Tryb wywiadu art. 11 pkt 2 ustawy o kuratorach

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Tryb wywiadu art. 11 pkt 2 ustawy o kuratorach

Postautor: judaska » 08 lis 2012, 12:28

Mam być może głupie pytanie ale zetknęłam się z tym po raz pierwszy. Dostałam zlecenie przeprowadzenia wywiadu na pods. art. 11 pkt 2 ustawy o kuratorach (próba, naprawienie szkody z art. 46 p. 1 kk) i nie wiem czy robić czy nie
judaska
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 39
Rejestracja: 03 paź 2005, 19:25
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jarosj » 08 lis 2012, 13:06

Ten przepis to nie jest podstawa do zlecania wywiadów, tylko przepis regulujący nasze obowiązki. Głupotka, ale w sumie nic nadzwyczajnego. Podstawą dla sądu jest oczywiście 14 kkw i tak ci to powinien zlecić. Ja bym tam nie kruszył kopii. Jeżeli jest sprawa, wyrok prawomocny i coś do sprawdzenia, to fakt, że sąd pisze taką podstawę do zarządzenia wywiadu, świadczy tylko o sądzie. Jak zaczniesz się szarpać, to pewnie wyszarpiesz zarządzenie z 14 kkw, tylko po co? Wywiad i tak przyjdzie zrobić. Takie jest moje zdanie.
Podsumowując - podstawa prawna do bani, wywiad bym robił, jakby się poza tą podstawą wszystko zgadzało.
Inna rzecz, że ja zwykle w takim wypadku pisze sądowi, wielką, pogrubioną czcionką, co o tym myślę. W twoim wypadku wywaliłbym pismo przewodnie typu - w odpowiedzi na zarządzenie wywiadu w trybie 14 kkw, omyłkowo określone przez sąd jako zarządzenie w trybie 11 ust. o kur. Czcionka min 16, pogrubiona.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: judaska » 08 lis 2012, 13:09

dzięki bardzo tak właśnie myślałam tylko czy mnie zwykłemu kuratorowi wypada pouczać sąd wysoki, że nie w tym trybie wywiad zleca...
judaska
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 39
Rejestracja: 03 paź 2005, 19:25
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jarosj » 08 lis 2012, 14:06

A czy ja ci pisałem o pouczaniu? Ale możesz zakomunikować, co myślisz. Jakby sąd nie był zainteresowany twoją opinią, to by się nie pytał, prawda?
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: Aurelius » 08 lis 2012, 15:26

To jest tak samo z tą podstawą prawną z uks, jakby Ci sąd zlecił ten wywiad na podstawie art. 173 par. 2 pkt 13 k.k.w. Jeśli już chciał być taki nadgorliwy ten Sąd i wskazać Ci, że to jest Twój obowiązek, to mógłby to zrobić w trybie art. 14 k.k.w. w zw. art. 11 itd. uks., choć tutaj bardziej mi pasuje w związku z art. 173 itd. k.k.w.
Co do jego wykonania, to nie widzę tutaj też podstawy do odmówienia.

Ja za to kiedyś odmówiłem zakładowi karnemu. Dwukrotnie. Tak dla przykładu, bo Oni robili też nam pod górkę i tylko dlatego. Otóż szanowny zakład karny zwracał się do mnie w trybie art. 14 k.k.w. o wydanie opnii o skazanym, więc odpisałem grzecznie, że ja opinii nie wydaję, a i art. 14 k.k.w. nie daje takich podstaw. Drugim razem, jak pod zleceniem podbił się kierownik penitencjarny. Również zwróciłem - tak dla przykładu, jak pisałem wcześniej - z powodu braków formalnych, ponieważ kierownik penitencjarny nie jest organem postępowania wykonawczego i nie mógł sobie wtedy zlecać wywiadów. Obecnie już w pewnych sytuacjach może, ponieważ trzeba mieć na uwadze art. 242 par. 4a k.k.w.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: judaska » 08 lis 2012, 16:14

Nie no jasne że zrobię ten wywiad ale jak bym bardzo chciała być upierdliwa w stosunku do sądu, to zwróciłabym im ze względu na to, że pod podanym adresem już nie mieszka ta skazana...ale znam ją i wiem, że się przeprowadzili pod inny adres
judaska
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 39
Rejestracja: 03 paź 2005, 19:25
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: constantine » 08 lis 2012, 16:25

judaska pisze:Nie no jasne że zrobię ten wywiad ale jak bym bardzo chciała być upierdliwa w stosunku do sądu, to zwróciłabym im ze względu na to, że pod podanym adresem już nie mieszka ta skazana...ale znam ją i wiem, że się przeprowadzili pod inny adres

Jak dla mnie wywiad robi się pod adresem, pod którym jest zlecenie.
Jak się delikwent/ka wyprowadził/a i nie poinformował/a sądu, jego/jej sprawa. W sytuacji gdy ci się coś stanie pod tym innym adresem (pogryzie cie pies, dostaniesz po głowie itp.), wg mnie nie masz podstaw do ubiegania się o odszkodowanie.
W wypadku, o którym piszesz - jeśli znasz panią X, była pod dozorem i mieszka 2 ulice dalej - wywiad pewnie bym zrobił. Natomiast tam gdzie nie znam opiniowanego, adres jest nieaktualny lub - co częstsze - niewłaściwy, odsyłam z prośbą o weryfikację.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: VIOLA » 08 lis 2012, 22:32

Do tej pory i to wcale nie rzadko otrzymujemy zlecenia wywiadów przez S¡DY :-) na podstawie § 12 pkt 1 Rozporządzenia Min.Sprawiedliwości z dn. 12 czerwca 2003 r.w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania uprawnień i obowiązków kuratorów sądowych :-)
I nie ma to nic wspólnego z kuratorskimi "O" , po prostu "Wzaw-y".
Oczywiście traktujemy to jako 14 kkw .
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron