obrót prawny z zagranicą

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

obrót prawny z zagranicĄ

Postautor: robotyk » 15 cze 2012, 14:24

Witam
Jestem nowy na forum ale w zawodzie już nie koniecznie.
Z góry chciałbym przeprosic, nie wiem czy taki temat się już pojawił - nie miałem czasu aby przeczytac całe forum.
Ostatnio pojawił mi się dozór, który nadaje się do wysłania poza granice kraju, niestety mój wydział karny robi problem, gdyż nie wie jak taką sprawę ugryźc. Ze swojej strony poświęciłem kilka ostatnich godzin na przeszukanie aktów prawnych i znalazłem jedynie szczątkowe informacje.
Wiem, że były już na ten temat szkolenia w tym roku, na które mi nie dane było pojechac. Będę jednak wdzięczny, jeżeli ktoś z szanownych forumowiczów poda dokładny tryb wysyłania za granicę naszych akt - jak to się po kolei odbywa i czy niezbędne jest posługiwanie się konkretnymi wzorami pism.
Pozdrawiam
robotyk
 
Posty: 1
Rejestracja: 15 cze 2012, 14:12
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: constantine » 15 cze 2012, 15:45

Jeśli w zawodzie nie jesteś nowy, to mnie trochę ten post dziwi...
Z tego co mi wiadomo nie ma możliwości przesyłania dozoru za granicę. Przestępstwo zostało popełnione na terenie RP i to nasz kraj rozlicza się w tym zakresie ze skazanym. Poza tym jak sobie wyobrażasz tłumaczenie z naszego na inny język, no i przepisy są wszędzie inne...
becnie procedura jest taka, że dozorowany przychodzi do ZKSS i składa wniosek do kuratora lub sądu (w zależności od okręgu) o zgodę na wyjazd. W e wniosku określa termin wyjazdu i plan powrotu. U mnie np. jest praktyka taka, że wniosek jest do mnie i traktuje to jaklo tymczasową zmianę miejsca pobytu. Jest do tego gotowy druk. Odezwij się na PW to podeślę.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: jarosj » 15 cze 2012, 20:13

Nie ma obecnie pełnej konwergencji spraw karnych w UE. Jakoś tak chyba w 2010 r. czytałem projekt zmian w kk i kpk, który taką wymienialność wyroków wprowadzały. Projekt był na zasadzie, że będzie się działać, by wprowadzić jakąś tam dyrektywę, że się będzie ujednolicać. Na razie jednak prawo karne w UE, jest chyba jedyną, albo jedną z niewielu, dziedzin, w której nie doszło do żadnego ujednolicenia prawa. Co prawda sądy krajowe, o ile się nie mylę, mają obowiązek stosowania bezpośrednio prawa UE, jeżeli jest ono w sprzeczności z prawem krajowym, ale nie dotyczy to przecież prawa karnego, bo nie ma żadnego Kk czy kpk dla UE.
Z tego co pamiętam, cała projektowana procedura, była dosyć skompilowana. Tak w uproszczeniu, z tego co pamiętam. Jeżeli sąd ma info, że skazany Polak, mieszka w UE, to wysyła wyrok do właściwego departamentu w MS. Nie wiem jak teraz, ale kiedyś tam był taki dep. współpracy z zagranicą. Oni tam chyba wyrok tłumaczą i tłumaczenie wraz z oryginałem, wysyłają do właściwego MS innego kraju. Ten szuka sobie sądu, a sąd wykonuje. Ale to kosmos. Na razie żadne państwo UE się nie zgodziło, by ujednolicać prawo karne i stawiam, że się prędzej UE rozpadnie, niż będzie jedno prawo karne.
Dla ciebie jednak, jako dla kuratora, najważniejsze jest jednak to, że nawet w tym projekcie zmian, który sobie przypominam, rola organów wykonawczych, była marginalna, jeżeli nie żadna. Z tego co pamiętam, to ponieważ był to projekt zmian w kpk, to o kuratorze tam nie było. Pewnie, jak by był takie zmiany, to i nasze przepisy zmienią, ale nawet projekty, w tym względzie nie przypisywały nam jakieś wiodącej roli w tym względzie.
Dlatego trochę nie rozumiem, dlaczego się pytasz. Nie za bardzo widzę taką sytuację, zakładając, że przepisy już są. Ty jako kurator idziesz, nie wiem, do prezesa, przewodniczącego i pouczasz ich, że są takie przepisy. Jeżeli oni w sądzie nie widzą problemu, to nie wiem, skąd on się wziął u ciebie?
Ostatnio zmieniony 15 cze 2012, 21:56 przez jarosj, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: Wojti » 15 cze 2012, 21:02

Chyba konwergencja jarosj ...
Carpe diem
Wojti
 
Posty: 154
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:32
Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Postautor: jarosj » 15 cze 2012, 21:11

Pewnie tak, ja się tam nie znam. Coś tam słyszałem, ale w sumie to tak sobie pisze, bo lubię.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: Wojti » 15 cze 2012, 21:17

No widzę właśnie, że ostatnio szalejesz. Z kuratorskim pozdrowieniem...
Carpe diem
Wojti
 
Posty: 154
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:32
Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Postautor: jarosj » 15 cze 2012, 21:24

A co?, jak się wciągniesz, to zrozumiesz. A swoją drogą to znasz jakieś kuratorskie pozdrowienia? Ja znam takie jedno fajne - ku chwale służby. Ale myślę, że parę fajniejszych można wymyślić. Można takie temat założyć.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: Wojti » 15 cze 2012, 21:39

Polska - Biało - Czerwoni - Kuratorzy też!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Carpe diem
Wojti
 
Posty: 154
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:32
Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Postautor: jarosj » 15 cze 2012, 21:50

Dobrze, że nie dodałeś "na przód", bo to byłby już niezły odjazd.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: gagar » 15 cze 2012, 22:46

Witam! Z dniem 1.01.212r. weszły nowe przepisy regulujące wystąpienie do państwa UE o wykonanie orzeczenia z warunkowym zawieszeniem kary , karą ograniczenia wolności... Rozdział 66h art. 611up1 kpk. Takie informacje otrzymaliśmy od sędziego penitencjarnego(wizytator) na szkoleniu po wejściu zmian w kodeksach w styczniu 2012r.
gagar
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2011, 20:31
Lokalizacja: kujawsko pomorskie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jarosj » 16 cze 2012, 10:04

No proszę, a jednak jest. Przeczytałem pobieżnie, ale jest. Ale w takim wypadku gdzie zmiany w kkw, bo bez tego to nasza rola w tym wszystkim, nadal wydaje się żadna. Dzięki gagar za informację, bo choć nie ja się pytałem, to jest to istotna kwestia. Napisz jeszcze może, jakbyś miał chwilę, coś więcej, co cię tam wyszkolili. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: constantine » 16 cze 2012, 13:30

Jednak jestem większym ignorantem niż myślałem, bo jeśli to co piszecie o konwergencji prawa karnego na terenie UE jest prawdą - a nie mam powodów żeby to kwestionować - to by znaczyło, że jest coś w tym dążeniu elit władzy do stworzenia NWO, co mnie przeraża.

W tym miejscu polecam film - wywiad z Aaronem Russo zarejestrowany w 2007r. przez Alexa Jonesa.
http://www.youtube.com/watch?v=S3vLCwXnroQ

Po obejrzeniu wydaje się, że facet opowiada niestworzone rzeczy, ale po obejrzeniu kilku innych produkcji Jonesa i innych autorów t/t filmów jestem przekonany, że coś w tym jest.

A wracając do...
Osobiście jestem przeciwny choćby temu, żeby skazany z wyrokiem w zawieszeniu i dozorem miał prawo opuszczać teren kraju. Bo niby czemu, jeśli bruździ nam tutaj miał możliwość bruździć gdzie indziej i tym samym wpływać na opinię o Polsce. Oczywiście bardzo upraszczam temat - są różne kategorie spraw i niektórzy skazani naprawdę mieli pecha być w złym miejscu w złym czasie. A tzw. praworządni obywatele zachowują się za granicą jak idioci, ale nie stawiałbym między jednymi i drugimi znaku równości.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: gagar » 16 cze 2012, 17:19

Otrzymaliśmy informację , że to sąd podejmuje odpowiednie działania po złożeniu przez skazanego wniosku o zgodę na zmianę miejsca stałego pobytu na teren kraju UE. Padła sugestia stosowania tych zmian jedynie w przypadku nowych postępowań . Stare sprawy prowadzimy na dotychczasowych zasadach.
gagar
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2011, 20:31
Lokalizacja: kujawsko pomorskie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jarosj » 16 cze 2012, 17:59

---------- 17:34 16.06.2012 ----------

Constantin, zajrzyj do kpk. do tego rozdziału co podał gagar. Jak dla mnie, ta procedura do na razie kwestia życzeniowa. No dobra, są przepisy (a to chyba to samo, co projekt, który czytałem 2 lata temu), które mówią o wymianie spraw z dozorem, w zawieszeniu. Ale to przecież kwestia regulowana przez szereg innych przepisów. U nas kk, kkw i nasze przepisy. Co z tego, jeżeli dozór u nas, to nie do samo co dozór w innych państwach. Aż tak to się nie znam na szczegółowych rozwiązaniach we wszystkich krajach UE, ale nawet pobieżnie, to nie jest to samo. I co w UK orzekają dozór kuratora i wysyłają to orzeczenie do Polski. Albo na odwrót. I co, jak to wykonywać, jak to się ma do naszego prawa wykonawczego, albo do ich prawa.
Dlatego fajnie, jakby gagar zechciał się podzielić swoją wiedzą ze szkolenia, o którym pisze. To jest istotna kwestia, o której ja - kz dla dorosłych, dowiaduje się z forum. Ostatnio zresztą okazuje się, że takich kwestii o których dowiaduje się z forum jest więcej, niż mają mi do przekazania moi przełożeni. Ciekawe, czy u mnie w sądzie, sędziowie z wykonawczego zauważyli te przepisy. A to naprawdę istotna zmiana, która dla nas kuratorów może mieć znaczenie. Co prawda emigracja już nie ta, ale to nie znaczy, że takich spraw nie ma.
Mnie tylko co się rzuciło przed oczy, to to, że wszystko się zaczyna od tego, że skazany musi mieć stały i legalny pobyt. I tu znowu ukłon w stronę gagara, bądź kogoś kto wie. Jak to interpretować? Legalny prościej, chociaż też może być niuans. Ale stały? Tzn. jaki? Niby na podstawie oświadczenia, ale czy to wystarczy? Cóż wiele pytań, mało odpowiedzi.
Ja osobiście nie mam nic przeciwko temu, żeby skazany wyjechał. Sądzę jednak, że kontrola w miejscu zamieszkania za granicą powinna być prowadzona w zamian za kontrolę na odległość. To jednak wymaga dopracowania, a nie przepisów ogólnych w kpk.

---------- 17:59 ----------

Ale co gagar? Skazany składa wniosek o zgodę na zamieszkanie np. w Holandii. Sąd wyraża, pakuje dokumenty, tj. polski wyrok i wysyła do Holandii. Ja nie wiem nic na temat aktualnego systemu prawnego w Holandii, ale jak miałem okazję coś na ten temat czytać ładnych parę lat temu, to tam nie było takich rozwiązań prawnych, jak u nas - tj. kurator przy sądzie, jako organ wykonawczy. Kto dozoruje, jak to się ma do obowiązków nałożonych na podstawie polskiego prawa? Jest tyle pytań, szczegółów, że głowa boli. Napisać, że coś się robi to jedno, a później jak się to robi, to się okazuje, że nic nie jest oczywiste.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: gagar » 16 cze 2012, 20:04

Nikt nas nie informował jak wygląda procedura i jak będzie sprawowany dozór na terenie innego kraju. Moim zdaniem jeżeli skazany złoży wniosek o zgodę na zamieszkanie(na stałe) np. na terenie Anglii , to powinien w odpowiedni sposób uwodnić ,że właśnie tam jest jego miejsce stałego pobytu . A to jakie dokumenty musi przedłożyć zdecyduje sąd. Osobiście mam skazanego , który od kilku wraz z rodziną mieszka w Anglii. Nie zamierza wracać do Polski ,ostatni raz w kraju był 2 lata temu na tygodniowym urlopie . Co jakiś czas przesyła aktualne dokumenty -umowa najmu mieszkania, zaświadczenie o pobieraniu zasiłków na dzieci oraz rozliczenia z tamtejszym urzędem skarbowym. Gdyby nie fakt ,że dozór trwa prawie 3 lata, to byłby to dobry przypadek na wypróbowanie nowych przepisów.
gagar
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2011, 20:31
Lokalizacja: kujawsko pomorskie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości