art. 14 kkw procedura przeprowadzania wywiadu

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

art. 14 kkw procedura przeprowadzania wywiadu

Postautor: annak13 » 14 wrz 2019, 16:00

Czy jest podstawa prawna, która określa co powinno zawierać sprawozdanie z wywiadu w trybie art. 14 kkw przeprowadzanego przez kuratora, a nie inne organy powołane do jego przeprowadzenia ( Rozporządzenie z dnia 26.08.2003 r.)?
annak13
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2018, 12:28
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: art. 14 kkw procedura przeprowadzania wywiadu

Postautor: apl. » 16 wrz 2019, 10:27

Domyślam się, że jest jakiś kontekst, tylko jaki, poproszę coś bliżej, bo szczerze mówiąc nie potrafię coś podpowiedzieć na tak sformułowane pytanie :roll:
apl.
 
Posty: 27
Rejestracja: 04 kwie 2013, 13:19
Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: art. 14 kkw procedura przeprowadzania wywiadu

Postautor: annak13 » 16 wrz 2019, 12:31

Rozporządzenie w sprawie organów innych, niż kurator do przeprowadzania wywiadów środowiskowych z dnia 26.08.2003 mówi: § 2. 1. Przeprowadzający wywiad środowiskowy powinien zebrać informacje dotyczące...
Art 214 kpk mówi "Wynik wywiadu powinien w szczególności zawierać..."
Chodzi o to, że art. 14 kkw mówi tylko"w celu zebrania informacji o skazanym" i ewentualnie dodatkowe uwagi określa organ zarządzający :wink:
annak13
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2018, 12:28
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: art. 14 kkw procedura przeprowadzania wywiadu

Postautor: apl. » 16 wrz 2019, 13:13

Tak, organ zlecający określa zebranie informacji dot. skazanego w drodze wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez kuratora sądowego.
W zależności od okręgu, od samego kuratora, są wytyczne jak powinien wyglądać wywiad środowiskowy, ale sobie nie wyobrażam, aby nie było w nim zawartych informacji od skazanego, od jego rodziny czyli środowisko rodzinne, od środowiska sąsiedzkiego i jeżeli coś mnie nurtuje od instytucji, ale to zależy ode mnie.
Nie rusza mnie jak mi np. ktoś zleca ustalić na policji czy mops jak funkcjonuje skazany (np. zlecenia zakładu karnego), bo takie pismo mogą sobie bezpośrednio do tych instytucji wysłać (w dzisiejszych czasach), zaś wiem że kiedyś mieli wytyczne, "starzy kuratorzy" zasięgać informacji w instytucjach, co kraj to obyczaj, jak pasuje.
Dalej wietrze kontekst, że ktoś się czegoś czepił, bowiem można analogicznie sobie zaczerpnąć z rozporządzenia, co powinien zawierać wywiad, jak ktoś nie czyta ze zrozumieniem, ale jak autor napisał, rozporządzenie dot. innych organów, zaś zlecenie POWINNO być konkretne, przejrzyste i jasne :/ :/ :/ tak sobie marzę :owca: :owca: :owca:

Za ten post autor apl. otrzymał podziękowanie od
annak13(16 wrz 2019, 14:12)
Ocena:4%
 
apl.
 
Posty: 27
Rejestracja: 04 kwie 2013, 13:19
Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: art. 14 kkw procedura przeprowadzania wywiadu

Postautor: annak13 » 16 wrz 2019, 14:12

Moim zdaniem też można analogicznie zaczerpnąć z rozporządzenia, w końcu cel wywiadu taki sam ale słyszałam opinie, że nie :D
annak13
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2018, 12:28
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: art. 14 kkw procedura przeprowadzania wywiadu

Postautor: Deck » 16 wrz 2019, 18:09

annak13 pisze:Czy jest podstawa prawna, która określa co powinno zawierać sprawozdanie z wywiadu w trybie art. 14 kkw przeprowadzanego przez kuratora, a nie inne organy powołane do jego przeprowadzenia ( Rozporządzenie z dnia 26.08.2003 r.)?

Kwestia ta przewinęła/przewijała się kiedyś przez to forum.
W obowiązujących przepisach brak jest wskazania wprost, co powinno zawierać sprawozdanie kuratora sądowego z wywiadu środowiskowego w trybie art. 14 k.k.w.
Rozporządzenie MS z dnia 26.08.2003 r. dotyczy innych niż kurator sądowy organów powołanych do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.

apl. pisze: (...) Dalej wietrze kontekst, że ktoś się czegoś czepił, bowiem można analogicznie sobie zaczerpnąć z rozporządzenia, co powinien zawierać wywiad, jak ktoś nie czyta ze zrozumieniem, ale jak autor napisał, rozporządzenie dot. innych organów, zaś zlecenie POWINNO być konkretne, przejrzyste i jasne :/ :/ :/ tak sobie marzę :owca: :owca: :owca:

annak13 pisze:Moim zdaniem też można analogicznie zaczerpnąć z rozporządzenia, w końcu cel wywiadu taki sam ale słyszałam opinie, że nie :D

Analogia zawsze będzie tylko analogią.
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Re: art. 14 kkw procedura przeprowadzania wywiadu

Postautor: symptomlack » 16 sty 2023, 4:56

W zależności od regionu pojawią się wskazówki, jak przeprowadzić wywiad środowiskowy od samego kuratora, ale nie wyobrażam sobie, żeby nie obejmowały one informacji od skazanego, jego rodziny, czyli środowiska domowego, otoczenia sąsiedzkiego, a jeśli coś przeszkadza ja, z organizacji, ale to zależy ode mnie.
symptomlack
 
Posty: 1
Rejestracja: 16 sty 2023, 4:54
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron