Kwalifikacja i wnioski zw. z przemocą - wątek zbiorczy

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Kwalifikacja i wnioski zw. z przemocą - wątek zbiorczy

Postautor: mint » 26 wrz 2014, 16:34

Witajcie,

Pozwalałam sobie założyć nowy wątek, ponieważ chcę poruszyć kilka kwestii, które mnie od jakiegoś czasu nurtują i jak się wydaję mogą być pośrednio ze sobą powiązane. Chciałabym poznać Wasze osobiste zdania na poniższe tematy, a także zdania Waszych przełożonych i sugerowane praktyki postępowania w Waszych zespołach/ okręgach.

Ogólnie chodzi mi o 2 kwestie, pierwszą z nich jest kwalifikacji do poszczególnych grub ryzyka,drugą podstaw do składania wniosków dot. art. 75 § 1 a kk i 160 § 2 kkw. (dodam, że moje pytania dla ułatwienia „nawigacji” zaznaczę na niebiesko),

Pośrednio temat dotyczy też definicji pojęć:
• skazany w związku ze stosowaniem przemocy w rodzinie (rozporządzenie MS z 2013 użyte odnośnie kwalifikacji do gruby C)
• skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą (art. 75 § 1a kk oraz art. 160 § 2 kkw)


Dla przypomnienia przytoczę tu również, żeby nikt nie musiał szukać - definicję przemocy w rodzinie na podstawie Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy art.2 pkt 2.
„przemocy w rodzinie - należy przez to rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób wymienionych w pkt 1, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.”

To tak tytułem rozjaśnienie o czym będą nurtującej mnie pytania:
A mianowicie… jak pisałam powyżej chodzi o:

I. temat: kwalifikacje do poszczególnych grub ryzyka
zgodnie z rozporządzeniem MS z 2013r. go grpy podwyższonego ryzyka C możemy zakwalifikować

1) skazanych określonych w art. 64 recydywa podstawowa i wielokrotna § 1 i 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.), zwanej dalej "Kodeksem karnym";
--> moje pytanie (czy traktujecie to do przedmiotowego skazania, czy skazania za taki czyn w innej sprawie <biorąc pod uwagę skazania które nie uległy zatarciu>?) Proszę o uzasadnienie;)
przykład: z karty karalności załączonej do akt głównych, które przeanalizowaliście Cie po powierzeniu dozoru, ( lub którą dostaliście później –bez różnicy) wynika, że Wasz skazany był wcześniej karany w warunkach art. 64§1, obecnie trafił do Was pod dozór w sprawie, w której popełnił inny czyn karalny nie w warunkach określonych w art. 64 - do jakiej kategorii go przypiszecie?:)

2) skazanych, którzy po wydaniu wyroku lub w okresie próby popełnili przestępstwo podobne; ( --> moje pytanie <analogicznie do pkt powyżej> czy kiedykolwiek <licząc skazania które nie ulegly zatarciu> podczas okresu próby popełnił przestępstwo podobne
przykład: jak wynika z karty karalności, Wasz skazany wcześniej był skazany na karę pozbawienia wolności X w zawieszeniu na okres próby X, za czyn X (nieważne) i w okresie próby popełnił przestępstwo podobne, za co kara została mu zarządzona ( dajmy na to, że było to w innym okręgu- żeby nie było, że go znacie i wsadzie do worka bez dna czyli pkt 8), swoje odsiedział, ale popełnił nowe przestępstwo za które, które ponownie trafił do pod dozór – do jakiej kategorii go przypiszecie?

czyli w skrócie: kwalifikujemy sprawę czy osobę???

*odnośnie tych punktów, jeśli ktoś uważa, że kwalifikujemy osobę, a nie daną sprawę – to pojawia się pytanie kolejne:
- czy w przypadku zatarcia skazania (aktualna karta z KRK) należy zmienić kategorię na niższą, B.
- czy w przypadku zatarcia skazania ( gdy kwalifikujemy do B z powodu wcześniejszej karalności) poprzednie skazanie uległo zatarciu – możemy uwzględniając aktualną sytuację dozorowanego – wnioskować na zmianę kat. na niższą, w tym przypadku A?


(….)

6) skazanych w związku ze stosowaniem przemocy w rodzinie, którzy pozostają z osobą pokrzywdzoną we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie próby, z wyłączeniem osób, wobec których zastosowano warunkowe umorzenie postępowania; --> czy wg. Was powinny być to tylko osoby skazane na podstawie art. 207, czy też inne przestępstwa które są związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie ( np. dajmy przypadek warunkowo zwolnionego, który zgwałcił żonę, a teraz wychodzi i zamieszkuje z nią z powrotem, lub mniej drastyczny przypadek – tatuś, który wykręcił córce rękę i ma „zawiasy” za czyn z art. 157.)


II temat: wnioski z art. 75 § 1a kk czy 160 § 2 kkw, --> Z jakiego artykułu złożylibyście wniosek poniższych sprawach?:
Przykład 1. (wybaczcie lakoniczny opis sytuacji) : Pan Kowalski skazany na podstawie art. 157 – połamał dziecku rękę, ponownie używa przemocy tym razem w stosunku do żony (nie ma prawomocnego skazania) ale dajmy na to, że dysponujemy odpowiednim materiałem- żeby coś z tym zrobić- czy w takiej sytuacji – chcecie napisać wniosek – z jakiego art.?
Przykład 2. Pan Borowski, skazany za zabójstwo/ gwałt na żonie, odsiaduje wyrok, dostaje warunkowe zwolnienie- wprowadza się do mamuśki / albo po jakimś czasie zapoznaje jakąś pannę, z którą zaczyna mieszkać – i ponownie jak w przypadku powyżej – dochodza do Was informacje o stosowaniu przez Pana Borowskiego, nie ma jeszcze wszczętego postępowania, a więc i ponownego skazania, chcecie zareagować i napisać odpowiedni wniosek- z jakiego art.?

Pomijam w tych przykładach, pojawiający się problem- czy można uznać ze ktoś stosował przemoc, jeśli nie ma wyroku, czyli przypisanie mu winy przed skazaniem, i obalenie domniemania niewinności.

Z góry przepraszam, jeśli opisałam moje wątpliwości w sposób zbyt obszerny, mało przejrzysty, czy nie zrozumiały ( albo co gorsza z pośpiechu popełniłam gdzieś poważny błąd). Będę wdzięczna jeśli ktoś zechce się nad nimi pochylić, i przedstawić swój tok myślenia/ prawidłowy sposób postępowania w tych lub podanych przypadkach.
~~ Życie jest zmianą. Jeśli przes­ta­niesz się zmieniać, przes­ta­niesz żyć. ~~
mint
 
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2014, 12:35
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Kwalifikacja i wnioski zw. z przemocą - wątek zbiorczy

Postautor: Morfeus2010 » 26 wrz 2014, 17:53

Tytułem wstepu...w nawiązaniu do II tematu


4. Przestępstwo z użyciem przemocy domowej. Od 1.8.2010 r. obligatoryjne zarządzenie wykonania kary następuje także wtedy, gdy sprawca został skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej (art. 115 § 12 KK) wobec osoby najbliższej (art. 115 § 11 KK) lub innej osoby małoletniej (art. 10 KC) zamieszkujących wspólnie ze sprawcą, który w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec wskazanych osób. Wprowadzona podstawa ma na celu surowsze traktowanie sprawców przemocy domowej. Dlatego została ograniczona wyłącznie do określonych osób faktycznie zamieszkujących wspólnie ze sobą, tj. stale lub często przebywających w określonym miejscu z zamiarem traktowania go jako miejsce koncentracji swoich podstawowych czynności życiowych (m.in. odpoczynku, żywienia lub rozrywki).
7

5. Naruszenie porządku prawnego. Podstawą zarządzenia odbycia zawieszonej kary w wypadku zastosowania przemocy domowej jest zachowanie sprawcy wyrażające się w rażącym naruszeniu porządku prawnego przez użycie przemocy lub groźby bezprawnej wobec wskazanych osób. Sprawca ma zatem wystąpić w jakikolwiek sposób przeciw obowiązującemu porządkowi prawnemu w ogóle, tj. kształtowanemu przez cały system prawa - także przepisami np. prawa wykroczeń lub prawa rodzinnego, a nie tylko przepisami prawa karnego (uchw. SN z 29.1.1971 r., VI KZP 26/69, OSNKW 1971, Nr 3, poz. 33). Naruszenie porządku prawnego to w szczególności popełnienie czynu zabronionego, jednak w orzecznictwie wielokrotnie podnoszono, że naruszenie porządku prawnego to nie tylko popełnienie przestępstwa, tj. zachowanie wbrew nakazom i zakazom prawa karnego, lecz także postępowanie wbrew regułom, których przestrzeganie mieści się w granicach zadań i celów, jakie prawo karne wiąże m.in. z warunkowym zwolnieniem, np. uchylanie się od nałożonych obowiązków (post. SA w Krakowie z 11.6.2007 r., II AKZW 391/07, KZS 2007, Nr 7-8, poz. 61; post. SA w Krakowie z 23.6.2006 r., II AKZW 415/06, KZS 2006, Nr 6, poz. 71; post. SA w Krakowie z 7.6.2005 r., II AKZW 275/05, KZS 2005, Nr 6, poz. 54).
8

6. Rażące naruszenie porządku prawnego. Stopień tego naruszenia musi być jednak rażący, co oznacza, że nie obejmuje drobnych incydentów (np. utarczek słownych między domownikami czy drobnych złośliwości), lecz powinno wiązać się z naruszeniem poważniejszych dóbr chronionych pokrzywdzonego (np. uderzenie czy zmuszanie do określonych czynności przez grożenie przemocą). Wskazane naruszenie zostało bowiem dodatkowo ograniczone sposobem jego popełnienia. Sprawca musi bowiem rażąco naruszyć porządek prawny przez ponowne użycieprzemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą. Ponadto omawiane naruszenie musi zaistnieć w okresie próby (zob. uwagi do pkt 2).

Ja widzę to tak: sam jeszcze w takich sytuacjach o których piszesz wniosku nie składałam bo zawsze to był art. 207 kk. Wedle mojej wiedzy Sąd orzeka na podstawie nie tylko kk, kpk i kkw ale także wywodzi normy prawne z całego systemu prawa - w zalezności jaką wykładnię przyjmie konkretny sędzia...masz podstawę do wniosku jeżeli prowadzisz dozorowanego który dokonał czynu z art. 157 kk, pokrzywdzonym jest jego dziecko i uzył przemocy wobec osy sczyli żony - oczywiści musisz miec mocny material dowodowy a oceni to sąd - we wniosku przytoczyłbym definicję legalną z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy.
Zarówno przykład 1 jak i 2 drugi wg mnie sie nadaje - ocena nalezy do sądu - -działaj bezwłocznie!!!
Morfeus2010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 79
Rejestracja: 12 lip 2010, 19:01
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Kwalifikacja i wnioski zw. z przemocą - wątek zbiorczy

Postautor: Morfeus2010 » 26 wrz 2014, 17:54

nie chodziło mi o osę tylko o osobe wspólnie zamieszkującą
Morfeus2010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 79
Rejestracja: 12 lip 2010, 19:01
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Kwalifikacja i wnioski zw. z przemocą - wątek zbiorczy

Postautor: Morfeus2010 » 26 wrz 2014, 17:57

oczywiście podałbym artykuły "przemocowe" obligatoryjnie zarządzające i odwołujące wz.
Morfeus2010
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 79
Rejestracja: 12 lip 2010, 19:01
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Kwalifikacja i wnioski zw. z przemocą - wątek zbiorczy

Postautor: mint » 26 wrz 2014, 18:01

Morfeus, dzięki za odpowiedź, generalnie sytuacja póki co jest czysto hipotetyczna (nie mniej jednak, możliwa do zaistnienia w realnym świecie:) Jednak samo podejście do tematu bywa różne, stąd moje pytanie. Mam określony pogląd na te kwestie, jednak nie wiem czy w pełni słuszny, bo spotkałam się z różnymi opiniami na ten temat. W wolnej chwili napiszę więcej, może w tzw. 'międzyczasie', ktoś jeszcze się wypowie w tym temacie;)
~~ Życie jest zmianą. Jeśli przes­ta­niesz się zmieniać, przes­ta­niesz żyć. ~~
mint
 
Posty: 4
Rejestracja: 26 wrz 2014, 12:35
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość