Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: Alice » 10 cze 2015, 18:50

W związku z pismem KGP (nie pamiętam sygn.) policja (u nas KMP Włocławek) od jakiegoś czasu nie chce udzielać kuratorom pisemnych informacji na zapytania o dozorowanych. Czy może ktoś ma podobną sytuację w naszym wspaniałym prawem płynącym kraju?
Awatar użytkownika
Alice
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 78
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:44
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: morphine » 10 cze 2015, 19:18

A czy powołują się na jakieś przepisy, czy nie bo nie?
U nas niedawno taka nieoficjalna informacja była,ale jak dotąd udzielają.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Re: Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: Alice » 10 cze 2015, 20:00

Powołują się na pismo KGP, które dostały wszystkie jednostki. Chodzi o to, ze policja nasze zapytania traktuje jako wywiady. Jakiś geniusz z
tej KMP tak zinterpretował to pismo i teraz jest czeski film.
Awatar użytkownika
Alice
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 78
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:44
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: Aurelius » 10 cze 2015, 22:45

Nie ma podstaw do tego, aby Policja odmawiała odpowiedzi pisemnych na temat dozorowanych. Aczkolwiek fajnie byłoby, gdybyś udostępniła to pismo/zapytanie, które macie opracowane do Policji, aby obiektywnie ocenić, czy można je traktować w kategorii wywiadu środowiskowego.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: Alice » 11 cze 2015, 0:02

W piśmie KGP zarzuca się kuratorom w skali kraju,że wysyłają zlecenia wywiadów do policji na podstawie 14 kkw. Nikt z nas czegoś takiego nie robi. Jakaś mądra głowa policyjna z miejscowej KMP uogólniła to na wszystkie zapytania o zachowaniu dozorowanych.Ja osobiście wysyłam prośbę o informacje nt. ewentualnych interwencji, prowadzonych czynności,przebywania w określonych środowiskach, nadużywania alkoholu/zażywania narkotyków, stosowania przemocy. Standardowe pytania.
Awatar użytkownika
Alice
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 78
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:44
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: lucinda » 11 cze 2015, 7:37

To dość dużo tych pytań standardowych ;-)
U nas standardowe są dwa: czy miały miejsce interwencje policji w okresie takim a takim i czy toczą się jakieś postępowania przygotowawcze. Na takie pytania dzielnicowy może odpowiedzieć zza biurka.
Dodatkowe, stosowane celowo to: czy przebywa pod wskazanym adresem i czy znane jest policji miejsce aktualnego pobytu skazanego; w sytuacji np.początku dozoru (kiedy zależy mi i chcę mieć wręcz pewność, że dzielnicowy pokaże się w środowisku, zwłaszcza u skazanego za przemoc), czy problemu w kontakcie z dozorowanym.
Ja stosuję również w pismach w trakcie trwania dozoru zapytanie: czy do dzielnicowego wpływały skargi na zachowanie skazanego, na które również dzielnicowy nie musi udawać się w teren.
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: Aurelius » 11 cze 2015, 8:11

W świetle obowiązujących przepisów, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby kurator zawodowy zarządził zebranie informacji nt. skazanego w trybie art. 14 p. 1 k.k.w. Ja dodatkowo posiłkuję się w takim piśmie też art. 10 p. 4 k.k.w. Z takiego zarządzenia/zlecenia musi jednak wynikać, że chodzi o zebranie (udostępnienie posiadanych) informacji, a nie o zebranie informacji w drodze wywiadu środowiskowego. Krótko mówiąc, aby dzielnicowy mógł udzielić informacji w tym trybie, to musi być w ich posiadaniu lub ma możliwość zebrania ich właśnie zza przysłowiowego biurka. Np. poprzez dokonanie sprawdzeń w wewnętrznych systemach informatycznych Policji. Problem faktycznie może pojawić się przy zapytaniach o np. aktualne zachowanie dozorowanego w środowisku i tryb prowadzonego życia, albowiem jeśli akurat dzielnicowy nie ma bieżących informacji na ten temat, to zebranie tych informacji (najbardziej aktualnych) wymaga już rozpytania środowiska i nie mam tu na myśli tylko środowiska rodzinnego.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: BBG » 11 cze 2015, 9:10

Aurelius pisze:W świetle obowiązujących przepisów, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby kurator zawodowy zarządził zebranie informacji nt. skazanego w trybie art. 14 p. 1 k.k.w. Ja dodatkowo posiłkuję się w takim piśmie też art. 10 p. 4 k.k.w. Z takiego zarządzenia/zlecenia musi jednak wynikać, że chodzi o zebranie (udostępnienie posiadanych) informacji, a nie o zebranie informacji w drodze wywiadu środowiskowego. Krótko mówiąc, aby dzielnicowy mógł udzielić informacji w tym trybie, to musi być w ich posiadaniu lub ma możliwość zebrania ich właśnie zza przysłowiowego biurka. Np. poprzez dokonanie sprawdzeń w wewnętrznych systemach informatycznych Policji. Problem faktycznie może pojawić się przy zapytaniach o np. aktualne zachowanie dozorowanego w środowisku i tryb prowadzonego życia, albowiem jeśli akurat dzielnicowy nie ma bieżących informacji na ten temat, to zebranie tych informacji (najbardziej aktualnych) wymaga już rozpytania środowiska i nie mam tu na myśli tylko środowiska rodzinnego.

No właśnie. Należy dokładnie czytać przepisy. :!:
"W postępowaniu wykonawczym organ postępowania wykonawczego może zarządzić zebranie informacji dotyczących skazanego". Zlecając taką czynność nie należy używać słowa "wywiad".
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: Alice » 11 cze 2015, 9:35

Nikt z nas nie używał nigdy słowa "wywiad" zwracając się o informacje do policji. Problem jest w tym, że to oni chyba tak traktują napisanie 3-4 zdań o dozorowanym.
Za podstawę prawną takiego zapytania stosuje sie art. 10 par.4 kkw oraz art. 9 pkt 5 Ust. o Kuratorach. Policji chodzi wyłącznie o to, ze nie będą udzielać PiSEMNYCH informacji, a ustne owszem.
Awatar użytkownika
Alice
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 78
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:44
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: Aurelius » 11 cze 2015, 10:32

Moim zdaniem w tej sytuacji wskazane jest spotkanie kierownictwa waszego ZKSS z kierownictwem KMP, aby sobie te kwestie powyjaśniać, bo inaczej, to zanosi się na papierowe przepychanki.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: morphine » 11 cze 2015, 10:53

lucinda pisze:To dość dużo tych pytań standardowych ;-)
U nas standardowe są dwa: czy miały miejsce interwencje policji w okresie takim a takim i czy toczą się jakieś postępowania przygotowawcze. Na takie pytania dzielnicowy może odpowiedzieć zza biurka.
Dodatkowe, stosowane celowo to: czy przebywa pod wskazanym adresem i czy znane jest policji miejsce aktualnego pobytu skazanego; w sytuacji np.początku dozoru (kiedy zależy mi i chcę mieć wręcz pewność, że dzielnicowy pokaże się w środowisku, zwłaszcza u skazanego za przemoc), czy problemu w kontakcie z dozorowanym.
Ja stosuję również w pismach w trakcie trwania dozoru zapytanie: czy do dzielnicowego wpływały skargi na zachowanie skazanego, na które również dzielnicowy nie musi udawać się w teren.



Ja bardzo podobnie.
Czasem zapytam ich czy dozorowany/a za przemoc realizuje obowiązki probacyjne wskazane w piśmie, które im wysyłam po objęciu dozoru. Trochę złośliwe, ale sami z siebie jakoś nie chcą wysyłać pomimo tak świetnie opracowanych procedur współpracy heheh
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Re: Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: Alice » 11 cze 2015, 11:44

Będzie takie spotkanie KO z kierownictwem KMP, do tego w poniedzialek mamy szkolenie z Mycką, więc sprawą najpewniej zainteresuje się MS ;-)
Awatar użytkownika
Alice
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 78
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:44
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: BBG » 12 cze 2015, 12:49

U nas, do niedawna, współpraca z policją opierała się na uzyskiwaniu przez nas informacji za pośrednictwem telefonu. Do pewnego momentu wszystko było OK. Jednak od kilku miesięcy, pomimo, że na stronie KPP są podane nr-y służbowe, to zdecydowana większość funkcjonariuszy, mimo wielokrotnych prób z naszej strony skontaktowania się z nimi, ma po prostu wyłączone telefony. Liczne uwagi z tej strony zgłaszane kierownikowi rewiru dzielnicowych nie przyniosły rezultatu.
Obecnie zwracamy się pismem w oparciu o art. 10 par. 4 kkw. Jeśli chodzi o mnie, to dostaję informację, te o które prosiłem, natomiast koleżanka dostaje sporządzony wywiad na podstawie art 14 kkw. Póki co nie ma z ICH strony jakichś żali z tego tytułu.
Jak wcześniej pisałem zapytanie na podstawie 14-tki o udzielenie informacji również nie powinno stanowić problemu. Alice, domyślam się, że nie użyliście słowa "WYWIAD", ale oni jaku już widzą 14 par. 1 k.k.w. to reagują w taki właśnie sposób. Daj znać jaki będzie rezultat rozmów na szczycie KO - KMP :wink:
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: constantine » 12 cze 2015, 14:54

Alice pisze:Będzie takie spotkanie KO z kierownictwem KMP, do tego w poniedzialek mamy szkolenie z Mycką, więc sprawą najpewniej zainteresuje się MS ;-)

Przewiduję przyszłość: W.C. spec Mycka odpowie, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której policja mogła by odmówić współpracy z kuratorem.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: Odmowa udzielania pisemnych informacji przez policję

Postautor: apl. » 02 gru 2015, 9:14

U mnie to samo, na piśmie nie mogę się podpisać, tylko musi Sędzia, bo nie chcą udzielać informacji na pytanie kuratora, tylko na zlecenie Sądu.
apl.
 
Posty: 27
Rejestracja: 04 kwie 2013, 13:19
Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości