dozór elektroniczny

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Re: dozór elektroniczny

Postautor: ksb » 03 cze 2014, 0:40

U mnie 1 sekretarka obsługuje 11 osób. Może to zatem kwestia jej zakresu zadań i sposobu organizacji pracy?
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: nowy » 20 sie 2014, 21:39

dawidmax pisze:A na podstawie jakich przepisów wykonawczych podejmujesz te czynności, dozorowany odbywa karę pozbawienia wolności tylko ze w SDE?



Ponawiam pytanie
Czy może ktoś przytoczyć przepis na podstawie którego Sąd lub sędzia może żądać od kuratora pójścia do domu skazanego (oprócz zlecenia wywiadu) np. celem potwierdzenia, czy skazany spożywa alkohol w domu.
Moim zdaniem jest to kara pozbawienia wolności tylko, że odbywana w domu i my nie mamy żadnego nakazu czy legitymacji prawnej aby odwiedzać ska-zanych w domu. No chyba że czegoś nie doczytałem :)
Tak się nad tym zastanawiam bo sędzia telefonicznie „pogonił mnie w teren” więc poszedłem bez zastanowienia .... i co się okazało... jeden z domowników był naćpany, miał omamy i myślał, że go śledzę, że jestem z policji, a nawet myślał, że jest nas dwóch. Był nawet moment, że obawiałem się jego zachowania, co bardzo rzadko mi się zdarza. Dopiero po kilku dniach bardziej się nad tym zastanowiłem .... czy w przypadku zaatakowania mnie przez tego ćpuna uznany byłby wypadek w pracy, czy otrzymałbym odszkodowanie lub moja rodzina gdyby ćpun mnie zabił, a na pewno ubezpiezyciel doszukiwałby się na jakiej podstawie prawnej tam poszedłem.
nowy
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 6
Rejestracja: 15 wrz 2006, 16:39
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: BBG » 11 wrz 2014, 11:46

Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: BBG » 12 wrz 2014, 9:12

Artykuł z "Rzepy"
http://prawo.rp.pl/artykul/1139532.html
"O SDE zaczęli się więc ubiegać sami skazani i ich obrońcy. Drugie miejsce na liście autorów wniosków zajmują dyrektorzy więzień. Najmniej pochodzi od kuratorów i prokuratorów. Może i oni powinni popracować nad aktywnością?"
Znów zostaliśmy wywołani do tablicy :o
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Sasquatch » 12 wrz 2014, 21:17

BBG pisze:NIK o dozorze elektronicznym
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nik-pozy ... nego/8mczl

Ze szczegółowymi wynikami kontroli NIK można zapoznać się tutaj:
http://www.nik.gov.pl/plik/id,7016,vp,8872.pdf - o kuratorach od str.40

W podsumowaniu było,
że w większości objętych kontrolą spraw kuratorzy prawidłowo realizowali zadania związane z organizowaniem i kontrolowaniem wykonywania kary pozbawienia wolności w SDE. Jednakże kuratorzy są obciążeni pracą w stopniu przekraczającym ustalone standardy, co wpływa na rzetelność wykonywania ich pracy, a także na skuteczność wykonywanego dozoru elektronicznego.
"
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1161
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 962 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: constantine » 13 wrz 2014, 19:49

Pracowałem w SR, w którym była kontrola NIK. Od tego czasu z MALEŃKĄ rezerwą podchodzę do raportów tej instytucji..
Pan kontroler uczył się ustawy o SDE na bieżąco podczas kontroli - wyczytał, że mamy readaptować skazanych i uznał, że to znaczy nie mniej nie więcej, że mamy to prowadzić jak Doz, czyli odwiedzać w miejscu zamieszkania. Nie ma co się dziwić - przecież 2tyg. później kontrolował pewnie mleczarnię :mrgreen:
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Czcibor » 23 wrz 2014, 13:10

Trochę z inne beczki:

tvn24 pisze: 26-letni mężczyzna z Leszna napadł, pobił i okradł 20-latka. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że jest objęty dozorem elektronicznym. Teraz grozi mu do 12 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu. 26-letni Krzysztof B. skazany wyrokiem sądu za oszustwa i kradzieże powinien przebywać w domu, ale postanowił swoje mieszkanie opuścić.
W nocy poszedł do sklepu po piwo, gdzie pobił i okradł 20-latka.
Kary dla pijanych kierowców bez zawieszenia, dłuższy zakaz prowadzenia pojazdu?

Taki system

Mimo że mężczyzna był objęty dozorem elektronicznym, policja o sprawie dowiedziała się dopiero po złożeniu zawiadomienia przez poszkodowanego. Funkcjonariusze na podstawie rysopisu wpadli na trop przestępcy i zatrzymali go.

Dopiero wtedy okazało się, że mężczyzna jest objęty dozorem, a z domu może wychodzić w ściśle określonych godzinach. W momencie napadu, zgodnie z wyrokiem powinien być w domu.

Nikt jednak niczego nieprawidłowego nie zauważył. Okazuje się bowiem, że kurator sądowy nadzorujący skazanego o złamaniu przez niego zakazu opuszczania domu dowiaduje się wyłącznie w godzinach pracy. A to on decyduje, jak zareagować.

26-latek został zatrzymany przez policjantów z Leszna. Sąd już podjął decyzję, że 9 miesięcy, za które wcześniej został skazany, spędzi nie w domu, a w areszcie.

Krzysztof B. usłyszał także kolejny zarzut - rozboju. Grozi mu do 12 lat więzienia.


ŹRÓDŁO
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

- Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Czcibor
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 147
Rejestracja: 08 wrz 2012, 11:04
Podziękował : 75 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Inana » 23 wrz 2014, 17:34

Dlaczego środowisko kuratorskie nie ma zwyczaju wypowiadać się medialnie w takich sytuacjach?
Znowu wina kuratora, choć tak naprawdę nie wiadomo, co niby miał zrobić? W czym dziennikarze w ogóle widzą problem? W tym, że kurator się dowiedział w poniedziałek? A jakby się dowiedział od razu, to co by to zmieniło? Przecież sędzia penitencjarny i tak przyjdzie do pracy dopiero w poniedziałek k. 10ej.
Inana
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 252
Rejestracja: 17 kwie 2011, 20:22
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: babajaga » 25 wrz 2014, 12:26

w ramach SDE powinna być ścisła relacja z policją, kurator nie jest jednostką interwencyjną, nie bedzie przecież biegał za uciekinierem z pałką w ręku;
ten wspaniały system, o naruszeniu warunków odbywania kary, powinien bezpośrednio zawiadamiać policję, by ta reagowała natychmiast, kurator nie musi wiedzieć "już teraz", decyzje i tak podejmie Sąd, jak będzie miał czas...
obecnie funkcjonariusze policji w małej mieścinie nie wiedzą kto odbywa kary w SDE, a powinni...
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: morphine » 09 lis 2014, 11:16

Sprawozdanie z badania - Wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego - dr Michał Jankowski, prok. Stanisław Momot:
http://www.iws.org.pl/pliki/files/SDE-MJ%20i%20SM.pdf
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: anca » 09 lis 2014, 11:46

Mocna konkluzja....str. 68., akapit 3.
Ale może nie psujcie sobie weekendu...
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: morphine » 09 lis 2014, 11:55

Hmm może się pospieszyłem i trzeba to jednak wrzucić na FZ:)
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: constantine » 10 lis 2014, 21:23

anca pisze:Mocna konkluzja....str. 68., akapit 3.
Ale może nie psujcie sobie weekendu...

Widać kuratorzy panu prokowi nie po drodze.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: morphine » 12 lis 2014, 23:41

Ważne,że w raporcie NIKu wypadliśmy dobrze.
Mam nadzieje, że przez dwa lata jednak jakość naszej pracy odnośnie SDE się poprawiła.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: morphine » 14 lis 2014, 11:14

Konferencja podsumowująca dotychczasową realizację i wdrożenie nowego Systemu Dozoru Elektronicznego
http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,654 ... asowa.html
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

cron