Wyrok z art. 207 kk bez dozoru

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: jarosj » 30 sie 2012, 20:28

Szczegółowe regulacje to nie komentarz Jedynaka. Chyba, że on w tym komentarzu powołuje się na jakiś przepis. Maki, na poważnie. Wszystko ci napisałem. Powtórzę - może w żartobliwym tonie, ale napisałem. Daj sobie spokój z komentarzami, tylko czytaj przepisy.
Po drugie - nie ma mowy o "chlapaniu". Jesteś organem wykonawczym sądu - ty nie chlapiesz. Jeżeli jako organ wykonawczy, z jakiegoś powodu widzisz potrzebę udzielenia rodzinie dozorowanego jakiś informacji, to podejmujesz taką decyzję. A czy masz do tego prawo, to jeszcze raz odsyłam do przepisów.
Na koniec - nie czytałem już dawno Jedynaka. Ale jeżeli umieściłby taką zasadę, jako zasadę bezwyjątkową, to byłoby to nieporozumienie. Sama pomyśl dlaczego. Podpowiem, posiłkując się trochę, by znowu było trochę mniej sztywno, Amber Goldem - jak by to się miało do wykonywania dozoru, gdzie jest naprawienie szkody, nałożone na dozorowanego na rzecz członka rodziny.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Re: Wyrok z art. 207 kk bez dozoru

Postautor: Aurelius » 30 sie 2012, 21:03

Wracając do początku tematu...
maki pisze:Chciałam zadać pytanie z trochę innej beczki.. Zapadł prawomocny wyrok wobec skazanego z art. 207kk. Nałożono na niego obowiązek zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej osoby. Sędzia nie orzekł o dozorze. Co z tego wynika dla kuratora? Bo wiadomo, że sprawa musiała być zarejestrowana w wykazie "Doz" gdzie jest obowiązek rejestracji osób wobec których orzeczony został obowiązek m.in. zakazu kontaktowania się z określonymi osobami. Czy mam również zwracać się do ZK po opinię? a co po wyjściu skazanego na wolność? czy mam kontrolować co jakiś czas np. raz na 3 m-ce czy wywiązuje się z nałożonego na niego przez sąd obowiązku? Proszę o odpowiedź.
Natalia35 pisze:Rozumiem, że nadzór nad wykonaniem tego obowiązku został Ci powierzony w związku z art. 181a parag. 2 Kkw? (...) wg Instrukcji sądowej takie sprawy wpisuje się do wykazu Doz :-)
maki pisze: ... jeszcze muszę coś dopisać do Natalii35.. sprawdzam te art. co podalaś.. w wyroku nie pojawiają się one.. już wiem o jakim nadzorze Ty piszesz.. nie ma o nim w wyroku mowy.. wyrok trafił do Zespołu gdyż orzeczono ten zakaz, wpisano do Doz.. i tyle.. stąd moje pytanie co z tego wynika dla kuratora..bo o kuratorze w wyroku cisza.. i odpowiedz Inki..

Maki, jeśli obowiązek, o którym piszesz nie został orzeczony na podstawie art. 41a k.k., lecz jako obowiązek probacyjny z art. 72 k.k., to obawiam się, że błędnie sprawa została zarejestrowana w wykazie Doz. W tym przypadku powinna ona zostać zaewidencjonowana w wykazie O.
W wykazie "Doz" rejestruje się także nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczony został obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz zbliżania się do określonych osób, nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu na podstawie art. 41a k.k., ...


maki pisze:... to jeszcze zadam jedno pytanie.. Skazany prawomocnym wyrokiem z art. 207 kk został oddany pod dozór i zobowiązany do opuszczenia lokalu mieszkalnego w trybie natychmiastowym.. zastosował się do obowiązku i wyprowadził się z bloku w którym zamieszkiwał.. teraz wrócil do piwnicy w tym samym bloku..zgłasza się jego żona do sądu i informuje kuratora, że skazany nie stosuje się do obowiązku.. pytanie brzmi.. czy piwnica to lokal mieszkalny? czy skazany faktycznie nie wywiązuje się z nałożonego na niego przez sąd obowiązku? co o tym sądzicie?

Maki polecam Ci tutaj 2 artykuły, które rzucą Ci światło na tę problematykę. Jeden, który ukazał się w takim czasopiśmie Prokuratura i Prawo w 2009 roku. Co prawda odwołuje się on do stanu prawnego sprzed okresu nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy..., co miało miejsce w połowie 2010 roku, ale warto z nim zapoznać się. Drugi artykuł ukazał się w kwartalniku Probacja w 2011 roku. W nim znajdziesz m.in. wywody autora nt. definicji lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 72 k.k. oraz 39 i 41a k.k.

--> Obowiązek opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Prokuratura i Prawo 7-8/2009.

--> ¦rodki probacyjne mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Probacja 1/2011.


... i tak na koniec, wybacz mi, ale nie mógłbym skończyć tego postu i nie byłbym sobą, nie zwracając się do Ciebie z prośbą, abyś przywiązywała większą uwagę do zasad pisowni - polskie znaki, zaczynanie dużą literą zdania, kończenie kropką itd. ;)
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: Inka » 31 sie 2012, 21:43

Admin , bardzo rygorystycznie przestrzegasz zasad pisowni . Ja myślę, że trochę za surowo. My tu na Wielkim Konkurskie Ortograficznym nie jesteśmy . Może się mylę ?


Inko, tak samo jak również nie jesteśmy na pierwszym lepszym Onetowisku, Plotkowisku, Pudelkowisku itd. Taki mamy Regulamin i on obowiązuje. A kto, jak nie admini, moderatorzy, mają dbać o jego przestrzeganie? Czy rygorystycznie? Zauważ, że w ogóle nie zwracamy uwagi na drobne niedociągnięcia, czy na pojawiające się niekiedy błędy ortograficzne, dlatego, że one bardzo często wynikają z niezamierzonej woli piszącego, jak i często nie ma on na to wpływu. Natomiast na sposób, styl pisania, stosowanie tzw. esemesowej formy, piszący już ma jak najbardziej wpływ i przy odrobinie dobrej woli jest w stanie temu przeciwdziałać. Dlatego też proszę o wyrozumiałość, kiedy tego rodzaju uwagi pojawiają się, bo nie jest ich celem napiętnowanie kogokolwiek. Jeśli już pojawiają się, to nie są to złośliwości itp. Taka to już też czasem niewdzięczna rola moderatorów, aby czasem uwagi zwracać. Zrobił się trochę OT z tym, dlatego też w sytuacji chęci kontynuowania tego wątku, bardzo proszę o kontynuacje na PW. Pozdrawiam serdecznie - Aurelius.
Inka
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 168
Rejestracja: 05 cze 2012, 16:52
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Postautor: maki » 31 sie 2012, 22:36

Odpowiadając od góry.. jarosi, nie napisałam, że T. Jedynak umieścił taką zasadę i proszę nie łapać mnie za słówka :) po drugie temat uważam za zakończony..odsyłasz mnie do przepisów a one nie regulują pewnych spraw..na pewne tematy milczą.

Aurelius, dziękuję za obszerne wyjaśnienia. Podane przez Ciebie linki nie chcą mi się otwierać.. nie wiem co jest przyczyną, spróbuję jutro. A co do zasad pisowni :) oczywiście zastosuję się.

Inka, dziękuję Ci..kobiety się zawsze zrozumieją :).
maki
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 31
Rejestracja: 29 sty 2012, 21:30
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 31 sie 2012, 22:48

Maki, w takim razie spróbuj poprzez ten link TUTAJ, to jeśli chodzi o artykuł z Probacji oraz TUTAJ, jeśli chodzi o ten art. z Prokuratury i Prawa.

Pozdrawiam i przepraszam za ten mój męski brak wyrozumiałości :D
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: jarosj » 31 sie 2012, 22:54

Droga Maki. To już tak na koniec. Przepisy regulują, ale nie tak, jak byś chciała. W moich postach masz wskazówki. A nie piszę w prost, bo jak sama poczytasz, to lepiej zrozumiesz. I nie obrażaj się na mnie. Nie chcę cię łapać za słowa, no chyba, że za jakieś miłe. Pozdrawiam cię serdecznie. Pisz jak najwięcej.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: maki » 01 wrz 2012, 15:59

Admin, linki otwarły się przez TUTAJ :), dziękuję.

Korzystając z zachęty do pisania :) ...
Chciałam spytać w jakiej formie w Waszych zespołach występujecie o podjęcie warunkowo zawieszonego postępowania wykonawczego. U nas część kuratorów pisze wniosek o podjęcie.. powołując się na art.15 par 2 kkw, pozostali kuratorzy piszą pisma do Przewodniczącego.. rozumiem, że w tej kwestii nie ma też regulacji? i na jaką podstawę prawną powołujecie się jeśli piszecie też wniosek. Pozdrawiam serdecznie, z góry dziękując.
maki
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 31
Rejestracja: 29 sty 2012, 21:30
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 01 wrz 2012, 19:11

Maki - taki mały szczegół, który na pewno nie był zamierzony, a spowodowany przez złośliwego chochlika - zawieszenie postępowania wykonawczego nie jest warunkowe, tak jak ma to miejsce np. przy umorzeniu postępowania karnego, czy zawieszeniu wykonania kary, które są warunkowymi. Jest bezwarunkowe podobnie, jak np. zwolnienie z reszty kary ograniczenia wolności.

Jeśli chodzi o regulacje prawne, to one są. Kurator zawodowy nie ma uprawnienia do występowania z takim wnioskiem, który nie leży ani w zakresie jego obowiązków, ani w zakresie jego działania. Co oczywiście nie zmienia tego, że w praktyce dość często zdarza się, że kuratorzy z takimi wnioskami występują, a sądy je uwzględniają. Formalnie jednak kurator zawiadamia sąd o wystąpieniu przesłanek do podjęcia zpw, a sąd wtedy ewentualnie z urzędu wszczyna postępowania w tym przedmiocie i jeśli podejmuje zawieszone postępowania, to również robi to w trybie art. 15 p.2 k.k.w.

Osobiście dziwię się, że przy ostatniej dużej nowelizacji KKW, nie nadano nam tego uprawnienia, szczególnie, że kontrolujemy w swoich referatach zawieszone postępowania wykonawcze, i mimo wielu postulatów zawieranych w różnych publikacjach, np. ze strony K.Postulskiego. Pominę już fakt, że tych zawieszonych postępowań nawet nie wykazujemy w łącznym obciążeniu z innymi sprawami, które prowadzimy w referacie przy okazji sprawozdawczości MS-S40.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: morphine » 01 wrz 2012, 20:41

Zawieszone trzeba traktować (wpisywać) jako czynne, skoro i tak je kontrolujemy.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: constantine » 01 wrz 2012, 21:15

morphine pisze:Zawieszone trzeba traktować (wpisywać) jako czynne, skoro i tak je kontrolujemy.

Dokładnie!
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: ksb » 01 wrz 2012, 21:37

morphine pisze:Zawieszone trzeba traktować (wpisywać) jako czynne, skoro i tak je kontrolujemy.

Nie rozumiem!? Możesz wyjaśnić?
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: morphine » 03 wrz 2012, 17:41

Co tu wyjaśniać. Skoro w łącznej liczbie spraw w sprawozdaniu MS 40 nie sumuje się spraw zawieszonych,a de facto je kontrolujemy co 3 miesiące, a więc częściej niż chociażby sprawy "O", wobec tego wpisuje je jako sprawy czynne. Na półrocze wpisałem aż 1 :). Statystyka jest co roku niby ulepszana, ale nie na naszą korzyść.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: maki » 03 wrz 2012, 21:44

Admin, oczywiście że ten szczegół to wynik chochlika :). Dziękuję za odpowiedź i rozumiem, że anologicznie skoro kurator nie ma uprawnień do składania wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania wykonawczego tak i nie ma uprawnień do składania wniosku o zawieszenie postępowania wykonwczego i to też powinien robić pismem zawiadamiającym?
maki
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 31
Rejestracja: 29 sty 2012, 21:30
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Poprzednia

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości