Zaliczenie okresu pozbwienia wolności w kow

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Zaliczenie okresu pozbwienia wolności w kow

Postautor: Martini1 » 06 mar 2013, 18:02

Do naszego ZKSS wpłynął wyrok, w którym Pan X został skazany na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kaontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 40 godzin miesięcznie. Na poczet orzeczonej kary ograniczenia wolności zaliczono okres rzeczywistego pozbawienia wolności w wymiarze 1 dnia, co uznano za równoważne 2 dniom kary ograniczenia wolności. Tylko jak przełożyc to na wymiar godzinowy?
Kurator zawodowy złożył wniosek w trybie art. 13par.1 kkw. Sąd odmówił dokonania wykładni wyroku, uznając go za jasny i nie wymagający dokonania żadnej wykładni. Jednocześnie, Sąd nie zgodził się z interpretacją kuratora, że - skoro kow orzeka się w miesiącach i przewidziany w ramach tej kary obowiązek pracy również określany jest w stosunku miesięcznym, kow orzeczona w tej konkretnej sprawie ulegnie skróceniu o jeden miesiąc. Sąd stwierdził też, że kara ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu. Tylko, że wtedy wychodzą ułamki, tu: 2,66 godziny na cały okres kary. Moje obiekcje budzi fakt taki, że brak jest podstawy prawnej do jakichkolwiek wyliczeń i zaliczeń dokonywanych przez kuratora zawodowego. To są kompetencje zastrzeżone dla Sądu. To w końcu ile godzin pracy ma wykonac Pan Skazany? Wpłynął już drugi podobny wyrok. Czekamy na rozstrzygnięcie wątpliwości w tej drugiej sprawie. Co Wy na to?
Martini1
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 16
Rejestracja: 24 cze 2005, 15:05
Lokalizacja: Bardzo Dziki Wschód, czyli Podlasie :)
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postautor: constantine » 06 mar 2013, 18:07

Na szkoleniu z przewodniczącą wydziału penit. w moim okręgu na podobne pytanie z sali usłyszeliśmy, że jeśli sąd nie określił w wyroku dokładnej ilości zaliczonych godzin, to nie da się już nic z tym nic zrobić i cyt."skazany ma pecha". Kierowanie wniosków o rozstrzygnięcie wątpliwości jest bezzasadne.
Ale co okręg, to polityka, więc pewnie zaraz podniosą się głosy odmienne..
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: ksb » 07 mar 2013, 0:37

Mój przewodniczący wyliczył to tak: 40 godzin w czasie 30 dni, zatem 0,75 godz. dziennie, czyli odliczamy 1,5 godziny z jednego m-ca pracy. Ja obliczyłam tak: 40 godzin, czyli 5 dni roboczych, więc zaliczamy dwa dni robocze, czyli 16 godzin. Oba sposoby do przyjęcia ( podobno).
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: BartK » 07 mar 2013, 7:43

constantine pisze: nie da się już nic z tym nic zrobić i cyt."skazany ma pecha"

Ręce opadają po takich wypowiedziach.
W moim dawnym Sądzie Szczecin - Centrum w tej sprawie nawet doszło do spotkania przewodniczących wydziałów karnych i penitencjarnego z kuratorami. Nie chcieliśmy brać odpowiedzialności przy dokonywaniu obliczeń. Wydziały też nie chcą tego robić. Stanęło na tym, iż jak miałem taką sprawę do kontaktowałem się z przewodniczącym z prośbą o dokonanie przeliczenia i nigdy nie spotkałem się z odmową.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: Deck » 07 mar 2013, 8:59

Co do samego obliczenia wymiaru zaliczenia dnia/dni zatrzymania na poczet kary ograniczenia wolności - to według mnie powinno to wyglądać następująco:
np. przy 1 dniu zatrzymania i wymiarze 40 godzin w stosunku miesięcznym: 40 godzin przez 30 dni = 1.33 godz. dziennie x 2 (co wynika z tego, że 1 dzień pozbawienia wolności/zatrzymania jest równy 2 dniom ograniczenia wolności, więc proporcja 1:2) = 2,66 godz. = w zaokrągleniu 3 godz.

Więc odpowiednio:
Przy 1 dniu zatrzymania:
przy wymiarze 20 godz./mies. - 1 godz. zaliczenia
przy wymiarze 30 godz./mies. - 2 godz. zaliczenia
przy wymiarze 40 godz./mies. - 3 godz. zaliczenia

Przy 2 dniach zatrzymania:
przy wymiarze 20 godz./mies. - 3 godz. zaliczenia
przy wymiarze 30 godz./mies. - 4 godz. zaliczenia
przy wymiarze 40 godz./mies. - 5 godz. zaliczenia
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Postautor: Martini1 » 07 mar 2013, 12:50

Deck - wskaż mi, proszę, podstawę prawną wyliczeń matematycznych dokonywanych przez kuratora zawodowego. Czy to nie jest przekroczenie uprawnień?
Martini1
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 16
Rejestracja: 24 cze 2005, 15:05
Lokalizacja: Bardzo Dziki Wschód, czyli Podlasie :)
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postautor: constantine » 07 mar 2013, 12:54

Martini1 pisze:Deck - wskaż mi, proszę, podstawę prawną wyliczeń matematycznych dokonywanych przez kuratora zawodowego. Czy to nie jest przekroczenie uprawnień?

No właśnie kolego Deck: też jestem zainteresowany.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Deck » 07 mar 2013, 13:05

Martini1 pisze:Deck - wskaż mi, proszę, podstawę prawną wyliczeń matematycznych dokonywanych przez kuratora zawodowego. Czy to nie jest przekroczenie uprawnień?

Tutaj się wypowiedziałem i nie będę się powtarzał.
A powyżej odniosłem się tylko do matematycznego obliczenia:
Deck pisze:Co do samego obliczenia (...)
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Postautor: constantine » 07 mar 2013, 13:24

Spoko, tylko jak przejrzałem tamten wątek to podałeś art.kk - "raczej" się go nie stosuje w wykonawstwie. A już na pewno nie jest właściwą praktyką liczenie godzin przez jakąś panią sekretarz ZKSS lub inną panią z wydziału wykonawczego (przy całym szacunku do tych pań).
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: ksb » 07 mar 2013, 14:49

Liczy sędzia, nie kurator. Mnie się udało uzyskać postanowienie "zza biurka" i nie wyobrażam sobie, bym dała się odesłać. A już stwierdzenie, że skazany ma pecha...
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Martini1 » 19 kwie 2013, 20:14

W drugiej sprawie Sąd rozstrzygnął wątpliwości i uznał, że kow ulega skróceniu o pełen miesiąc! Dwa różne sądy, dwie interpretacje.
Martini1
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 16
Rejestracja: 24 cze 2005, 15:05
Lokalizacja: Bardzo Dziki Wschód, czyli Podlasie :)
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postautor: Deck » 19 kwie 2013, 21:59

Ja po ostatnim ping-pongu z sędzią wwo w kwestii zaliczenia, przyjąłem nową strategię survivalową: jeśli sąd wykonawczy "olewa" zaliczenie, to tym bardziej ja się tym nie zajmuję, nie szukam tego w wyroku i nie znajduję.
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Top Rated Product Blog

Postautor: FrankJScott » 10 kwie 2024, 16:04

Please try Google before asking about Best Product Site 12ff0_5
FrankJScott
 
Posty: 39
Rejestracja: 10 kwie 2024, 2:55
Lokalizacja: 메이저사이트
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości