WNIOSEK KURATORA ZAWODOWEGO O ODWO?ANIE ODROCZENIA

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

?????????????

Postautor: Morfeus2010 » 21 mar 2012, 19:47

---------- 15:14 18.03.2012 ----------

Witam rozmyślam ostatnio o tym czy kurator zawodowy ma prawo wystąpić z wnioskiem o odwołanie odroczenia wykonania kpwArt. 173 kkw par 2 przewiduje taką możliwość i nawet precyzuje iż należy to do obowiązków kuratora. W zarysie metodyki pracy pod red Jedynaka i Stasiaka wyd 1 również stwierdza się iż można wystąpić z takim wnioskiem. Moją wątpliwość budzi: po zarządzeniu kpw w jednej sprawie np jedno O lub jeden Doz kończy się nasza przygoda z skazanym - sąd odracza karę - potem sprawę prowadzi Sekcja Wykonawcza - potem załóżmy mam informację że skazany rażąco narusza porządek prawny i np popełnił nowe przestępstwo - czy wtedy mam prawo wystąpić z takim wnioskiem?
Druga sytuacja jest wtedy gdy prowadzę skazanego z 3 dozorami - potem np w jednej sprawie Sąd zarządza - zostają mi dwa dozory - w tej jednej skazany się odracza (nie mam żadnych akt "odroczenia") - w dwóch dozorach stwierdzam uchylanie od obowiązków, naruszanie porządku prawnego, etc - czy wtedy według Was mam podstawy złożyć wniosek o odwołanie odroczenia??czy macie ten dylemat co ja?czy często składacie takie wnioski???bo w niektórych sprawach aż prosi się o to ażeby wystąpić z takim wnioskiem ale wątpliwości budzi u mnie podstawa prawna, logika i prawidłowość praktyki kuratorskiej - proszę o zajęcia stanowiska kolegów i koleżanki!

---------- 17:47 21.03.2012 ----------

:evil: olewacie kwestię czy nie macie takich dylematów?
Morfeus2010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 79
Rejestracja: 12 lip 2010, 19:01
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 21 mar 2012, 22:07

Morfeus2010 pisze::evil: olewacie kwestię czy nie macie takich dylematów?

Odrzuć Morfeus wszelkie wątpliwości i niecierpliwość. Odrzuć nerwy i złość. Dzisiaj pierwszy dzień Wiosny, a Ty taki nerwowy i niecierpliwy :)

Masz pełne uprawnienie, a nawet obowiązek wystąpić z takim wnioskiem o odwołanie odroczenia, jeśli ocenisz, że zaszły ku temu przesłanki. Od 01.01.2012 r. leży to ponadto już w zakresie Twoich obowiązków, a nie działań, jak dotychczas i jak sam to zauważyłeś. Z wnioskiem takim występujesz niezależnie od tego, czy skazany pozostaje pod dozorem w innej sprawie, czy też nie.

Trochę przepisów.
Art. 173 § 2 pkt 6 k.k.w.
Do obowiązków sądowego kuratora zawodowego należy w szczególności: składanie wniosków o odroczenie lub o przerwę w wykonaniu kary lub o odwołanie odroczenia lub przerwy w wykonaniu kary

Art. 173 § 3 k.kw. 
W razie zaistnienia okoliczności, określonych w art. 156 § 1 i 2 (...), sądowy kurator zawodowy może odstąpić od złożenia odpowiedniego wniosku, o którym mowa w (...) pkt 6-8, jeżeli przemawiają za tym rodzaj i stopień naruszenia uzasadniające przekonanie, że pomimo odstąpienia od złożenia wniosku, cele środka związanego z poddaniem skazanego lub sprawcy próbie zostaną osiągnięte.

Art. 156 § 3 k.k.w.
Właściwy sąd odwołuje odroczenie lub przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli okoliczności, o których mowa w § 1 i 2, zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego, chyba że przemawiają przeciwko temu szczególne względy.

Art. 151 § 5 k.k.w.
Wykonując orzeczenie o odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności w stosunku do skazanego, który został zobowiązany do wykonania obowiązków określonych w § 4, sąd stosuje odpowiednio art. 14.


Jeśli zatem zdarzy się tak, że sąd zleci Ci przeprowadzenie wywiadu środowiskowego na okoliczność tego, czy skazany w sposób prawidłowy korzysta z okresu odroczenia i Ty przeprowadzając ten wywiad stwierdzisz, że zachodzą ewidentne przesłanki do odwołania, to masz dwa rozwiązania:
1. Wystąpić ze stosownym wnioskiem.
2. Odstąpić od wystąpienia ze stosownym wnioskiem i udzielić skazanemu pisemnego upomnienia, jeśli wg Twojej oceny zachodzą okoliczności to uzasadniające wskazane w art. 173 § 3 k.k.w.

Morfeus2010 pisze:Druga sytuacja jest wtedy gdy prowadzę skazanego z 3 dozorami - potem np w jednej sprawie Sąd zarządza - zostają mi dwa dozory - w tej jednej skazany się odracza (nie mam żadnych akt "odroczenia") - w dwóch dozorach stwierdzam uchylanie od obowiązków, naruszanie porządku prawnego, etc - czy wtedy według Was mam podstawy złożyć wniosek o odwołanie odroczenia?

Podstawy do odwołania odroczenia wskazuje wprost art. 156 k.k.w. Reszta, to Twoja ocena, interpretacja zaistniałych, stwierdzonych okoliczności.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: magdasia » 21 mar 2012, 23:01

Nie wiem, czy ja dobrze zrozumiałam pytanie Morfeusa.
Jeśli masz dozór i jednocześnie oprócz dozoru skazany korzysta równolegle z odroczenia wykonania kary w innej sprawie, a Ty wiesz, że np. narusza porządek prawny i nie wykorzystuje odroczenia w celu w jakim zostało udzielone, to moim zdaniem masz prawo wystąpić z wnioskiem o odwołanie odroczenia.

Druga sytuacja. Jeśli nie masz żadnego dozoru ani innej sprawy, ale dostajesz zlecenie wywiadu środowiskowego u skazanego, który z takiego odroczenia korzysta i w trakcie wywiadu ustalasz, że się zachowuje źle - pije, bije, awanturuje itp. itd. to masz prawo, a teraz wręcz obowiązek złożyć wniosek lub udzielić upomnienia.

Trzecia sytuacja. Nie masz dozoru ani żadnej innej sprawy, ani nie masz zlecenia wywiadu, a z jakiegoś źródła masz informację, że jakiś skazany jest w trakcie odroczenia wykonania kary i źle się zachowuje. Np. masz dozór nad siostrą, a nad bratem nic, ale wiesz od siostry i rodziny, że brat korzysta z odroczenia i nad rodziną dajmy na to się znęca, a miał wspierać i pomagać.
No to tutaj i ja mam dylemat, czy mogę złożyć wniosek o odwołanie odroczenia. Bo sam fakt bycia kuratorem nie uprawnia mnie do składania wniosków o odwołanie odroczenia wszystkim jak popadnie. Bo czy mogę złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary mojemu sąsiadowi z bloku, który popadł w konflikt z prawem tylko dlatego, że z zawodu jestem kuratorem, ale nie wykonywałam wobec niego żadnych czynności służbowych?
Ja miałam podobną sytuację jak w tym przykładzie brata i siostry i zrobiłam tak, że poszłam do sędziego i powiedziałam co i jak i sędzia formalnie zleciła mi wywiad. I w wywiadzie opisałam całą sytuację. To było w zeszłym roku i jeszcze obowiązku wniosku o odwołanie odroczenia lub upomnienia nie miałam, a z prawa wniosku nie skorzystałam. Napisałam tylko w wywiadzie co myślę i sąd zrobił posiedzenie z urzędu.
magdasia
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 300
Rejestracja: 23 lut 2012, 22:02
Podziękował : 85 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Postautor: Aurelius » 22 mar 2012, 0:58

Magdasia jeśli chodzi o trzecią sytuację, nie ma wątpliwości. Jest to podobnie, jakbyś chciała sąsiadowi, komuś z rodziny lub znajomemu pomóc i przy okazji tego, że jesteś akurat kuratorem postanowiłabyś, że wystąpisz takiej osobie z wnioskiem o odroczenie wykonania kary do właściwego sądu i aby również nie ponosił kosztów związanych z opłatą od wniosku. Przy czym kierowałabyś się czysto obiektywnymi okolicznościami. No nie jest to raczej możliwe ;) Biorąc pod uwagę przede wszystkim racjonalność ustawodawcy. Do wystąpienia z takim wnioskiem - moim zdaniem - jesteś upoważniona w sytuacji wykonywania czynności służbowych wobec skazanego. Wtedy występujesz w roli kuratora i działasz jako kurator. W wielu miejscach różnych przepisów i różnych aktów prawnych, tak to jest uregulowane i takie płyną wnioski. Prostym przykładem tutaj jest art. 304 kpk. Jeśli dowiadujesz się, że u sąsiada mogło dojść do popełnienia przestępstwa, to masz społeczny obowiązek powiadomienia o tym odpowiednie organy, ale jako obywatel Magdasia. Czyli stosownie do par. 1 tego przepisu. Natomiast jeśli o popełnieniu przestępstwa u tego sąsiada dowiedziałabyś się w związku z pełnieniem czynności służbowych (np. przeprowadzanie wywiadu środowiskowego itp.), to już działasz z par. 2, jako instytucja państwowa i masz ustawowy obowiązek zawiadomienia o tym.

Wyobrazić można sobie również taką sytuację, że jakaś osoba przychodzi do mnie, jako kuratora, do siedziby zkss i zgłasza naganne zachowanie jakieś osoby (np. swojego konkubenta), który pozostaje w okresie odroczenia. Albo wykonując czynności służbowe w terenie, przy okazji ktoś informuje mnie, jako kuratora o naruszaniu warunków odroczenia przez skazanego. W takim przypadku (po ustaleniu, że dana osoba nie jest podopiecznym w żadnej sprawie prowadzonej przez mój zkss) sporządzam notę i przekazuję ją do właściwego sądu, celem podjęcia już jakiś czynności z urzędu.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: magdasia » 22 mar 2012, 21:37

To podobne kwestie jak ta kiedy kurator może skorzystać z uprawnienia, a teraz nawet obowiązku złożenia wniosku o warunkowe zwolnienie z ZK. Skazanemu, z którym mam do czynienia w innej sprawie - tak, sąsiadowi czy rodzinie - mimo najszczerszych chęci - nie.
A przy okazji, nieco skręcając z tematu - co robisz jak wiesz, że skazany ciągnie prądzik na lewo. Wypełniasz swój obowiązek i zawiadamiasz o przestępstwie z art. 278 p. 5 kk? Bo ja na swoim terenie mam często takie sytuacje.

P.S. To teraz zmienie sobie nicka na "Obywatel Magdasia", bo bardzo mi się to spodobało :lol: :lol:
magdasia
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 300
Rejestracja: 23 lut 2012, 22:02
Podziękował : 85 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Postautor: Aurelius » 22 mar 2012, 22:00

Ale ja o niczym takim nigdy nie wiem. U mnie wszyscy pod tym względem są OK, tylko czasem rachunków
nie płacą ;) Wiesz to jest podobnie, jak z wykonywaniem pracy zarobkowej bez umowy ;) Zawiadamiasz, kiedy podopieczny informuje Cię, że pracuje w jakiejś firme, lecz bez umowy? No ale to już inna historia i mamy nawet temat na forum dotyczący tego wątku ;)

Zgadza się, występowanie z wnioskiem o WZ, leży teraz w zakresie naszych obowiązków. Pamiętać należy również o nowym uprawnieniu, jakie nadał nam ustawodawca, tj. możliwość wnioskowania o warunkowe zawieszenie kary p.w. w trybie art. 152 k.k.w. Taka czynności leży już jednak w zakresie naszego działania, a nie obowiązków.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: magdasia » 22 mar 2012, 22:18

Noo ja w sumie też nie wiem, bo gdzież ja biedna kobieta mogłabym rozpoznać czy to legalne czy nielegalne podłączenie. Przecież ja się na tym nie wyznaje .... Pozdrawiam wiosennie :D
magdasia
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 300
Rejestracja: 23 lut 2012, 22:02
Podziękował : 85 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości