dziwny wywiad

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: Aurelius » 07 lip 2013, 16:59

morphine pisze:
Deck pisze:Jeśli natomiast wobec tymczasowo aresztowanego nie zapadł wyrok sądu I instancji lub zapadł ale nie zostały spełnione warunki, j.w., w mojej ocenie, brak jest podstaw do zarządzenia wykonania wywiadu w trybie art. 14 k.k.w..


Wyrok jeszcze nie zapadł, więc uprzejmie im odpiszę, że nie zrobię wywiadu.
Deck, a masz namiary na przepisy o których pisałeś?

Morphine, aby upewnić się całkowicie, czy faktycznie jest tak, jak podejrzewasz, to zwróć się o uzupełnienie wywiadu o informacje w jakim charakterze jest osadzony ten gość, a jeśli jako skazany, to z jakich wyroków odbywa karę.
Dalej, to tak, jak napisał Deck. Jeśli potwierdzisz, że to klasyczny T/A, to oczywiście wywiad do zwrotu bez realizacji...
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: morphine » 05 sie 2013, 22:14

Sytuacja jest rozwojowa,a raczej była hehe. Teraz jest pat.
Zwróciłem się z pismem o uzupełnienie zlecenia poprzez podanie daty urodzenia człowieka i w jakiej sprawie odbywa kpw.
ZK odpisał, że człowiek jest tymczasowo aresztowany.
Wobec powyższego, że jest tymczasowo aresztowany oraz nie zapadł wyrok skazujący w pierwszej instancji zwróciliśmy im zlecanie z info, że nie przeprowadzimy wywiadu. Napisaliśmy uprzejmie, ze dyrektor oczywiście ma uprawnienia do zlecania wywiadów, a my obowiązek ich przeprowadzania ale tylko w stosunku do skazanych, ewentualnie zakwalifikowanych z art 223 kkw. Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedz dyrektora ZK który podtrzymuje zlecenie przeprowadzenia wywiadu powołując się na przepis art 14§1 kkw w zw. z art 209 kkw oraz 212c kkw.
Dyrektor zacytował treść art 209 kkw, że do "tymczasowego aresztowania stosuje się odpowiednia przepisy odnoszące się do wykonywania kpw (..)" a tym samym również zastosowanie do osób tymczasowo aresztowanych znajduje art 14§1 kkw.

Art 212 c guzik mnie obchodzi, ale zastanowił mnie ten art 209kkw. Mimo wszystko uważam, że dyrektor ZK nie ma racji. Z przepisu wynika, że przepisy dot tymczasowego aresztowania stosuje się odpowiednio ( a nie wprost) do kpw, ale ze zmianami wynikającymi z przepisów niniejszego rozdziału i tu wtedy wchodzi art 233kkw, który precyzuje w jakiej sytuacji można zastosować wobec tymczasowo aresztowanego przepisy o kpw.
W przedmiotowej sprawie nie zostały spełnione warunki z art 233kkw.
Co Wy na to?
Jeżeli mam rację, jaką drogę obrać aby rozstrzygnąć spór. Czy namówić KO, aby wystąpił o interpretacje do MS? (art 37 ust 2 pkt 3 uoks)
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: Deck » 06 sie 2013, 8:15

Podtrzymuję swoje zdanie w tej sprawie. Według mnie, dyrektor ZK błędnie i nadmiernie rozszerzająco interpretuje wskazany przez siebie przepis. Nie spotkałem się z przypadkiem takiej interpretacji.
Nie mam pojęcia jak rozstrzygnąć powstały spór.
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Postautor: kgb14 » 06 sie 2013, 10:03

Wystąpić o interpretację- bo coś mi się wydaje , że chodzi o gierki słowne językiem.
Ostatnio zmieniony 06 sie 2013, 17:22 przez kgb14, łącznie zmieniany 1 raz
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: morphine » 06 sie 2013, 11:37

Wydaje mi się, ze jest o co kruszyć kopię bo jeszcze 2 takie wywiady do nas wpłynęły. A ile już zrobiliśmy takich ...
Zaznaczam, że tylko z jednego ZK takie wpływają.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: reenya » 06 sie 2013, 18:28

Obawiam się,ze nie z jednego - też to właśnie przerabiam. mam akurat 3 dziwadła - jeden to tymczasowo aresztowany, drugi - wywiad zlecony a delikwenta w domu zastałam bo już zwolniony i trzeci po okresie próby:)
Idiotów na świecie jest mało ale...są tak sprytnie porozstawiani, że spotyka ich się na każdym kroku.
Awatar użytkownika
reenya
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 339
Rejestracja: 05 kwie 2006, 12:41
Lokalizacja: Śródziemie
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: VIOLA » 06 sie 2013, 21:15

morphine pisze:Jeżeli mam rację, jaką drogę obrać aby rozstrzygnąć spór. Czy namówić KO, aby wystąpił o interpretacje do MS? (art 37 ust 2 pkt 3 uoks)


Moim zdaniem masz rację , proponuję ponownie zwrócić zlecenie wywiadu z krótkim uzasadnieniem wątpliwości i wyraźnym zaznaczeniem : do wiadomości KO .
Zwracać zlecenia wywiadów za każdym razem , gdy pojawią się kolejne tego typu .
Co do badań osobopoznawczych , o których mowa w art. 212 c kkw , to uważam,że Dyrektor ZK niewłaściwie interpretuje wskazany przepis zlecając kuratorowi sądowemu wywiad środowiskowy w trybie art. 14 kkw.
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: kgb14 » 06 sie 2013, 22:11

za chwilę zlecać nam będą wyw środowiskowe pielęgniarki z przychodni ( bez obrazy dla pielęgniarek ) .

morphine wyślij proszę do KO o interpretację i podziel się z nami wiedzą.
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Aurelius » 06 sie 2013, 22:58

Faktycznie sytuacja patowa. Moim zdaniem zasadnym byłoby się faktycznie zwrócić do MS o wykładnie. Aczkolwiek...

... po analizie przepisów z kkw, jak i komentarzy do nich, doszedłem do wniosku, że dyrektor ZK zwrócił się do kuratora o taki wywiad środowiskowy w ramach prowadzonych badań osobopoznawczych wobec tego tymczasowo aresztowanego. A głównie dyrektorowi chodzi zapewne o to (co wynika z przywołanego przez niego art. 212c kkw), aby określić ewentualnie czy ze strony tego t/a występuje zagrożenie demoralizacji innych osadzonych, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Z komentarza Postulskiego do tego art. 212c wynika, że: Z uwagi na zasadę domniemania niewinności, zakres ustaleń dokonywanych w wyniku badań, o których mówi komentowany przepis, może dotyczyć tylko przestrzeni niezbędnej dla zapobiegania wzajemnej demoralizacji tymczasowo aresztowanych oraz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w areszcie. Postulski podaje również, że zasada wyrażona w art. 209 kkw ma swoje uszczegółowienie w art. 214 kkw, albowiem przepis ten precyzuje zasadę wykonywania t/a wyrażoną w tymże art. 209 kkw. Z komentarza do art. 214 kkw wynika, że KKW nie przewiduje prowadzenia wobec tymczasowo aresztowanych działalności resocjalizacyjnej w zakresie, jaki jest określony w art. 67 kkw. Jednakże za taką działalność nie może być uważane wprowadzenie wobec nich ograniczeń związanych z utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa w areszcie śledczym oraz zapobieżeniem wzajemnej demoralizacji (art. 214 § 1 k.k.w.), czy też obowiązku wykonywania prac porządkowych w obrębie aresztu śledczego (art. 218 § 1 k.k.w.). Aby zatem dyrektor ZK mógł określić ewentualnie ten stopień zagrożenia wzajemną demoralizacją przez tego konkretnego t/a, potrzebne mu są do tego badania osobopoznawcze tego t/a, na przeprowadzenie których przy t/a pozwala mu art. 212c kkw, lecz tylko i wyłącznie w zakresie wskazanym przez ten przepis.

Dotarłem do rozporządzenia MS delegowanego z art. 249 kkw, tj. ws. sposobów prowadzenia oddziaływań penitencjarnych w zakładach karnych i aresztach śledczych. Rozporządzenie to m.in. definiuje na czym polegają takie badania osobopoznawcze. Pragraf 9 ust. 2 pkt 5 tego rozp. podaje, że badania osobopoznawcze realizuje się w szczególności poprzez: analizę dokumentów dotyczących skazanego, w tym wywiadu środowiskowego, w przypadku zlecenia jego wykonania, oraz informacji dotyczących osoby skazanego przesłanych przez sąd. Szkopuł w tym, że rozporządzenie to dotyczy prowadzenia oddziaływań penitencjarnych w ramach wykonywania kary pozbawienia wolności w zakładach karnych i wyodrębnionych oddziałach zakładu karnego w aresztach śledczych m.in. wobec tymczasowo aresztowanych. Oczywiście oddziaływania penitencjarne, to również te, które mają za zadanie przeciwdziałać wzajemnej demoralizacji. Niezgadza się tutaj tylko to, że w tym Twoim kazusie ten t/a nie jest uważany za osobę, która w myśl art. 223 kkw, wykonuje karę p.w. Powstaję zatem wątpliwość, iż skoro tak, to czy dyrektor ZK ma uprawnienia, aby w ramach prowadzonych badań osobopoznawczych wobec takiej osoby, co do której nie ma zastosowania art. 223 kkw, do tych badań włączać art. 14 kkw, a więc instytucję wywiadu środowiskowego. Moim zdaniem w tym przypadku nie. Może sobie prowadzić badania osoboznawcze, ale w ich ramach, nie może zlecać wywiadu środowiskowego, albowiem wobec tego t/a nie ma jeszcze zastosowania art. 223 kkw, a więc skazany ten nie wykonuje kary p.w.

Niemniej jednak zapowiada się na akademicką dyskusję między Waszym ZKSS, a dyrekcją ZK. Dlatego też moim zdaniem najlepiej byłoby ponownie odmówić przeprowadzenia tego wywiadu, informując, że jego przeprowadzenie zostaje wstrzymane do czasu uzyskania wykładni z MS (DWOiP), albowiem zostało wystosowane zapytanie w tej kwestii.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: constantine » 07 sie 2013, 9:47

A ja mam inne pytanie, ale związane z tematem. Może gdzieś to juz było omówione (?)
Ostatnio dostaję sporo wywiadów w cichej próbie - waszym zdaniem to się mieści w wykładni art. 14kkw?
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: kgb14 » 07 sie 2013, 16:04

oczywiście
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: morphine » 07 sie 2013, 18:40

Będzie dalszy ciąg sprawy. Przygotowałem pismo do dyrektora ZK w którym, w dalszym ciągu odmawiamy przeprowadzenia wywiadu, z uwagi an to, że nie można do każdego t/a stosować art 209 kkw, a nasz delikwent nie kwalifikuje się z art 223kkw.
Dzisiaj KO zobowiązała się, ze wystąpi do MS o interpretację.
Zobaczym...
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: Deck » 19 sie 2013, 21:54

constantine pisze:A ja mam inne pytanie, ale związane z tematem. Może gdzieś to juz było omówione (?)
Ostatnio dostaję sporo wywiadów w cichej próbie - waszym zdaniem to się mieści w wykładni art. 14kkw?
Według mnie, czasowy zakres stosowania art. 14 k.k.w. obejmuje czas trwania postępowania wykonawczego, a więc nawet po upływie okresu próby (jeśli to zasadne). Nie pamiętam, kiedy ostatnio wykonywałem wywiad zarządzony w okolicy daty upływu okresu próby - było to dawno temu i incydentalnie.
Jeśli używając sformułowania "cicha próba" masz na myśli kodeksowy czas do 6-ciu m-cy po upływie okresu próby - to użyte sformułowanie jest nieprawidłowe i mylące, ponieważ okres próby minął/upłynął, więc nie można mówić o "próbie", nawet "cichej". Jeśli miałeś na myśli coś innego, pisz.
Niektórzy skazani żyją w błędnym przekonaniu, że orzeczony okres próby o te 6 m-cy zostaje przedłużony (tak powstał "mit o cichym") a jak wiemy tak nie jest. Te 6 m-cy to graniczny okres ostatecznych czynności i decyzji kuratora i sądu np. w przypadku oczekiwania na wydanie prawomocnego wyroku za czyn popełniony w końcowej fazie okresu próby, czy oczekiwania na informacje od pokrzywdzonego.
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Postautor: constantine » 20 sie 2013, 19:33

Deck pisze:Jeśli używając sformułowania "cicha próba" masz na myśli kodeksowy czas do 6-ciu m-cy po upływie okresu próby - to użyte sformułowanie jest nieprawidłowe i mylące, ponieważ okres próby minął/upłynął, więc nie można mówić o "próbie", nawet "cichej". Jeśli miałeś na myśli coś innego, pisz.

Dokładnie to miałem na myśli - posługiwałem się sformułowaniem zaczerpniętym z języka potocznego. Jeśli kogoś zmyliłem, to sorry.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Deck » 20 sie 2013, 22:35

Wyjaśnione.
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość