obowiązek przeproszenia pokrzywdzonego

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

obowiązek przeproszenia pokrzywdzonego

Postautor: morphine » 20 mar 2014, 18:14

RPO wystąpił do MS ws. formy realizacji obowiązku przeproszenia pokrzywdzonego przez skazanego:
http://www.brpo.gov.pl/pl/content/do-mi ... -skazanego
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Re: obowiązek przeproszenia pokrzywdzonego

Postautor: Zet » 20 mar 2014, 20:50

Jakiś bełkot w tym piśmie i w sumie nie wiem o co zamieszanie. Sądy nie orzekają zbyt często obowiązku przeproszenia w środkach masowego przekazu. Skazany na ogół ma jedynie przeprosić ( często czyni to po ogłoszeniu wyroku, na sali sądowej), rzadko jest wymóg aby przeproszenie miało formę pisemną. Wydaje mi się, że przeproszenie w środkach masowego przekazu dotyczy na ogół sytuacji narusza publicznie dóbr osobistych. I to ma sens. Publicznie znieważa- publicznie przeprasza.
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: obowiązek przeproszenia pokrzywdzonego

Postautor: VIOLA » 22 mar 2014, 0:03

W praktyce , na własnym podwórku, tylko raz spotkałam się z określeniem przez sąd formy przeproszenia w środkach masowego przekazu. Nie wydaje mi się by praktyka , o której wspomina RPO była faktycznie tak częsta . Najczęściej sąd ( w spotkanych przeze mnie orzeczeniach) nie określał formy wykonania obowiązku, czasem (rzadko) - pisemnie ,zdarzało się, że określał termin wykonania tego obowiązku.
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Re: obowiązek przeproszenia pokrzywdzonego

Postautor: kgb14 » 22 mar 2014, 17:21

U mnie wręcz przeciwnie - sąd bardzo często orzeka obowiązek przeproszenia pokrzywdzonego na piśmie. Zazwyczaj również jest to bardzo krótki czas. Co do przeproszenia w prasie miałem chyba raz ale było to WU i w sumie zostało podjęte- sprawa toczy się nadal.
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość