środek karny w postaci zakazu posiadania zwierząt

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

środek karny w postaci zakazu posiadania zwierzĄt

Postautor: BBG » 14 mar 2013, 11:11

Witam. Czy ktoś z Was otrzymał do wykonania wyrok, gdzie wobec skazanego poza karą bezwzględnego pozbawienia wolności (w tym przypadku 6 m-cy) orzeczono środek karny w postaci zakazu posiadania wszelkich zwierząt na okres 10 lat?
Jak to wykonać ? Czy sędzia ma rację, że sprawa winna zostać zarejestowana w kontrolce "O" a skazany ma być kontrolowany przez okres lat 10 co pół roku czy posiada zwierzęta domowe (po odbyciu przez niego kary 6 m-cy pozbawienia wolności w SDE)? Co zrobić w sytuacji gdy odbędzie on karę pozbawienia wolności, a nie będzie przestrzegać zakazu? :?
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Postautor: Aurelius » 14 mar 2013, 23:27

Przede wszystkim nie znajduję żadnej podstawy nie tylko dla rejestracji tego rodzaju sprawy w wykazie "O", ale w ogóle w ZKSS. W wykazie "O" rejestrujemy sprawy tylko takie, gdzie na skazanego bez dozoru nałożony został obowiązek probacyjny, a więc związany z okresem próby.

Jedynym środkiem karnym, który kontrolujemy poprzez rejestrację go w ZKSS (tutaj w wykazie Doz) jest środek karny z art. 41a k.k. w zw. z art. 181a par. 2 k.k.w.

¦rodek o którym piszesz jest z ustawy o ochronie zwierząt i moim zdaniem kontroluje go sąd, stosując odpowiednio art. 14 p. 1 k.k.w., a więc zlecając Ci wywiad środowiskowy. Jak sprawdziłem, środek taki sąd może orzec w sytuacji skazania za przestęspstwo z art. 35 ust. 1, 1a ustawy o ochornie zwierząt. Natomiast obligatoryjnie orzeka w sytuacji skazania za przestępstwo z art. 35 ust. 2 tej ustawy. Moim zdaniem kontrolę nad wykonaniem tego środka może prowadzić organizacja społeczna, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt i tego rodzaju organizacji najlepiej byłoby, gdyby sąd powierzył taką kontrolę. Wskazywać na to może art. 39 tejże ustawy: "W sprawach o przestępstwa określone w art. 35 ust. 1, 1a lub 2 (...) prawa pokrzywdzonego może wykonywać organizacja społeczna, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt", jak i art. 40, tj. "Organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, mogą współdziałać z właściwymi instytucjami państwowymi i samorządowymi w ujawnianiu oraz ściganiu przestępstw i wykroczeń określonych w ustawie."

W sytuacji kiedy osoba z takim środkiem karnym nie stosuje się do niego, łamiąc go, to powiem szczerze, że nie wiem, jakie może ponieść konsekwencje. Mam dylemat. Generalnie, kto nie stosuje się do środka karnego, może podlegać odpowiedzialności karnej z art. 244 k.k. Szkopuł w tym, że art. 244 k.k., penalizuje niestosowanie się do środków karnych, lecz tych wymienionych w tym przepisie. Niemniej jednak Andrzej Marek w swoim komentarzu do K.K. podaje, iż "W doktrynie i orzecznictwie powstała wątpliwość, czy art. 244 penalizuje jedynie nierespektowanie zakazów stanowiących środek karny określony w art. 39 pkt 2-3 i 8, czy także zakazów orzekanych przez sąd na innej podstawie prawnej. Autor niniejszego komentarza wyraził pogląd, że należy przychylić się do szerszej interpretacji, gdyż wąskie rozumienie zakazów - ograniczone do art. 39 pkt 2-3 i 8 - nie wynika z brzmienia art. 244, który ma na celu karnoprawną ochronę respektowania orzeczeń sądowych w zakresie określonym w tym przepisie."

Tak więc w sytaucji, kiedy skazany nie stosuje się do środka karnego należałoby złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 244 k.k.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: środek karny w postaci zakazu posiadania zwierzĄt

Postautor: VIOLA » 15 mar 2013, 1:39

BBG pisze:Witam. Czy ktoś z Was otrzymał do wykonania wyrok, gdzie wobec skazanego poza karą bezwzględnego pozbawienia wolności (w tym przypadku 6 m-cy) orzeczono środek karny w postaci zakazu posiadania wszelkich zwierząt na okres 10 lat?
Jak to wykonać ? Czy sędzia ma rację, że sprawa winna zostać zarejestowana w kontrolce "O" a skazany ma być kontrolowany przez okres lat 10 co pół roku czy posiada zwierzęta domowe (po odbyciu przez niego kary 6 m-cy pozbawienia wolności w SDE)? Co zrobić w sytuacji gdy odbędzie on karę pozbawienia wolności, a nie będzie przestrzegać zakazu? :?

Aurelius obszernie to wyjaśnił , oczywiście ZKSS nie powinien przyjąć takiego orzeczenia do wykonania, niestety sędzia nie ma racji.
Zgodnie z § 508 pkt 11 Zarządzenia MS z dn.12.12.2003r w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej:

"...W wykazie "O" rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczono obowiązek, w związku z okresem próby bez orzeczonego dozoru kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, imię i nazwisko kuratora zawodowego oraz datę przydzielenia mu sprawy do wykonania, rodzaj obowiązku i jego podstawę prawną, adres pobytu skazanego, ewentualny termin do wykonania obowiązku, datę rzeczywistego wykonania obowiązku; w rubryce "Uwagi" zaznacza się, czy obowiązek jest nałożony w związku z warunkowym umorzeniem postępowania karnego (wu), warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności, grzywny, ograniczenia wolności (wzaw), warunkowym przedterminowym zwolnieniem (wz) lub udzieloną przerwą w wykonaniu kary pozbawienia wolności.".
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: BBG » 18 mar 2013, 12:49

Wątpliwości zostały rozwiane. Dziękuję za zainteresowanie tematem i rzeczowe odpowiedzi
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości