Praca kuratora w Wielkiej Brytanii.

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: constantine » 23 mar 2012, 22:41

Z tymi zarobkami, to trochę żartowałem... :wink:



A jak się czujesz jako pracownik wymiaru sprawiedliwości - potrzebna w systemie, doceniona przez przełożonych? Bo u nas to cieniutko z tym niestety. Ja czasami już się nie czuję jak 5-te, a raczej 6-te lub 7-dme koło u wozu.

PS.Mówię za siebie, ale nie jestem samotną wyspą i słyszę/czytam też innych, którzy chyba miewają podobnie (?) :?
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

....

Postautor: Morfeus2010 » 24 mar 2012, 15:51

vanguardista pisze:Mówiąc o liczbie podopiecznych miałam na myśłi liczbę wszystkich osób na swojej liście.Niektórzy mogą mieć tylko prace społeczne, tylko nadzor, sam Drug Testing Order, wyrok w zawieszeniu, areszt domowy, konkretny program (np thinking skills, domestic abuse, czy inne) itd lub kombinacje.


Zarobki - oczywiście roczne. Za prace w ZK jest roczny dodatek ok. 800funtow za 'trudne' warunki. W Londynie do podstawy jest dodatek chyba ok 4000 rocznie (wiadomo,wyższe koszty życia).

Współpraca z innymi organizacjami jest kluczowa, zwłaszcza z Policja i social services. Jest cos takiego jak MAPPA (Multi Agency Public Protection Arrangements) . Sa to regularne spotkania Policji, kuratora, social services, więzienia (jesli ktoś akurat przebywa w ZK), nauczycieli dzieci (jesli są), i innych ludzi (organizacji) które pracują z takim offenderem, na których ustalamy wspólne cele i planujemy kto co zrobi, kiedy, jak, dzielimy się wszystkimi informacjami jakie posiadamy. Istota takich spotkań jest dodanie coś od siebie żeby moc wspólnie nadzorować taka osobę i chronić społeczeństwo.


U nas nazywa się to zespołami interdyscyplinarnymi lub grupami roboczymi zwłaszcza w kontekście przemocy w rodzinie.
W każdej gminie na mocy ustawy winien być powołany na mocy uchwały np. prezydenta taki zespół który musi sie spotkać co najmniej raz na trzy miesiące. Do konkretnej sprawy jest powoływana grupa robocza, odrębne spotkanie ze sprawcą, odrębne z pokrzywdzonym (osoba doznająca przemocy). Takie spotkania teoretycznie mogą trwać bardzo długo aż do momentu gdy przemoc ustanie
Vanguardisto? a może dokonamy jakiejś inter-kulturowej internacjonalnej wymiany zawodowej, ja Ci pokaże jak w Polsce a ty pokażesz jak w Anglii to wygląda?co o tym myślisz? :)
Morfeus2010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 79
Rejestracja: 12 lip 2010, 19:01
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: VIOLA » 24 mar 2012, 16:22

Ciekawy temat to i zainteresowanie duże :) Moje również :)
Vanquardisto , z góry przepraszam, jeśli odpowiedź już padła ( czytałam , wydaje mi się ,że nie, ale jeśli przeoczyłam, to SORRY )
Mam pytanie: czy kuratorzy w UK wykonują wywiady środowiskowe ( przez nasze Min.Sprawiedliwości nazywane jednorazowymi) ?
W Polsce są to czynności jakby poza dozorami , karą ograniczenia wolności - kurator otrzymuje zlecenie wywiadu do jakiegoś postępowania prowadzonego przez sąd , prokuraturę lub wobec skazanego osadzonego w zakładzie karnym ( zleca wtedy administracja zakładu) i musi wykonać wywiad pod wskazanym adresem . W większości przypadków dotyczy to osób , które nie są pod dozorem/nadzorem kuratora i nieznanych mu wcześniej.

U nas są to ogromne liczby rocznie / miesięcznie , a w żaden sposób nie są wliczane do tzw. obciążenia.
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: tulipanna555 » 24 mar 2012, 17:45

Dodam, że u nas kurator rodzinny zajmuje się także sprawami osób ubezwłasnowolnionych częściowo i całkowicie, opiekami prawnymi małoletnich, rodzinami zastępczymi, placówkami
Vanquardisto, ciekawi mnie jeszcze tryb zarządzania wykonania kary np. jeśli ktoś się do Ciebie nie stawia. Proszę powiedz też jak wygląda u Was sprawa badania skazanego na obecność narkotyków.
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: vanguardista » 24 mar 2012, 18:56

---------- 16:44 24.03.2012 ----------

Widzę, że zainteresowanie tematem rośnie :).

Viola, Probation na ogół zaczyna wkraczać wtedy, gdy ktoś zostanie skazany przez sąd lub zostały mu postawione zarzuty i oczekuje na sprawę. Wtedy zostajemy poproszeni o napisanie raportu dla sądu (tzw pre-sentence report) w którym opisujemy przestępstwo popełnione, motywację, podejscie osoby do sprawy, piszemy o jego sytuacji domowej ,zawodowej itp,. Mysle że jest to coś jak wyzyad środowiskowy. Zawieramy w takim raporcie również propozycje kary z którą sąd albo się zgadza, albo sugeruje inna karę. Czasami osoby są skazywane bez takiego raportu jeśli jest cały proces. Jak już wposmniałam, nie ma w UK odpowiednika kuratora rodzinnego.

---------- 16:54 ----------

tulipanna555 pisze:Dodam, że u nas kurator rodzinny zajmuje się także sprawami osób ubezwłasnowolnionych częściowo i całkowicie, opiekami prawnymi małoletnich, rodzinami zastępczymi, placówkami
Vanquardisto, ciekawi mnie jeszcze tryb zarządzania wykonania kary np. jeśli ktoś się do Ciebie nie stawia. Proszę powiedz też jak wygląda u Was sprawa badania skazanego na obecność narkotyków.


W przypadku niestawienia się bez uzasadnionego powodu dwa razy rozpoczyna się proces kierowania sprawy do sądu w celu dodania dodatkowej kary. W przypadku prac społecznych może być to zwiększona liczba godzin. Jeśli taka sytuacja powtarza się kilkukrotnie lub wyrok jest niemożliwy do wykonania dla skazanego to wnioskuje sie o jego odroczenie i ponowne skazanie. Wtedy może to być wyrok w zawieszeniu, bądź areszt.

Jeśli mamy pod sobą osoby uzależnione od narkotyków możemy wnioskować o DTTO (Drug treatment and Testing Order) lub DRR (Drug Rehabilitation Order) podczas których przy każdej wizycie testujemy ich na obecność narkotyków (testy na ślinę bądź mocz). W przypadku alcoholu możemy korzystać z alkomatów (ale na ogół osoby z uzależnieniami są nadzorowane przez dany zespół który wtedy wykonuje testy).

---------- 16:56 ----------

Morfeus2010, Twoja propozycja jest świetna :). Chętnie zapoznam przyjrzałabym się jak wygląda ta sama praca w Polsce :). Może uda nam się coś zorganizować :)
Awatar użytkownika
vanguardista
 
Posty: 12
Rejestracja: 15 mar 2012, 21:28
Lokalizacja: Wielka Brytania
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Morfeus2010 » 24 mar 2012, 21:13

Napisz proszę coś więcej o tych narkotestach i alkomatach?od jak dawna to robicie?na ile jest to użyteczne?czy jest jakiś rodzaj oporu wśród podopiecznych?rozumiem że narko i alko robicie w trakcie czynnosci w domu podopiecznego ze śliny? czy skazani reagują agresją na te czynności?PYTANIA te są dość dla mnie istotne gdyż lada moment kuratorzy w Polsce będą to robić..aktualnie zastanawiamy się jak to będzie wyglądać w praktyce.....?

propozycja wymiany jak najbardziej poważna, w perspektywie czasowej...być może... podeślij jakieś linki www do Waszej PROBATION SERVICE
Morfeus2010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 79
Rejestracja: 12 lip 2010, 19:01
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: VIOLA » 24 mar 2012, 21:43

Tak, wymiana to bardzo dobry pomysł ! Vanquardisto , może warto zainteresować nasze szefostwo ? My, Wy , byłabyś takim "mostem przyjaźni" :)
Póki co pomęczymy Cię trochę na forum :lol:
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: vanguardista » 25 mar 2012, 21:28

---------- 20:26 25.03.2012 ----------

Morfeus2010 pisze:Napisz proszę coś więcej o tych narkotestach i alkomatach?od jak dawna to robicie?na ile jest to użyteczne?czy jest jakiś rodzaj oporu wśród podopiecznych?rozumiem że narko i alko robicie w trakcie czynnosci w domu podopiecznego ze śliny? czy skazani reagują agresją na te czynności?PYTANIA te są dość dla mnie istotne gdyż lada moment kuratorzy w Polsce będą to robić..aktualnie zastanawiamy się jak to będzie wyglądać w praktyce.....?


Testy wykonujemy w biurze jak podopieczni przychodzą na supervision lub jeśli jeśli mają takie zalecenie są testowani częściej (mogą mieć do 4 spotkań w tygodniu). W biurze bądź w hostelu wykonywane są oba rodzaje testów. U nas jednak zasada jest taka ,że ludzie przychodzą do probation a wizyty domowe są 'dodatkiem.' Nikt nie robi z tego problemu i na ogół nie odmawiają testów. Jeśli odmówią to jest oczywiste, iż zażywali narkotyki. Jeśli chodzi o badanie alkomatem to nie będę się wypowiadać na ten temat, gdyż tylko kilka osób na cały okręg wykonuje takie badanie i to tylko w stosunku do specyficznej grupy podopiecznych. Generalnie zasada jest taka, że gdy podopieczny stawi się na spotkanie pod wpływem alkoholu bądź narkotyków (nie testujemy każdego, to oczywiste) to możemy odmówić takiego spotkania i prosimy aby opuścił biuro i wyznaczamy inną datę. Są oczywiście odstępstwa od tej reguły, jak wszędzie. Stawienie się w stanie nietrzeźwym bądź po zażyciu narkotyku może zostać zakwalifikowane jako 'unacceptable'.

Każdy probation trust ma swoją stronę internetową. Dla porównania załączyłam kilka linków :

http://www.london-probation.org.uk/
http://www.syprobation.gov.uk/
http://www.gm-probation.org.uk/
http://www.aspa-online.org.uk/main/index.asp

---------- 20:28 ----------

VIOLA pisze:Tak, wymiana to bardzo dobry pomysł ! Vanquardisto , może warto zainteresować nasze szefostwo ? My, Wy , byłabyś takim "mostem przyjaźni" :)
Póki co pomęczymy Cię trochę na forum :lol:


Viola, my niedługo będziemy obchodzić diversity week i mogę zaproponować taką wymianę :). Jak co roku musimy zrobić coś nowego więc ten pomysł może się spodobać.
Awatar użytkownika
vanguardista
 
Posty: 12
Rejestracja: 15 mar 2012, 21:28
Lokalizacja: Wielka Brytania
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: sławka » 02 kwie 2012, 19:30

Witaj. Z tego co rozumiem sztab ludzi z różnych służb, by pomóc i kontrolować zachowanie osoby pozostającej pod dozorem PO. U nas namiastką tego są grupy robocze powoływane z członków Zespołów Interdyscyplinarnych ale tylko do pracy w sytuacji przemocy domowej. Pozdrawiam. :)
Sławka
sławka
 
Posty: 19
Rejestracja: 13 paź 2005, 20:10
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Poprzednia

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość