Wykonanie orzeczenia przez państwa członkowskie UE

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Wykonanie orzeczenia przez państwa czŁonkowskie UE

Postautor: VIOLA » 08 lip 2013, 22:21

Czy spotkaliście się już może z sytuacją przekazania do wykonania orzeczenia do właściwego sądu lub innego organu państwa członkowskiego Unii Europejskiej , w którym sprawca posiada legalne stałe miejsce pobytu, o ile sprawca przebywa w tym państwie lub oświadczy, że zamierza tam powrócić - na mocy art.611u § 1 Kodeksu postępowania karnego?

Zgodnie z brzmieniem art. 611u § 1 Kpk : "W razie prawomocnego orzeczenia przez sąd polski wobec obywatela polskiego lub cudzoziemca kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, kary ograniczenia wolności, samoistnie orzeczonego środka karnego, a także w razie warunkowego zwolnienia lub warunkowego umorzenia postępowania karnego, jeżeli orzeczenie nakłada na sprawcę obowiązki określone w art. 34 § 2, art. 39 pkt 2–2d i 5, art. 39 pkt 6 w związku z art. 46 § 2, art. 72 § 1 pkt 1, 3–7a i 8 lub art. 72 § 2 Kodeksu karnego, lub oddaje skazanego pod dozór kuratora lub instytucji publicznej, sąd może wystąpić o wykonanie orzeczenia do właściwego sądu lub innego organu państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zwanego w niniejszym rozdziale „państwem wykonania orzeczenia”, w którym sprawca posiada legalne stałe miejsce pobytu, o ile sprawca przebywa w tym państwie lub oświadczy, że zamierza tam powrócić.."

Poruszyłam ten temat w odniesieniu do sprawowanych dozorów w sytuacji wyjazdu podopiecznych za granicę - na stałe ,nie do sezonowej pracy.
Ciekawa jestem czy to w ogóle funkcjonuje ( nowela kpk od 01.01.2012r.)?
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: ksb » 08 lip 2013, 23:48

Dzięki Viola! To załatwia ( chyba) mój polsko-niemiecki dozór, o którym pisałam. Skoro u nas taki przepis jest, znaczy, że w krajach unii także.
Mój dozorowany powiedział, że jego niemiecki kurator będzie ten dozór przekazywał do Polski na czas jego pobytu tutaj, co mnie bardzo zdziwiło. Jeśli ktoś coś wie, niech nauczy kolegów! Proszę... :)
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: VIOLA » 09 lip 2013, 0:38

Dokładnie, może jet tu na forum kurator, który zetknął się z taką sytuacją w praktyce ?
Zarówno w kwestii przekazania wykonania orzeczenia do innego państwa UE lub na odwrót ( art.611ud Kodeksu postępowania karnego).
Rozdziały 66h i 66i KPK obszernie to regulują , ale przynajmniej u mnie kuratorzy nie zostali przeszkoleni w tym zakresie. A rzecz ważna :-)
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Postautor: probi » 15 lip 2013, 22:54

.....sąd może wystąpić o wykonanie orzeczenia do właściwego sądu lub innego organu państwa członkowskiego Unii Europejskiej.....
Nie zetknąłem się ale standardowe brzmienie niektórych art. KK, KKW i KPK zaczyna się: sąd może, i masz odpowiedź. Sąd może ale nie musi. Wątpię aby dozoru były przekazywane w ramach UE. Druga sprawa, czy masz za mało dozorów w referacie ??? Oczywiście pytanie retoryczne :)
probi
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 45
Rejestracja: 06 cze 2005, 18:44
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Postautor: VIOLA » 16 lip 2013, 0:23

probi pisze:.....sąd może wystąpić o wykonanie orzeczenia do właściwego sądu lub innego organu państwa członkowskiego Unii Europejskiej.....
Nie zetknąłem się ale standardowe brzmienie niektórych art. KK, KKW i KPK zaczyna się: sąd może, i masz odpowiedź. Sąd może ale nie musi. Wątpię aby dozoru były przekazywane w ramach UE. Druga sprawa, czy masz za mało dozorów w referacie ??? Oczywiście pytanie retoryczne :)


Myślę,że formy "sąd może" nie trzeba wyjaśniać :-) Nie chodzi mi to jak rozumieć przepisy kpk , tylko czy gdzieś ,ktoś z kuratorów zetknął się z tym w praktyce. Zmiany weszły w życie , ponieważ decyzje ramowe Rady Unii Europejskiej wiążą wszystkie kraje członkowskie UE , także polską procedurę karną.
Przepisy są- czy funkcjonują ? To już inna kwestia.
Co do liczby dozorów polskich kuratorów w ogóle , to rzeczywiście pytanie retoryczne , ale za jakiś czas możemy w mniejszym lub większym zakresie zetknąć się z kwestią przekazywania orzeczeń do innych krajów UE i na odwrót. I nie wiem czy obciążenia kuratorów , przynajmniej w Polsce, będą kogokolwiek interesować poza samymi zainteresowanymi.....
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Re: Wykonanie orzeczenia przez państwa członkowskie UE

Postautor: VIOLA » 23 sty 2018, 11:16

Poniżej zamieszczam link do ciekawego raportu IWS z badań w zakresie instytucji wzajemnego uznawania orzeczeń związanych z poddaniem sprawcy próbie w świetle prawa unijnego i polskiego oraz zbadania jak przepisy te są stosowane w praktyce sądowej.

Prof. dr hab. Eleonora Zielińska i dr Agnieszka Serzysko: "Wzajemne uznawanie orzeczeń probacyjnych"

https://www.iws.org.pl/pliki/files/kolo ... ch-ost.pdf
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."

Za ten post autor VIOLA otrzymał podziękowanie od
magdasia(23 sty 2018, 21:11)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Re: Wykonanie orzeczenia przez państwa członkowskie UE

Postautor: kgb14 » 24 sty 2018, 0:33

można komentować ? Żenada ...znaczy nie samo opracowanie ...tylko wnioski , ilość spraw, chęć przekazywania spraw...zasłanianie się kosztami i skomplikowaniem spraw , tłumaczenie etc.etc. Mój wniosek jest taki zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy np warunkowo zwalnianych ... Sady nie powinny na silę szukać ,,adresu" zamieszkania w kraju w celu wykonania jakiejś probacji. Albo np bez dozoru warunkowo zwalniany albo od razu za granicę a to tylko wierzchołek góry...gdzie reszta kar. Coś UE pod tym względem albo niedomaga albo nasz kraj ( sądownictwo) niedomaga w tym zakresie. Nie no można pisać elaborat na ten temat
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 3 gości