Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: debussy » 15 paź 2015, 13:37

Współpracuję z jednym z zakładów karnych i ujawnił mi się inny problem z tym rozporządzeniem. Otóż zakłady karne mają teraz obowiązek oszczędzać. Z tego względu ktoś wydał im dyspozycję, by „pchać” ludzi na program z art. 164, aby przy zwolnieniu móc udzielić mu pomocy z Funduszu, nie z budżetu jednostki. Wynika z tego, że aby dać skazanemu kurtkę albo środki na bilet, administracja ZK będzie chciała skierować w/w na program. Niestety to rzeczywiście tak wygląda patrząc na uzasadnienie projektu. Boję się, że to oznacza wzrost bzdurnych Ps-ów. Temat do dalszego śledzenia.
"Pamięć poszarpana jak brzegi czarno-białych zdjęć..."
Awatar użytkownika
debussy
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 114
Rejestracja: 02 lip 2010, 15:17
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: Martinov » 15 paź 2015, 19:19

Ja również zajmuje się realizacją art. 164 kkw. Z niedawnej rozmowy z jednym z wychowawców wiem, że przygotowują się na dużo większą ilość decyzji komisji penitencjarnych, ustalających okres, o którym mowa w art. 164. Głównie to ci skazani, wg. mojego rozmówcy, mają teraz otrzymywać pomoc postpenitencjarną przy wyjściu, dlatego administracja zakładu spodziewa się większego zainteresowania tym fikcyjnym "tworem" ze strony osadzonych ( wcześniej interesowali się tym artykułem głównie z powodu ewentualnych przepustek ). Podzielam zatem obawy przedmówcy...
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: anca » 15 paź 2015, 19:57

Martinov pisze:Ja również zajmuje się realizacją art. 164 kkw.

...zostałeś specem od 164 z własnej woli????? Odpowiada Ci taki podział pracy w zespole???
Jestem właśnie bardzo ciekawa oceny kuratorów wejścia w pewnego rodzaju "specjalizację"....Dla więzienników jest to niewątpliwie wygodne...ale czy dla nas????

ZK istotnie mają teraz naciski na program wolnościowy...powołują się m.inn..na kontrolę NIK-u...i zalecenia.
Zalecenia dla nich...a robota dla nas...:(((
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: Martinov » 16 paź 2015, 10:51

Tak, zostałem z własnej woli, ku chwale ojczyzny i w oczekiwaniu na awans...
Dotychczas nie było to dla mnie kłopotliwe, zdanie wychowawców i moje co do realizacji tego artykułu jest raczej podobne. Obawiam się jednak, że przy opisanej wcześniej interpretacji, może dojść do masowego "przyznawania" art 164kkw tym skazanym, którzy wymagają wsparcia finansowego przy wyjściu. Tak z resztą już mi zasygnalizowano.
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: kaszpiroski » 05 lis 2015, 0:14

Szczerze powiedziawszy nie widzę podstaw, aby osobom odbywającym karę pozbawienia wolności przy art. 164kkw pomocy udzielał kurator. Proponuję, abyśmy trzymali się przepisów, w tym przypadku rozporządzenia, z którego wyraźnie wynika, że osobom odbywającym karę pomocy udziela ZK, osobom zwolnionym kurator i tyle. Wskażcie mi proszę, gdzie jest napisane, że w przypadku osób pozbawionych wolności, wobec których ustanowiono okres niezbędny itd. pomocy udziela kurator. Poprzednia interpretacja kilku osób jakoś mnie nie przekonuje - zbyt wiele niedomówień i interpretacji.
kaszpiroski
 
Posty: 70
Rejestracja: 11 lut 2009, 15:46
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: mahajek » 05 lis 2015, 8:52

To raczej oczywiste co piszesz, problemem są jednak zapędy zk, by art 164 ustalać komu popadnie, najlepiej wszystkim, by z pieniędzy fpp finansować różne wydatki, które obecnie finansowane są z budżetu zk.

Wysłane z mojego HTC One X+ przy użyciu Tapatalka
mahajek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 99
Rejestracja: 15 cze 2005, 0:12
Podziękował : 32 razy
Otrzymał podziękowań: 38 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: debussy » 05 lis 2015, 12:15

Jest dokładnie tak, jak pisze mahajek.
Dodatkowe zajęcie dla nas to nie udzielanie pomocy finansowej, tylko robienie PS-ów. Pomocy będzie nadal udzielał Z.K. tyle tylko, że z innego źródła, tj. z funduszu. A warunkiem tego będzie uczestniczenie przez skazanego w programie. Nie wszystkich kuratorów dotyczy to równomiernie, ale ja mam dwa zakłady karne w rejonie i już trochę się boję. Dodatkowy wpływ Ps jest już u nas odczuwalny.
"Pamięć poszarpana jak brzegi czarno-białych zdjęć..."
Awatar użytkownika
debussy
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 114
Rejestracja: 02 lip 2010, 15:17
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: kasia1 » 23 lis 2015, 20:35

witam chciałabym zapytać w jakiej wysokości udzielacie pomocy( w postaci bonów)?Rozumiem,że zależy to od sytuacji danej osoby,ale u większości jak to wygląda? U nas średnia to 150zł.Jak jest u Was?
kasia1
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 71
Rejestracja: 08 lis 2005, 16:27
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: Martinov » 24 lis 2015, 0:26

Podobnie. Od 100 do 300zł., głównie w bonach, czasem w gotówce.
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: kaktus » 24 lis 2015, 11:56

U nas zazwyczaj 150 zł., do tego bony na obiady i tyle.
kaktus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2010, 16:05
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: babajaga » 24 lis 2015, 13:27

u nas tylko gotówka do 300 zł max
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: margorita » 08 gru 2015, 18:42

A jak traktować osoby odbywające karę w SDE, gdy zwracają się o pomoc postpenitencjarną? W momencie opuszczenia przez nie zakładu karnego (osoby zwalnianie z zakładów karnych i aresztów śledczych) czy po zakończeniu odbywania kary w SDE? Bo tak na logikę, zgodnie z rozporządzeniem - tylko 3 miesiące po zwolnieniu z zakładu karnego, czyli jak odbędzie na przykład 6 miesięcy kary w SDE i złożył wniosek o przyznanie pomocy to ma być rozpatrzony negatywnie?
margorita
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 12
Rejestracja: 14 kwie 2015, 13:28
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: Aurelius » 08 gru 2015, 21:40

Takie osoby są uprawnione do skorzystania z pomocy postpenitencjarnej w myśl przepisów stosownego rozporządzenia - par. 31 ust. 3 i 5. Są to osoby zwolnione z ZK/AŚ ze świadectwem zwolnienia na ręku.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: margorita » 08 gru 2015, 22:43

Tylko, na przykład - opuścił zakład karny w lipcu, żeby resztę kary odbyć w SDE, obecnie zakończył karę w SDE i składa wniosek o pomoc postpenitencjarną - to należy to traktować, iż zwolniony z zk w lipcu (na świadectwie zwolnienia - data lipcowa) i minął termin 3 miesięcy czy liczycie termin od dnia zakończenia kary w SDE? Jak u Was rozpatrujecie takie wnioski?
margorita
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 12
Rejestracja: 14 kwie 2015, 13:28
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej.

Postautor: Aurelius » 08 gru 2015, 23:16

Margorita, a czy skazany kończąc odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w SDE otrzymuje świadectwo zwolnienia? Ktoś tego skazanego wprowadził w błąd, informując że po zwolnieniu z ZK z uwagi na uzyskanie zezwolenia na SDE, nie jest uprawniony do uzyskania pomocy z Funduszu. Przecież skazany, który uzyskuje zgodę na SDE, tym samym przyjmuje status zwolnionego z ZK. Czyli zwalnia się go z ZK i wręcza świadectwo zwolnienia, które jest tutaj niezbędnym i wymaganym dokumentem do tego, aby uzyskał pomoc z Funduszu. Karę pozbawienia wolności można odbywać w różnych warunkach. Czy to w warunkach zakładu karnego, czy to w warunkach SDE, czy to np. w warunkach zawieszenia jej wykonania na okres próby, czy w końcu w warunkach przedterminowego zwolnienia. Idąc tym tokiem rozumowania, to należałoby przyjąć, że skazany, który zostaje zwolniony z ZK w ramach warunkowego zwolnienia też nie jest uprawniony do uzyskania pomocy, bo nie odbył jeszcze całości kary, na którą został skazany. Pomoc z Funduszu jest zarezerwowana dla tych skazanych, którzy zostali zwolnieniu z ZK lub są zwalniani. Nie tylko dla tych, którzy odbyli karę w całości lub którym uznano, że tę karę odbyli. Jeśli od zwolnienia z ZK upłynęły 3 miesiące, to taki skazany nie jest już uprawniony do uzyskania pomocy. Chyba, że zachodzą okoliczności do przedłużenia tego okresu do 6 miesięcy. Jeśli skazany opuścił zakład karny w lipcu, to wtedy powinien czynić starania o uzyskanie pomocy. Teraz jest za późno.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek

Za ten post autor Aurelius otrzymał podziękowanie od
margorita(09 gru 2015, 0:36)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość