Zmiana kategorii C na B

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Zmiana kategorii C na B

Postautor: avant » 26 mar 2014, 13:51

Czy zdarza się, by zmienić kategorie dozorowanemu z C na B a jeśli tak, to jakie musiałyby wystąpić okoliczności ?
avant
 

Re: Zmiana kategorii C na B

Postautor: BBG » 26 mar 2014, 14:04

Witam. A jakie były przesłanki zakwalifikowania do grupy ryzyka "C" ?
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: Zmiana kategorii C na B

Postautor: avant » 26 mar 2014, 14:24

wielokrotna karalność z rożnych paragrafów, tryb życia, był w wiezieniu.
avant
 

Re: Zmiana kategorii C na B

Postautor: BBG » 26 mar 2014, 15:17

3. Do grupy podwyższonego ryzyka (C) kwalifikuje się:
1) skazanych określonych w art. 64 § 1 i 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553,
z późn. zm.2)), zwanej dalej „Kodeksem karnym”;
2) skazanych, którzy po wydaniu wyroku lub w okresie próby popełnili przestępstwo podobne;
3) osoby uzależnione skazane za przestępstwo pozostające w związku z używaniem alkoholu, środka odurzającego lub
substancji psychotropowej;
4) skazanych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego, a także za przestępstwa
przeciwko wolności seksualnej popełnione w związku z zakłóceniem czynności psychicznych o podłożu seksualnym
innym niż choroba psychiczna;
5) skazanych z zaburzeniami psychicznymi, jeżeli zaburzenia te miały związek z popełnieniem przestępstwa;
6) skazanych w związku ze stosowaniem przemocy w rodzinie, którzy pozostają z osobą pokrzywdzoną we wspólnym
gospodarstwie domowym w okresie próby, z wyłączeniem osób, wobec których zastosowano warunkowe umorzenie
postępowania;
7) skazanych związanych z subkulturami przestępczymi lub grupami mającymi związek ze środowiskiem przestępczym;
8 ) skazanych, którzy wymagają intensywnych działań w okresie próby ze względu na dotychczasową karalność, sposób
życia, właściwości osobiste i zachowanie w okresie próby, w tym stopień wykonania orzeczonych obowiązków, albo ze
względu na inne okoliczności.
W moim referacie nie miałem dotychczas przypadków, gdzie musiałbym rozważać zmianę grupy ryzyka z C na B. Sądzę jednak, że jeśli podstawą był jeden z punktów od 1 do 5 to nie można zmienić grupy ryzyka. W przypadku punktów 6 - 7 istnieje taka możliwość. Natomiast pkt 8 w swoim zapisie pozostawia szeroką interpretację, w tym również w zakresie zmiany grupy ryzyka.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: Zmiana kategorii C na B

Postautor: Lonio » 27 mar 2014, 11:57

Z tego co się zorientowałem to nasze „super” rozporządzenie o dozorze nie przewiduje możliwości zmiany kategorii z wyższej na niższą. :sad:
Awatar użytkownika
Lonio
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 112
Rejestracja: 16 gru 2006, 19:33
Podziękował : 94 razy
Otrzymał podziękowań: 54 razy

Re: Zmiana kategorii C na B

Postautor: BBG » 27 mar 2014, 12:16

Lonio pisze:Z tego co się zorientowałem to nasze „super” rozporządzenie o dozorze nie przewiduje możliwości zmiany kategorii z wyższej na niższą. :sad:

Na podstawie czego wysnułeś taki wniosek? :drap:
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: Zmiana kategorii C na B

Postautor: Aurelius » 27 mar 2014, 23:09

Jestem zdania podobnego, jak BBG. W trzech ostatnich punktach jest możliwość zmiany kategorii na niższą. Pozostałe, to kryteria sztywne.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Zmiana kategorii C na B

Postautor: Taki » 14 cze 2014, 21:14

§ 11. 1. W stosunku do osób, wobec których sprawowany jest dozór, ustala się trzy grupy ryzyka powrotu do przestępstwa:
1) grupa obniżonego ryzyka (A);
2) grupa podstawowa (B);
3) grupa podwyższonego ryzyka (C).
Jakie są przesłanki do zakwalifikowania do grupy podstawowej B.
Grupa A i C jakoś została sprecyzowana.

,,4. Do grupy podstawowej (B) kwalifikuje się osoby, które nie spełniają przesłanek grupy obniżonego ryzyka (A) ani
grupy podwyższonego ryzyka (C)"
Taki
 
Posty: 156
Rejestracja: 14 lis 2005, 20:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Zmiana kategorii C na B

Postautor: kasica » 21 cze 2014, 23:06

Można zmienić C na B pod warunkiem, że kwalifikacja do C nie odbyła się na podstawie przesłanek obligatoryjnych, bo one przecież nie miną
kasica
 
Posty: 27
Rejestracja: 24 lis 2006, 12:55
Lokalizacja: warszawa
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Zmiana kategorii C na B

Postautor: Marcin » 24 wrz 2014, 16:08

Np. grupa C nadana zgodnie z punktem 3.6, probant wyprowadza się od rodziny, abo rodzina od dozorowanego i wtedy grupa B
Marcin
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 6
Rejestracja: 20 lip 2005, 0:19
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość