Kategoryzacja dozorowanych

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Re: Kategoryzacja dozorowanych

Postautor: VIOLA » 23 lip 2015, 18:47

Całkowicie podzielam zdanie Aureliusa .
Nie mam możliwości dodać załącznika w postaci prezentacji PP rozesłanej przez MS DWOiP w 2013 roku po wejściu w życie Rozporządzenia MS z dn. 26.02.2013r. Wkleję jedynie treść jednego ze slajdów ( nr 26) jeśli ktoś tę prezentację posiada.:
"Charakter prawny decyzji w przedmiocie zakwalifikowania skazanego do grupy ryzyka"
- decyzja kierownika zespołu i sędziego o zakwalifikowaniu skazanego do grupy ryzyka nie jest decyzją w rozumieniu art. 7 k.k.w. i nie przysługuje od niej skarga do sądu,
- decyzja tego rodzaju ma charakter organizacyjny, jest adresowana wyłącznie do kuratora sądowego, a jej celem jest rozstrzygnięcie, który podmiot (kurator zawodowy czy kurator społeczny) będzie wykonywał dozór oraz jaki minimalny standard oddziaływań powinien być w danym wypadku przez kuratora zachowany;
- decyzja nie rozstrzyga o uprawnieniach i obowiązkach skazanego w postępowaniu wykonawczym, w żaden sposób ich nie modyfikuje, nie zmienia ani nie ogranicza;
- zakwalifikowanie skazanego do którejkolwiek grupy ryzyka nie wyklucza ani nie ogranicza możliwości podejmowania jakichkolwiek oddziaływań pozostających w zakresie ustawowych kompetencji kuratora sądowego, również właściwych dla wyższej grupy ryzyka;
- w dotychczasowym stanie prawnym kwalifikowanie skazanych (dozory trudne i inne) również miało powszechny charakter w oparciu o § 6 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dn. 7.06.2002 r. w sprawie zakresu praw i obowiązków podmiotów sprawujących dozór, zasad i trybu wykonywania dozoru oraz trybu wyznaczania przez stowarzyszenia, organizacje i instytucje swoich przedstawicieli do sprawowania dozoru lecz nie przybierało tak sformalizowanej i czytelnej postaci; kurator zawodowy sam (ew. na polecenie kuratora okręgowego) decydował o stopniu trudności dozoru oraz o tym, czy dozór będzie wykonywał sam, czy też powierzy go kuratorowi społecznemu, co nie podlegało żadnej skardze;
- kwalifikacji dokonuje się w sprawozdaniu z objęcia/przebiegu dozoru, nie uzasadnia się jej, nie ogłasza ani nie doręcza skazanemu.
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."

Za ten post autor VIOLA otrzymał podziękowania - 2
Aurelius(23 lip 2015, 22:54), lucinda(23 lip 2015, 21:16)
Ocena:8%
 
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Re: Kategoryzacja dozorowanych

Postautor: anca » 23 lip 2015, 19:12

Dzięki Violu... ...poszukałam i znalazłam....mam tą prezentację.. Wyjaśnienie jest jasne i klarowne.....i tego się trzymajmy:)
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Poprzednia

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości