pytanie w sparwie Kkow

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

pytanie w sparwie Kkow

Postautor: babajaga » 21 lip 2015, 11:53

witam.
Mam pytanie w sprawie kary ograniczenia wolności (w formie pracy społecznie użytecznej) orzekanej na skutek popełnienia wykroczenia. Jak wiadomo przedawnienie wykonania tej kary następuje po 3 latach od uprawomocnienia się orzeczenia.
I tak np. taki oto Kowalski ma 1 m-c kary orzeczonej w 2011r. Jednak od 2012r. odbywa (i jeszcze przez kolejne dwa lata) karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym.
W naszym zespole jak dotąd (przez kilka lat) była taka praktyka, iż postepowanie wykonawcze w zakresie wykonywania kary ograniczenia wolności było zawieszane, a gdy Kowalski opuszczał zakład karny kurator pisał wniosek w którym wnosił po pierwsze - od podjęcie zawieszonego postępowania a po drugie - wnosił o wyznaczenie przez Sąd nowego terminu przedawnienia wykonania kary (gdy minęły 3 lata od wydania orzeczenia).
Obecnie takie nasze "prośby" dot. wyznaczenia nowego okresu przedawnienia nie są uwzględniane. Zdaniem Sądu to leży w kompetencji organu kierującego wniosek. Kuratorom, którzy natomiast napisali po prostu o umorzenie postepowania wykonawczego - Sąd nie uwzględnił wniosku (chociaż wcześniej zalecił taki sposób zakończenia sprawy).
Pytam się zatem Was Drodzy Kuratorzy jak Wy u siebie tą kwestię rozstrzygacie. Czy sami określacie nowy termin przedawnienia wykonania kary? Jeśli tak to w jaki sposób - jaki to ma być rodzaj pisma kuratora? (bo jakoś zwykła notatka urzędowa kuratora zawodowego do mnie nie przemawia)
Dziękuję z góry za podpowiedzi.
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: pytanie w sparwie Kkow

Postautor: rybcia » 21 lip 2015, 12:32

To Sąd powinien określić kiedy upłynie okres przedawnienia. Pisałem w karierze jeden raz takie cudo i Sąd wskazał datę upływu przedawnienia. W tych kwestiach zawsze czekam na decyzję- orzeczenie Sądu. Nawet w kkow przy zaliczeniu zatrzymania dostajemy takie info z Sądu-mimo iż łatwo kurator mógłby sobie wyliczyć ile mniej godzin ma skazany do odpracowania:)
rybcia
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 25
Rejestracja: 09 sty 2012, 18:24
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: pytanie w sparwie Kkow

Postautor: babajaga » 21 lip 2015, 12:49

dzięki za szybką odpowiedź, ale jak już wcześniej napisałam - Sąd odmawia nam tego twierdząc w uzasadnieniu, iż jest to w kompetencji kuratora (nie podając przy tym żadnej podstawy prawnej);
zastanawiam się teraz, czy pisać do Sądu pismo w trybie art. 13 kkw czy po prostu "coś nabazgrać" w notatce urzędowej i dać sędziemu do akceptacji... :roll:
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: pytanie w sparwie Kkow

Postautor: rybcia » 21 lip 2015, 13:51

Piszesz Wasze "prośby"... Może dlatego że nie została podana podstawa prawna Sąd nie ustosunkował sie do tego zapytania. Ja może jestem upierdliwy, ale lubię mieć wszystko bez niedomówień, dlatego zapytanie o rozstrzygnięcie wątpliwości będzie zasadne.

Za ten post autor rybcia otrzymał podziękowanie od
babajaga(22 lip 2015, 18:35)
Ocena:4%
 
rybcia
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 25
Rejestracja: 09 sty 2012, 18:24
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: pytanie w sparwie Kkow

Postautor: morphine » 22 lip 2015, 13:02

babajaga pisze:witam.
Mam pytanie w sprawie kary ograniczenia wolności (w formie pracy społecznie użytecznej) orzekanej na skutek popełnienia wykroczenia. Jak wiadomo przedawnienie wykonania tej kary następuje po 3 latach od uprawomocnienia się orzeczenia.
I tak np. taki oto Kowalski ma 1 m-c kary orzeczonej w 2011r. Jednak od 2012r. odbywa (i jeszcze przez kolejne dwa lata) karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym.
W naszym zespole jak dotąd (przez kilka lat) była taka praktyka, iż postepowanie wykonawcze w zakresie wykonywania kary ograniczenia wolności było zawieszane, a gdy Kowalski opuszczał zakład karny kurator pisał wniosek w którym wnosił po pierwsze - od podjęcie zawieszonego postępowania a po drugie - wnosił o wyznaczenie przez Sąd nowego terminu przedawnienia wykonania kary (gdy minęły 3 lata od wydania orzeczenia).
Obecnie takie nasze "prośby" dot. wyznaczenia nowego okresu przedawnienia nie są uwzględniane. Zdaniem Sądu to leży w kompetencji organu kierującego wniosek. Kuratorom, którzy natomiast napisali po prostu o umorzenie postepowania wykonawczego - Sąd nie uwzględnił wniosku (chociaż wcześniej zalecił taki sposób zakończenia sprawy).
Pytam się zatem Was Drodzy Kuratorzy jak Wy u siebie tą kwestię rozstrzygacie. Czy sami określacie nowy termin przedawnienia wykonania kary? Jeśli tak to w jaki sposób - jaki to ma być rodzaj pisma kuratora? (bo jakoś zwykła notatka urzędowa kuratora zawodowego do mnie nie przemawia)


Dziękuję z góry za podpowiedzi.


U nas praktyka była taka, że wnosiliśmy o zawieszenie postępowania z uwagi na odbywanie kary w ZK, a następnie po opuszczeniu wnosiliśmy o podjecie. Nie wnosiliśmy o ustalenie terminu przedawnienia :roll: ale
ostatnio przewodnicząca wydziału zaczęła umarzać postępowania, jeżeli od uprawomocnienia sie wyroku minęło 3 lata, niezależnie czy odbywał kare w ZK. Co więcej umorzyła nawet takie postępowanie, gdzie było zawieszone. Nie powołuje się przy tym na żadne orzeczenia jedynie na komentarz Tomasza Grzegoryczka ( że biegu terminu przedawnienia wykonania orzeczonej kary nie przerywają żadne okoliczności ) do art 45 kodeksu wykroczeń, Marka Mozgawy, a także na komentarz K. Postulskiego do art 1 kkw. "

Za ten post autor morphine otrzymał podziękowanie od
babajaga(22 lip 2015, 18:35)
Ocena:4%
 
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości