestety, że zgodnie z kkw nadzór nad kow w tej formie należy do kuratorów.
W moim Zespole także wykonujemy kow w formie potrąceń, aczkolwiek są to bardzo sporadyczne przypadki.
Ksb wydaje mi się, że potrąceń można dokonywać tylko z wynagrodzenia za pracę zgodnie z art. 35§2 kk, chyba że chodzi Ci o potrącanie grzywny czy też zastępczej kary grzywny za karę ograniczenia wolności?
Co do drugiego pytania wydaje mi się, że nie można wydać skazanemu takiej decyzji, ale mam tez pewne wątpliwości.
Zgodnie z zarządzeniem w sprawie biurowości sprawa w dalszym ciągu jest czynna więc teoretycznie można by spróbować.
Jednocześnie złożyłbym wniosek o wstrzymanie wykonania zastępczej kpw. Porozmawiałbym też z Przewodniczącym Wydziału jak wygląda sytuacja, aby sekretariat wstrzymał się z wysyłaniem wezwania do stawienia się w zk.
Mnie nasuwa si także pytanie.
Zgodnie z art. 35§2 Sąd może orzec potrącenia na cel społeczny wskazany przez sąd. U nas zawsze jest to Skarb Państwa tj potracenia są na rachunek Sądu. Czy według Was Sąd z tej kasy realizuje cel społeczny?
Pozdrawiam.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: anca » 11 paź 2011, 12:01

str.130 "Probacji"

cyt."Przewidziany w art. 57 k.k.w. tryb kierowania do wykonania wyroku skazującego
na karę ograniczenia wolności dotyczy tylko kary ograniczenia
wolności polegającej na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na
cele społeczne. Wynika to jednoznacznie z jego treści. W wypadku orzeczenia
potrącania określonej części wynagrodzenia za pracę, sposób kierowania
wyroku do wykonania został określony w art. 59 k.k.w. Obowiązki z tym
związane nadal ciąŜą na sądzie, a nie na kuratorze i polegają na
przesłaniu
przez sąd odpisu orzeczenia zakładowi pracy zatrudniającemu ...:"

No fakt, mozliwe ,że zbyt szybko sobie zinterpretowałam ten fragment:)
Dzięki za rozwianie watpliwiości...aczkolwiek..nie do końca:)))
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: Aurelius » 11 paź 2011, 13:08

anca pisze: Dzięki za rozwianie watpliwiości...aczkolwiek..nie do końca:)))

Czyli, jakie te wątpliwości jeszcze pozostały, które nie dają Ci spokoju? ;)
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: ksb » 11 paź 2011, 13:25

Dzięki Aureliusie! Twoje odpowiedzi utwierdziły mnie w moim przekonaniu. Wczoraj postąpiłam tak, jak zakłada opcja 1 Twojej odpowiedzi, sąd to uznał i uchylił poprzednio wydane postanowienie o karze zastępczej. Co do 1 mojego pytania, to dziwi mnie, że otrzymując takie postanowienie ( o potrąceniach) ZUS dokonuje potrąceń ( mają przecież radców prawnych).
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Aurelius » 11 paź 2011, 14:29

No jest niewłaściwe i w ogóle dziwne, że sąd orzekł tę formę kary o.w., mając informacje, że oskarżona jeszcze wtedy nie posiada zatrudnienia, no ale cóż, praktyka nie takie zna przypadki naciągania przepisów ;)
No ale jeśli pasuje to skazanemu i nie protestuje... hm Obrazek Obrazek
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: anca » 11 paź 2011, 14:41

Aurelius pisze:Dodatkowo Anca sprawdź sobie sprawozdanie statystyczne MS-S40 i tam w rubrykach dot. kary o.w. - jak dobrze pamiętam - są warianty dotyczące wykazania obciążenia dot. różnych form tej kary.
u
.[/quote]


Oj znam MS-S40..oj znam:))) Przy Kkow jest rozbicie tylko na kkow i Psu..o potrąceniach nie ma ani śladu.
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: Aurelius » 11 paź 2011, 15:04

anca pisze:
Aurelius pisze:Dodatkowo Anca sprawdź sobie sprawozdanie statystyczne MS-S40 i tam w rubrykach dot. kary o.w. - jak dobrze pamiętam - są warianty dotyczące wykazania obciążenia dot. różnych form tej kary.
u
.


Oj znam MS-S40..oj znam:))) Przy Kkow jest rozbicie tylko na kkow i Psu..o potrąceniach nie ma ani śladu.

W wierszu 24 w Części I sprawozdania mamy pozycję: Kara ograniczenia wolności (wszystkie rodzaje obowiązków)

Jeśli chodzi o karę ograniczenia wolności to można ją orzec z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne lub z obowiązkiem potrąceń z wynagrodzenia za pracę.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: agawe » 11 paź 2011, 15:54

Anca, nie wiem czy jeszcze masz wątpliwości co do treści artykułu zawartego w "Probacji" :?: Pewnie już nie, skoro napisałaś o zbyt szybkiej interpretacji.
Przyznam, że gdy pierwszy raz to czytałam, też "zasiała" mi się wątpliwość...
Moim zdaniem zapis odnosi się tylko do przesyłania dokumentów do zakładu - w przypadku pracy na cele społeczne wykonuje to kurator, a w przypadku potrąceń - sąd.
Pozdrawiam
:D
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: anca » 11 paź 2011, 16:04

tak...juz nie mam watpliwości...dzieki za ich rozwianie...bo bym dalej kombinowala i kombinowała jak sie pozbyć potraceń:))..a jak baba sie uprze....:)))
Chylę nisko głowę....Chyba się zapiszę na kurs czytania...ze zrozumieniem..:)))
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: Orange » 17 paź 2011, 12:01

Witam :)
U mnie k.o.w w postaci potrąceń wykonuje WWO, do kuratora w ogóle nie wpływają te sprawy. Pozdrawiam.
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Poprzednia

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron