Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: Aurelius » 17 sty 2012, 20:20

Informacyjnie: w Dzienniku Ustaw zostało już ogłoszone Rozp. Ministra Sprawiedliwości z dn. 03.01.2012 r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Dz. U. Nr 0 poz. 49) --> KLIK!, które z dniem ogłoszenia weszło w życie.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: ksb » 17 sty 2012, 21:09

Czy z tego rozporządzenia wynika dla nas obowiązek dołączania do wniosku poświadczenia, że beneficjent nie korzysta z pomocy MOPS? Dobrze to czytam?
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Grease » 17 sty 2012, 21:47

Dla mnie ważniejsze są zmiany w kkw, iż kurator może nie uwzględnić wniosku skazanego o udzieleniu mu pomocy postpenitencjarnej, jeżeli nie przedstawi dokumentów dla potwierdzenia swojego wniosku art. 6 par. 2 kkw "Skazany składając wniosek, skargę lub prośbę, jest obowiązany do uzasadnienia zawartych w niej żądań w stopniu umożliwiającym jej rozpoznanie, w szczególności do dołączenia odpowiednich dokumentów"
. Jutro porozmawiam z dyrektorem MOPS, czy pracownicy socjalni mogą wystawiać takie informacje - obecnie nie korzysta z pomocy. Wiem, że na świadectwie zwolnienia takich adnotacji nie mogą robić. lub tak, jak praktykuje się to w MOPS-ie - podopieczni składają oświadczenie, iż nie podejmują pracy zarobowej. Analogicznie u nas mogłoby to brzmieć, oświadczam, iż nie korzystam z pomocy MOPS-u na chwilę składania wniosku o uzyskanie pomocy postpenitencjarnej.

Z tego,co czytam (art. 6 par. 2 kkw) potwierdzone to zostało w art. 16 par. 4 cytowanego rozporządzenia.
Tak bym to rozumiała. Macie może inne interpretacje.
Grease
Grease
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 349
Rejestracja: 21 mar 2010, 21:27
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: tulipanna555 » 17 sty 2012, 22:23

U nas zwracamy się do MOPS pismem z prośbą o udzielenie informacji czy skazany albo jego rodzina korzystają z pomocy i ewentualnie w jakim zakresie. Do tej pory bez problemu nam odpowiadali.

Aureliusie - dziękujemy za info o Rozporządzeniu:)
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: anca » 17 sty 2012, 22:30

U nas tez nie ma z tym problemu.Juz od dawna skazani dołączają zaświadczenie ,że nie są objęci pomocą.Nie maja problemow z usyskaniem takiego pisemka.
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: kaktus » 17 sty 2012, 23:10

U nas przedstawiają już od dłuższego czasu zaswiadczenie o zarejestrowaniu w PUP o ile jeszcze nie podejmują pracy zarobkowej , oraz zaswiadczenie z MOPS/GOPS, że nie są objęci pomocą.
kaktus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2010, 16:05
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postautor: ksb » 17 sty 2012, 23:43

U mnie dotąd musiał być umotywowany wniosek, zaświadczenie z PUP i świadectwo zwolnienia. Teraz widzę, że trzeba jeszcze zaświadczenie z MOPS, chyba, że uważacie, że oświadczenie wystarczy?
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Grease » 17 sty 2012, 23:47

U nas też motywowali i dostarczali zaświadczenie z PUP. Natomiast z MOPS była praktyka, że dzwoniliśmy. W chwili obecnej mamy jasno określone przepisy, które dają taką możliwość, by skazany się postarał. Jutro się dowiem, co Pani dyrektor na to. Mam nadzieję, że też nie będzie problemu, jak u Was :)
Dzięki za info
Odnośnie oświadczenia, zależy, jaką przyjmiecie praktykę. Można dopisać, że skazany został pouczony o składaniu fałszywych danych. On to podpisuje.
Grease
Grease
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 349
Rejestracja: 21 mar 2010, 21:27
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kaktus » 17 sty 2012, 23:51

ale...
przez 14 dni po zwolnieniu nie wymagaliśmy zaswiadczenia z MOPS....
kaktus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2010, 16:05
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postautor: Aurelius » 17 sty 2012, 23:52

ksb pisze:Czy z tego rozporządzenia wynika dla nas obowiązek dołączania do wniosku poświadczenia, że beneficjent nie korzysta z pomocy MOPS? Dobrze to czytam?

Tak rozumiem treść paragrafu 15 ust. 3 Rozp., tj. Do wniosku załącza się dokumenty potwierdzające okoliczności wskazane we wniosku. (...) Czyli jeśli osoba uprawniona do uzyskania pomocy informuje mnie w swoim wniosku, że nie korzysta z pomocy OPS, to ma obowiązek załączyć stosowne zaświadczenie na tę okoliczność. Inna jest sytuacja, kiedy udzielam pomocy z urzędu. Wtedy mogę sobie sam ustalić taką okoliczność.

EDIT: Oczywiście chodzi o pomoc z OPS udzielaną z mocy przepisów ustawy o pomocy społecznej. Dofinansowanie do czynszu np. nie będzię już pomocą w rozumieniu przepisów o FPP (par. 16 ust. 2 i 3). Tak więc w ewentualnym zapytaniu do OPS, należy wskazać, że chodzi o ten rodzaj pomocy.


@kaktus z czego wynikało te 14 dni?
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: kaktus » 18 sty 2012, 0:22

Aurelius pisze:@kaktus z czego wynikało te 14 dni?


własnie sie zastanawiam...

chyba z założenia, że przez ten czas MOPS nie zdazy z udzieleniem pomocy?...

Dostaliśmy takie wytyczne i tak postepowaliśmy
kaktus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2010, 16:05
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postautor: Aurelius » 18 sty 2012, 1:12

W sumie logiczne, bo ośrodki pomocy społecznej nie udzielają pomocy "od ręki". Należy jednak mieć na uwadze, że może zdarzyć się również i tak, że skazany, odbywając jeszcze karę p.w. korespondował z OPS w sprawie uzyskania pomocy zaraz po opuszczeniu jednostki lub został objęty procedurą z art. 164 k.k.w.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: VIOLA » 13 lut 2012, 14:25

a ja mam pytanie w zakresie pomocy udzielanej "z urzędu" . Często stosujecie ten wariant ? Jeśli tak- jakie dokumenty przedstawiacie? Czy funkcjonują w Waszych sądach ujednolicone wzory odpowiednich druków ? W moim sądzie zarządzeniem Prezesa SR wprowadzono niegdyś wzór wniosku o udzielenie pomocy postpenitencjarnej dla osób uprawnionych oraz tzw. kartę udzielenia pomocy postpenitencjarnej . Wobec zmiany przepisów ( chociażby podstawa prawna i wyłączenie osób pokrzywdzonych przestępstwem , które dotychczas kierowały wniosek do kuratora zawodowego) teraz te druki oraz zarządzenie będą modyfikowane.
Zastanawiamy się nad instytucją udzielenia pomocy "z urzędu", ponieważ ,krótko mówiąc do tej pory z tego nie korzystaliśmy ......
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: Sasquatch » 13 lut 2012, 19:08

Zdarzyło mi się udzielic pomocy z urzędu osobie będącej pod dozorem na warunkowym zwolnieniu. Dokumentem w tym przypadku było postanowienie o warunkowym przedterminowym zwolnieniu, informacja z MOPS, że ta osoba nie korzystała z pomocy finansowej oraz mój wniosek z uzasadnieniem .
Jeżeli chodzi o wzór wniosku o udzielenie pomocy to również u nas było wydane zarządzenie. Oprócz tego prezes życzy sobie informacji w formie wywiadu na temat osoby, która stara się o przyznanie pomocy, ze szczególnym uwzglednieniem warunków materialnych tej osoby oraz pozostałych członków rodziny wspólnie prowadzących gosp. domowe.
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1155
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 959 razy

Postautor: Aurelius » 13 lut 2012, 19:28

Wielokrotnie udzielałem pmocy z urzędu, bez wniosku osoby uprawnionej do takiej pomocy. Wtedy uzasadniam,dlaczego udzielam pomocy. Dokumenty, to przede wszystkim świadectwo zwolnienia, zaświadczenie z (M)OPS lub oświadczenie pisemne o niekorzytaniu z tej pomocy. Dołączamy też ksero D.O. oraz zaświadczenie np. z PUP o rejestracji. Generalnie też nie przyjmuję formy, że ja jako kurator wnoszę o udzielenie takiej pomocy, tylko po prostu taką pomoc udzielam, bo tak też są skontruowane przepisy. Kurator zawodowy udziela, bądź też nie takiej pomocy, a nie wnosi o taką pomoc. Prawo wnioskowania ma osoba uprawniona do takiej pomocy, prokurator, obrońca lub pełnomocnik, jak i przedstawiciel skazanego z art. 42 par. 1 kkw. Następnie idzie to do kierownika, do akceptacji.

Co do opracowanych kart, to w całym okręgu mamy opracowane jednolite dwa wzory wg nowego stanu prawnego. Jeden do pomocy na wniosek. Drugi do pomocy udzielonej z urzędu.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron