Programy korekcyjno-edukacyjne dla sprawców przemocy

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Programy korekcyjno-edukacyjne dla sprawców przemocy

Postautor: lucinda » 15 paź 2013, 10:58

Czy w waszych miastach, gminach realizowane są programy korekcyjno-edukacyjne dla sprawców przemocy seksualnej - wobec osoby dorosłej oraz małoletniej?
Gdzie kierujecie osoby skazane za gwałty, usiłowania wobec osób dorosłych oraz ( zwłaszcza ) za molestowanie seksulane małoletnich?
Bo ja widzę, że w moim mieście jest jakaś totalna luka w tej sprawie.
Nie ma gdzie kierowac takich osób.
O ile przemoc seksualną w stosunku do osoby dorosłej można "podciągnąć" pod program dla sprawców przemocy w ogóle, to w przypadku karanych z art. 200 par. 1 kk - jest totalna dziura.
Osobiście jestem po indywidulanych nawet rozmowach z psychiatrą, psychologami - nie chcą z takimi pracować, bo nie czują się kompetentni.
A jak coś się stanie - to jak myślicie kogo rozerwą na strzępy?
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: morphine » 15 paź 2013, 13:17

U mnie nie ma i pewnie nie będzie. Za małe miasto - ok 50 tyś.
W SR takich osób jest mało - max 5. W czwartek idę jako przedstawiciel Zespołu i będziemy opracowywać Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych i może podsunę ten problem.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: lucinda » 15 paź 2013, 14:23

---------- 14:12 15.10.2013 ----------

Ja sama ma takich 5-ciu :roll:
Dodam jeszcze, co wszyscy pewnie wiemy, że programy korekcyjno-edukacyjne nie są formą osobistej psychoterapii sprawców, czy leczeniem, tylko oddziaływaniem korygującym niepożądane i szkodliwe zachowanie i postawy sprawcy. Jak nazwa wskazuje - edukacja, czyli przekazanie szeroko pojętej wiedzy na temat zjawiska np. przemocy, korekcja - ukierunkowanie na zdobycie umiejętności niestosowania przemocy, trening umiejętności społecznych, asertywności, naukę konstruktywnego rozwiązywania sporów i korzystania ze wsparcia społecznego.
Osoby skazane z art.200, które do nas trafiają, to są osoby, które zwykle nie wymagają leczenia seksuologicznego (nie mają utrawalonych zaburzeń preferencji seksualnych), więc taki program byłby jak najbardziej dla nich wskazany.
Ale brak.

---------- 14:23 ----------

Wiadomo, że tacy skazani w większości nie przyznają się do winy.
Sąd, wiadomo-niestety, nie pomyśli by nałożyć jakis obowiązek probacyjny. I ty kuratorze się martw.
Na leczenie-terapię musi byc zgoda skazanego, a na program nie.
I tu jest droga dojścia do takich sprawców.
Bo wiadomo, że jak zacznie program, to często i w terapię sie wkręci.
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: ksb » 15 paź 2013, 14:29

U mnie też nie ma, ani w najbliższej okolicy. Pewnie zapanuje trend tworzenia programów.
Osobiście uważam, że przede wszystkim leczenie. Po leczeniu udział w terapii ( dożywotnio).
Oglądałam przed południem w tvn24 rozmowę z Moczydłowskim. Był wyjątkowo stonowany, nie miał gotowej recepty. Dziennikarka ze dwa razy pytała go, czy nie ma jakiejś służby odpowiedzialnej za tę chrzanowską sprawę. Wymieniła m.in. kuratora. Pominął milczeniem tę sugestię płynnie przechodząc do innego wątku. Ucieszyłam się, że chociaż za tę sprawę nie odpowiada kurator! (Czy to już moja obsesja?)
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: morphine » 15 paź 2013, 14:37

Lucindo pewnie u Ciebie też w mieście jest opracowywana jakaś tam strategia więc możęsz zgłosić ten problem, czy też Twój kierownik
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: lucinda » 15 paź 2013, 15:02

Zgłosiłam takie zapotrzebowanie Morphine w jednostce, gdzie realizowane są programy korekcyjno-edukacyjne.
I dlategoż robię rekonesans tu na forum (bo może są jakieś opracowane strategie), by puścić to potem wyżej.
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: morphine » 15 paź 2013, 15:08

A kto u was robi programy?
U nas dla sprawców przemocy robi PCPR który podlega pod starostwo, a tą strategię opracowuje MOPS który podlega pod Urząd Miasta.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: lucinda » 15 paź 2013, 15:24

U nas dla gminnych też PCPR, a dla miasta Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Podległość pewnie taka sama, bo to wynika z ustawy przemocowej.
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: jarosj » 15 paź 2013, 15:48

Ksb-moczydłowski to był stonowany, jak sądzę, bo za tą tragedię odpowiadają wspólnie i w porozumieniu sąd-zk-szpital. Jedyny rozsądny i prawidłowo reagujący to ojciec. Prosty chyba człowiek, jak by go sądzić po wywiadzie, ale on jeden zachował się dobrze, racjonalnie. Inni, jw., to sknocili. A po takim pytaniu dziennikarza do tvnu powinien meile słać przedstawiciel krk, ten nie istniejący rzecznik prasowy. Bo same takie sugestie są szkodliwe. Ale z tą kuratorską reprezentacją, też zapisaną w ustawie, jest jak z tymi programami - są na papierze. Ważny jest pr i ogłoszenia, że się będzie kastrować w 3 ośrodkach. Ale jedno dzisiaj przeczytałem super (o ile przy okazji tej tragedii coś może być super). Tytuł na GW-emes przyznaje, że źle zrobiono nowe przepisy o leczeniu i będzie pracować nad ich poprawieniem. ONI się pomylili.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: lucinda » 15 paź 2013, 15:50

ksb pisze:...Osobiście uważam, że przede wszystkim leczenie. Po leczeniu udział w terapii ( dożywotnio)...

Pod warunkiem ksb, że masz takiego skazanego gdzie/do kogo wysłać.
Problem jest głęboko systemowy - brakuje specjalistów psychologów, terapeutów, którzy pracują w obszarach przemocy seksualnej, molestowania małoletnich.
Nawet jeśli skazany wyrazi zgodę na psychoterapię, w ramach wniosku kuratora, czy też po prostu chce wykonac zalecenie kuratora (co w moim jednym przypadku ma miejsce), to NIE MA GDZIE go skierować!
Luka, dziura, brak, nul.... :roll:
I jak my mamy pracowac ludzie? Z pedofilami, gwałcicielami?
Ale co się dziwić, skoro w naszym społeczeństwie sama edukacja seksualna kojarzy się ludziom z diabłem wcielonym :wink:
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: ksb » 15 paź 2013, 17:18

Pełna zgoda Lucindo! Ja mam takie wyobrażenie, że to po stronie służby zdrowia leży obowiązek zatrudnienia seksuologa i prowadzenia poradni w każdym zozie. Przy współpracy OIK - Poradnia Seksuologiczna mógłby być realizowany program leczniczo-korekcyjny. Taką mam ideę w tej kwestii, przynajmniej do momentu opracowania zmian systemowych.
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Roxanne » 15 paź 2013, 22:28

Odnośnie specjalistów podejrzewam lukę w całym kraju a macie podobne spostrzeżenia. U nas mieli problem ze znalezieniem terapeuty do prowadzenia programu kor.eduk. dla sprawców przemocy. Jego cykliczność jest oszałamiająca bo raz w roku dla ośmiu. Już nie mówię o przemocy seksualnej. Moim zdaniem w Polsce się ze sprawcami p.s. nie pracuje, nie ma rozwiązań,strategii, pieniędzy i chętnych.
Roxanne
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 385
Rejestracja: 12 kwie 2012, 22:21
Podziękował : 41 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Postautor: lucinda » 30 paź 2013, 20:36

---------- 06:25 16.10.2013 ----------

Roxanne pisze:Odnośnie specjalistów podejrzewam lukę w całym kraju...

Tak dokładnie jest Roxanne. :roll:

---------- 19:36 30.10.2013 ----------

Interesujący w tym temacie jest artykuł z Probacji (link udostępiniony przez Sasquatch w temacie dozór elektroniczny):

Terapia poznawczo-behawioralna w resocjalizacji sprawców przestępstw seksualnych.
Monika Dziadosz

"...Gdy poruszany zostaje temat przestępstw na tle seksualnym, szczególnie tych, których ofiarami są dzieci, trudno o obiektywne, pozbawione silnych emocji spojrzenie. Jednak tylko wyważone, wolne od lęku i uprzedzeń stanowisko wobec problemu pozwoli znaleźć jego rozwiązanie" ( a propos histerii :wink: )

"...Podejście poznawczo-behawioralne, które jest wynikiem łączenia teorii
poznawczej z teorią społecznego uczenia się, koncentruje się zarówno na zewnętrznym zachowaniu jednostki, jak i na jej procesach wewnętrznych – uczuciach i myśleniu (...)
Oddziaływania korekcyjne, które mają prowadzić do prawidłowej i rzetelnej oceny popełnionych czynów to zabiegi skupiające się na zmianie zniekształceń poznawczych, dotyczących głównie oceny przestępstwa,jego konsekwencji, własnej odpowiedzialności za czyn, dewiacyjnych skłonności i iluzji posiadania nad nimi kontroli.
Wypaczony osąd ofiary, własnej osoby oraz swoich czynów „prostuje się” na sesjach indywidualnych, ale najlepsze efekty dają dyskusje tych kwestii w grupie terapeutycznej."

Ciekawa lektura.
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: Roxanne » 30 paź 2013, 21:49

To jutro zajrzę. Dzięki.
Akurat udało mi się zorganizować mieksce dla mojego dozorowanego w grupie.
Roxanne
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 385
Rejestracja: 12 kwie 2012, 22:21
Podziękował : 41 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość