Praca społecznie użyteczna a wyjazd podopiecznego.

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Praca społecznie użyteczna a wyjazd podopiecznego.

Postautor: reenya » 22 lis 2013, 16:31

Dostałam akta , ustaliłam, że pan sobie pojechawszy za pracą na wyspy . Akta do wydziału ze stosowną adnotacją ( wynika, że w momencie jak mu zamieniali grzywnę na psu, na co pan wyraził niby zgodę to już go w kraju nie było) i wracają do mnie bo nie ma wniosku o określenie kary zastępczej. Piszecie w takich sytuacjach wnioski?
Awatar użytkownika
reenya
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 339
Rejestracja: 05 kwie 2006, 12:41
Lokalizacja: Śródziemie
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: psu a wyjazd

Postautor: babajaga » 22 lis 2013, 18:00

to jeszcze nic, w moim fajnym Sądzie orzeka się psu wobec osób od zawsze niezdolnych do pracy i oczywiście że muszę pisać wniosek,
apropos Twojej sytuacji - sąd wysłał do pana zapytanie, on nie odebrał, dwukrotne wysłane, bez odebrania pismo sąd traktuje jako skutecznie doręczone, zapewne w piśmie tym było napisane, że brak odpowiedzi traktowane bedzie jako zgoda na zamiane na psu i tak to się odbywa, Sąd sobie wysyła pisma, skazanych na oczy nie widzi, a potem kurator miesiącami namierza skazanego, poluje na niego, wszelkimi możliwymi sposobami stara się udowodnić złą wolę skazanego by móc napisać wreszcie wniosek
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: psu a wyjazd

Postautor: tulipanna555 » 22 lis 2013, 19:08

My wniosków nie piszemy. Przedstawiamy akta z pismem do decyzji sędziemu.Piszemy, że nie stawia się na wezwania, nie podjął psu, etc. Sąd z urzędu podejmuje, wpisują do Ko (z urzędu), podejmuje sędzia decyzję i trafia do nas postanowienie.
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: psu a wyjazd

Postautor: morphine » 22 lis 2013, 21:30

My piszemy wnioski. Niedawno mialem sytuacje w wykroczeniowce ze sad zamienil grzywne na psu kolesiowi który wyrazil zgode ale zanim zapadlo postanowienie został osadzony w zk w innej sprawie. Najprawdopodobniej sad juz tego nie sprawdzil.Napisalem pismo do sadu celem rozwazenia zastosowania art 24 kkw. Zostalo wszczete postepowanie o uchylenie.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Re: psu a wyjazd

Postautor: jarosj » 22 lis 2013, 21:48

Panie kuratorze, a co to jest psu? Taki skrót. Niech się pan nie interesuje.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Re: psu a wyjazd

Postautor: vedder » 22 lis 2013, 23:19

reenya pisze:Dostałam akta , ustaliłam, że pan sobie pojechawszy za pracą na wyspy . Akta do wydziału ze stosowną adnotacją ( wynika, że w momencie jak mu zamieniali grzywnę na psu, na co pan wyraził niby zgodę to już go w kraju nie było) i wracają do mnie bo nie ma wniosku o określenie kary zastępczej. Piszecie w takich sytuacjach wnioski?

Ja co prawda takiej sytuacji jeszcze nie miałem, ale na Twoim miejscu pisałbym wniosek do Sądu
I DON'T TRUST NOBODY especially when they say somethin' good – Eddie Vedder
vedder
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 596
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:51
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: psu a wyjazd

Postautor: constantine » 23 lis 2013, 0:15

reenya pisze:Dostałam akta , ustaliłam, że pan sobie pojechawszy za pracą na wyspy . Akta do wydziału ze stosowną adnotacją ( wynika, że w momencie jak mu zamieniali grzywnę na psu, na co pan wyraził niby zgodę to już go w kraju nie było) i wracają do mnie bo nie ma wniosku o określenie kary zastępczej. Piszecie w takich sytuacjach wnioski?

Wnioch jak byk! :wink:
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: psu a wyjazd

Postautor: jazen » 23 lis 2013, 9:38

Parę lat temu byłem na jakimś szkoleniu z sędzią penitencjarnym , który twierdził, że nie mamy podstawy prawnej aby składać wnioski w psu. Jak ktoś z jakichś względów nie wykonuje kary sąd z urzędu zamienia na zastępczą lub podejmuje decyzje . Kuratorzy maja tylko sąd poinformować o fakcie. W Mss40 nie ma nawet we wnioskach odpowiedniej rubryki , jest tylko odnośnie kow.
jazen
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 58
Rejestracja: 03 lis 2011, 11:57
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: psu a wyjazd

Postautor: Deck » 23 lis 2013, 13:12

reenya pisze:Dostałam akta , ustaliłam, że pan sobie pojechawszy za pracą na wyspy . Akta do wydziału ze stosowną adnotacją ( wynika, że w momencie jak mu zamieniali grzywnę na psu, na co pan wyraził niby zgodę to już go w kraju nie było) i wracają do mnie bo nie ma wniosku o określenie kary zastępczej. Piszecie w takich sytuacjach wnioski?

Ja bym napisał wniosek.
Przy psu skazany/ukarany jest i tak w lepszej sytuacji w porównaniu z tym, wobec którego orzeczono karę ograniczenia wolności, ponieważ może uwolnić się od wykonania psu czy kary zastępczej uiszczając grzywnę.

-- sob lis 23,2013 12:22 --

U nas jedna z sędzi WWO wymyśliła (lub zapożyczyła) taki patent: nieuiszczone grzywny kieruje na posiedzenie jawne w przedmiocie zarządzenia/określenia kary zastępczej, a w zawiadomieniu skierowanym do skazanego/ ukaranego wzywa go do przedłożenia w dniu/do dnia posiedzenia potwierdzenia wpłaty całości grzywny pod rygorem zarządzenia/określenia kary zastępczej. Zyskuje w ten sposób duży procent ściągalności grzywny.
Jak pamiętam, w obecnym stanie prawnym, sąd nie ma obowiązku kierowania do skazanego/ukaranego zapytania, czy wyraża on zgodę na zamianę nieuiszczonej grzywny na pracę społecznie użyteczną.
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Re: psu a wyjazd

Postautor: Aurelius » 23 lis 2013, 14:46

Z grzywnami jest taki problem, że do tych, które stały się wymagalne przed 01.01.12. stosuje się przepisy sprzed noweli, a do tych wykonalych po tej dacie, stosuje się przepisy obecne. Rodzi to czasem m.in. takie sytuacje, że przy niektórych p.s.u. ma zastoswanie odroczenie i przerwa od tej formy zastępczej, a przy niektórych już nie ma takiej możliwości.

Jazen tym tym sędzią był sędzia Marek Marewicz z Krakowa. Obecnie uprawnienie, a nawet oblig wystąpienia z takim wnioskiem przy p.s.u. daje ci art. 57 kkw, który stosuje się do tej zastępczej formy grzywny w myśl art. 45 p. 2 kkw.

Wysłane przy użyciu Tapatalk...
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: psu a wyjazd

Postautor: tulipanna555 » 23 lis 2013, 21:09

Owszem, Aureliusie. Sędzia Marek Marewicz nadal uważa, że nie mamy do składania wniosków w psu. byłam na szkoleniu i kilkakrotnie to podkreślał, że jedynie możemy informować Sąd. I tak też robimy.. Znów się potwierdza, że co Sąd to inne zwyczaje :-)
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: psu a wyjazd

Postautor: morphine » 23 lis 2013, 22:12

tulipanna555 pisze:Owszem, Aureliusie. Sędzia Marek Marewicz nadal uważa, że nie mamy do składania wniosków w psu. byłam na szkoleniu i kilkakrotnie to podkreślał, że jedynie możemy informować Sąd. I tak też robimy.. Znów się potwierdza, że co Sąd to inne zwyczaje :-)

Tyle że on jest penitencjarnym i bzdurami rejonów się nie zajmuje.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Re: psu a wyjazd

Postautor: Deck » 24 lis 2013, 14:23

Aurelius pisze: Obecnie uprawnienie, a nawet oblig wystąpienia z takim wnioskiem przy p.s.u. daje ci art. 57 kkw, który stosuje się do tej zastępczej formy grzywny w myśl art. 45 p. 2 kkw.

tulipanna555 pisze: Owszem, Aureliusie. Sędzia Marek Marewicz nadal uważa, że nie mamy do składania wniosków w psu. byłam na szkoleniu i kilkakrotnie to podkreślał, że jedynie możemy informować Sąd. I tak też robimy.. Znów się potwierdza, że co Sąd to inne zwyczaje :-)

Wskazany przepis brzmi jednoznacznie.
Przede wszystkim, codzienną praktykę wykonywania orzeczeń kształtują i realizują niezawiśli sędziowie sądów, w których pracujemy.
(Z całym szacunkiem) ale stanowisko sędziego Marewicza w dyskutowanej kwestii (jeśli je dalej podtrzymuje) jest tylko jego poglądem, a nie wykładnią "ogólnopolską".

Za ten post autor Deck otrzymał podziękowanie od
Aurelius(24 lis 2013, 17:55)
Ocena:4%
 
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości