Zmiany w KKW poprzez pryzmat kuratora sĄdowego.

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: Aurelius » 26 lut 2012, 23:02

Selen_11, a w którym miejscu przepisy nie pozwalają np. zarządzić sądowi karę w trybie fakultatywnym, jeśli wcześniej nie było upomnienia? Albo odwołać WZ w trybie obligatoryjnie względnym, jeśli również nie było upomnienia? Gdzie jest wskazane, napisane, że aby sąd mógł odwołać odroczenie, zarządzić karę fakultatywnie, to wcześniej musi dojść do udzielenia upomnienia?
Ja to widzę zupełnie inaczej, bo jeśli sąd np. zarządza wykonanie kary p.w. po udzielonym upomnieniu, to traci fakultatywność, kosztem względnej obligatoryjności ;)
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: kgb14 » 27 lut 2012, 0:34

Jestem po kilku rozmowach z kierownikiem z KO z sędziami rejonowymi z okręgowymi i z innymi kierownikami zespołów i ...nikt niczego nie jest pewien - generalna zasada ,,życie pokarze'' :lol:
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: selene_11 » 27 lut 2012, 11:56

Aureliusie pytasz mnie o rzeczy na temat których się nie wypowiadałam. Pisałam tylko o odwołaniu wpz, ponieważ nie znalazłam podstawy prawnej do odwołania wpz w trybie art.160§1 pkt 2-4 k.k.w o ile okoliczności z 2-4 nie zaistniały po udzieleniu upomnienia. Wcześniej sąd penitencjarny "mógł odwołać" a teraz jest tylko " odwołuje".
"Panie daj mi cierpliwość abym pogodził się z tym czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość bym odróżnił jedno od drugiego"
selene_11
 
Posty: 36
Rejestracja: 03 sie 2008, 22:56
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Bosman » 27 lut 2012, 12:07

selene_11 pisze:Aureliusie pytasz mnie o rzeczy na temat których się nie wypowiadałam. Pisałam tylko o odwołaniu wpz, ponieważ nie znalazłam podstawy prawnej do odwołania wpz w trybie art.160§1 pkt 2-4 k.k.w o ile okoliczności z 2-4 nie zaistniały po udzieleniu upomnienia. Wcześniej sąd penitencjarny "mógł odwołać" a teraz jest tylko " odwołuje".
Ja traktuję przypadki: art.160§1 pkt 2-4 k.k.w. i art.160§4 k.k.w. jako równorzędne (w kontekście treści art. 173§3 k.k.w.; jak również w nawiązaniu do pewnej analogii z art. 75§2 i 2a k.k.). Inną interpretację narzuca traktowanie art.160§4 k.k.w. jako rozwinięcia art.160§1 pkt 2-4 k.k.w.. To kwestia interpretacji. To są 2 różne spojrzenia na ten problem. W szerszym kontekście innych przepisów (j.w.) pierwsze podejście wydaje mi się bardziej słuszne.

Nie wydaje mi się, żeby intencją ustawodawcy było ograniczenie sądu penitencjarnego w jego swobodzie rozstrzygnięć, w sytuacji, kiedy wystąpią przesłanki art.160§1 pkt 2-4 k.k.w. a nie doszło (uprzednio) do pisemnego upomnienia --> sąd penitencjarny nie miałby możliwości odwołania warunkowego zwolnienia, m.in. z urzędu.
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: anca » 12 mar 2012, 10:15

Czy jakaś zmiana w kkw odnosi sie wg Was do art.164 ??? Ostanio usłyszalam taka sugestię od funkcjonariusza SW, że zmienia się właściwość ... Jakoś nie mogę się tego dopatrzeć w zmianach..., ale może jestem w błędzie......?
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: Aurelius » 12 mar 2012, 20:31

Możesz doprecyzować, o co chodzi z tą właściwością?
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: anca » 12 mar 2012, 21:02

Usłyszałam informację ,że programy wolnościowe mają byc kierowane do wykonania do tych sądów/ zespołów/ we właściwości których skazany zamieszkiwał przed osadzeniem
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: VIOLA » 24 wrz 2012, 21:32

Odświeżam temat nieaktywny od pół roku , ale ciekawi mnie jak po 9 miesiącach od nowelizacji kkw funkcjonują u Was UPOMNIENIA ?
U nas z niezaskarżalnych zrobiły się zaskarżalne , okazało się ,że kilka zostało udzielonych "bezprawnie", tzn.skazany np. od 4 lat nie wpłacił złotówki tytułem realizacji obowiązku naprawienia szkody z art. 72 § 2 kk ( ewidentnie ma to w nosie ) , sąd w wyroku nie określił terminu do wykonania obowiązku,więc przyjmuje się ,że do końca okresu próby.Mamy jeszcze rok okresu próby ,kurator udzielił upomnienia i klops.
W takiej sytuacji tylko pisemka ostrzegawcze , wniosek w ostatnim dniu okresu próby ( najlepiej) ,ale absolutnie nie upomnienie.
To takie "pokontrolne" dygresje.
A jak u Was???
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: jarosj » 24 wrz 2012, 21:41

U nas nie było kontroli, więc i dygresje takie sobie. Stosuje upomnienie, a jakże. Jeszcze mi nikt nie powiedział, że bezprawnie, ale co tam, wszystko przede mną. Może gowin sobie weźmie moje akta do czytania, bo do kontroli, nie powinien, to się pewnie okaże, że wszystko robię źle. Na razie, w moim odczuciu, jestem kuratorem, działającym zgodnie z prawem.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: constantine » 24 wrz 2012, 22:01

VIOLA pisze:U nas z niezaskarżalnych zrobiły się zaskarżalne , okazało się ,że kilka zostało udzielonych "bezprawnie", tzn.skazany np. od 4 lat nie wpłacił złotówki tytułem realizacji obowiązku naprawienia szkody z art. 72 § 2 kk ( ewidentnie ma to w nosie ) , sąd w wyroku nie określił terminu do wykonania obowiązku,więc przyjmuje się ,że do końca okresu próby.Mamy jeszcze rok okresu próby ,kurator udzielił upomnienia i klops.
W takiej sytuacji tylko pisemka ostrzegawcze , wniosek w ostatnim dniu okresu próby ( najlepiej) ,ale absolutnie nie upomnienie.
To takie "pokontrolne" dygresje.
A jak u Was???


U mnie rewelacja :wink:
Oczywiście sędziowie się wkurzają, że muszą się NIECO bardziej natrudzić przy odrzuceniu wniosku po udzieleniu upomnienia, ale jest przynajmniej zabawniej :twisted:
Kto wie - może właśnie taki cel przyświecał autorowi tej zmiany...
Jeśli sąd w wyroku tego nie zrobił, to zgodnie z nowym brzmieniem art. 74 (gdzie dodano par. 3) możesz wnieść o określenie terminu, a potem "bawić się" w upomnienia :wink:
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: magdasia » 24 wrz 2012, 22:05

U nas pojawił się problem czy upomnienie można stosować tylko do wyroków prawomocnych w tym roku czy do wcześniejszych też. No i powstała opinia, że do tych sprzed 1.01.12 r. - nie można. Generalnie - stosuję rzadko, o możliwości złożenia skargi pouczamy i zdarzyły się jedna czy dwie.
magdasia
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 300
Rejestracja: 23 lut 2012, 22:02
Podziękował : 85 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Postautor: Aurelius » 24 wrz 2012, 22:09

A u mnie w SR, jeśli daję Upomnienie z uwagi na popełnienie przestępstwa w okresie próby, to zauważyłem, że Sąd sobie to moje Upomnienie traktuje, jak zawiadomienie z KRK i zawsze wszczyna z urzędu sprawę o zarządzenie kary :D

No ale 27.09. mamy spotkanie z przew. WWO i będziemy się docierać ;)
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: constantine » 24 wrz 2012, 22:16

Aurelius pisze:A u mnie w SR, jeśli daję Upomnienie z uwagi na popełnienie przestępstwa w okresie próby, to zauważyłem, że Sąd sobie to moje Upomnienie traktuje, jak zawiadomienie z KRK i zawsze wszczyna z urzędu sprawę o zarządzenie kary :D


U mnie sąd robi podobnie jeśli do upomnienia nie dołączam kopi pierwotnego wyroku i tego z okresu próby - życzy sobie akta i decyduje. Sędzia mi powiedział, że takie suche upomnienie nic mu nie mówi. Jak zacząłem dołączać w/w kopie, przestał prosić o akta.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: VIOLA » 24 wrz 2012, 22:31

constantine pisze:

Jeśli sąd w wyroku tego nie zrobił, to zgodnie z nowym brzmieniem art. 74 (gdzie dodano par. 3) możesz wnieść o określenie terminu, a potem "bawić się" w upomnienia :wink:


No właśnie takie wnioski sąd nam odrzucił ( chodziło o określenie terminu do wykonania obowiązku naprawienia szkody z art. 72 § 2 kk) , argumentując,iż są niedopuszczalne z mocy prawa. Powołano się przy tym na zapis art. 74 § 2 kk, który stanowi :
"..Jeżeli względy wychowawcze za tym przemawiają, sąd, wobec skazanego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, może w okresie próby ustanawiać, rozszerzać lub zmieniać obowiązki wymienione w art. 72 § 1 pkt 3-8 albo od wykonania nałożonych obowiązków zwolnić, Z WYJ¡TKIEM obowiązku wymienionego w art. 72 § 2, jak również oddać skazanego pod dozór albo od dozoru zwolnić".
Art.74 § 3 kk sąd jakby nie zauważył.Kurator nie jest stroną,więc takiego postanowienia skarżyć nie może.

Widać co kraj to obyczaj - jeden kodeks a interpretacji dziesiątki.
W myśl powiedzenia-gdzie dwóch Polaków tam 3 racje.
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: constantine » 24 wrz 2012, 22:44

Aha - co by tu zrobić, żeby nie mieć powodu zarządzić kary. A potem się dziwić, że mamy takich amberów :?

U mnie za to jest sobie taki sędzia w SO, który nie odwołuje warunkowego, jeśli nie udzielono upomnienia, tzn. udzielenie upomnienia jest dla niego obligiem, a nie fakultetem.
Dozorowany ci czmychnął w trzy: to nic! Wysyłaj upomnienie pod pusty adres.
Rozmawiałem na ten temat z przewodniczącą wydziału penit. O dziwo - ze zrozumieniem przyznała mi rację, powiedziała, że to przecież takie oczywiste i nie wie czemu sędzia tak robi, nawet zaproponowała, że porozmawia z nim na ten temat. Nic to nie dało - jak było tak jest. Mało tego - sędzia na posiedzeniu żąda wycofania wniosku jeśli nie było pisemnego upomnienia. Czekam aż taka sytuacja mi się zdarzy, bo wniosku nie zamierzam cofać. Ja wycofam wniosek, gość się okaże niezłym ananasem, a potem min. powie, że kurator uniemożliwił odwołanie wz 8)
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości