realizacja obowiązku łożenia na utrzymanie

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

realizacja obowiĄzku Łożenia na utrzymanie

Postautor: tulipanna555 » 05 mar 2013, 18:44

Nie znalazłam podobnego tematu więc zaczynam. Mam w referacie mnóstwo O: kara pozbawienia wolności w zawieszeniu z obowiązkiem łożenia na utrzymanie dzieci. I teraz pytanie: czy należy uznać, że skazany realizuje obowiązek probacyjny kiedy spłaca zadłużenie alimentacyjne??? Jakoś mam wątpliwości czy to jest realizacja obowiązku czy spłata długu.. Skazany ma dowody wpłat, przy czym kobieta (która mieszka wraz z nim, są w związku) pobiera alimenty z funduszu. Czy to nie powinno być tak, że zadłużenie swoją drogą spłaca (bo przecież każdy dług trzeba oddać) a bieżące alimenty i tak powinien płacić matce dziecka, w rezultacie czego nie powinna ona pobierać ich z funduszu? Czy ktoś może mi tę kwestię wyjaśnić dokładnie?
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: spawacz » 05 mar 2013, 19:00

¦wieża sprawa. Sąd zarządził w takiej sytuacji karę pozbawienia wolności. Skazany nie łożył na utrzymanie dziecka, ale skuteczna była egzekucja komornicza. Poza tym skazany nadużywał alkoholu i miał dwa prawomocne już wykroczenia. Wszystko do kupy dało uwzględnienie wniosku kuratora. W efekcie skazany odbywa karę w SDE.
spawacz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2012, 8:11
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy

Postautor: ifonik » 05 mar 2013, 19:46

U mnie odwrotnie. Egzekucja była bezskuteczna, skazany za granicą, miał w nosie obowiązek. Złożyłam wniosek o zarządzenie kpw. Kilka dni przed terminem posiedzenia zapłacił znaczną część zaległości na konto komornika. Sąd nie zarządził wykonania kary.
Adoptując jednego psa nie zmienisz całego świata ale zmienisz świat jednego psa.
ifonik
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 61
Rejestracja: 05 paź 2012, 11:39
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 05 mar 2013, 20:09

Jeśli egzekucja komornicza jest skuteczna z wynagrodzenia u mnie sad nie zarządza wykonania kary.
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: tulipanna555 » 05 mar 2013, 21:03

Ok, ale chodzi mi o to, czy przy egzekucji komorniczej (długu) i pobieraniu cały czas przez żonę alimentów z funduszu nalezy uznać ze on realizuje obowiązek. Czy komornik ze spłat, które wpływają do niego reguluje zadłużenie, bieżące alimenty a może i jedno i drugie??? Dodam, że skazany wpłaca około 100 zł miesięcznie, a powinien np. 500 zł. Bo jak dla mnie skoro żona pobiera cały czas z funduszu to on nie realizuje obowiązku. A wpłaca sam do komornika, bo pracuje jedynie dorywczo, mieszka razem z nimi, wynagrodzenie za pracę dorywczą idzie na potrzeby rodziny, właśnie tych dzieci na rzecz których jest zobowiązany do alimentacji. Chyba zwrócę się do komornika co to za wpłaty.. czy dług czy bieżące...Czy to nie jest przy okazji naciąganie funduszu alimentacyjnego??? Czy wierzycielka nie powinna wycofać egzekucji skoro żyją razem, kasa z jego pracy idzie na rodzinę?
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: konrad01 » 05 mar 2013, 21:20

W pierwszym rzędzie komornik zaspokaja koszta egzekucji, potem idzie na bieżące świadczenia a na końcu na zadłużenie.
konrad01
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 119
Rejestracja: 12 lut 2012, 17:22
Podziękował : 49 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Postautor: joasiac » 05 mar 2013, 22:18

Skoro płaci 100 z 500 to nawet gdyby to było na bieżące a nie na zaległe to i tak za mało. Komornik w momencie wszczęcia egzekucji zawiadamia uprawnioną, że nie wolno jej otrzymywać alimentów od zobowiązanego. Jeśli ona pobiera z dwóch źródeł to może będzie musiała zwrócić kasę (U mnie jedna oddawała). O kłopotach prawnych nie wspomnę.
Twój klient z wierzycielką stworzyli sobie być może formę kredytowania. Albo niech ona wycofa egzekucję bieżących, albo niech nie bierze od niego.
Rzucę to i pojadę w Bieszczady.
joasiac
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 116
Rejestracja: 24 sty 2006, 13:26
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: Aurelius » 05 mar 2013, 23:25

W tej sytuacji w mojej ocenie wierzycielem jest OPS, który wypłaca środki z FA i to on tutaj skierował sprawę do egzekucji komorniczej, albowiem podstawą przyznania świadczenia z FA dla tej kobiety było m.in. przedłożenie od komornika postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, jako nieskutecznego.

Co do dzielenia wpłaconych przez dłużnika środków do komornika również uważam, jak konrad. Komornik dzieli na koszty, bieżące i zaległości. W sytuacji kiedy skazany jednak coś tam "kapie" generalnie ciężko jest mu wykazać uchylanie się od alimentowania. W sytuacji kiedy pracuje dorywczo i jego dochody są tak naprawdę trudnę do określenia, zawsze może przyjąć tłumaczenie, że na tyle go stać i takie akurat kwoty są warunkowane jego obecnymi możliwościami finansowymi.

Generalnie próbując skazanemu przypisać uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego - moim zdaniem - należy nadal posiłkować się treścią art. 209 p. 1 kk., tj. czy ze strony skazanego z obowiązkiem łożenia dochodzi do uporczywego uchylania się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to narażanie jej na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Kluczowe jest tutaj słowo uporczywie, które wiadomo, jak należy definiować, no i okoliczność ponownego narażenia na tę niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb. Przyjmuje się generalnie, iż narażenie może zostać uprawdopodobnione i będzie występowało w sytuacji, kiedy te potrzeby zaspokaja inna osoba lub instytucja. W opisanej przez Ciebie sytuacji problem polega na tym, że skazany jednak coś tam płaci - sztuka w tym, aby mu udownić argumentacją we wniosku, że mimo tego uporczywie uchyla się od obowiązku. W moim Sądzie podejrzewam z dużym prawdopodobieństwem, że takie zarządzenie nie przeszłoby, co nie oznacza, że nie należy próbować.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: spawacz » 05 mar 2013, 23:43

Dlatego warto sprawdzić czy skazany nie żyje ponad stan i ma jednak pieniądze, ewentualnie czy nie nadużywa alkoholu. To stanowi niezłą pożywkę dla Sądu przy uzasadnieniu postanowienia o ewentualnym zarządzeniu wykonania kary. Skoro ma pieniądze na alkohol to i na alimenty też powinien mieć. Jak w pokoju ma plazmę, cyfrę a na stole paczkę marlboro to też jest się nad czym zastanowić. Czy partycypuje w kosztach utrzymania domu itd.
spawacz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2012, 8:11
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy

Postautor: constantine » 06 mar 2013, 0:13

Dług długiem, a bieżący obowiązek to chyba co innego. Wg mnie w/w musi spłacać dług (to jest sprawa komornika), ale jednocześnie płacić bieżące alimenty, żeby dług nie narastał.
Myślę, że w tej sytuacji kluczowe jest czy skazany jest zarejestrowany w PUP. Jeśli pracuje dorywczo, ale nie jest zarejestrowany w PUP i olewa alimenty to raczej można go ścigać za uchylanie się od obowiązku. Jeśli natomiast jest zarejestrowany w PUP i pracuje dorywczo, a olewa alimenty, to trudno mu "zrobić krzywdę".
Takie jest moje doświadczenie.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Orange » 06 mar 2013, 11:40

Zgadzam się z Aureliusem.
U mnie sąd też nie zarządziłby kary.
tulipanna555 pisze:Czy to nie jest przy okazji naciąganie funduszu alimentacyjnego??? Czy wierzycielka nie powinna wycofać egzekucji skoro żyją razem, kasa z jego pracy idzie na rodzinę?

Moim zdaniem tak.
Swego czasu miałam dylemat moralny czy nie zgłosić tego do MOPS. Pani brała alimenty na 3 dzieci - 1200zł, do tego 3 zasiłki rodzinne około 170zł, miała dodatek mieszkaniowy 300. Do pracy nie chodziła od 7 lat. Skazany pracował dorywczo i oddawał jej kasę pomniejszoną o 2 stówki na fajki. Płacił do MOPS co miesiąc po 150zł na 3 -je dzieci... Kiedy usłyszałam, że komunia najmłodszego dziecka odbyła się w restauracji i skazany przeznaczył na nią 1000zł - nie wytrzymałam i zgłosiłam to do MOPS.
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: ka2 » 06 mar 2013, 16:54

Wracając do początku tematu - nasuwa mi się podstawowe pytanie - czy sąd w wyroku zobowiązał skazanego tylko do bieżącego łożenia na utrzymanie dzieci czy też równocześnie zobowiązał w okresie próby do spłaty zadłużenia alimentacyjnego ? Sądzę, że to są dwa różne obowiązki . Często spotykam się z tym, że sąd mimo znacznych zaległości alimentacyjnych - zobowiązuje jedynie w wyroku do bieżącego łożenia alimentów i tylko z tego jest rozliczany.
Awatar użytkownika
ka2
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 91
Rejestracja: 28 lut 2006, 13:56
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: tulipanna555 » 06 mar 2013, 21:06

ka2, jeśli chodzi o wyrok to pan ma 6 mcy w zawieszeniu na 2 lata i obowiązek łożenia na utrzymanie małoletniego (takich wyroków mam masę) Jeden z innego sądu chyba z Konina albo Końskich: obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę na rzecz MGOPS kwoty np. 6 tys. i obowiązek łożenia na utrzymanie dziecka. I tu sprawa jest jakby jasna.
U mnie też raczej marna szansa żeby Sąd zarządził karę, ale chciałabym właśnie wiedzieć jak to jest z samą realizacją obowiązku. Bo moim zdaniem spłacanie zadłużenia do komornika to nie jest łożenie na utrzymanie dziecka, skoro bieżace alimenty wypłacane są z funduszu.
Orange, coś mi się wydaje, że z funduszu alimentacyjnego wiele rodzin sobie zrobiło dodatkowy dochód. Popieram, takie przypadki nadużyć należy zgłaszać.
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: ka2 » 06 mar 2013, 23:14

Zgadzam się z tym, co piszesz - łożenie na utrzymanie dziecka nie jest tożsame ze spłacaniem zadłużenia , bez znaczenia - czy poprzez komornika czy w innej formie.Jeśli podstawowe potrzeby dzieci są zabezpieczane jedynie przez Fundusz Alimentacyjny, to w sytuacji , gdy dłużnik mieszka z wierzycielką i daje jej jakieś kwoty na utrzymanie ( za "plecami " komornika ) to można to traktować jako łożenie na SWOJE utrzymanie a nie na utrzymanie dzieci.Zachodzi więc przesłanka "uchylania się " od obowiązku bieżącego łożenia na utrzymanie dzieci.
Nie jestem do końca przekonana, czy kurator powinien przypadki "naciągania" Funduszu zgłaszać gdziekolwiek.Kojarzy mi się to z sytuacjami, gdy dozorowani pracują dorywczo, bez umowy-czyli w szarej strefie - a więc też oszukują nie odprowadzając należnych podatków.Nie znam sytuacji, by kurator w takich przypadkach zawiadamiał US czy odpowiedni organ policji.Wszak te instytucje mają swoje służby kontrolne.
Awatar użytkownika
ka2
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 91
Rejestracja: 28 lut 2006, 13:56
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości