Zmiany w KKW poprzez pryzmat kuratora sĄdowego.

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: VIOLA » 24 wrz 2012, 22:50

constantine pisze:Aha - co by tu zrobić, żeby nie mieć powodu zarządzić kary. A potem się dziwić, że mamy takich amberów :?

U mnie za to jest sobie taki sędzia w SO, który nie odwołuje warunkowego, jeśli nie udzielono upomnienia, tzn. udzielenie upomnienia jest dla niego obligiem, a nie fakultetem.
Dozorowany ci czmychnął w trzy: to nic! Wysyłaj upomnienie pod pusty adres.
Rozmawiałem na ten temat z przewodniczącą wydziału penit. O dziwo - ze zrozumieniem przyznała mi rację, powiedziała, że to przecież takie oczywiste i nie wie czemu sędzia tak robi, nawet zaproponowała, że porozmawia z nim na ten temat. Nic to nie dało - jak było tak jest. Mało tego - sędzia na posiedzeniu żąda wycofania wniosku jeśli nie było pisemnego upomnienia. Czekam aż taka sytuacja mi się zdarzy, bo wniosku nie zamierzam cofać. Ja wycofam wniosek, gość się okaże niezłym ananasem, a potem min. powie, że kurator uniemożliwił odwołanie wz 8)


Ponieważ to FO ,to się powstrzymam od komentarza, ale generalnie PORA¯KA. Constantine , nie wycofuj wniosku , niby dlaczego?
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: constantine » 24 wrz 2012, 22:55

VIOLA pisze:Ponieważ to FO ,to się powstrzymam od komentarza, ale generalnie PORA¯KA. Constantine , nie wycofuj wniosku , niby dlaczego?


No jak to dlaczego - bo sąd tak chce! :wink:
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: lucinda » 25 wrz 2012, 9:51

constantine pisze:...U mnie za to jest sobie taki sędzia w SO, który nie odwołuje warunkowego, jeśli nie udzielono upomnienia, tzn. udzielenie upomnienia jest dla niego obligiem, a nie fakultetem...

U nas też jeden z sędziów ma takie stanowisko, ale drugi już nie.
Znowu więc mamy do czynienia z różnym rozumieniem przepisów :roll:
Zależy więc na kogo trafi :wink:
Aby mieć pewność, że warunkowe zostanie odwołane za uchylanie sie od dozoru, trzeba wysłać upomnienie. I tak robię.
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: Deck » 04 gru 2012, 22:16

W kwestii upomnień, otrzymałem ostatnio taki kazus pod rozwagę: dozorowany w okresie próby popełnia przestępstwo, za co zostaje skazany prawomocnym wyrokiem sądu (kurator udziela ww. pisemnego upomnienia /przekazując odpis upomnienia sądowi/ i równocześnie zawiadamia sąd o prawomocnym skazaniu za czyn karalny popełniony w okresie próby). Po jakimś czasie do ZKSS wpływa kolejny prawomocny wyrok skazujący dot. tegoż dozorowanego za czyn popełniony w okresie próby, ale przed udzieleniem pisemnego upomnienia. Nie wystąpiły przesłanki z art. 75par1 k.k.. Co robi kurator (co może, powinien, do czego jest zobligowany)?
Ostatnio zmieniony 04 gru 2012, 22:23 przez Deck, łącznie zmieniany 1 raz
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Postautor: jarosj » 04 gru 2012, 22:21

Ale gdzie jest problem Deck?
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: Zet » 04 gru 2012, 22:29

Deck, ja bym zrobila wniosek z art 75 par 2 kk.
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: Deck » 04 gru 2012, 22:33

---------- 21:29 04.12.2012 ----------

Kurator złożył wniosek o zarządzenie wykonania kary w trybie art. 75par2a k.k.. Według mnie błędnie.

---------- 21:33 ----------

Zet pisze:Deck, ja bym zrobila wniosek z art 75 par 2 kk.
No właśnie. A jeśli art. 75par2 k.k. (to w dalszym ciągu wniosek o fakultatywne zarządzenie), to czy istnieje jakaś alternatywa. Hipotetycznie.
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Postautor: Aurelius » 04 gru 2012, 22:39

Deck pisze:---------- 21:29 04.12.2012 ----------

Kurator złożył wniosek o zarządzenie wykonania kary w trybie art. 75par2a k.k.. Według mnie błędnie.


Wg mnie też.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: Deck » 04 gru 2012, 22:49

lucinda pisze:
constantine pisze:...U mnie za to jest sobie taki sędzia w SO, który nie odwołuje warunkowego, jeśli nie udzielono upomnienia, tzn. udzielenie upomnienia jest dla niego obligiem, a nie fakultetem...

U nas też jeden z sędziów ma takie stanowisko, ale drugi już nie.
Znowu więc mamy do czynienia z różnym rozumieniem przepisów :roll:
Zależy więc na kogo trafi :wink:
Aby mieć pewność, że warunkowe zostanie odwołane za uchylanie sie od dozoru, trzeba wysłać upomnienie. I tak robię.
W tej kwestii wypowiedział się K. Postulski w najnowszym komentarzu do k.k.w. - w części dot. art. 160 k.k.w. teza 39.
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Postautor: lucinda » 04 gru 2012, 23:18

A jak się wypowiedział? Zdradzisz tak w skrócie Deck? :wink:
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: Aurelius » 04 gru 2012, 23:29

lucinda pisze:A jak się wypowiedział? Zdradzisz tak w skrócie Deck? :wink:

Lusiu dla Ciebie wszystko, choć jam nie Deck, to już śpieszę jeszcze przed Deckiem spełnić Twe życzenie :)

K.Postulski w Komentarzu do art. 160 k.k.w. pisze:Sens art. 160 § 4 k.k.w. należy odczytywać przy uwzględnieniu treści przepisu art. 173 § 3 i 4 k.k.w. Oznacza to, że sądowy kurator zawodowy ma prawo wystąpić z wnioskiem o odwołanie warunkowego zwolnienia, bez poprzedzenia go upomnieniem.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: lucinda » 04 gru 2012, 23:38

Uwielbiam spełniających życzenia...:D
Po męsku - krótko, konkretnie i na temat.
Dziękuję Aureliusie! - i tu byłby buziaczek, gdyby był :wink:
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: Aurelius » 04 gru 2012, 23:44

lucinda pisze:Uwielbiam spełniających życzenia...:D

To już chyba ten czas... grudniowy... ;)

Dziękuję Aureliusie! - i tu byłby buziaczek, gdyby był :wink:

Wiem, wiem... robim co możem ;)
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: kesey » 05 gru 2012, 1:53

Aurelius pisze:
Deck pisze:---------- 21:29 04.12.2012 ----------

Kurator złożył wniosek o zarządzenie wykonania kary w trybie art. 75par2a k.k.. Według mnie błędnie.


Wg mnie też.


W kwestii kazusu wskazanego przez Decka, to wydaje mi się, że na kuratorze spoczywa w tej sytuacji wyłącznie obowiązek poinformowania sądu, na zasadzie art. 172§2 kkw. o kolejnym skazaniu i nic więcej.

Z przepisów dotyczących upomnienia jasno wynika, że okoliczności do wystąpienia z wnioskiem o zarządzenie wykonania kary muszą zaistnieć "po udzieleniu upomnienia"- art. 173§5 kkw. (skazanie miało miejsce po udzieleniu upomnienia, ale rażące naruszenie prawa polegające na popełnieniu przestępstwa przed jego zastosowaniem). Zatem jeśli nie można obligatoryjnie na zasadzie art. 75§2a kk. to i nie można fakultatywnie na zasadzie art. 75§2 kk.

Aurelius, kilka słów komentarza z Twojej strony?

---------- 00:53 ----------

Pytanie brzmi, czy kurator wiedział, że wobec skazanego toczy się kolejne postępowanie, a jeśli tak, to czy w tej sytaucji powinien decydować się na udzielenie upomnienia?
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: Deck » 05 gru 2012, 8:57

---------- 07:44 05.12.2012 ----------

Aurelius pisze:
lucinda pisze:A jak się wypowiedział? Zdradzisz tak w skrócie Deck? :wink:

Lusiu dla Ciebie wszystko, choć jam nie Deck, to już śpieszę jeszcze przed Deckiem spełnić Twe życzenie :)

K.Postulski w Komentarzu do art. 160 k.k.w. pisze:Sens art. 160 § 4 k.k.w. należy odczytywać przy uwzględnieniu treści przepisu art. 173 § 3 i 4 k.k.w. Oznacza to, że sądowy kurator zawodowy ma prawo wystąpić z wnioskiem o odwołanie warunkowego zwolnienia, bez poprzedzenia go upomnieniem.
Dla pełnego obrazu cytuję treść całej tezy 39:
39. Sens art. 160 § 4 k.k.w. należy odczytywać przy uwzględnieniu treści przepisu art. 173 § 3 i 4 k.k.w. Oznacza to, że sądowy kurator zawodowy ma prawo wystąpić z wnioskiem o odwołanie warunkowego zwolnienia, bez poprzedzenia go upomnieniem. Jeżeli jednak uzna, że pomimo odstąpienia od złożenia wniosku, cele związane z poddaniem skazanego próbie zostaną osiągnięte poprzez udzielenie skazanemu upomnienia, podejmuje decyzję w tym przedmiocie. Udzielenie upomnienia jest wówczas obowiązkowe (art. 173 § 4 k.k.w.). Jeżeli okoliczności, o których mowa w art. 160 § 1 pkt 2-4 k.k.w. zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia, odwołanie warunkowego zwolnienia jest obligatoryjne, chyba że przemawiają przeciwko niemu szczególne względy. Nie ma podstaw uzasadniających żądanie sądu wydania przez kuratora decyzji upominającej. Pozostawione jest ocenie kuratora, czy wystąpić z wnioskiem, czy poprzestać na upomnieniu. Dopiero, jeśli kurator upomni skazanego i prześle odpis upomnienia sądowi, następuje weryfikacja tej decyzji m.in. w trybie art. 160 § 5 k.k.w.


---------- 07:57 ----------

kesey pisze:
Aurelius pisze:
Deck pisze:---------- 21:29 04.12.2012 ----------

Kurator złożył wniosek o zarządzenie wykonania kary w trybie art. 75par2a k.k.. Według mnie błędnie.


Wg mnie też.


W kwestii kazusu wskazanego przez Decka, to wydaje mi się, że na kuratorze spoczywa w tej sytuacji wyłącznie obowiązek poinformowania sądu, na zasadzie art. 172§2 kkw. o kolejnym skazaniu i nic więcej. (...)
Jeśli nie wniosek o zarządzenie w trybie art. 75par2 k.k., to na pewno zawiadomienie o prawomocnym skazaniu, ale co z upomnieniem (drugim? - raczej nie). Sytuacja wymusza chyba jednak wniosek o zarządzenie w trybie art. 75par2 k.k..
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości