WNIOSEK ART 75 1 a kk per analogiam OWZ 160 kkw...

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

WNIOSEK ART 75 1 a kk per analogiam OWZ 160 kkw...

Postautor: Morfeus2010 » 17 mar 2012, 18:40

---------- 16:38 17.03.2012 ----------

Jak często składacie takie wnioski?Jak sądy zapatrują sie na te wnioski?czy rzeczywiście do 48 godzin zatrzymuje Policja?z jakim skutkiem?co najważniejsze jaki materiał dowodowy załączacie do uzasadnienia?[/code]

---------- 16:40 ----------

nota bene i heard about judge that begged probation officer to not składać such a wniosek :P



Witam. Stosownie do regulaminu: Na Forum obowiązuje język polski i tym językiem winni posługiwać się jego użytkownicy, wykazując się także dbałością o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi. Jeżeli zachodzi potrzeba posłużenia się językiem obcym, użytkownik powinien dołączyć czytelne i widoczne tłumaczenie (nie dotyczy indywidualnych podpisów). Aurelius.
Morfeus2010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 79
Rejestracja: 12 lip 2010, 19:01
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: VIOLA » 17 mar 2012, 19:01

---------- 18:00 17.03.2012 ----------

I can't help, we didn't have such requests :-)

"nota bene"- MASSACRE !

---------- 18:01 ----------

PS
nie wyrzucajcie mnie z forum za ten wpis :)
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: Morfeus2010 » 17 mar 2012, 19:12

dobra viola napisz coś na serio...
Morfeus2010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 79
Rejestracja: 12 lip 2010, 19:01
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: VIOLA » 17 mar 2012, 23:55

Morfeus2010 pisze:dobra viola napisz coś na serio...


Teraz już całkiem serio i w języku ojczystym (tak czułam Morfeus2010 ,że będzie "czerwona kartka " :), ale regulamin to regulamin).

W moim ZKSS nie zdarzył się jak dotychczas wniosek w tym trybie , więc nie podzielę się doświadczeniem.
Może jednak ktoś z Forumowiczów miał już taką sytuację i udzieli praktycznych wskazówek , sama chętnie się z nimi zapoznam.
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: ksb » 18 mar 2012, 9:43

U mnie się zdarzyły. W ubiegłym roku 7 ( uwzględniono 4), w tym roku 2 ( oba uwzględnione). W jednym przypadku zdarzyło się, że kurator wnosił w trybie 75 par. 2 a sąd przekwalifikował na 75 par. 1 a. Panowie pojechali do zk prosto z sali rozpraw. Za pierwszym razem najbardziej zdziwieni byli policjanci, którzy zostali wezwani, celem odtransportowania skazanego.
Co do załączanych do wniosku materiałów dowodowych, to zawsze są to ( poza kartami czynności dozoru) notatki z interwencji policji lub/i nowa niebieska karta ( w znanych mi przypadkach to były 2-3 interwencje w czasie kilku tygodni).
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: VIOLA » 18 mar 2012, 10:05

ksb pisze:U mnie się zdarzyły. W ubiegłym roku 7 ( uwzględniono 4), w tym roku 2 ( oba uwzględnione). W jednym przypadku zdarzyło się, że kurator wnosił w trybie 75 par. 2 a sąd przekwalifikował na 75 par. 1 a. Panowie pojechali do zk prosto z sali rozpraw. Za pierwszym razem najbardziej zdziwieni byli policjanci, którzy zostali wezwani, celem odtransportowania skazanego.
Co do załączanych do wniosku materiałów dowodowych, to zawsze są to ( poza kartami czynności dozoru) notatki z interwencji policji lub/i nowa niebieska karta ( w znanych mi przypadkach to były 2-3 interwencje w czasie kilku tygodni).


Czyli działa .
Ksb , NK zakładała Policja tak? Mam pytanie czy z otrzymaniem kopii NK były jakieś problemy ? Kurator zwracał się do podmiotu,który zakładał NK czy do Zespołu Interdyscyplinarnego?
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: Sasquatch » 18 mar 2012, 10:12

Również składałam takie wnioski. W dwóch przypadkach oprócz pisma od policji dołączyłam zaświadczenia wydane przez lekarza z opisem doznanych obrażeń. Jak dotąd wszystkie moje wnioski sąd uwzględnił i skazany tego samego dnia był transportowany i osadzany w ZK.
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1161
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 962 razy

Postautor: Alice » 18 mar 2012, 10:56

Kolega ksb napisał, że z 7 złożonych Sąd uwzględnił 4.

Przecież to oblig, jak może Sąd nie uwględnić skoro nadal zachodzi przemoc?
Awatar użytkownika
Alice
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 78
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:44
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: anca » 18 mar 2012, 11:03

Niby oczywiste..prawda??..a jednak:) U nas zdarza się bardzo czesto,że sąd zmienia kwalifikację na 75 par.2....dziwne.Zastanawiamy sie czy wniosek nasz wogóle był rozpatrywany:))
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: Wojti » 18 mar 2012, 12:09

Jestem bardzo wyczulony na tego rodzaju przestepców, biorę pod uwagę przede wszystkim dobro ofiar przemocy. Jeżeli nie widzę zmiany ich zachowania po wyroku, szybko reaguję, bo każdy dzień dla ofiary przemocy ze sprawca jest cierpieniem. Napisałem 6 takich wniosków, jeden został przekwalifikowany przez Sąd z art. 75 par 2. Wszystkie zostały uwzględnione. Procedura przebiegała właściwie sprawnie, poza jednym przypadkiem późniejszego dowiezienia przez Policję. Wniosek trafia na wokande po kilku dniach. U nas Sędzia, poza moją relacją, wzywa na posiedzenie i przesłuchuje ofiary przemocy albo świadków przemocy (prosząc nas o zawiadomienie o posiedzeniu). Myśląc zatem o złożeniu wniosku staram się również uświadomić ofiarom, że będą przesłuchane i tylko raz zdarzyło mi się, że żona broniła sprawcę. Zeznania ofiary sa koronnym dowodem. Przyznaję, ze świadomość ofiar przemocy bardzo wzrosła w ostatnim czasie. Przepis działa dobrze, rośnie też autoryrtet Sądu i kuratora, bo sprawca jest szybko odizolowany od ofiar.
Carpe diem
Wojti
 
Posty: 154
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:32
Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Postautor: ksb » 18 mar 2012, 13:28

Odpowiadając na pytania: jest problem z uzyskaniem kopii NK. Policja twierdzi, że nie może przesłać kopii NK kuratorowi ( rzeczywiście nie wynika wprost z przepisów, że może), zatem dostajemy informację pisemną o podejmowanych interwencjach i tam znajduje się zapis, że sporządzono NK ( jeśli sąd zechce, to się o nią zwróci).
Jeśli ktoś inny niż policja sporządził NK i wpłynęła ona do ZI, to stamtąd mamy informację o tym, że jest, ale kopii także nie dostajemy, zatem we wniosku znajduje się jedynie informacja, że NK sporządzono.
Co do wniosków nieuwzględnionych, to jest dokładnie tak, jak pisze Anca: zmiana kwalifikacji.
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: anca » 18 mar 2012, 13:37

Zastanawiamy się czy sąd ma prawo zmienić kwalifikację.
Zminiając kwalifikację nie odnosi sie do naszego wniosku. Powinno chyba byc tak ,że sąd wniosku z 75 par1a nie uwzględnia...a zarządza lub nie z 75par2 - z urzędu.Na najbliższym szkoleniu ta kwestia ma być podjeta...zobaczymy
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: magdasia » 18 mar 2012, 15:05

U nas niestety tak to nie działa.
Sąd wyznacza posiedzenie szybciej. Zamiast za dwa miesiące, trzeba czekać "tylko" półtora. Wniosek sąd ropoznaje już chyba piąty miesiąc. Na każde posiedzenie wzywany jest kurator, który się stawia. Skazany stawił się raz - pijany. Pojechał do aresztu, ale za obrazę sądu. Więcej już na posiedzenie nie przyszedł, choć były dwa kolejne terminy, a teraz będzie trzeci. I sąd nie zarządza doporwadzenia. Nie wiem dlaczego.
W innej sprawie poprosiłam dzielnicowego o ksero NK. Powiedział, że przyśle i nie robił żadnego problemu. Kopię NK dostanę w ramach procedur współpracy między ZKSS a Policją. Ja wysyłam pismo, że mam dozór przemocowy i w nawiązaniu do tego pisma dostanę ksero NK.
magdasia
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 300
Rejestracja: 23 lut 2012, 22:02
Podziękował : 85 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Postautor: Orange » 18 mar 2012, 22:35

anca pisze:Zastanawiamy się czy sąd ma prawo zmienić kwalifikację.
Powinno chyba byc tak ,że sąd wniosku z 75 par1a nie uwzględnia...a zarządza lub nie z 75par2 - z urzędu

Moim zdaniem ma prawo zmienić kwalifikację, a dalej tak jak piszesz.

U nas wnioski są rozpatrywane szybko - ostatnio była bardzo trudna sprawa - posiedzenie zostało ustalone w terminie 1,5 tygodnia (sami zanosimy wówczas wezwania)
Prócz dokumentów z policji (nie pisałam jeszcze o kopię NK), izby wytrzeźwień, kurator zawodowy lub społeczny składają zeznania. Sędzia wzywa także osobę doznającą przemocy celem złożenia zeznań (wpisujemy we wniosku, kogo proponujemy wezwać w charakterze świadka). W jednym z wniosków, które złożyłam - konkubina się wycofała, ale 16-letnia córka zeznawała. U koleżanki - kiedy żona się wycofała z zeznań - sąd nie uwzględnił wniosku kuratora z 75par.1a.
To co u nas działa, to to że "pilnujemy" tych wniosków od początku, do posiedzenia.
Magdasiu, a we wniosku powołujecie się też na art. 12d ust. 1 ustawy?
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: tulipanna555 » 19 mar 2012, 7:29

U nas jeśli żony/konkubiny/rodzice się wycofują - sąd nie zarządza. Dlatego często prosimy żony o napisanie czegoś w rodzaju skargi i dołączamy do wniosku. No i oczywiście notatki z interwencji. Na termin czekamy długo, około miesiąca. Policja nie doprowadza delikwenta jeśli sprawdzi, że jest trzeźwy.
Osobiście uważam, że żony/dzieci i inne osoby pokrzywdzone powinny być wysłuchiwane pod nieobecność skazanego. Często bowiem widać ich strach.
Dodam jeszcze, że sąd nie zarządza kpw jeśli skazany stosuje przemoc wobec innej osoby niż ta, która wcześniej była pokrzywdzona... czasem także nie zarządza mimo notatki z 2-3 interwencji policji...
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości