art 176 kkw- nowe rozporządzenie

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: VIOLA » 28 mar 2013, 3:19

---------- 01:52 28.03.2013 ----------

constantine pisze:Viola, Amator: o czym Wy piszecie? A mieliście profesjonalne szkolenie w zakresie przeprowadzania testów??? ¯aden Sędzia tego wyniku testu i tak nie uwzględni. Ja tam czekam na szkolenia - bez tego nie ruszam z tematem.


Jestem za. Póki co w moim SR mamy ok 2000 zł na szkolenia na cały rok dla 2 ZKSS (rodzinny/karny) z pewnością wystarczy :-(

---------- 02:12 ----------

Tak sobie analizuję Rozporządzenie .....

Rozdział 4
Kontrola wykonania obowiązków przez skazanego W OKRESIE PRÓBY

§ 36.1. Kontrolując wykonanie orzeczonych przez sąd obowiązków z określonym terminem ich wykonania , kurator zawodowy po upływie terminu wskazanego w orzeczeniu , w razie uchylania się przez skazanego od wykonania orzeczonego obowiązku , występuje do sądu ze stosownym wnioskiem, w szczególności w przedmiocie podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności, ORZECZENIA KARY ZASTÊPCZEJ lub odwołania przedterminowego zwolnienia,albo udziela skazanemu pisemnego upomnienia (...)

Czy mam zatem rozumieć,że w sprawach Kkow w przypadku wykonania przez skazanego/ukaranego kary ograniczenia wolności polegającej na nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne - w całości, który jednak nie wykonał nałożonego obowiązku ,np. naprawienia szkody - składam do sądu wniosek o orzeczenie kary zastępczej ?

W sprawach Doz, O, w razie niewykonania przez skazanego obowiązku , nie spotkałam się z wnioskiem w przedmiocie orzeczenia kary zastępczej a z wnioskiem o zarządzenie wykonania warunkowo zawieszonej kary ( pozb.wolności/grzywny/kary ogr.wolności), podjęcie wu, odwołanie wpz


---------- 02:19 ----------

I jeszcze § 16.1.
Przebieg dozoru i podejmowane na bieżąco czynności kurator sądowy dokumentuje w karcie czynności dozoru (...), w której zapisuje:

7) ewentualne uwagi kierownika zespołu

Hmmm, takiej rubryki (miejsca) we wzorze karty czynności nie znalazłam.
Chyba,że czytając literalnie treść § 16 : Kurator sądowy zapisuje ewentualne uwagi kierownika zespołu :idea:
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: amator » 28 mar 2013, 8:01

---------- 06:57 28.03.2013 ----------

constantine pisze:
VIOLA pisze:A co do ceny, faktycznie 1 test = 83 zł brutto

Testy ślinowe są droższe od urynowych.
Viola, Amator: o czym Wy piszecie? A mieliście profesjonalne szkolenie w zakresie przeprowadzania testów??? ¯aden Sędzia tego wyniku testu i tak nie uwzględni. Ja tam czekam na szkolenia - bez tego nie ruszam z tematem.


Ja czekać nie mogłem ponieważ nasze testery miały datę ważności do marca 2013r :) Poza tym jakbym zawsze czekał na szkolenia to nie byłbym w stanie wykonywać tego zawodu. Dotyczy się to też najnowszego rozporządzenia, nie sądzę żeby jakiś sędzia podjął się szkolenia z takiego bubla prawnego a za szkolenie przez ludzi z MS to podziękuję, oni żyją w innej rzeczywistości , nie byłoby z kim rozmawiać.

---------- 07:01 ----------

VIOLA pisze:Tym samym testem ? ( Przepraszam jeśli to głupie pytanie :-) ))

A co do ceny, faktycznie 1 test = 83 zł brutto


Tak tym samym testerem, instrukcja to przewiduje, oczywiście jeśli dysponujemy takim samym typem testów.
Ja słyszałem że są jeszcze droższe, coś pond 90 zł.
Awatar użytkownika
amator
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 76
Rejestracja: 06 lis 2005, 0:19
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postautor: ksb » 28 mar 2013, 12:09

Violu! Zawsze w razie nie wykonania obowiązku składamy wnioski, kary są zarządzane ( w tym WO) i wówczas najczęściej skazany składa zażalenie, wykonuje obowiązek i SO uchyla postanowienie.
Tak jest od lat!
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: VIOLA » 28 mar 2013, 12:13

ksb pisze:Violu! Zawsze w razie nie wykonania obowiązku składamy wnioski, kary są zarządzane ( w tym WO) i wówczas najczęściej skazany składa zażalenie, wykonuje obowiązek i SO uchyla postanowienie.
Tak jest od lat!


No właśnie nie jest... nie wszędzie :-), ale to już pewnie drugi wątek należałoby założyć.
W moim SR sąd "skupiał" się dotychczas na wykonaniu obowiązku pracy . Cały czas oczywiście nurtują mnie sprawy Kkow, bo jak jest/było w Doz i O , to dla mnie oczywista oczywistość.
U mnie ( sprawy Kkow) przedstawiane były sądowi raczej informacje o niewykonaniu obowiązku ( z reguły dot. art. 72 par.2 kk) ,obowiązek pracy - np. 100 godz. wykonany. I cóż ,sąd nie zarządzał kary zastępczej.
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: maximapuch » 28 mar 2013, 21:24

masakra to rozporządzenie masakra .......
ja proponuję utworzyć osobny wątek z pomysłami jak je ominąć
na początek proponuję pierwsze rozwiązanie - nasi podopieczni nie będą posiadac telefonów......
maximapuch
 
Posty: 1
Rejestracja: 25 lut 2006, 23:53
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 28 mar 2013, 23:53

maximapuch pisze:masakra to rozporządzenie masakra .......
ja proponuję utworzyć osobny wątek z pomysłami jak je ominąć
na początek proponuję pierwsze rozwiązanie - nasi podopieczni nie będą posiadac telefonów......


Drugie rozwiązanie: nasi podopieczni nie będą mieć śliny....
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: VIOLA » 29 mar 2013, 0:17

Bartłomiej pisze:
Drugie rozwiązanie: nasi podopieczni nie będą mieć śliny....


Jest to całkiem możliwe, nawet jednostka chorobowa istnieje : kserostomia ( suchość w ustach) :wink:
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: BartK » 29 mar 2013, 15:41

Od teraz "kserostomia" będzie moim ulubionym słowem :)
Dzięki VIOLA!
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: Edwin » 03 kwie 2013, 19:18

Ja na miejscu skazanego odmówiłbym poddania się tego typu badaniom. Niby dlaczego miałby się na to godzić ?
Edwin
 
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2013, 14:30
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 03 kwie 2013, 19:43

Ponieważ odmowa jest równoznaczna z przyznaniem się do tego, ze jest się pod wpływem tego lub innego środka. Proste ?
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Edwin » 04 kwie 2013, 8:11

Spytam inaczej - jaki przepis nakłada na skazanego obowiązek poddawania się takim badaniom ?
Edwin
 
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2013, 14:30
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Deck » 04 kwie 2013, 9:22

kgb14 pisze:Ponieważ odmowa jest równoznaczna z przyznaniem się do tego, ze jest się pod wpływem tego lub innego środka. Proste ?
Według mnie, nie ma tu wcale prostej równoznaczności.

Edwin pisze:Spytam inaczej - jaki przepis nakłada na skazanego obowiązek poddawania się takim badaniom ?
§3 Rozporządzenia MS z dnia 16 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzania badań na obecność alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie skazanego lub sprawcy oddanego pod dozór lub zobowiązanego do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu lub używania środków odurzających lub substancji psychotropowych, ich dokumentowania oraz weryfikacji, wskazuje:
Przed przystąpieniem do badania sądowy kurator zawodowy poucza skazanego lub sprawcę o tym, że odmowa poddania się badaniu może być uznana za uchylanie się od dozoru lub wykonania nałożonego na niego obowiązku.
Co jak się wydaje wyprowadzono z art. 169§1 k.k.w. i art. 5§2 k.k.w..
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Postautor: Kaberka » 04 kwie 2013, 12:29

constantine pisze:
VIOLA pisze:A co do ceny, faktycznie 1 test = 83 zł brutto

Testy ślinowe są droższe od urynowych.
Viola, Amator: o czym Wy piszecie? A mieliście profesjonalne szkolenie w zakresie przeprowadzania testów??? ¯aden Sędzia tego wyniku testu i tak nie uwzględni. Ja tam czekam na szkolenia - bez tego nie ruszam z tematem.


W ogóle nie wyobrażam sobie nawet po przeszkoleniu. Nie jestem chodzącym laboratorium. Przenośnym.
Ja nie rozumiem po co? ¯eby co komu udowodnić? Jestem kuratorem jeszcze sprzed ustawy. Byłam rodzinnym, jestem dorosłym... Praca z ludźmi zawsze była dla mnie najważniejsza. Miałam dla nich czas na rozmowę i próbę pomocy w rozwiązaniu ich problemów. Dzięki temu mieli do mnie zaufanie i osiągaliśmy wspólnie sukcesy. Nie da się pracować z ludźmi i prowadzić procesu resocjalizacji robiąc im testy. Policja bada alkomatem i niech tak zostanie. Oni mają możliwość zastosowania środków przymusu. Są dwójkami, w mundurze. A ja co? Idzie sobie kobieta około 40 do podopiecznego z torebeczką w ręku, uśmiechem i elokwencją i kolejnym pomysłem jak go resocjalizować. I jak jest pijany czy naćpany, to mu dziękuję i mówię, że przyjdę następnym
razem albo wzywam. Nie Narażę życia, zdrowia ani Czci ( wyzwiskami, wulgaryzmy)
Kaberka
 
Posty: 51
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:15
Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: VIOLA » 04 kwie 2013, 12:48

W moim ZKSS ustaliliśmy,że testy przeprowadzamy jedynie w siedzibie Zespołu .
Jeśli kurator chce -oczywiście może wykonać w terenie- jego decyzja. Jednak ze względów , o których piszesz Kaberko , będzie się to odbywać w siedzibie Zespołu.

Siedzibie, nie sądzie, gdyż mój ZKSS został niedawno "wysiedlony" z budynku SR, nie przydzielono nam żadnej ochrony - nie ma bramek przy wejściu.Do budynku , w którym mamy pokoje , może wejść każdy , może wnieść praktycznie wszystko , jeśli w stanie "wskazującym"-nikogo to nie interesuje........ ale to już temat do innego wątku na tym forum.
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: Kaberka » 04 kwie 2013, 12:51

Tak Violu, to jest pomysł. U nas dopiero narada zespołu w pon, to może to samo ustalimy. U nas bramki są i nieraz wchodzą ludzie pod wpływem alkoholu.
Tylko co ja udowodnię takim testem? ¯e go mam w zespole i używam.
Kaberka
 
Posty: 51
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:15
Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron