kow z dozorem !?

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

kow z dozorem !?

Postautor: BBG » 10 paź 2013, 13:57

Otrzymałem do wykonania wyrok. Kow warunkowo zawieszona na okres 1 roku i dozór kuratora na podstawie 73par 2 kk :shock:.
Sprawdzałem kilka raz w lexie, art 36 par 1 kk dawno uchylony.
Czy to ma sens? Co z takim fantem zrobić? :roll:
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Postautor: Aurelius » 10 paź 2013, 14:40

Spróbuj zwrócić się do swojego Sądu Wykonawczego o podjęcie decyzji z urzędu w przedmiocie umorzenia postępowania wykonawczego w części dotyczącej dozoru, albowiem brak podstawy prawnej do orzeczenia dozoru w sytuacji orzeczenia warunkowego zawieszenia wykonania kary ograniczenia wolności jest okolicznością wyłączającą postępowanie wykonawcze w tej części.

Tutaj akurat uchylony art. 36 p. 1 kk nie ma nic do znaczenia, bo on dotyczył kary ograniczenia wolności orzekanej w postaci bezwględnej. A tutaj mamy karę ograniczenia wolności w warunkach probacji. A w tej sytuacji kodeks karny dopuszcza orzeczenie dozoru kuratora tylko i wyłącznie przy warunkowym zawieszeniu wykonania lecz kary pozbawienia wolności (art. 73 p. 1 k.k.). Paragraf drugi jest tylko nawiązaniem do paragrafu pierwszego, a nie jakimś oderwanym od niego przepisem. Upraszczajkąc, to on po prostu wskazuje, że w niektórych sytuacjach, gdzie mamy warunkowo zawieszoną karę pozbawienia wolności, oddanie pod dozór kuratora jest obowiązkowy.

Generalnie kilka rzeczy można by zrobić tutaj, ale moim zdaniem możesz zacząć od tego.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: jarosj » 10 paź 2013, 16:26

Oj nie, taki wyrok to do kasacji. Było u nas ich kilka. Zwracało się taki wyrok z info, że nie ma podstawy prawnej (jedno zdanie), a oni już robili sobie resztę. Potem sprawa wracała, ale już z wyrokiem SN. Tyle, że to już dawno było.
Było i z kow w zawiasach i bez.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: Aurelius » 10 paź 2013, 17:44

Może być do kasacji, a może być na wznowienie postępowania karnego. To te inne możliwości. Lecz one wymagają już zaangażowania strony lub innych instytucji, które o taką kasację lub wznowienie mogą wnosić. Dodatkowo jest też przymus adwokacki. Z umorzeniem - wierz mi - też można, a i szybciej jest.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: jarosj » 10 paź 2013, 18:03

Ale ja ci Aureliusie wierzę, jak nie wiem co. Inna sprawa, że temat mam mocno przewałkowany. A i radę sprawdzoną, którą wybacz, ale opacznie chyba, zrozumiałeś. Bo ja radziłem o nic nie pisać, tylko zwrócić. Nie kurator się pomylił, to niech teraz nie-kurator poprawia. A jak to już "mądrego" sądu problem.
A poza tym kto mówi, że musi być szybciej? Kolejna sprawa do obrobienia.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: Aurelius » 10 paź 2013, 18:48

A to dziękuję Ci dobry człowieku za to obdarzenie wiarą. Krzepiące to. A i ja Ci przeto nie zwykłem odmawiać racji. Koniec końców BBG ma do wyboru, do koloru.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: BBG » 10 paź 2013, 18:54

Dzięki dobrzy ludzie za szybkie odpowiedzi.
Generalnie w I punkcie orzeczenia sąd opierał się na przepisach dotyczących kow, a później "przeskoczył" na karę pozbawienia wolności:shock:.
Wystąpię z wnioskiem o umorzenie postępowania w części dotyczącej dozoru kuratora:D.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Postautor: Deck » 10 paź 2013, 20:40

BBG pisze:Wystąpię z wnioskiem o umorzenie postępowania w części dotyczącej dozoru kuratora:D.

Nie z wnioskiem, tylko o podjęcie decyzji. Katalog wniosków "kuratorskich" nie przewiduje takiego wniosku.
Aurelius pisze:Spróbuj zwrócić się do swojego Sądu Wykonawczego o podjęcie decyzji z urzędu w przedmiocie umorzenia postępowania wykonawczego w części dotyczącej dozoru
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Postautor: Roxanne » 15 paź 2013, 9:21

Dobrze, że jesteś czujny i masz wiedzę. To BBG będzie miał jeszcze więcej informacji.
Roxanne
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 385
Rejestracja: 12 kwie 2012, 22:21
Podziękował : 41 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Re: kow z dozorem !?

Postautor: Sasquatch » 05 gru 2013, 13:15

Jak widać po wyroku SN takie rzeczy zdarzają się jeszcze. Znalazłam Wyrok SN z 18 września 2013 r sygn. V KK 232/13.

" art. 73 § 1 k.k. nie pozostawia wątpliwości co do tego, że możliwość oddania oskarżonego pod dozór kuratora istnieje w sytuacji wymierzenia kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, natomiast orzeczenie kary ograniczenia wolności – w tym także o charakterze probacyjnym – nie daje ku temu podstaw. Kary ograniczenia wolności nie można utożsamiać z uprawnieniami wynikającymi dla sądowego kuratora zawodowego określonymi w rozdziale IX Kodeksu karnego wykonawczego."


http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orz ... 232-13.pdf

Za ten post autor Sasquatch otrzymał podziękowania - 2
Aurelius(05 gru 2013, 14:19), BBG(05 gru 2013, 14:08)
Ocena:8%
 
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1161
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 962 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość