kow nowe zasady

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

kow nowe zasady

Postautor: frank » 21 sie 2011, 21:09

Witam wszystkich
Chciałbym się dowiedzieć czy mozliwe jest aby Kow w zespole prowadziła jedna lub dwie osoby. U nas jest propozycja,właśnie takiego rozwiazania. Nadmieniam, ze te osoby nie będą prowadziły dozorów własnych , dozorów kur. społecznych, spraw O,nie będą udzielały Pp, wywiadów bedą wykonywać tyle co pozostali kuratorzy i będą mieli również kuratorów społecznych do pomocy w wywiadach. Czy to dobry pomysł?
Może znacie zespoły gdzie takie rozwiązanie funkcjonuje?
frank
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2011, 20:43
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kuffs » 21 sie 2011, 23:06

U mnie coś takiego funkcjonowało przez okres prawie dwóch lat. Do obsługi zgłosiło się dwóch ochotników i zespół zgodził się na takie rozwiązanie. Pozornie wydawać by się mogło, że nic prostszego, jednak w rzeczywistości okazało się znacznym utrudnieniem. Dość powiedzieć, że obciążenie Kow w ciągu prawie roku ogromnie wzrosło i na dwóch kuratorów przypadało po prawie 350 spraw. Ogarnąć się nie dało i wróciliśmy do poprzedniego rozwiązania.
kuffs
 
Posty: 257
Rejestracja: 06 paź 2010, 13:03
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

kuffus, kuffus

Postautor: jarosj » 22 sie 2011, 23:43

tak to czasami patrzę i chyba jest jedna jedyna osoba na tym forum, co zawsze odpowie, zawsze udzieli info-i w zw. z tym do admina-czy tu należy się jakaś nagroda;
a w odpowiedzi na pytanie-takie (podobne) rozwiązanie funkcjonuje w moim okręgu; są blaski i cienie, ale cóż ce la vi
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: kgb14 » 23 sie 2011, 9:53

kuffs wyślemy Ci kwiaty pocztą :crazy:
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: kuffs » 23 sie 2011, 13:58

Już mówiłem kiedyś, że czuję się staro stąd nawyki tetryka czyli marudzenie, ględzenie, jak to kiedyś powiedziano o J. Oleksym, takie józiolenie z mojej strony.

Pozdrawiam, a co :wink:
kuffs
 
Posty: 257
Rejestracja: 06 paź 2010, 13:03
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: kow nowe zasady

Postautor: kaktus » 24 sie 2011, 22:24

frank pisze:Witam wszystkich
Chciałbym się dowiedzieć czy mozliwe jest aby Kow w zespole prowadziła jedna lub dwie osoby. U nas jest propozycja,właśnie takiego rozwiazania. Nadmieniam, ze te osoby nie będą prowadziły dozorów własnych , dozorów kur. społecznych, spraw O,nie będą udzielały Pp, wywiadów bedą wykonywać tyle co pozostali kuratorzy i będą mieli również kuratorów społecznych do pomocy w wywiadach. Czy to dobry pomysł?
Może znacie zespoły gdzie takie rozwiązanie funkcjonuje?


Na jakiej zasadzie kurator moze nie mieć dozorów osobistych? U nas ostatnio pojawił się taki pomysł, ale rozbil sie właśnie o obowiązkowe dozory...kiedyś przy KOw z dozorem moze się dało..a teraz...
kaktus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2010, 16:05
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postautor: frank » 28 sie 2011, 20:55

Dzięki wielkie za odpowiedzi.
Dla mnie też jest to dziwne, że kurator może nie mieć dozorów własnych , nie pracować z kuratorami społ.itd
Moim skromnym zdaniem prowadzenie tylko Kow to praca biurowa i nakład pracy przy porównywalnym obciążeniu sprawami ' normalnego kuratora" a kuratora prowadzącego tylko Kow jest jednak różny.
Wybaczcie, jeżeli troszke biadolę, coraz mniej rozumiem w tej pracy.
Pozdrawiam
frank
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2011, 20:43
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: anca » 10 paź 2011, 19:25

---------- 15:39 05.10.2011 ----------

Podpinam sie pod wątek kkow z pytaniem:
Czy dostajecie do wykonania Kkow w formie potrąceń????
Moim zdaniem nie jest to zadanie dla kuratora...ale jaka podstawę przyjąć odsyłając bez wykonania?? Może ktoś podpowie...? :)

---------- 17:25 10.10.2011 ----------

hmmm...nikt mi nie odpowie???
Czy to znaczy ,że wszyscy wykonujecie potrącenia...czy wręcz odwrotnie????
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: agawe » 10 paź 2011, 20:08

Ja osobiście nie wykonuję, ale do naszego zespołu sporadycznie wpływają takie orzeczenia.

W art 55 kkw § 2 jest zapis, który odnosi się do kary ograniczenia wolności, bez wskazania jej formy : "Czynności związane z organizowaniem i kontrolowaniem wykonywania kary ograniczenia wolności oraz obowiązków nałożonych na skazanego odbywającego tę karę wykonuje sądowy kurator zawodowy. Przepisy o dozorze i kuratorze sądowym stosuje się odpowiednio".
W dalszej jednak części kodeksu jest mowa tylko o formie kary polegającej na wykonywaniu pracy na cel społeczny, w odniesieniu do czynności kuratora.
Należy jednak pamiętać, że kara ograniczenia wolności to nie tylko praca czy potrącenia. To też zakaz zmiany miejsca pobytu bez zgody sądu i ewentualne inne obowiązki, realizację których kontroluje kurator.
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 10 paź 2011, 20:53

U mnie również nie wykonujemy tej formy i nie słyszałem, aby do wykonania taka forma wpłynęła. Jednak rozpytam kierownika WWO, czy w ogóle kierują do nas takie kary. Zgadzam się też z tym co pisze Agawe i nadto uzupełniając jej wypowiedź dodam, że w Komentarzu do KKW Hołdy i Postulskiego, autorzy są zdania, że kurator organizuje i kontroluje obie formy kary o.w. Pisałem również o tym w innym temacie, że za takim rozwiązaniem może (a nawet przemiawia) również przemawiać treść ust. 21 w par. 508 Zarządzenia Ministra Spr. ws. tzw. biurowości sądowej, który mówi kiedy zakreślamy nr porządk. w wykazie Kkow, tj.
W razie zakończenia odbywania przez skazanego lub ukaranego kary ograniczenia wolności poprzez wykonanie orzeczonej pracy i wobec upływu czasu, na jaki była orzeczona, a także wobec upływu czasu, jeżeli kara nie polegała na wykonywaniu pracy lub uznaniu kary za wykonaną, (...) należy zakreślić w wykazie „Kkow” numer porządkowy (...)
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: anca » 10 paź 2011, 21:34

No własnie....ale do refleksji nad ta kwestią sprowokował mnie artykuł w ostatniej "Probacji" gdzie nikt inny a własnie s.Postulski pisze,że KKow w formie potrącania nie należy do kuratorów /po ostatniej nowelizacji kkw/.
Poza tym zwróćcie uwagę ,że równiez w MS nie ma wyszczególnienia potraceń...program "kurator" podobnie nie ma miejsca na wpisanie wymiaru.
Czy nie uważacie ,że w tej kwestii przepisy są niejasne....zawierają rozbieżności?????
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: agawe » 10 paź 2011, 22:25

Też czytałam ten artykuł, ale prawdę mówiąc nie znalazłam tam dokładnie takiego sformułowania tj., że Kkow w formie potrąceń nie należy do kuratorów... Może nie czytałam zbyt uważnie ... Nie mam tego kwartalnika w domu, aby to sprawdzić, ale wydaje mi się , że autor napisał " należy do do sądu", a nie, że "nie należy to do kuratora" - a to jednak różnica
Zajrzę jutro i sprawdzę :D
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 10 paź 2011, 23:12

Ja również czytałem ten artykuł (jest on dostępny on-line zresztą ---> TUTAJ) i także nie przypominam sobie takiego wskazania wprost :wink:, ale nie jestem też pewny, czy nie przeoczyłem tego :)
Dodatkowo Anca sprawdź sobie sprawozdanie statystyczne MS-S40 i tam w rubrykach dot. kary o.w. - jak dobrze pamiętam - są warianty dotyczące wykazania obciążenia dot. różnych form tej kary.
Ponadto podam cytat z Komentarza do KKW Postulskiego i Hołdy (Gdańsk 2005, s. 279 - teza 14 do art. 59 kkw)
Obowiązek nadzorowania przez sąd i sądowego kuratora zawodowego wykonywania kary ograniczenia wolności w postaci określonej w art. 35 par. 2 k.k. (art. 55 kkw) powinien być realizowany poprzez okresowe sprawdzanie, czy prawidłowo jest obliczana wysokość potrąceń, czy skazany swoim stosunkiem do pracy celowo nie zaniża wynagrodzenia, czy potrącenia systematycznie są przekawyane na cel wskazany w wyroku
.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: ksb » 11 paź 2011, 9:09

---------- 08:05 11.10.2011 ----------

Mój zespół wykonuje od zawsze, chociaż w niektórych sądach okręgu robią to sekcje wykonawcze. Jak widać po raz kolejny: niejednolita praktyka.
A skoro już jest ten temat, to mam pytanie: czy można dokonywać potrąceń z zasiłku stałego wypłacanego przez MOPS?

---------- 08:09 ----------

i "rzutem na taśmę" drugie pytanie:
czy po zamianie na karę zastępczą, jeśli skazany deklaruje wolę podjęcia pracy, a nie ma postanowienia o wstrzymaniu wykonania kary zastępczej, można skazanemu wydać decyzję określającą miejsce wykonywania kary?
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Aurelius » 11 paź 2011, 11:04

Ad. 1. Moim zdaniem absoltunie nie można, albowiem przepis jest jasny i jednoznaczny, a mianowicie tę formę kary można orzekać i stosować stosownie do wskazań z art. 35 par. 2 k.k., jak i 59 par. 1 k.k.w. wobec osoby zatrudnionej, a potrącenia mają pochodzić z wynagrodzenia za pracę. Osoba otrzymująca taki zasiłek nie otrzymuje go w wyniku pozostawania w stosunku pracy, a zasiłek ten nie jest wynagrodzeniem za pracę.

Ad. 2. Gdyby trzymać się wg mnie ściśle litery prawa, to nie. Jednakże można spróbować, aby skazany wnioskował o zmianę lub uchylenie postanowienia o karze zastępczej (art. 24 kkw), albowiem chciałby do pracy społ. przystąpić i karę wykonać. Tę chęć przystąpienia do pracy można by "ubrać" w nową okoliczność nie znaną sądowi w dniu orzekania o karze zastępczej. Druga opcja to tak, że można by również spróbować (choć nie trzyma się to już litery prawa), aby skazany złożył wniosek o wstrzymanie wykonania kary, w którym podnosiłby wolę odpracowywania godzin po wyznaczeniu mu miejsca pracy, które nie zostało wyznaczone i tym samym zwraca się także o umożliwienie mu przystąpienia do pracy po wyznaczeniu miejsca.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości