jak zakończyć sprawę?

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

jak zakończyć sprawę?

Postautor: bebek » 21 lut 2017, 13:45

Drodzy Koledzy i Koleżanki, jak wygląda u Was praktyka zakańczania niżej opisanej sprawy...

skazany odbywa karę pozbawienia wolności, a ja mam w swoim referacie sprawę zawieszoną, w której jest nieuregulowana szkoda. Okres próby niebawem upływa, a skazany jeszcze posiedzi....Wyrok uprawomocnił się na 2 miesiące przed osadzeniem go w ZK.
Czy piszecie wniosek o podjęcie i zarządzenie kary, czy też podjęcie i odpuszczacie wniosek o zarządzenie?

Jestem ciekawa jak to u Was wygląda?
bebek
 
Posty: 15
Rejestracja: 23 lut 2016, 19:47
Podziękował : 18 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: jak zakończyć sprawę?

Postautor: jacek_14 » 21 lut 2017, 15:44

Wniosek o zarządzenie wykonania kary wg. mnie obowiązkowo.

Za ten post autor jacek_14 otrzymał podziękowanie od
bebek(21 lut 2017, 20:34)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
jacek_14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2012, 20:27
Podziękował : 109 razy
Otrzymał podziękowań: 320 razy

Re: jak zakończyć sprawę?

Postautor: spawacz » 21 lut 2017, 16:03

W pkt 1 o podjęcie (o ile sprawa jest zawieszona), w pkt 2 o zarządzenie wykonania kary, przy czym pewnie sąd kary nie zarządzi, ale to inna sprawa.

Za ten post autor spawacz otrzymał podziękowanie od
bebek(21 lut 2017, 20:34)
Ocena:4%
 
spawacz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2012, 8:11
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy

Re: jak zakończyć sprawę?

Postautor: Martinov » 21 lut 2017, 21:26

Podjęcie na jakiej podstawie - skoro nadal będzie siedział, to przeszkoda nie ustała ( zakładam, że Sąd zawiesił postępowanie w związku z odbywaniem kary w ZK ). No chyba, że w trakcie odbywania kary zaczął pracować i posiada środki na naprawę szkody. A szkoda z terminem? U mnie, jeśli odstępujesz od wniosku o zarządzenie kary, piszesz zawiadomienie do Sądu, że skazany nie naprawił szkody w wymaganym terminie.

Za ten post autor Martinov otrzymał podziękowanie od
bebek(22 lut 2017, 11:45)
Ocena:4%
 
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: jak zakończyć sprawę?

Postautor: spawacz » 21 lut 2017, 22:58

Masz rację, nie doczytałem do końca. Podjęcie odpada. Natomiast idąc Twoim sposobem to czemu zawiadamiacie Sąd? Według mnie kurator jest decyzyjny i ma złożyć odpowiedni wniosek, ewentualnie udzielić upomnienie. Nie mówię, że w tej konkretnej decyzji.

Za ten post autor spawacz otrzymał podziękowanie od
bebek(22 lut 2017, 11:45)
Ocena:4%
 
spawacz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2012, 8:11
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy

Re: jak zakończyć sprawę?

Postautor: BBG » 22 lut 2017, 10:34

Rozważyłbym opcję podaną w § 34.3. "Naszego Rozporządzenia":

W przypadku niewykonania przez skazanego nałożonego obowiązku z określonym terminem jego wykonania, jeśli niewykonanie nie było przez niego zawinione, albo z uwagi na rodzaj i stopień naruszenia obowiązku kurator zawodowy po upływie terminu określonego w orzeczeniu informuje o tym sąd na piśmie wraz z podaniem przyczyny niezłożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, lub nieudzielenia upomnienia, o którym mowa w art. 173 § 4 Kodeksu karnego wykonawczego.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!

Za ten post autor BBG otrzymał podziękowanie od
bebek(22 lut 2017, 11:45)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: jak zakończyć sprawę?

Postautor: bebek » 22 lut 2017, 11:56

A jak zakończacie sprawę zawieszoną, nie piszecie wniosku o podjęcie?
bebek
 
Posty: 15
Rejestracja: 23 lut 2016, 19:47
Podziękował : 18 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: jak zakończyć sprawę?

Postautor: spawacz » 22 lut 2017, 16:36

Rozporządzenie daje taką możliwość, ale wg. mnie to niepotrzebne zawracanie głowy. Wniosek o zarządzenie rozwiązuje problem ewentualnego składania pisma do sądu.
spawacz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2012, 8:11
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy

Re: jak zakończyć sprawę?

Postautor: Martinov » 24 lut 2017, 11:01

spawacz pisze:Masz rację, nie doczytałem do końca. Podjęcie odpada. Natomiast idąc Twoim sposobem to czemu zawiadamiacie Sąd? Według mnie kurator jest decyzyjny i ma złożyć odpowiedni wniosek, ewentualnie udzielić upomnienie. Nie mówię, że w tej konkretnej decyzji.

To jest właśnie decyzja kuratora - uznaje, że skazany nie uchylał się celowo od obowiązku, więc nie ma podstaw do wniosku o zarządzenie kary i od tego odstępuje. Upomnienie, wg. mnie, raczej nic tu nie zmieni - przecież szkody nie naprawi. Poza tym, czy można dawać upomnienie, w sprawie gdzie jest zawieszone postępowanie? A zawiadomienie Sądu - no cóż, to "zalecenie" z okręgu, takie "pokłosie" afery ambergold. Sąd może przecież mieć inne zdanie nt. stosunku skazanego do obowiązku, niż kurator.

Za ten post autor Martinov otrzymał podziękowanie od
lucinda(24 lut 2017, 13:10)
Ocena:4%
 
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: jak zakończyć sprawę?

Postautor: spawacz » 24 lut 2017, 16:26

Sąd może przecież mieć inne zdanie nt. stosunku skazanego do obowiązku, niż kurator
- zgadza się i dlatego Sąd może nie zarządzić kary pozbawienia wolności z wniosku kuratora. W moim nadwarciańskim okręgu przerabialiśmy ten temat. Żadnych zawiadomień i innych pism do Sądu. Kurator ma złożyć odpowiedni wniosek lub udzielić upomnienie.

To jest właśnie decyzja kuratora - uznaje, że skazany nie uchylał się celowo od obowiązku, więc nie ma podstaw do wniosku o zarządzenie kary i od tego odstępuje
- wolę złożyć wniosek, którego sąd nie uwzględni w tej konkretnej sytuacji uznając, że faktycznie skazany nie uchyla się od obowiązku niż składać zawiadomienie/pismo do Sądu na podstawie którego Sąd z urzędu wrzuci sprawę na wokandę.
spawacz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2012, 8:11
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy

Re: jak zakończyć sprawę?

Postautor: Martinov » 24 lut 2017, 19:39

Jak dla mnie kluczem jest tutaj uznanie, czy skazany rzeczywiście uchyla się od naprawy szkody, czy nie ma po prostu na to możliwości. Jeśli się uchyla - to oczywiści wniosek lub upomnienie. Ale jeśli brak naprawy szkody nie wynika z celowego działania, to jaki jest sens tego upomnienia? Skazany np. ma do spłaty wobec banku 150 tys., przez cały okres próby płaci np. po 100zł. bo tyle jest w stanie, i mam pisać do Sądu wniosek o zarządzenie kary, który i tak nie przejdzie? Albo dać upomnienie - po nim na pewno szkodę naprawi...
Trochę odbiegamy od tematu - skoro w Twoim okręgu kurator ma złożyć wniosek, to składaj. Pytanie autora było jakie są praktyki zakończenia opisanej sprawy w różnych Sądach a nie która lepsza.
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: jak zakończyć sprawę?

Postautor: Taurus » 24 lut 2017, 20:03

spawacz pisze:
Sąd może przecież mieć inne zdanie nt. stosunku skazanego do obowiązku, niż kurator
- zgadza się i dlatego Sąd może nie zarządzić kary pozbawienia wolności z wniosku kuratora. W moim nadwarciańskim okręgu przerabialiśmy ten temat. Żadnych zawiadomień i innych pism do Sądu. Kurator ma złożyć odpowiedni wniosek lub udzielić upomnienie.

To jest właśnie decyzja kuratora - uznaje, że skazany nie uchylał się celowo od obowiązku, więc nie ma podstaw do wniosku o zarządzenie kary i od tego odstępuje
- wolę złożyć wniosek, którego sąd nie uwzględni w tej konkretnej sytuacji uznając, że faktycznie skazany nie uchyla się od obowiązku niż składać zawiadomienie/pismo do Sądu na podstawie którego Sąd z urzędu wrzuci sprawę na wokandę.



To asekuranctwo (choć też mu ulegam - niestety ;) ), które nie jest zgodne z prawem...

Pewne jest jednak, że jeśli kurator nie kieruje wniosku lub nie udziela upomnienia pisemnego to kieruję do sądu informację, wskazując na przyczynę nie złożenia odpowiedniego wniosku...
Primum non nocere...
Awatar użytkownika
Taurus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 212
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:50
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 114 razy

Re: jak zakończyć sprawę?

Postautor: spawacz » 24 lut 2017, 20:21

I dlatego podałem jaka jest u nas praktyka a nie która lepsza. Skazany odbywa karę w zakładzie karnym. Zbliża się koniec okresu próby. Sprawa jest zawieszona. Nie wywiązał się z obowiązku. To przedstawiłem mój/nasz sposób na rozwiązanie problemu. W pkt 1 wniosek o podjęcie postępowania, w pkt 2 o zarządzenie wykonania kary. Bo chyba nie da się zarządzić lub nie kary gdy sprawa jest zawieszona. Pomijam kwestię wchodzenia w buty Sądu i ocenianie czy skazany faktycznie uchyla się od obowiązku czy nie bo to nie jest rola kuratora. Obowiązek nie został zrealizowany. Po zmianach do obowiązków kuratora należy składanie wniosków w tym o zarządzenie wykonania kary (przed nowelą było to nasze zadanie, a nie obowiązek) i po temacie. Ok. w tej konkretnej sytuacji upomnienie jest wątpliwe.

Pytanie podstawowe w tej kwestii jest takie: gdzie był kurator i sąd w trakcie okresu próby w tej sprawie? Domyślam się, że okres próby został orzeczony na okres np 3 lat. Czy kurator przez ten okres reagował w tej sprawie? Czyli przez np 3 lata kurator trzymał teczkę i dopiero na np. 2 miesiące przed końcem okresu próby przemyślał sprawę, że coś wypadałoby z tym zrobić? Zawiadomienie/pismo do Sądu to można złożyć na 1-2 przed końcem próby tak aby sąd miał czas na podjęcie stosownej decyzji co dalej. Składanie takiego samego pisma za pięć dwunasta to już trochę nie bardzo. Wniosek o zarządzenie wykonania kary.

To asekuranctwo (choć też mu ulegam - niestety ;) ), które nie jest zgodne z prawem...
- co konkretnie masz na myśli bo nie rozumiem?
spawacz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 227
Rejestracja: 25 paź 2012, 8:11
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 71 razy

Re: jak zakończyć sprawę?

Postautor: lucinda » 24 lut 2017, 21:27

Taurus pisze:To asekuranctwo (choć też mu ulegam - niestety ;) ), które nie jest zgodne z prawem...

Jest na to lepsze, wracające jak bumerang określenie: d u p o c h r o n :mrgreen:

Za ten post autor lucinda otrzymał podziękowanie od
Taurus(24 lut 2017, 21:43)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: jak zakończyć sprawę?

Postautor: Taurus » 24 lut 2017, 21:49

Prawda Lucindo, lecz nie w sposób, który krzywdziłby niewinny osób lub ich stygmatyzował... Tu mamy do czynienia ze sprwcą przestępstwa, który powinien i udźwignąć niedogodności i ciężar skazania... Pisząc wniosek oczywiście ujmuję wszystko co dobrze o nim świadczy i to co negatywnie...

No a poza tym mówiąc o dupochronach w przypadku NK nie osądzałem tych którzy d... chronią, lecz wskazywałem, że system może na nich to wymuszać i dlatego trzeba popracować nad systemem...;) Pozdrawiam
Primum non nocere...
Awatar użytkownika
Taurus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 212
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:50
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 114 razy

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości