dziwny wywiad

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

dziwny wywiad

Postautor: morphine » 04 lip 2013, 20:00

Witam! Chciałem podzielić się z Wami dziwną praktyką i jednocześnie wyczulić na wywiady z ZK.
Niedawno dostałem wywiad w trybie art 14 kkw z ZK dot. osadzonego i jego rodziny w związku z potrzebą pozyskania badń osobopoznawczych
Początkowo wkurzyłem się, że podali tylko imię i nazwisko bez daty urodzenia. Nie wskazali w jakiej sprawie odbywa kpw. Ponadto akurat na tej ulicy nie kojarzyłem tego człowieka ani jego rodziny. Zacząłem drążyć temat. Sprawdziłem w bazie NOE SAD i okazało się iż człowiek nie figuruje hmm. Sprawdziłem w systemie informatycznym wydziału karnego i okazało się, że człowiek jest oskarżony i ma termin rozprawy. Myślę sobie, ze to jeszcze nic nie znaczy, może siedzi w innej sprawie. Zadzwoniłem więc do ZK i tu moje podejrzenia się potwierdziły. Człowiek nie odbywa kary pozbawienia wolności. Jest osadzony w ZK, ale jako tymczasowo aresztowany!!!
Według mnie dyrektor ZK przekroczył swoje uprawnienia i nie ma żadnej podstawy prawnej do zlecenia wywiadu. Art 14 kkw nie pozastawia wątpliwości, że można zlecić wywiad tylko co do skazanego. Pewnie chcieli sobie rozeznać klienta bo oskarżony jest o gwałt.
Wątpię, ze był to przypadek hehe.
Oczywiście pismo od nas pójdzie do dyrektora ZK. Trzeba dokładnie sprawdzać zanim człowiek pójdzie na wywiad.
Co Wy na to? A może się mylę...
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: jarosj » 04 lip 2013, 20:27

A może się mylisz...
Miałem kiedyś taką sytuację. Okazało się, że przepisy regulaminu odbywania kary pw przewidują, że wobec osoby tymczasowo aresztowanej można wdrożyć, za jej zgodą, tryb odbywania kary pozbawienia wolności. A wtedy mają zastosowanie przepisy kkw. Oczywiście taki wywiad nie może być wykorzystany przez sąd (no chyba, żeby, a jak wiesz i takie cuda się mogą zdarzyć) w toczącym się postępowaniu, a tylko przez zk.
Co nie zmienia faktu, że jakbym wiedział co i jak, to bym odmówił. Niestety, zorientowałem się za późno. Wywiad zrobiłem i wysłałem. A myślę, że powinniśmy takiego wywiadu nie robić. Tak więc, może się nie mylisz...
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: kgb14 » 04 lip 2013, 20:37

Zasady odbywania kary to nadal nie odbywanie kary.
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: jarosj » 04 lip 2013, 20:42

Wiem, wiem, ale przecież wiesz o co chodzi. Ma wtedy zastosowanie kkw i tyle.
Nie chciało mi się pisać, ale to jest przecież oczywiste. ZK nie do końca przekracza granicę tego co mu wolno. Jakiś tam argument w dyskusji mają.
Nas jednak taki ich argument o wdrożeniu systemu guzik musi obchodzi, bo mamy kkw i tam pisze jasno - skazany. Więc generalnie się wypinamy. I stąd to moje "żonglowanie" myleniem się.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: morphine » 04 lip 2013, 22:09

Może wypowie się Deck jako były więziennik.
Mnie uregulowania SW nie interesują. Niedługo wywiady będziemy robić już do wszystkiego, dla wszystkich i za darmo.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: VIOLA » 04 lip 2013, 23:31

---------- 23:12 04.07.2013 ----------

Zaraz , zaraz, przecież tymczasowo aresztowany pozostaje do dyspozycji prokuratury /sądu , a nie dyrektora ZK(A¦). Uważam ,że dyrektor ZK przekroczył uprawnienia.
Art. 14 kkw stanowi wyraźnie : "...W postępowaniu wykonawczym organ postępowania wykonawczego. (...) ".
Nie ten tryb wywiadu i nie ten organ uprawniony do zlecenia wywiadu.
Jeśli już to art. 214 kpk i nie dyrektor ZK , a sąd lub prokuratura.

---------- 23:31 ----------

A co do "dziwnych" wywiadów ...... ostatnio trafiła nam się perełka - wywiad z art. 214 kpk , zleca sąd , a wywiad dotyczy .... świadka . Ot ciekawostka :-)
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: babajaga » 05 lip 2013, 8:49

też kiedyś mialam wywiad z 214 kpk dot. świadka - dokładnie babci oskarżonego :lol: - miałam stwierdzić i rozeznać, czy obłoznie chora starsza pani, faktycznie nie może stawić się na rozprawę :lol: pojechałam, zobaczyłam, że leżąca, że bardzo chora, że nie moze nawet mówić i tyle... , dla ciekawostki dodam, że rodzina tej pani wysyłała do sądu historię choroby, wiele zaświadczeń lekarskich, w świetle których kobieta w żaden sposób nie mogła stawić się w sądzie, no cóż... co oczy kuratora zobaczą to chyba jednak święte :wink:
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Postautor: Deck » 05 lip 2013, 14:03

Tymczasowo aresztowanego, wobec którego zapadł wyrok sądu I instancji (nieprawomocny), a który wyraził zgodę na stosowanie względem niego regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania kary pozbawienia wolności, przy braku sprzeciwu sądu, komisja penitencjarna klasyfikuje jako skazanego, ze wszystkimi dalszymi tego konsekwencjami.
Wydaje mi się, że nie ma przeszkód prawnych by w takim przypadku dyrektor A¦/ZK zarządził wykonanie wywiadu w trybie art. 14 k.k.w..
Niedawno robiłem taki wywiad.

Jeśli natomiast wobec tymczasowo aresztowanego nie zapadł wyrok sądu I instancji lub zapadł ale nie zostały spełnione warunki, j.w., w mojej ocenie, brak jest podstaw do zarządzenia wykonania wywiadu w trybie art. 14 k.k.w..
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Postautor: VIOLA » 06 lip 2013, 15:25

babajaga pisze:też kiedyś mialam wywiad z 214 kpk dot. świadka - dokładnie babci oskarżonego :lol: - miałam stwierdzić i rozeznać, czy obłoznie chora starsza pani, faktycznie nie może stawić się na rozprawę :lol: pojechałam, zobaczyłam, że leżąca, że bardzo chora, że nie moze nawet mówić i tyle... , dla ciekawostki dodam, że rodzina tej pani wysyłała do sądu historię choroby, wiele zaświadczeń lekarskich, w świetle których kobieta w żaden sposób nie mogła stawić się w sądzie, no cóż... co oczy kuratora zobaczą to chyba jednak święte :wink:


My zwróciliśmy zlecenie bez wykonania , wskazując uprzejmie kogo dotyczy art. 214 kpk
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: ulka » 06 lip 2013, 21:24

I tak należy robić
ulka
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 174
Rejestracja: 30 mar 2012, 1:35
Podziękował : 15 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Deck » 06 lip 2013, 21:29

ulka pisze:I tak należy robić
Bez zbędnej uprzejmości. Jedynie z wyrozumiałością.
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Postautor: morphine » 07 lip 2013, 9:39

Deck pisze:Jeśli natomiast wobec tymczasowo aresztowanego nie zapadł wyrok sądu I instancji lub zapadł ale nie zostały spełnione warunki, j.w., w mojej ocenie, brak jest podstaw do zarządzenia wykonania wywiadu w trybie art. 14 k.k.w..


Wyrok jeszcze nie zapadł, więc uprzejmie im odpiszę, że nie zrobię wywiadu.
Deck, a masz namiary na przepisy o których pisałeś?
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: reenya » 07 lip 2013, 10:14

Idąc tokiem dziwne... co robicie z wywiadami zlecanymi po okresie próby? I takimi jak "ustalenie w miejscu zamieszkania małoletniego czy skazany wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego"(skazany nie zamieszkuje z rodziną)?
Idiotów na świecie jest mało ale...są tak sprytnie porozstawiani, że spotyka ich się na każdym kroku.
Awatar użytkownika
reenya
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 339
Rejestracja: 05 kwie 2006, 12:41
Lokalizacja: Śródziemie
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: Deck » 07 lip 2013, 13:18

morphine pisze:
Deck pisze:Jeśli natomiast wobec tymczasowo aresztowanego nie zapadł wyrok sądu I instancji lub zapadł ale nie zostały spełnione warunki, j.w., w mojej ocenie, brak jest podstaw do zarządzenia wykonania wywiadu w trybie art. 14 k.k.w..


Wyrok jeszcze nie zapadł, więc uprzejmie im odpiszę, że nie zrobię wywiadu.
Deck, a masz namiary na przepisy o których pisałeś?
art. 223 k.k.w.
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Postautor: morphine » 07 lip 2013, 14:17

dzięki
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron